logodebata

Wspomóż jedyny portal na Warmii i Mazurach, który nie boi się publikować prawdy o politykach i jest za to ciągany po sądach. Nigdy, przez 18 lat istnienia, nie dostaliśmy 1 grosza dotacji publicznej. Redaktorzy i autorzy są wolontariuszami. Nr konta bankowego Fundacji „Debata”: 26249000050000450013547512. KRS: 0000337806. Adres: 11-030 Purda, Patryki 46B

czwartek, czerwiec 18, 2026
  • Debata
  • Wiadomości
    • Olsztyn
    • Region
    • Polska
    • Świat
    • Urbi et Orbi
    • Kultura
  • Blogi
    • Łukasz Adamski
    • Bogdan Bachmura
    • Mariusz Korejwo
    • Adam Kowalczyk
    • Ks. Jan Rosłan
    • Adam Jerzy Socha
    • Izabela Stackiewicz
    • Bożena Ulewicz
    • Mariusz Korejwo
    • Zbigniew Lis
    • Marian Zdankowski
    • Marek Lewandowski
  • miesięcznik Debata
  • Baza Autorów
  • Kontakt
  • Jesteś tutaj:  
  • Start
  • Wiadomości
  • Olsztyn
  • Ulicami wielu miast Warmii i Mazur przeszły marsze papieskie. „Ze zła, które się wylało, powstanie dobro”

Olsztyn

Ulicami wielu miast Warmii i Mazur przeszły marsze papieskie. „Ze zła, które się wylało, powstanie dobro”

Szczegóły
Opublikowano: niedziela, 02 kwiecień 2023 10:45

Różaniec ulicami Olsztyna. Wierni kościoła katolickiego taką formą modlitwy oddali hołd św. Janowi Pawłowi II w 18. rocznicę jego śmierci. Marsze papieskie przeszły między innymi ulicami Elbląga i Ełku.

Jan Paweł II zmarł 18 lat temu w wigilię Niedzieli Bożego Miłosierdzia – 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37 w Watykanie. Miał 84 lata. Świętym kościoła katolickiego jest od 27 kwietnia 2014 roku.

OLSZTYN

Modlitewne spotkanie rozpoczęło się od Koronki do Bożego Miłosierdzia w olsztyńskiej konkatedrze. Następnie wierni przeszli do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w południowej części Olsztyna.

Pan Bóg wie o tym, że Jan Paweł II jest świętym. Wiemy o tym i my. Niektórzy w to jednak wątpią i kontestują jego świętość, więc trzeba dać publiczne świadectwo tego, że my za tą świętością się opowiadamy

– powiedział w rozmowie z Radiem Olsztyn werbista ojciec Szczepan Szpyra.

Taka modlitwa w obronie św. Jana Pawła II jednoczy ludzi, jednoczy naród

– dodała pani Danuta, uczestniczka modlitwy różańcowej ulicami Olsztyna.

Ja osobiście chcę zamanifestować swoje poparcie i swoją pamięć

– podkreślał pan Michał, który także wziął udział w tym modlitewnym spotkaniu.

W modlitwie różańcowej ku czci św. Jana Pawła II ulicami Olsztyna uczestniczyło około 200 wiernych.

EŁK

„Diecezja Ełcka staje w obronie prawdy o św. Janie Pawle II, jego świętości i wielkości” – czytamy w komunikacie biskupa Jerzego Mazura. W tej intencji ulicami miasta przeszedł marsz papieski. Mieszkańcy przyszli, żeby bronić dobrego imienia papieża Polaka.

Jednym z uczestników marszu był starosta ełcki Marek Chojnowski. Chciał w ten sposób zaprotestować przeciwko nagonce na Jana Pawła II. Jak podkreślała pani Katarzyna, udział z marszu to katolicki obowiązek. Pani Joanna wierzy, że ze zła, które się wylało, powstanie dobro. Mieszkańcy Ełku modlili się też w intencji tych, którzy ulegli manipulacji.

Wśród uczestników marszu był poseł Wojciech Kossakowski. Uważa on, że w rocznicę śmierci Jana Pawła II nie powinno zabraknąć nikogo, komu bliskie są nauki papieża Polaka.

ELBLĄG

18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II uczczono także w Elblągu. Uroczystości rozpoczęła msza pod przewodnictwem biskupa diecezji elbląskiej Jacka Jezierskiego. Po jej zakończeniu mieszkańcy przeszli pod pomnik Jana Pawła II, aby złożyć kwiaty, zapalić znicze i wspólnie odśpiewać ulubioną pieśń papieża Polaka „Barkę”.

