×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 269.

logodebata

Wspomóż jedyny portal na Warmii i Mazurach, który nie boi się publikować prawdy o politykach i jest za to ciągany po sądach. Nigdy, przez 18 lat istnienia, nie dostaliśmy 1 grosza dotacji publicznej. Redaktorzy i autorzy są wolontariuszami. Nr konta bankowego Fundacji „Debata”: 26249000050000450013547512. KRS: 0000337806. Adres: 11-030 Purda, Patryki 46B

niedziela, czerwiec 14, 2026
  • Debata
  • Wiadomości
    • Olsztyn
    • Region
    • Polska
    • Świat
    • Urbi et Orbi
    • Kultura
  • Blogi
    • Łukasz Adamski
    • Bogdan Bachmura
    • Mariusz Korejwo
    • Adam Kowalczyk
    • Ks. Jan Rosłan
    • Adam Jerzy Socha
    • Izabela Stackiewicz
    • Bożena Ulewicz
    • Mariusz Korejwo
    • Zbigniew Lis
    • Marian Zdankowski
    • Marek Lewandowski
  • miesięcznik Debata
  • Baza Autorów
  • Kontakt
  • Jesteś tutaj:  
  • Start
  • Wiadomości
  • Olsztyn
  • "Gniew" na Olsztyn

Olsztyn

"Gniew" na Olsztyn

Szczegóły
Opublikowano: sobota, 27 grudzień 2014 13:40

Najnowszy kryminał Zygmunta Miłoszewskiego pt. „Gniew" wprawi w szok olsztyniaków zakochanych w swoim „mieście-ogrodzie", czemu dają wyraz nalepiając na autach napis :„Kocham Olsztyn".

W książce Miłoszewskiego Olsztyn to miasto katastrofy komunikacyjnej, miasto niszczone potworkami architektonicznymi, miasto, w którym media uprawiają lizodupstwo władzy i jakby tego było mało, panuje w nim wyjątkowo paskudna pogoda.
Do tej pory myślałam, że w krytyce władz Olsztyna nikt nie jest w stanie przebić Adama Sochy. Jednak muszę przyznać, że publicystyka redaktora Sochy poświęcona miastu nad Łyną w zestawieniu z lekturą „Gniewu", jest jak kwilenie oseska przy ryku rozsierdzonego lwa.
Kryminału opisywać nie będę, bo największą zbrodnią recenzentów jest odbieranie czytelnikom tego gatunku przyjemnego dreszczyku emocji. Powiem więc tylko, że warstwa kryminalna książki dotyczy przemocy w rodzinie i jest napisana jakby pod dyktando feministek ze stowarzyszenia Feminoteka, którym autor w posłowiu dziękuje za inspirację dwiema książkami. Słynny prokurator Teodor Szacki zostaje przeniesiony do olsztyńskiej prokuratury, pełni w niej funkcję rzecznika prasowego i prowadzi śledztwo w sprawie tajemniczego zabójstwa i okaleczeń kilku mężczyzn.
Jednak mnie nie tyle wciągnęło śledztwo prowadzone przez prokuratora Szackiego, który poszukuje mściciela karzącego seksistowskich macho katujących swoje żony, co opis Olsztyna dokonany przez kogoś z zewnątrz.

Męki kierowców i pieszych
Przede wszystkim Olsztyn podpadł Miłoszewskiemu za horror komunikacyjny. Można by sądzić, że warszawiak jazdę po każdym innym mieście, powinien uznać za sielankę. Tym bardziej, że w 2013 roku jazda ulicami Olsztyna, to jeszcze nie był Armageddon, którego doświadczamy obecnie. Ale widocznie, to do czego my, olsztyńscy kierowcy, już zdążyliśmy się przyzwyczaić i uznaliśmy chyba za normę, prokuratora Teodora Szackiego (alter ego autora) doprowadziło do furii.
„W Olsztynie pierwszy dzień zimy. Całe miasto stoi w korkach. Raz, że śnieg. Dwa, że znienacka remont newralgicznego punktu przy placu Bema postanowiono przesunąć na godziny szczytu. Kierowcy mdleją z wściekłości, a prezydent mówi o centrum zarządzania transportem publicznym, zapowiadając, że kiedy nastanie złota era tramwaju, specjalne kamery będą sterować światłami".
Przywracanie, po 50 latach, tramwaju w Olsztynie, Miłoszewski komentuje tak: „Mieszkańcy Olsztyna wypowiadają się, co im jest w mieście najbardziej potrzebne: ścieżki rowerowe, hala sportowa i ważny festiwal. I nowe drogi, żeby pokonać zarazę korków. Zadziwia niskie poparcie dla sieci tramwajowej, flagowej miejskiej inwestycji. Wiceprezydent tłumaczy: „Wydaje mi się, że wielu ludzi dawno nie jeździło nowoczesnym tramwajem".

