Na stronie Sądu Rejonowego w Olsztynie ukazało się Oświadczenie Prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Krzysztofa Krygielskiego, w którym Prezes przeprasza sędziego Pawła Juszczyszyna za naruszenie jego dóbr osobistych poprzez opublikowanie na stronie SR w Olsztynie przez poprzednie władze tego Sądu, tj. jego byłego prezesa Macieja Nawackiego, oświadczenia z 1 marca 2023 r. o tytule „oświadczenie w sprawie bezpodstawnego niepodejmowania czynności orzeczniczych przez jednego z sędziów Sądu Rejonowego w Olsztynie”.
Oświadczenie byłego prezesa Macieja Nawackiego zawierało nieprawdziwe informacje, jakoby sędzia Paweł Juszczyszyn samowolnie zaprzestał wykonywania czynności orzeczniczych. Jako bezprawne oceniam przeniesienie sędziego Pawła Juszczyszyna do III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich SR w Olsztynie przez ówczesnego prezesa Macieja Nawackiego i niedopuszczanie go do orzekania w I Wydziale Cywilnym pomimo obowiązywania postanowienia Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z 11 stycznia 2023 r. nakazującego SR w Olsztynie reprezentowanemu wówczas przez byłego prezesa Macieja Nawackiego dopuszczenie sędziego Pawła Juszczyszyna do orzekania w I Wydziale Cywilnym SR w Olsztynie. Sędzia Paweł Juszczyszyn na podstawie ww. postanowienia był uprawniony i zobowiązany do orzekania wyłącznie w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Olsztynie, co jednak uniemożliwiał mu ówczesny prezes SR w Olsztynie Maciej Nawacki.
Oświadczam ponadto, że zawsze stałem na stanowisku, że sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi nieprzerwanie przysługiwały wszelkie prawa i obowiązki służbowe wynikające z powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego SR w Olsztynie, a uchwała Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego z 4 lutego 2020 r., II DO 1/20, pozostawała bez wpływu na te prawa i obowiązki, co potwierdził Sąd Rejonowy w Bydgoszczy w prawomocnym wyroku z 17 grudnia 2021 r. Wyrok ten stanowił podstawę dopuszczenia przeze mnie jako ówczesnego p.o. Prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie sędziego Pawła Juszczyszyna do orzekania w dniu 20 grudnia 2021 r. Za decyzję o dopuszczeniu sędziego Pawła Juszczyszyna w ciągu 4 h zostałem odwołany faksem na polecenie ówczesnego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, a rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych zapowiedział wszczęcie w mojej sprawie postępowania dyscyplinarnego.
Działania podejmowane przez kilka lat przez byłego prezesa SR w Olsztynie wobec sędziego Pawła Juszczyszyna stanowiły niedopuszczalne represje oraz próbę wywołania „efektu mrożącego” wśród sędziów. Zawieszenie sędziego Pawła Juszczyszyna ocenił Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 6 października 2022 r. jako naruszające prawo sędziego Pawła Juszczyszyna do rzetelnego procesu sądowego oraz prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, a także jako sprzeczne z art. 18 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.”. Europejski Trybunał Praw Człowieka podkreślił, że działania władz wobec sędziego Pawła Juszczyszyna były bezpośrednio związane z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 listopada 2019 r. oraz związanymi z nim wyrokiem SN z grudnia 2019 r. i uchwałą połączonych izb SN ze stycznia 2020 r. Orzeczenia te jednoznacznie stwierdzały brak niezawisłości tzw. neoKRS oraz wadliwego statusu sędziów powołanych z udziałem tzw. neoKRS. Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził wprost: "Trybunał uważa, że władze, w tym Izba Dyscyplinarna, były zdeterminowane, aby wykazać, że kwestionowanie statusu sędziów powołanych z udziałem przeformułowanej KRS naraziłoby wszystkich sędziów, którzy to robią, na sankcje"
Analogicznie jak sędzia Paweł Juszczyszyn uważam, że tzw. neoKRS nie jest Krajową Radą Sądownictwa w rozumieniu art. 186 Konstytucji RP, a w konsekwencji awanse sędziów dokonane z udziałem neoKRS są obarczone wadą prawną naruszającą art. 45 Konstytucji RP w związku z art. 6 ust. 1 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i art. 47 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej.
Jako obecny Prezes SR w Olsztynie wyrażam uznanie za niezłomną postawę przez ostatnie lata sędziego Pawła Juszczyszyna w walce o niezawisłe, niezależne i bezstronne sądy w interesie obywateli. Sądy są takie jacy są sędziowie.
Olsztyn, 4 lipca 2024 r.
SSR Krzysztof Krygielski
Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie
Od redakcji:
Sędzia Maciej Nawacki na swoim profilu X nie odniósł się do tych przeprosin.
Minister Sprawiedliwości powołał sędziego Sądu Rejonowego w Olsztynie Krzysztofa Krygielskiego do pełnienia funkcji Prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie na okres czterech lat. Sędzia Krzysztof Krygielski zaczął pełnić tę funkcję z dniem 22 kwietnia 2024 r. Sędzia Krzysztof Krygielski orzeka w X Wydziale Cywilnym.
Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Rejonowego w Olsztynie w dniu 27 marca 2024 r. wskazało trzech kandydatów do pełnienia funkcji Prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie.
W dniu 27 marca 2024 r. w sali konferencyjnej Sądu Rejonowego w Olsztynie odbyło się Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Rejonowego w Olsztynie. Przedmiotem tego Zgromadzenia był wybór kandydatów na stanowisko Prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie.
W obradach udział wzięło 51 sędziów Sądu Rejonowego w Olsztynie. Sędziowie wskazali trzech kandydatów, a mianowicie:
sędziego Pawła Juszczyszyna (otrzymał 19 głosów „za”, 9 „przeciw” oraz 22 „wstrzymujące się”),
sędziego Krzysztofa Krygielskiego (otrzymał 29 głosów „za”, 5 „przeciw” oraz 16 „wstrzymujące się”)
oraz sędzię Katarzynę Zabuską (otrzymała 28 głosów „za”, 11 „przeciw” oraz 11 „wstrzymujące się”).
Następnie minister Adam Bodnar powołał sędziego Pawłą Juszczyszyna do pełnienia funkcji zastępcy prezesa SR w Olsztynie.
(sa)
Skomentuj
Komentuj jako gość