Bardzo brakuje nam Jana Pawła II. Był osobą, która w sposób propolski patrzyła na to, co dzieje się w Polsce, tłumaczył rzeczywistość, a przede wszystkim był autorytetem, która spajał cały naród

– stwierdził wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka.

Elblążanie są podwójnie zmotywowani, aby upamiętnić i bronić świętego Jana Pawła II, który nas tu odwiedził. To nasza powinność, aby bronić jego imienia, nauczania, honoru kościoła

– mówił poseł Leonard Krasulski.

BRANIEWO

W rocznicę śmierci papieża Polaka w Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego w Braniewie odprawiona została uroczysta msza święta.

Dzisiejsza uroczystość świadczy o tym, że nasze serca biją po polsku i dla Polski

– podkreślił proboszcz ojciec Jan Kwiecień.

Posadziliśmy dąb poświęcony przez papieża Franciszka w Watykanie. Kilka dni temu przyjechał prosto z Raciborza. Chcemy szczególnie upamiętnić wielkiego Polaka Jana Pawła II, zasadzając papieski dąb w Nowej Pasłęce, niedaleko Braniewa. Jest tu spalony kościół. Jako leśnicy wspólnie z lokalną społecznością będziemy pracować, żeby wyremontować i odrestaurować ten kościół i odprawiać tu kolejne nabożeństwa.

– mówił rzecznik Michał Gzowski, rzecznik prasowy Lasów Państwowych.

Pod koniec roku w kościele Matki Bożej Miłosierdzia w Nowej Pasłęce spłonął ołtarz główny. W świątyni trwają zbiórki i prace remontowe.

Starosta braniewski Karol Motyka zaznaczył, że dąb pamięci jest symbolem obecności świętego Jana Pawła II na Warmii.

Każde takie miejsce powinno przypominać nam o świętości papieża Jana Pawła II. To dzięki niemu jesteśmy tu gdzie jesteśmy i żyjemy w wolnej Polsce.
Pomysłodawcą posadzenia dębu papieskiego w Nowej Pasłęce jest Nadleśnictwo Zaporowo. Do inicjatywy dołączyło Starostwo Powiatowe w Braniewie, gmina oraz wspólnota parafialna.

 źródło: Radio Olsztyn

Modlitwa Św. Jana Pawła II o odnowę moralną Narodu.
Bogurodzico Dziewico, Królowo i Matko naszego Narodu!
Jednoczymy się przy Tobie w ufnej modlitwie i dziękujemy Ci za wszystko,
co uczyniłaś dla naszej Ojczyzny, za to, że nas obroniłaś, że nie pozwoliłaś nam zginąć.
Dziękujemy Ci, że obudziłaś nasze sumienie narodowe.
Poznaliśmy, Matko, jak głębokie rany w naszym życiu osobistym, rodzinnym i społecznym
pozostawiły nasze słabości, grzechy i nałogi. Jesteśmy świadomi że są one jedną
z najistotniejszych przyczyn trudnej sytuacji, którą dziś przeżywamy.
Zwierciadło Sprawiedliwości! Daj nam łaskę zrozumienia,
że odnowę Narodu trzeba nam zacząć od własnego serca.
Spraw, abyśmy nie poprzestali na oskarżaniu innych i wyliczaniu ich przewinień.
Ucieczko grzesznych, ulecz nasze sumienia,
daj nam poznać wszystkie nasze winy, wielkie i małe.
Pomóż zerwać z grzechem i obojętnością.
Uchroń nas od niewiary, która jest źródłem wszelkiego zła.
Tym, którzy swe siły i zdolności poświęcają walce z Bogiem, udziel łaski nawrócenia.
Daj opamiętanie nietrzeźwym, którzy tak poniżają w sobie godność człowieka
i marnują wspólne dobro Narodu. Matkom i ojcom przypomnij odpowiedzialność za dar
rodzicielstwa, aby nikt w naszej Ojczyźnie nie podnosił ręki na bezbronne życie,
bo krew niewinnych woła z ziemi do Boga.
Uratuj nas przed zepsuciem moralnym, które odbiera Narodowi siłę ducha
i prowadzi do ruiny. Naucz nas poszanowania mienia społecznego,
abyśmy nigdy nie przywłaszczali sobie i nie marnowali tego,
co jest wspólnym dobrem wszystkich dzieci Ojczyzny.
Obroń nas przed rozbiciem i niezgodą społeczną,
aby żadne podziały nie osłabiły naszej wewnętrznej spoistości.
Matko Miłosierdzia, pomóż szczególnie tym, którzy daleko odeszli od Boga,
którzy przez grzech odwrócili się od Niego.
Spraw, aby przez szczerą skruchę i spowiedź powrócili do Twojego Syna.
Pomóż tym, którzy nie mają odwagi przystąpić do konfesjonału.
Doprowadź do pojednania z Bogiem naszych braci,
z najdalszych dróg, z najbardziej powikłanych sytuacji życiowych.
Ratuj tych, którzy utracili nadzieję i nie mają siły dźwignąć się z grzechu
Matko dobrej przemiany! Stajemy przed Tobą w całej prawdzie i błagamy Cię,
uproś nam łaskę wewnętrznego odrodzenia.
Wiemy, że jako dzieci Narodu możemy liczyć tylko na Chrystusa i na Ciebie.
Nie pomoże nam nikt z zewnątrz. Musimy dźwignąć się sami.
W sobie musimy znaleźć siłę do głębokiej, moralnej odnowy Narodu.
Gdy będziemy mieli czyste serce i czyste ręce, nie zwycięży nas nikt,
bo sam Bóg będzie naszą mocą.
Maryjo, uratuj każdego człowieka w Polsce dla Chrystusa.
A na okup za tę wielką łaskę przyjmij nas wszystkich,
oddanych Tobie w macierzyńską niewolę miłości.
Dajemy Ci całkowite prawo posługiwania się nami,
aby uratowani byli wszyscy nasi bracia, aby odmieniło się oblicze polskiej ziemi,
aby prawdziwie była ona królestwem Twoim i Twojego Syna. Amen.

