logodebata

Wspomóż jedyny portal na Warmii i Mazurach, który nie boi się publikować prawdy o politykach i jest za to ciągany po sądach. Nigdy, przez 18 lat istnienia, nie dostaliśmy 1 grosza dotacji publicznej. Redaktorzy i autorzy są wolontariuszami. Nr konta bankowego Fundacji „Debata”: 26249000050000450013547512. KRS: 0000337806. Adres: 11-030 Purda, Patryki 46B

niedziela, czerwiec 14, 2026
  • Debata
  • Wiadomości
    • Olsztyn
    • Region
    • Polska
    • Świat
    • Urbi et Orbi
    • Kultura
  • Blogi
    • Łukasz Adamski
    • Bogdan Bachmura
    • Mariusz Korejwo
    • Adam Kowalczyk
    • Ks. Jan Rosłan
    • Adam Jerzy Socha
    • Izabela Stackiewicz
    • Bożena Ulewicz
    • Mariusz Korejwo
    • Zbigniew Lis
    • Marian Zdankowski
    • Marek Lewandowski
  • miesięcznik Debata
  • Baza Autorów
  • Kontakt
  • Jesteś tutaj:  
  • Start
  • Wiadomości
  • Olsztyn
  • Dlaczego ratusz odstępuje od budowy trasy NDP?

Olsztyn

Dlaczego ratusz odstępuje od budowy trasy NDP?

Szczegóły
Opublikowano: sobota, 03 styczeń 2015 13:58

Co takiego się stało, że nagle ratusz odstępuje od budowy trasy NDP łączącej ulicę Wilczyńskiego i Warszawską? Przecież przygotowania do budowy trwały 4 lata, a w maju 2014 roku wyłoniono projektanta. Wydaje się, że wyjaśnienie zagadki tkwi w projekcie umowy koalicyjnej, w którym czytamy, iż priorytetem ma być budowa ulicy Nowobałtyckiej.

 W maju 2014, z okazji podpisania umowy na wykonanie projektu pokazano wizualizację nowej trasy.

Prezydent Piotr Grzymowicz tłumaczył wówczas na konferencji prasowej, że „trasa ta jest konieczna, by odciążyć ulice używane obecnie przez mieszkańców Jarot, Osiedla Generałów czy Pieczewa, czyli ulice Sikorskiego i Krasickiego. Analizy przeprowadzone na zlecenie urzędu miasta wykazały, że arterie te nie są w stanie przyjąć rosnącego ruchu związanego z rozbudową miasta w kierunku południowym, stąd konieczność budowy nowej drogi".
Ulica miała mieć 4 kilometry. Na jej trasie miano zbudować dwa ponad 200-metrowe mosty nad rzeką Łyną oraz nad cennym przyrodniczo trzcinowiskiem. Projekt ulicy miał być gotowy w maju 2015 roku. Sama droga – w roku 2017. Jej koszt wstępnie szacowano na 200 milionów złotych. Miasto liczyło, że pieniądze pozyska z funduszy unijnych.
mapa ndp
A tu raptem, przed świętami ukazał się artykuł w olsztyńskiej „Gazecie Wyborczej", która obecnie robi za biuletyn ratusza, iż wśród urzędników i fachowców spadło poparcie dla budowy ulicy NDP. „Wróciły pytania, czy warto wydawać na nią tyle pieniędzy?" Przecież koszt inwestycji jest znany co najmniej od 2010 roku. Nagle, milczący dotąd radni, którzy wcześniej nie kwestionowali sensowności budowy tej trasy, teraz przemówili. I tak radny PO Robert Szewczyk, w poprzedniej kadencji przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej, powiedział "GW":

"- Rozmawiałem ze specjalistami, którzy twierdzą, że może to być i dwa razy tyle. Ta droga to będzie praktycznie jeden wielki most". Dwa razy tyle, czyli 400 milionów złotych.

Dlatego radny uważa, że trzeba naprawdę dobrze przemyśleć racjonalność tych wydatków.
„- Może to niepopularne co powiem, ale wydawanie takich pieniędzy w tym momencie byłoby błędem. Pamiętajmy, że wkrótce powstaną dwie ogromne inwestycje dla tego rejonu miasta. Chodzi o obwodnicę Olsztyna i tramwaje. Dopiero po ich ukończeniu będziemy mogli ocenić racjonalność budowy połączenia Jarot z al. Warszawską. Jeśli okaże się, że jedynym efektem wydania kilkuset milionów złotych będzie skrócenie przejazdu o jedną-dwie minuty, to lepiej przeznaczyć te pieniądze na inne cele".