W prokuratorze Szackim krwiożerczych odruchów nie wzbudzają czyny tajemniczego mściciela, chyba nawet wzbudzają w nim cień sympatii. Tak naprawdę cały swój tytułowy gniew wyładowuje na gospodarzu miasta i jego szefie od dróg i komunikacji miejskiej. (Tego ostatniego znamy w Olsztynie także jako autorów kryminałów). „Prokurator Szacki stojąc w korku dla rozrywki zaczął sobie wyobrażać, co zrobiłby z olsztyńskim inżynierem ruchu. Na ile sposobów by go ukarał, jaki ból zadał".
„Kiedy zaraz po przeprowadzce prokurator Szacki przeczytał w „Gazecie Olsztyńskiej", że osobnik zarządzający ruchem w mieście nie wierzy w zieloną falę, bo wtedy ludzie się za bardzo rozpędzają, co stwarza zagrożenie w ruchu drogowym, pomyślał, że to nawet śmieszny żart. To nie był żart. Wkrótce dowiedział się, że w tym niewielkim koniec końców mieście, które na piechotę można przejść w pół godziny i gdzie komunikacja odbywa się szerokimi ulicami, wszyscy bez przerwy stoją w korkach. Na dodatek nie wierzono, aby mieszkańcy Olsztyna potrafili normalnie skręcić w lewo, przepuszczając najpierw jadące z naprzeciwka samochody. Dlatego, w trosce o ich bezpieczeństwo, na prawie każdym skrzyżowaniu było to niedozwolone".
Ale według Miłoszewskiego w Olsztynie na męki zostali skazani nie tylko kierowcy, dotyczy to też, paradoksalnie, pieszych, cytuję:
„Przeszli kawałek ze stacji do głównego olsztyńskiego skrzyżowania. Choć zdawało się to niemożliwe, sygnalizacja stanowiła dla pieszych jeszcze większą opresję niż dla samochodów. Kolejno wpuszczane na krzyżówkę samochody musiały dostać możliwość zjechania we wszystkie strony, co oznaczało, że piesi czekali godzinami, a potem rzucali się sprintem, bo zielone zaczynało migać właściwie zaraz potem, kiedy się zapaliło".

Rządzi nami „Betonman"
Widać, że autor kryminału musiał osobiście doświadczyć nagromadzenia komunikacyjnych absurdów Olsztyna, które nadają się do księgi Guinnessa. Odreagował kapitalną sceną rozmowy pomiędzy prokuratorem Teodorem Szackim a zastępcą dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów Tadeuszem Smaczkiem. Dyrektor zgłasza się do prokuratora, by złożyć zawiadomienie o przestępstwie z artykułu 212 kodeksu karnego na autora listu do prezydenta miasta. Autor listu zwraca uprzejmie prezydentowi uwagę, że zatrudnia ignoranta od ruchu miejskiego i powinien go zmienić, bowiem nawet średnio rozgarnięty kierowca, po przejechaniu po mieście, byłby w stanie usprawnić w nim komunikację.
Oto reakcja prokuratora Szackiego, dowodząca, iż Miłoszewski doskonale poznał realia życia w Olsztynie:
„Prokurator mógł go po prostu wyrzucić za drzwi, ale potem pomyślał o całej swojej krwi zepsutej, gotującej się na niezliczonych olsztyńskich skrzyżowaniach: - To „Betonman" kazał panu złożyć zawiadomienie o przestępstwie? - zapytał.

Dyrektor Smaczek: - Słucham? Przepraszam, chyba nie rozumiem?

Prokurator: - Betonman. Jak Spajderman albo Batman. Rozumie pan angielski na tyle? Człowiek nietoperz, człowiek pająk, człowiek beton. To chyba jasne. W Olsztynie tak się nazywa pańskiego pryncypała.

Dyrektor Smaczek: - Obraża pan prezydenta wybranego w demokratycznych wyborach.

Prok: - Skądże, to na pewno wspaniały człowiek, prywatnie życzę mu zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności. Obrażam jedynie jego kompetencje i jego gust. Obrażam jego wiarę w betonowanie, cementowanie, asfaltowanie i kostkobaumowanie. Ja jestem przyjezdny, mam to gdzieś, poza tym... - zawahał się – i tak wyjeżdżam. Ale tych ludzi tutaj mi żal. To miasto od czasów wojny jest konsekwentnie szpecone, niszczone i zamieniane w jakiś potworny, urbanistyczno-architektoniczny rynsztok. Ale to wy je wykończycie!"