Zdjęcia Marszu Papieskiego w Olsztynie: A. Socha

  • Click to enlarge image Marsz JPII 3.jpg
  • Click to enlarge image Marsz JPII 4.jpg
  • Click to enlarge image Marsz JPII 5.jpg
  • Click to enlarge image Marsz JPII slajd.jpg
  • Click to enlarge image marsz JPII 2.jpg
  •  
View the embedded image gallery online at:
https://www.debata.olsztyn.pl/wiadomoci/olsztyn/8637-ulicami-wielu-miast-warmii-i-mazur-przeszly-marsze-papieskie-ze-zla-ktore-sie-wylalo-powstanie-dobro-kafelek.html#sigProIdf057f28cb7

Tweet
Pin It
  • Poprzedni artykuł
  • Następny artykuł

Skomentuj

Komentuj jako gość

    0

    Biorą udział w konwersacji

    Komentarze (54)

    • Sortuj - najpierw najstarsze
    • Sortuj - najpierw najnowsze
    • Subskrybuj poprzez e-mail
    Pokaż poprzednie komentarze
    • Gość - Gość

      W odpowiedzi na: Gość - Gość
      Odnośnik bezpośredni

      W mieście mówią, że rabe Terlikowski - odkąd pobiera żołd z GW - nosi się ze zmianą wyznania.

      około 3 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      W odpowiedzi na: Gość - Gość
      Odnośnik bezpośredni

      O księdzu Sowie z TVN-u też tak mówili, ale nie potwierdziło się. Musiał jednak zmienić diecezję pod uległość biskupowi, który tak nie uważał. Biskup archidiecezji krakowskiej okazał się być plotkarzem.

      około 3 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      W odpowiedzi na: Gość - Gość
      Odnośnik bezpośredni

      A propos innej Sowy - https://www.tysol.pl/a102591-powrot-tasm-z-sowy-i-przyjaciol-polityk-po-nagrany-z-prostytutka

      około 3 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      W odpowiedzi na: Gość - Gość
      Odnośnik bezpośredni

      I co, latał do niej służbowym samolotem, płacił kartą sejmową, dał się namierzyć ukraińskim bandziorom, którzy to wykorzystali kosztem naszego wspólnego dobra? Jeśli nie to o czym mówimy i czy warto? Prostytutka to przecież normalna kobieta z bardzo pożyteczną cechą - głowa jej nie boli...

      około 3 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus
    • Gość - Gość

