Jednak były prezydent Olsztyna, obecnie radny Piotr Grzymowicz, został zaproszony do współpracy z Koalicją Obywatelską w Radzie Miasta Olsztyna. KO zdobyła 11 mandatów w 25-osobowej radzie. Koalicja przyjęła też do swojego klubu długoletnią radną z klubu Czesłąwa Jerzego Małkowskiego - Nelly Antosz.
Zaraz po wyborach prezydent Robert Szewczyk i przewodniczący rady miasta Łukasz Łukaszewski ogłosili, że będą rządzić samodzielnie. Było to możliwe, bowiem PiS zdobył 8 mandatów, z listy Czesława Małkowskiego dostali się on i Nelly Antosz, mandat zdobyli też kandydaci na prezydenta Olsztyna Marcin Możdżonek i Mirosław Arczak. Trudno więc sobie wyobrazić, żeby PiS nakłonił 4 pozostałych radnych do stworzenia wspólnie opozycji.
Toteż KO nie musiała zapraszać Grzymowicza do współpracy, ale widocznie zrobiła to w dowód wdzięczności za poparcie Szewczyka w wyborach na prezydenta Olsztyna.
- Formalnie nie dostałem jeszcze listy członków klubu – powiedział Wyborczej Olsztyn Łukasz Łukaszewski, przewodniczący rady miasta, ale dodał zaraz, że na Grzymowicza miejsce w klubie czeka i sprawa jest przesądzona. - Będziemy współpracować i liczę, że z naszych dyskusji będą płynąć lepsze rozwiązania dla miasta.
Trzynasty mandat w klubie KO dostała radna Nelly Antosz. Zgłosiła akces, bo, jak powiedziała, zawsze głosowała tak jak KO i utożsamia się z programem koalicji. Również jej były szef Małkowski przyjąłby zaproszenie do klubu, ale chyba go nie otrzyma jako osoba zbyt kontrowersyjna.
Toteż Małkowski "przymusowo" będzie nadal radnym"niezależnym", a prawdziwie niezależnymi będą radni Mirosław Arczak, chociaż poparł w II turze Szewczyka, gdyż znalazł w jego programie wiele punktów wspólnych, więc wychodzi na to, że status niezależnego radnego zachowa tylko Marcin Możdżonek.
W bieżącej kadencji samorządu radni Rady Miasta będą pracowali w 10 stałych komisjach a także w Komisji Rewizyjnej oraz Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Większość z nich liczy od 9 do 12 radnych, przy czym niektórzy zgłosili akces do pracy w co najmniej kilku komisjach. Znamy już przewodniczących poszczególnych komisji.
Najmniej liczną jest komisja Budżetu i Finansów, do której przystąpiło 5 radnych. Kierowanie jej pracami powierzono Piotrowi Grzymowiczowi. Dziewięcioosobowej Komisji Prawa i Bezpieczeństwa przewodniczyć będzie Marta Kamińska a dwunastoosobową Komisją Sportu i Rekreacji pokieruje Radosław Nojman.
Marcinowi Galbarczykowi powierzono kierowanie pracą Komisji Edukacji, do której akces zgłosiło 9 radnych, zaś liczącą również 9 radnych Komisją Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska będzie kierował Paweł Klonowski.
Komisja Inwestycji i Rozwoju liczy 12 członków, a jej pracami kierować będzie Tomasz Głażewski. Skromniejszą, bo siedmioosobową będzie Komisja Rodziny, której przewodniczy Zdzisława Tołwińska. Tyle samo członków liczy Komisja Zdrowia, Opieki Społecznej i Polityki Senioralnej, kierowana przez Joannę Misiewicz.
Komisjami Kultury (11 członków) oraz Promocji i Współpracy z Zagranicą (12 członków ) pokierują odpowiednio Piotr Pancer i Halina Ciunel.
12 radnych zgłosiło się również do pracy w Komisji Rewizyjnej, na czele której stanie Marek Fabianowicz, zaś liczącą 6 członków Komisją Skarg, Wniosków i Petycji - Katarzyna Faliszewska.
Pierwsze prace komisji już się rozpoczynają a ich rytm wyznacza planowana na 26 czerwca br. sesja Rady Miasta.
Sekreatrzem Miasta na miejsce Adama Pieńkowskiego została Joanna Lubomirska-Siemieńczuk, do tej port zca dyr departamentu koordynacji promocji urzędu marszałkowskiego w Odsztynie (dyrektorem był obecny prezydent Robert Szewczyk).
(sa)
Skomentuj
Komentuj jako gość