Radnemu wtórują ratuszowi urzędnicy. Zdzisław Zdanowski, dyrektor ratuszowego wydziału środowiska, nagle przypomniał sobie, że trasa ma przebiegać po terenach bardzo cennych przyrodniczo.
"- Istotnymi elementami, które dotyczą tej inwestycji jest Trzęsawisko Kortowskie i dolina rzeki Łyny, a także siedlisko nietoperzy. Te ostatnie stanowią ciekawostkę przyrodniczą na skalę krajową. W dawnym kolektorze położonym w tym rejonie żyje kolonia licząca 3 tys. sztuk. I to jest problem dla tej inwestycji, bo siedlisko znajduje się niemal dokładnie na trasie NDP. W pobliżu siedliska nie można wycinać i sadzić drzew, budować żadnych konstrukcji. Stąd też konieczność odsunięcia estakady od tego miejsca".

Kropkę na i stawia prezydent Piotr Grzymowicz.

"- Uważam, że przed podjęciem ostatecznej decyzji, czy zaczynać tę inwestycję, trzeba zrobić analizę wpływu obwodnicy Olsztyna [powstanie do 2018 r. - red. "GW"] na komunikację w mieście - mówi. - Powinna ona pokazać, jak zmienią się przyzwyczajenia kierowców i na ile budowa nowej ulicy na Jarotach jest potrzebna".

Tyle artykuł w „Gazecie Wyborczej", będący sygnałem do odwrotu od tej inwestycji. W artykule już nie ma mowy o tym, że już podczas konsultacji społecznych w 2010 roku, m.in. w klubie „Akant" mieszkańcy największej sypialni Olsztyna i specjaliści mówili, że ta trasa zaplanowana w latach 70. ubiegłego wieku, a więc w zupełnie innych realiach, dzisiaj nie ma sensu. Na ratuszowej platformie konsultacji społecznych również nie zostawiono na tym pomyśle suchej nitki. Oto jeden z wpisów:
"Rozważanie wariantu dodatkowej ulicy łączącej ul. Sikorskiego z Warszawską zwanej NDP jest wyłącznie biciem piany. Taka lokalizacja ulicy dubluje rolę ul. Tuwima i nie rozwiązuje w żadnym zakresie istotnych problemów komunikacyjnych, jakie dotykają tysiące mieszkańców Osiedla Generałów, z Bartąską, osiedlem Belweder i UWM. (...) Wniosek - zamiast tracić czas i pieniądze na teoretyczne rozważania o drodze na wyrost, należy jak najszybciej rozładować Wilczyńskiego przez połączenie tej właśnie ulicy z Warszawską."

Przypomnijmy jeszcze, że tłumaczono mieszkańcom, iż po to budujemy linię tramwajową, gdyż dzięki niej mieszkańcy Pieczewa, Osiedla Generałów i Jarot szybko dotrą do pracy, szkoły i na UWM. Czy urzędnicy ratuszowi na czele z prezydentem mydlili nam oczy i tramwaj za 500 milionów złotych nie rozładuje korków z Pieczewa i Jarot do centrum Olsztyna i dlatego parli do budowy NDP za 200 a może 400 milionów złotych? Czy też chodziło o kolejnego, gigantycznego misia?
Przecież, mimo głosów protestu, ratusz parł do budowy trasy NDP niczym bolszewicki statek Czeluskin do katastrofy. Całe szczęście, że Platforma Obywatelska, a osobliwie radny Robert Szewczyk, obiecał swoim wyborcom w kampanii budowę ulicy Nowobałtyckiej. PO, jako warunek zawarcia koalicji z Piotrem Grzymowiczem, postawiła budowę właśnie ulicy Nowobałtyckiej. Jej budowa, jeszcze przed wyborami, nie była w ogóle brana pod uwagę przez ratusz. Teraz to właśnie Nowobałtycka będzie budowana a nie NDP, bo realizacja dwóch tak gigantycznych kosztowo inwestycji, to czysta fantazja.
szewczyk nowobaltycka