Zawsze, ilekroć widzę auto z nalepką „Kocham Olsztyn" zastanawiam się, za co konkretnie właściciel auta „Kocha Olsztyn"? Może jakiś student socjologii z UWM zrobiłby badanie ankietowe na ten temat. Bardzo bym chciała poznać ich wynik. Czy kocha np. za to co Miłoszewski nazwał „urbanistyczno-architektonicznym rynsztokiem".
Tę swoja myśl autor rozwija jeszcze w kilku miejscach książki:
„Wszystko co w Olsztynie ładne, co nadawało temu miastu charakter, co sprawiało, że było interesujące nieoczywistą urodą twardej i zahartowanej kobiety z Północy – wszystko to zbudowali Niemcy. Cała reszta była w najlepszym razie obojętna, najczęściej jednak brzydka. A w nielicznych wypadkach tak szpetna, że stolica Warmii raz po raz stawała się pośmiewiskiem Polski ze względu na architektoniczne koszmarki, jakimi ją upiększono z uporem godnym lepszej sprawy".
Autor przebywał w Olsztynie w okresie budowy parku Centralnego i widząc już efekty betonowania miasta, dał wyraz swoim najgorszym przeczuciom, iż ten sam los czeka park:
„Biorąc pod uwagę, że w Olsztynie słowo „upiększanie" brzmiało jak groźba, zapewne wyrwą wszystko z korzeniami i na tym miejscu ułożą gigantyczną mozaikę z różowej kostki, a potem będą się chwalić, że to jedyna konstrukcja z polbruku widoczna gołym okiem z kosmosu".
Dzisiaj już wiemy, że nie spełnił się najczarniejszy scenariusz. Jak na standardy olsztyńskie w parku Centralnym użyto niewiele polbruku, tylko na główne trakty. Ale stało się tak dzięki kilkuletniej kampanii protestu kilku stowarzyszeń i „Debaty" przeciwko betonowaniu miasta.

Nuda, jak to w „Gazecie Olsztyńskiej"
Prokurator Szacki prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa, ale przy okazji odkrywa przed nami, dlaczego możliwie jest tak metodyczne niszczenie kiedyś pięknego miasta. Przyczynę upatruje w upadku wolności słowa w mieście nad Łyną, nad którym unosi się duch byłego dyrektora cenzury (nazwisko Czesława Małkowskiego zresztą też pada na kartach kryminału). I co się z tym wiąże – w upadku miejscowych mediów. Niemal przez cały kryminał prokuratorowi towarzyszy lektura „Gazety Olsztyńskiej". Z tej racji, że jest rzecznikiem prokuratury musi to robić codziennie i przeżywa z tego powodu podobne męki, jak podczas jazdy po mieście.
„Udawał, że jest pochłonięty lekturą „Gazety Olsztyńskiej", żeby nie brać udziału w rozmowie o emocjach, która wisiała w powietrzu. Kamuflaż był mocno przeciętny, nie było na świecie osoby, którą „Gazeta Olsztyńska" mogłaby aż tak bardzo zainteresować. Szacki nie raz zastanawiał się, kto tutaj patrzy władzy na ręce, skoro lokalne media zajmują się – jak w tym numerze – plebiscytami na najsympatyczniejszego listonosza (...). Plebiscyt na człowieka roku z obowiązkowym lizaniem dupska marszałkowi i prezydentowi, nadesłane do redakcji zdjęcia czytelników w stroju Mikołaja, wójt Dubeninek alarmuje o kolejnych atakach wilków, pełna namiętności dyskusja na temat obwodnicy pod tytułem „Węzeł się zakorkuje". Nuda, nuda, nuda...

Każdy rozdział kryminału otwiera kronika najważniejszych wydarzeń na świecie, w Polsce, Warmii i Mazurach oraz Olsztynie. Jeśli na świecie i w Polsce dzieją się rzeczy ważne, to w regionie i Olsztynie – gdyby wiedzę czerpać tylko z łamów „Gazety Olsztyńskie" - mają miejsce tylko sprawy duperelne, typu zainstalowano choinkę pod ratuszem albo propaganda sukcesu, jak podpisanie umowy przez wojewódzkich urzędników na budowę międzynarodowego portu lotniczego w Szymanach (autor komentuje tę wiadomość tak: „olsztyńska ulica kpi, że po zakończeniu prac tajni więźniowie CIA będą odprawiani w komfortowych warunkach").
Prokurator Szacki zostaje zaproszony na poranną rozmowę na żywo w Radio Olsztyn, spodziewa się ostrych pytań na temat porażek prokuratury, ale ku jego zaskoczeniu omal nie zasypia w studiu ukołysany banalnymi i łatwymi pytaniami.
W książce Miłoszewskiego pojawia się też „Debata" i moje nazwisko, jako jej dziennikarki. Dzwonię do prokuratora Szackiego w sprawie procesu artysty-performera Jacka Adamasa. Oto ta humorystyczna scena:
„Nazywam się Natasza Kwietniewska, dzwonię z pisma Debata. Chciałam się, po pierwsze, przedstawić, bo na pewno będziemy dużo pracować...
- Ja już nie pracuję.
- Słucham?
- Jest po siódmej. Siedzę w domu i jem kolację. Nie pracuję.
(...)
- No wie pan, ale my pracujemy. W mediach godziny są względne chciałam prosić o komentarz do dzisiejszej rozprawy pana Adamasa. Jak pan skomentuje fakt, że artysta jest prześladowany, a jego prace są cenzurowane przez funkcjonariuszy prawa pod pretekstem naruszenia przestrzeni publicznej.

