Nie będzie postępowania wobec małoletniej uczestniczki demonstracji w Olsztynie. Sąd Rejonowy w Olsztynie w dniu 4 listopada 2020 r. odmówił wszczęcia postępowania wobec nastolatki uczestniczącej w jednym z protestów w Olsztynie. Decyzja w tej sprawie nie jest prawomocna.
W dniu 30 października 2020 r. Komenda Miejska Policji w Olsztynie skierowała do III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich w Sądzie Rejonowym w Olsztynie dokumentację dotyczącą 14-letniej mieszkanki Olsztyna, która według policji miała być zagrożona demoralizacją.
W przesłanych do Sądu materiałach policji znalazła się m. in. sporządzona przez funkcjonariusza notatka urzędowa dotycząca interwencji podczas jednego z protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów aborcyjnych, który odbył się w dniu 26 października 2020 r. na terenie Olsztyna. Według policji było to nielegalne zgromadzenie. Policja, która patrolowała miejsce tego protestu, zarzuciła 14-letniej dziewczynie, że idąc na czele dużej grupy ludzi i niosąc transparent, miała wykrzykiwać wulgarne hasła oraz wprowadzić protestujących na jezdnię na placu Ofiar Katynia. Oprócz tego nieletnia miała także nie stosować się do obowiązku zakrywania ust i nosa.
Sąd w pierwszej kolejności ustalił, że 14-latka nie była wcześniej notowana w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich Sądu Rejonowego w Olsztynie jako nieletni sprawca czynów karalnych. Natomiast już w dniu 4 listopada 2020 r. zostało wydane postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania wobec nastolatki z uwagi na brak podstaw do jego wszczęcia.
Z uwagi na to, że postanowienie zapadło na posiedzeniu niejawnym - bez udziału stron - uzasadnienie orzeczenia Sądu może być sporządzone tylko na wniosek stron. Strony mają na to 7 dni. Do tej chwili takie wnioski jeszcze nie wpłynęły.
Jednocześnie informuję, że na postanowienie w powyższej sprawie służy zażalenie.
Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 4 listopada 2020 r.
W dniu 30 października 2020 r. do Sądu Rejonowego w Olsztynie została skierowana sprawa 14-letniej dziewczyny uczestniczącej w jednym z protestów w Olsztynie. Sąd rodzinny oceni teraz, czy nieletnia jest zagrożona demoralizacją, jak twierdzi policja.
W dniu 30 października 2020 r. Komenda Miejska Policji w Olsztynie skierowała do III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich w Sądzie Rejonowym w Olsztynie dokumentację dotyczącą 14-letniej mieszkanki Olsztyna, która zdaniem policji jest zagrożona demoralizacją.
W przesłanych do Sądu materiałach znajduje się m. in. sporządzona przez policjanta notatka urzędowa dotycząca interwencji podczas jednego z protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów aborcyjnych, który odbył się w dniu 26 października 2020 r. na terenie Olsztyna. Według policji było to nielegalne zgromadzenie.
Zdaniem policji, której funkcjonariusze patrolowali miejsce tego protestu, nastolatka, idąc na czele dużej grupy ludzi i niosąc transparent, miała wykrzykiwać wulgarne hasła oraz wprowadzić protestujących na jezdnię na placu Ofiar Katynia. Oprócz tego nieletnia miała także nie stosować się do obowiązku zakrywania ust i nosa.
Z policyjnych materiałów wynika, że po wylegitymowaniu funkcjonariusze poinformowali ją o konsekwencjach prawnych jej zachowania, a następnie przekazali pod opiekę babci.
Sprawa 14-letniej mieszkanki Olsztyna została w Sądzie zarejestrowana pod sygn. akt Nkd 395/20. Sąd w pierwszej kolejności ustalił, że 14-latka nie była wcześniej notowana w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich Sądu Rejonowego w Olsztynie jako nieletni sprawca czynów karalnych.
W dniu 3 listopada 2020 r. sprawa losowo została przydzielona Sędziemu Sądu Rejonowego w Olsztynie do rozpoznania. W związku z tym akta sprawy jeszcze dzisiaj zostaną przedstawione sędziemu.
Jednocześnie, nie uprzedzając rozstrzygnięcia, informuję, że w pierwszej kolejności Sąd może odmówić wszczęcia postępowania wobec nieletniej, jeśli stwierdzi brak jakichkolwiek okoliczności świadczących o zagrożeniu jej demoralizacją. Po drugie, Sąd może również wszcząć postępowanie, aby wyjaśnić, czy doszło do popełnienia przez nieletniego czynu zabronionego i czy zachodzi wobec niego potrzeba zastosowania odpowiednich środków. Po przeprowadzeniu takiego postępowania może zapaść decyzja o jego umorzeniu, jeśli Sąd ustali, że nieletni nie wykazuje przejawów demoralizacji lub nie popełnił czynu zabronionego. W innym wypadku Sąd może zastosować wobec takiej osoby środki o oddziaływaniu wychowawczym.
Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 3 listopada 2020 r.
Skomentuj
Komentuj jako gość