Możemy tylko żałować, że 4 lata temu podobnego warunku PO nie postawiła prezydentowi w sprawie budowy tramwaju. Gdyby wówczas wymusili na prezydencie, by Olsztyn zrobił to samo z komunikacją, co Rzeszów, Lublin, Kielce i Białystok, czyli za pieniądze unijne wymienił tabor autobusowy i pobudował ulice, estakady i ścieżki rowerowe, dzisiaj byśmy nie drżeli, czy inwestycja ta nie zakończy się jedną wielką katastrofą. Bo, że pogrąży budżet, to już wiadomo. Nie musielibyśmy też zaciągać kredytów na zakupy nowych autobusów (czekamy na dane z Miejskiego Zarządu Dróg, Mostów i Transportu, dotyczące kosztów zakupu nowych autobusów).
Redakcja

Tweet
Pin It
  • Poprzedni artykuł
  • Następny artykuł

Skomentuj

Komentuj jako gość

    0

    Biorą udział w konwersacji

    Komentarze (9)

    • Sortuj - najpierw najstarsze
    • Sortuj - najpierw najnowsze
    • Subskrybuj poprzez e-mail
    • Gość - olsztynianin

      Odnośnik bezpośredni

      http://www.olsztyn24.com/news/21447-olsztyn-chce-realizowac-17-duzych-inwestycji.html co ciekawe grzymowicz projekt nowobaltyckiej juz dawno zglosil do dofinansowania...

      około 11 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - eee

      Odnośnik bezpośredni

      Ratusz nie potrafił nawet podac długości tej trasy, a co tu jeszcze mówić o kosztach. To z jakim poziomem amatorstwa mamy do czynienia najlepiej widać w rozmowie Tomasza Birezowskiego ze Zbigniewem Gustkiem, który wyjątkowo precyzyjnie udowadnia, że pomylił planety :)

      Dyskusja poniżej:
      http://konsultacje.olsztyn.eu/forum/transport-i-czno-f18/budowa-nowej-drogi-z-jarot-do-centrum-miasta-t95-15.html#p361

      około 11 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Wiesiek

      Odnośnik bezpośredni

      Kasa, Misiu Kasa, a ściślej jej brak. Nie będzie ani nowobałtyckiej ani NPD. A i jedna i druga by się przydała. Bardziej niż tramwaje które można było zastąpić 20 nowymi autobusami na gaz. Wykonanie budżetu 2015 roku wszystko pokaże całą mizerią zarządzania miastem.

      około 11 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - wyjątkowo wredny urzędas

      Odnośnik bezpośredni

      Panie Socha - 4 lata temu PO nie postawiło by żadnego warunku w sprawie tramwajów, bo to rząd PO w Warszawie odpowiada przed KE za budowę tramwajów w Olsztynie. A budowa tramwaju w Olsztynie jest jednym z podstawowych wskaźników w kwestii rozliczenia Polski przed UE z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007 - 2013. A dla ścisłości budowę tramwaju w Olsztynie zatwierdził rząd PiS w roku 2007. I całe szczęście UE nie ma pobłażania dla nierzetelnych beneficjentów, które biorą od niej pieniądze.

      około 11 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Henryk Jokiel

      Odnośnik bezpośredni

      Mleko się rozlało, tramwaj powstaje, NDP do kosza. Szkoda, że nawet w tak specjalistycznej dziedzinie, jaką jest planowanie przestrzenne nie unikamy polityki. Tutaj, jak niemal w każdej sprawie, są mniejsze lub większe interesy. Stanowisko zależy też pewnie gdzie kto mieszka. Dla "śpiącego" w południowej części miasta najważniejsza jest z pewnością ulica Sikorskiego, dla zachodniej Bałtycka. Po prawdzie, mnie przekonują finanse w tej sprawie i choć mieszkam na Jarotach nie uważam NDP za wartą zachodu. Wystarczy, rzeczywiście, połączyć po prostu Wilczyńskiego z Warszawską. Bałtycka jest moim zdaniem istotniejsza, bo to niemal 10 km ulicy, a Gutkowo i Redykajny też się rozwijają.

      około 11 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - krzroy

      W odpowiedzi na: Gość - Henryk Jokiel
      Odnośnik bezpośredni

      Panie Jokiel! Gutkowo i Redykajny też się rozwijają, ludzie budują tam jednorodzinne domy. Trzeba jednak mieć świadomość, że w jednym bloku na Jarotach mieszka np. 80 - 100 rodzin, czyli tyle ile w 80-100 domach jednorodzinnych. Na Jarotach, Nagórkach, Pieczewie mieszka tak ze 100 razy więcej ludzi niż w Gutkowie i Redykajnach. Może w związku z tym załatwmy najpierw ważne życiowe problemy tej największej grupy obywateli Olsztyna.