      W odpowiedzi na: Gość - Gość
      Odnośnik bezpośredni

      Ale dlaczego wyjaskrawiasz rolę prostytutki? Jeśli lubisz płatne uciechy, to korzystaj do woli. Twój wybór.
      Mówimy o politykach, którzy są po jednych pieniądzach - POPiS... Czas na zmiany!
      https://twitter.com/K_Osieglewski/status/1644819415316197378

      około 3 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      W odpowiedzi na: Gość - Gość
      Odnośnik bezpośredni

      Może dlatego, że mam do niej większy szacunek niż do polityka... Nabrałem tego szacunku po tym jak zagłosowałem na Kukiza w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Później zagłosowałem na kogoś (wiem na kogo, ale wstydzę się powiedzieć) z Kukiz15.

      około 3 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus
    • Gość - Gość

      W odpowiedzi na: Gość - Gość
      Odnośnik bezpośredni

      Aha! To zmienia postać rzeczy. Mój głos również poszedł w p.... ,w kukizy, niestety.

      około 3 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus
    • Gość - SZARY

      Odnośnik bezpośredni

      innemu gościu do sztambucha- https://wgospodarce.pl/informacje/108752-trzaskowski-przeprasza-za-slowa-o-premiach-zarzadu-tv - z tym kijem chyba tak zostaniesz...

      około 3 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - inny gość

      Odnośnik bezpośredni

      W Lublinie od jutra (16. 04) wiernych na niedzielne nabożeństwa dowozić będzie (za darmo) specjalnie wynajęty "mszobus".
      https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/lublin/lublin-parafialny-mszobus-wierni-maja-darmowy-autobus-na-msze/4zk8zw4?utm_source=www.fakt.pl_viasg_fakt&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=undefined&utm_v=2

      około 3 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      W odpowiedzi na: Gość - inny gość
      Odnośnik bezpośredni

      "Koszt przejazdu ponosi parafia”, informuje parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie.
      https://pch24.pl/milosierdzie-boze-jedynym-lekiem-na-choroby-wspolczesnego-swiata/

      około 3 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz

    Wyróżnione

    Lubiane

    System komentarzy oparty o Komento

    Komentarze

    Ile to już roczników opuściło mury tych szkół w Bartoszycach i Górowie? Miejmy tylko nadzieję, że nie wszyscy absolwenci nasiąknęli toksyną i nie wpis...
    Dyrektorka SP nr 8 w Bartoszyc...
    1 godzinę temu
    Czy będzie salonik VIP?
    "Uzdrowisko Górowo Iławeckie" ...
    5 godzin(y) temu
    Prawda jest taka że w tej szkole od zawsze gloryfikowano banderę, do tej pory tak jest. Przedszkolaki już mają wpajane że bandera był taki wspaniały, ...
    Dyrektorka SP nr 8 w Bartoszyc...
    18 godzin(y) temu
    Sprawdźcie kto w ostatnim okresie dokonał zakupu okolicznych działek i dlaczego czekał do ostatniej chwili.
    "Uzdrowisko Górowo Iławeckie" ...
    19 godzin(y) temu
    A do kogo należały te grunty, na których wybudowano to bezużyteczne sanatorium?
    "Uzdrowisko Górowo Iławeckie" ...
    20 godzin(y) temu
    Obecnie w TV są popularne programy pod hasłem obalamy mity. Przyjrzyjmy się kilku takim widącym mitom, na jakich kanwie "banderowcy" budują nienawiść ...
    Radni wojewódzcy PiS domagają ...
    23 godzin(y) temu

    Ostatnie blogi

    • Apel o optymizm na wypadek wojny Dwadzieścia rosyjskich dronów, które ostatnio wleciały do Polski wzbudziły u wielu moich rodaczek i rodaków głęboki niepokój, a często przerażenie… Zobacz
    • Barbarzyński atak "silnych ludzi" Tuska na praworządność Zbigniew Lis Motto Tuska: Będziemy stosować prawo, tak jak my je rozumiemy, czyli uchwałami Sejmu i rozporządzeniami zmieniać ustawy, wg zasady –… Zobacz
    • Co trzeba zrobić, żeby PiS wygrało kolejne wybory? Zbigniew Lis Wielu Polaków głosujących nie za opozycją, tylko przeciw PiS, nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji ich decyzji oraz z powagi… Zobacz
    • Michał Wypij, Paweł Warot – komentarz osobisty Bogdana Bachmury Bogdan Bachmura Dużo łatwiej o krytykę osób, których nie darzymy sympatią, z którymi jesteśmy w sporze lub konflikcie. Ale tym razem jest… Zobacz
    • 1

