Czy JOW-y to uzdrowienie demokracji czy oligarchizacja państwa? Na tego typu pytania jak i na wiele innych nurtujących olsztynian odpowiadał prelegent spotkania Tadeusz Rogowski, członek Zarządu Krajowego Ruchu na rzecz JOW. Dyskusja odbyła się w Warmińsko-Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Olsztynie we wtorek (23 czerwca). Na spotkanie, zorganizowane przez Warmińsko-Mazurskie Obywatelskie Komitety Referendalne przybyło od 50 osób.
Spotkanie rozpoczął Paweł Krassowski, radny Rady Miejskiej w Szczytnie oraz organizator spotkania. Zachęcał też do organizowania spotkań i akcji informujących o zaletach JOW-ów w każdym możliwym miejscu: w swoich miejscowościach, osiedlach czy blokach. Moderatorem spotkania był Łukasz Zakrzewski, radny z Giżycka oraz pełnomocnik komitetu wyborczego Pawła Kukiza na Warmii i Mazurach w czasie ostatnich wyborów prezydenckich.
Tadeusz Rogowski prelegent spotkania przybył wraz z ze swoim kolegą Tadeuszem Wołyńcem, założycielem i przewodniczącym koszalińskiego Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym. Nazywają siebie pasjonatami i jeżdżą od wielu lat po całej Polsce propagując wprowadzenie Jednomandatowych Okręgów Wyborczych. A dzięki Pawłowi Kukizowi sprawa ta stała się obecnie głównym tematem debaty publicznej.
Rogowski najpierw krótko przedstawił historię promowania JOW-ów w Polsce zaczynającą się od 1993 roku. Następnie tłumaczył czym są JOW-y oraz w jakich państwach ten system wyborczy jest stosowany. Rogowski wymienił tu m. in.: Kanadę, Stany Zjednoczone, Francję, Wielką Brytanię, Australię z pewną odmianą tego systemu oraz... Koreę Południową. Jednak w Korei istnieje tylko jedna partia, z której do parlamentu na zasadzie JOW-ów wybiera się kandydatów. – Ale wejście za kotarę podczas aktu głosowania równa się samobójstwu więc musimy wiedzieć o czym mówimy. Dlatego jak tłumaczył dalej, definicja JOW-ów według której jesto jedynie wybór tylko jednego kandydata z jednego okręgu, jest nie wystarczająca.
Według Rogowskiego najważniejszym postulatem JOW-ów są równe prawa wyborcze wszystkich obywateli. Niestety, nad czym ubolewał prelegent, przy obecnej ordynacji wyborczej są one mocno ograniczone. - Bierne prawo wyborcze mają tylko członkowie partii politycznych i to też nie wszyscy – wyjaśniał Rogowski i jak dodał: – efektywnych członków partii czyli płacących składki partyjne jest w Polsce 80 tys. czyli 0,03 procent wszystkich uprawnionych do głosowania. I to tak naprawdę tylko ta wąska grupa ludzi może kandydować na posłów lub senatorów. Ale to jeszcze nie koniec ograniczeń wyborczych. O tym, kto dostanie się do parlamentu decyduje szef partii. Natomiast umieszczenie danego członka partii na pierwszym miejscu listy wyborczej w zasadzie gwarantuje pewne miejsce w sejmie. Dalej wskazywał, że JOW-y wcale nie likwidują istnienia partii politycznych.
Następnie wyjaśniał, że programy wyborcze są fikcją. Politycy ich nie realizują, a czasem ich nie znają. W dalszej części wykładowca wskazywał na zbyt skomplikowany proporcjonalny system głosowania, gdy przy JOW-ach, jak zapewniał, system większościowy jest przejrzysty. – Wygrywa ten kto zdobędzie najwięcej głosów – tłumaczył.
W dalszej części był czas na pytania, które padały zarówno od zwolenników jak i przeciwników JOW-ów. Zebranych nurtowało m. in., jak zwolennicy zmiany ordynacji chcą dotrzeć z informacją do ludzi i ich przekonać. Na co Rogowski stwierdził, że w Polsce informacja na ten temat jest coraz lepiej przekazywana i zachęcał do wzięcia udziału w referendum.
Jednak mimo, odmiennych wizji wyglądu ordynacji wyborczej wszyscy byli zgodni w jednym temacie. Bez względu na poglądy polityczne potrzebne są wolne i niezależne media, bo w obecnej sytuacji media nie spełniają swojej podstawowej roli - przekazywania obiektywnych informacji i równego dostępu do mediów dla wszystkich grup społecznych. Na koniec Paweł Krassowski, organizator spotkania otrzymał pamiątkową koszulkę z logo JOW od reprezentantów Zarządu Krajowego Ruchu na rzecz JOW z Koszalina.
Kamil Olszewski
zdjęcia Kamil Olszewski
- pamiątkowe przekazanie koszulki pamiątkowe przekazanie koszulki
- Tadeusz Rogowski, prelegent Tadeusz Rogowski, prelegent
- Paweł Krassowski, organizator Paweł Krassowski, organizator
- Łukasz Zakrzewski, moderator Łukasz Zakrzewski, moderator
- JOW spotkanie JOW spotkanie
- JOW spotkanie JOW spotkanie
- JOW spotkanie JOW spotkanie
- pytania od uczestników pytania od uczestników
- pytania od uczestników pytania od uczestników
- pytania od uczestników pytania od uczestników
- pytania od uczestników pytania od uczestników
- pytania od uczestników pytania od uczestników
- pamiatkowe zdjęcie pamiatkowe zdjęcie
https://www.debata.olsztyn.pl/wiadomoci/olsztyn/4346-dyskusja-o-jow-ach-w-olsztynie-kafelek-galeria.html#sigProId98f2db6b71
Skomentuj
Komentuj jako gość