      około 11 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Melehit

      Odnośnik bezpośredni

      Połączenie ul. Wilczyńskiego z ul. Warszawską jest jedną z najpotrzebniejszych inwestycji w Olsztynie, bardzo oczekiwanej przez mieszkańców największej sypialni Olsztyna. Rezygnacja z tej inwestycji będzie amatorszczyzną a do tego niedotrzymaniem obietnic władz miasta. Żałosne. Ta część miasta cały czas intensywnie się rozbudowuje i dławi się tylko diema ulicami dojazdowymi. Czy jest tam ktoś w ratuszu kto się opamięta i pomyśli o mieszkańcach?

      około 11 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - A.

      Odnośnik bezpośredni

      Mieszkańcy mądrzy po szkodzie. Na wszystko nie wystarczy. Cieszcie się teraz swoim tramwajem i galeriami. Po uruchomieniu tramwaju nie będziecie mieć żle, mieszkańcy "metropolitarnej" części Olsztyna z uprzywiejowanymi Brzezinami. Ze strony zachodniej nie ma żadnej ulicy dojazdowej, podobnej chociaż do waszych dwóch! To konieczność! Wyższa konieczność, wybudowania tego dojazdu.

      około 11 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Prusanonim

      Odnośnik bezpośredni

      Wot i siurpryz. Teraz dla istotnych potrzeb wyborców nie wystarcza pieniędzy, a przed wyborami na wszystko wystarczało obietnic. Wyjdziemy na tym jak Zabłocki na tramwajach. Dziwię się, że nikt nie zaprojektował przystanku „ZK Barczewo”. Ten przejazd wybitnie na koszt oszukanych, łącznie z tłumem żegnających. Obiecujemy, jak politycy – będziemy odwiedzać.

      około 11 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz

    Wyróżnione

    Lubiane

    System komentarzy oparty o Komento

    Komentarze

    Aktywa Kremla i PIS bronią Kraskowskiego z obawy, że wygada się kto mu każe pluć na RG. Sądy orzekły, że nie ma żadnej afery. Uciekinier ziobro mścił ...
    Aresztowano dziennikarza Krask...
    2 godzin(y) temu
    https://www.facebook.com/photo/?fbid=1684882981591513&set=ecnf.100002094823336
    LIST OTWARTY związkowców do po...
    12 godzin(y) temu
    Dobre jest to, że ta kobieta (Marta) od lat startuje w wyborach samorządowych i klapa. Pomimo występowania ramię w ramię z Urszulą. Lansu, polubień na...
    LIST OTWARTY związkowców do po...
    12 godzin(y) temu
    Marta Pasławska- Hurło zasiada w Radzie Społecznej przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. prof. dr. Stanisława Popowskiego w Olszty...
    LIST OTWARTY związkowców do po...
    13 godzin(y) temu
    Pasławska to niech lepiej porozmawia ze swoim ulubionym prawnikiem, na temat pożyczki,którą zaciągnął w spółce, gdzie zasiada w radzie nadzorczej. To ...
    LIST OTWARTY związkowców do po...
    15 godzin(y) temu
    Przecież to bzdura. Brońcie Kraskowskiego bo w areszcie wygada na czyje zlecenie materiały sfabrykował i co wie o pewnych braciach
    Aresztowano dziennikarza Krask...
    19 godzin(y) temu

    Ostatnie blogi

    • Apel o optymizm na wypadek wojny Dwadzieścia rosyjskich dronów, które ostatnio wleciały do Polski wzbudziły u wielu moich rodaczek i rodaków głęboki niepokój, a często przerażenie… Zobacz
    • Barbarzyński atak "silnych ludzi" Tuska na praworządność Zbigniew Lis Motto Tuska: Będziemy stosować prawo, tak jak my je rozumiemy, czyli uchwałami Sejmu i rozporządzeniami zmieniać ustawy, wg zasady –… Zobacz
    • Co trzeba zrobić, żeby PiS wygrało kolejne wybory? Zbigniew Lis Wielu Polaków głosujących nie za opozycją, tylko przeciw PiS, nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji ich decyzji oraz z powagi… Zobacz
    • Michał Wypij, Paweł Warot – komentarz osobisty Bogdana Bachmury Bogdan Bachmura Dużo łatwiej o krytykę osób, których nie darzymy sympatią, z którymi jesteśmy w sporze lub konflikcie. Ale tym razem jest… Zobacz
    • 1