    Najczęściej czytane

    • Dziennikarza Kraskowskiego aresztowano na podstawie naciąganych poszlak, ustaliła "Rz"
    • Wyborcza sporządziła listę osób do zwolnienia z pracy, związanych z PiS
    • Dyrektorka SP nr 8 w Bartoszycach złożyła zawiadomienie o znieważeniu jej jako Ukrainki
    • Wójt i radni Gietrzwałdu odpowiedzieli agresją na apel Kamińskiego
    • Radny: „Czy szkoła w Bartoszycach (...) uczy, że Bandera jest bohaterem...”
    • Od 3 lat wywołuje fałszywe alarmy, sąd go wypuścił i Wiktor P. nasłał policję na dziennikarzy TV Republika
    • LIST OTWARTY związkowców do poseł Urszuli Pasławskiej w sprawie konsolidacji szpitali
    • Rekonstrukcja pałacu w Klewkach za 9 mln zł przez dekonstrukcję?
    • Radni wojewódzcy PiS domagają się kontroli w ukraińskich szkołach
    • Dlaczego samorządowcy zostali oskarżeni w procesie Helpera?
    • Ks. Alfred Borski: "Pani Urszula Pasławska jest żoną Marka Michniewicza"
    • Spalarnia śmieci w Olsztynie nie powstrzymała kolejnej podwyżki za odpady

    Wiadomości Olsztyn

    • Olsztyn

      • Śledztwo w sprawie śmierci aktywistki w Ekwadorze, pochodzącej z Reszla

        2026-06-18 13:14:34

        Prokuratura Okręgowa w Olsztynie wszczęła śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci...

      • Od 9 lat czekam na decyzję sądu, a wartość roszczeń rośnie

        Krzysztof Kamiński 2026-06-14 19:23:10

        Publikujemy głos klienta olsztyńskiej Temidy, Krzysztofa Kamińskiego, przedsiębiorcy ze Stawigudy,...

      • LIST OTWARTY związkowców do poseł Urszuli Pasławskiej w sprawie konsolidacji szpitali

        2026-06-12 06:30:15

        LIST OTWARTY organizacji związkowych działających w Regionie Warmińsko-Mazurskim i Wojewódzkim Szpitalu...

    Wiadomości region

    • Region

      • "Uzdrowisko Górowo Iławeckie" otwarte. Koszty pokryje budżet gminy

        Adam Jerzy Socha 2026-06-17 12:37:02

        Praktycznie bez fanfar i mediów odbyło się 8 czerwca otwarcie Zakładu Przyrodolecznicznego w Nowej Wsi...

      • Dyrektorka SP nr 8 w Bartoszycach złożyła zawiadomienie o znieważeniu jej jako Ukrainki

        Adam Jerzy Socha 2026-06-15 14:06:55

        Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Daniel Brodowski potwierdził, iż Prokuratura Rejonowa...

      • WIOŚ wymierzył 140 tys. zł kary za nielegalne składowanie odpadów w Mrągowie

        2026-06-15 02:25:29

        Karę w wysokości 140 tys. zł nałożył Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska (WIOŚ)...

    Wiadomości Polska

    • Polska

      • „Czy polski sąd czeka na moją śmierć?” – pyta 100-letni b. więzień Auschwitz

        Aneta Markowska, Lech Obara 2026-06-17 19:27:54

        „Czy polski sąd czeka na moją śmierć?” – pyta 100-letni Stanisław Zalewski. – Mój poprzednik, 98-letni...

      • Dziennikarza Kraskowskiego aresztowano na podstawie naciąganych poszlak, ustaliła "Rz"

        2026-06-17 07:18:56

        Zarzuty, które posłużyły do aresztowania dziennikarza Leszka Kraskowskiego oparto na poszlakach, a...

      • Polską rządzi oligarchia partyjna. Czy nowa Konstytucja to zmieni?

        Bogdan Bachmura 2026-06-01 09:03:33

        To dobrze, że prezydent Karol Nawrocki powołał Radę Nowej Konstytucji. To znacznie poważniejsza...

    O debacie

    • O Nas
    • Autorzy
    • Święta Warmia

    Archiwum

    • Archiwum miesięcznika
    • Archiwum IPN

    Polecamy

    • Klub Jagielloński
    • Teologia Polityczna

    Informacje o plikach cookie

    Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.