    Najczęściej czytane

    • Wyborcza sporządziła listę osób do zwolnienia z pracy, związanych z PiS
    • Wójt i radni Gietrzwałdu odpowiedzieli agresją na apel Kamińskiego
    • Aresztowano dziennikarza Kraskowskiego. Ujawnił związki Giertycha z aferą Polnord
    • Radny: „Czy szkoła w Bartoszycach (...) uczy, że Bandera jest bohaterem...”
    • Od 3 lat wywołuje fałszywe alarmy, sąd go wypuścił i Wiktor P. nasłał policję na dziennikarzy TV Republika
    • Rekonstrukcja pałacu w Klewkach za 9 mln zł przez dekonstrukcję?
    • Ks. Alfred Borski: "Pani Urszula Pasławska jest żoną Marka Michniewicza"
    • Spalarnia śmieci w Olsztynie nie powstrzymała kolejnej podwyżki za odpady
    • Radni wojewódzcy PiS domagają się kontroli w ukraińskich szkołach
    • Dlaczego samorządowcy zostali oskarżeni w procesie Helpera?
    • LIST OTWARTY związkowców do poseł Urszuli Pasławskiej w sprawie konsolidacji szpitali
    • Prokuratura w Olsztynie chce kasacji wyroku w sprawie adwokata od "trumny na kółkach"

    Wiadomości Olsztyn

    • Olsztyn

      • LIST OTWARTY związkowców do poseł Urszuli Pasławskiej w sprawie konsolidacji szpitali

        2026-06-12 06:30:15

        LIST OTWARTY organizacji związkowych działających w Regionie Warmińsko-Mazurskim i Wojewódzkim Szpitalu...

      • Władze Olsztyna wybrały firmę, która zaprojektuje rozbiórkę "szubienic"

        Adam Jerzy Socha 2026-06-09 09:50:36

        Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej, znany mieszkańcom Olsztyna jako „szubienice”,...

      • Prokuratura w Olsztynie chce kasacji wyroku w sprawie adwokata od "trumny na kółkach"

        2026-06-01 08:29:41

        Prokurator okręgowy w Olsztynie złożył wniosek do Prokuratury Krajowej o rozważenie złożenia kasacji...

    Wiadomości region

    • Region

      • Dlaczego samorządowcy zostali oskarżeni w procesie Helpera?

        Adam Jerzy Socha 2026-06-09 09:53:42

        „Zawiedliśmy się na osobach, które z pozoru, wyglądu, usposobienia, wydawały się, że są uczciwe (...)...

      • Radni wojewódzcy PiS domagają się kontroli w ukraińskich szkołach

        Adam Jerzy Socha 2026-06-08 17:07:39

        Radni wojewódzcy PiS Paweł Warot i Piotr Soćko domagają się od wojewody warmińsko-mazurskiego, kurator...

      • Radny: „Czy szkoła w Bartoszycach (...) uczy, że Bandera jest bohaterem...”

        Adam Jerzy Socha 2026-06-07 18:11:29

        Radni Sejmiku Warmińsko-Mazurskiego z klubu PiS zwołali na poniedziałek 8 czerwca konferencję prasową...

    Wiadomości Polska

    • Polska

      • Aresztowano dziennikarza Kraskowskiego. Ujawnił związki Giertycha z aferą Polnord

        2026-06-10 07:18:56

        Sąd Rejonowy w Piasecznie zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla znanego dziennikarza śledczego...

      • Polską rządzi oligarchia partyjna. Czy nowa Konstytucja to zmieni?

        Bogdan Bachmura 2026-06-01 09:03:33

        To dobrze, że prezydent Karol Nawrocki powołał Radę Nowej Konstytucji. To znacznie poważniejsza...

      • Wójt i radni Gietrzwałdu odpowiedzieli agresją na apel Kamińskiego

        Adam Jerzy Socha 2026-05-30 20:02:15

        Agresją i kpinami zareagowali radni i wójt Jan Kasprowicz, na wystąpienie na sesji Rady Gminy w...

    O debacie

    • O Nas
    • Autorzy
    • Święta Warmia

    Archiwum

    • Archiwum miesięcznika
    • Archiwum IPN

    Polecamy

    • Klub Jagielloński
    • Teologia Polityczna

    Informacje o plikach cookie

    Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.