Coś mu zaczęło świtać, że ktoś przypomniał Iwińskiemu jego przeszłość w PZPR, zawieszając stosownej treści tabliczkę na biurze poselskim polityka): - Proszę zrozumieć, że treść rzeczonej pracy nie ma tu nic do rzeczy, dlatego nasze działania trudno nazwać cenzurą – (powiedział poważnym tonem). - Chodzi wyłącznie o jej estetykę. Nasz urząd został zobowiązany, wynika to z dyrektyw unijnych, do ścigania osób, które swoimi działaniami oszpecają przestrzeń publiczną. Praca pana Adamasa nie była naszym zdaniem wystarczająco estetyczna.

- Ale jak pan myśli, jakie mogą być efekty restrykcyjnego stosowania takiej dyrektywy?

- Oceniamy, że w Olsztynie będzie to się wiązało z wyburzeniem okołu dwudziestu procent miejskiej zabudowy – powiedział i rozłączył się".

Jeśli realia życia w Olsztynie Zygmunt Miłoszewski oddał z okrutnym realizmem, to już sama postać prokuratora Szackiego, jego rozmowa z dyrektorem Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w realiach olsztyńskich jest absolutnie elementem baśniowym i surrealistycznym. Wyobrażacie sobie państwo taką reakcję miejscowego prokuratora na zawiadomienie jakie złożył dyrektor MZDiM na autora listu? Oto, jak zareagował powieściowy prokurator:
„Smaczek się zapowietrzył, ale trzymał urzędniczy fason: - Odmawia pan przyjęcia zawiadomienia o przestępstwie?!
Prokurator Szacki: - Oczywiście. Przyjęcie pańskiego zawiadomienia oznaczałoby zgodę na kolejny szczebel waszego urzędniczego szaleństwa. Oznaczałoby zgodą na przekroczenie granicy między władzą zwyczajnie niekompetentną i głupią a władzą w sowiecki sposób złą, prześladującą i zastraszająca obywateli. Co następnego wymyślicie? Wieczną katorgę na Suwalszczyźnie?"
Natasza Kwietniewska

Tweet
Pin It
  • Poprzedni artykuł
  • Następny artykuł

Skomentuj

Komentuj jako gość

    0

    Biorą udział w konwersacji

    Komentarze (10)

    • Sortuj - najpierw najstarsze
    • Sortuj - najpierw najnowsze
    • Subskrybuj poprzez e-mail
    • Gość - pfff

      Odnośnik bezpośredni

      Adaś o tysiącu pseudonimów nie przeczytał dokładnie tej książki. Tzn przeczytał ją tak, jak czyta na ogół. I jak na ogół rozmawia z ludźmi. Wyłuskując tylko to, co pasuje do tezy którą wcześniej sobie wdrukował.
      Swoją drogą to szczyt megalomanii - porównywać najwybitniejszego obecnie twórcę kryminałów w Polsce, ze sobą - niespełnionym dziennikarzem "obywatelskim" piszącym za kasę ekspertyzy lokalnym politykom. W tym zwolnieniu lekarskim z Wojska Polskiego coś jednak musi być na rzeczy.

      około 11 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Prusanonim

      Odnośnik bezpośredni

      Szczęście, że jest to kryminał, a nie studium psychologiczne, bo w ten sposób dla wszystkich jest jakaś jutrzenka nadziei – Nie Szpital Psychiatryczny na Wojska Polskiego, ale jak normalny człowiek do Barczewa, Iławy, czy Kamieńska.

      około 11 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - JMD

      Odnośnik bezpośredni

      Wypisz wymaluj - Nonsensopedia - http://nonsensopedia.wikia.com/wiki/Olsztyn
      Olsztyn – największa wioska położona w warmińsko-mazurskim województwie, nad jedną z dzielnic Olszyna, Gutkowem. Miasto położone zbyt daleko od S7, wpływa to na brak rozwoju tego ośrodka. Cel napływu gangsterów. Władze Olsztyna ma ją jedno, najważniejsze motto: „Musimy być lepsi niż Elbląg”, choć niezbyt im to wychodzi. W rzeczywistości to Olszytyn wszystko papuguje po Elblągu. „Elbląg ma tramwaje, a my nie? Budujemy!”.
      Itd... itd... itp... itp...

      około 11 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - do pfff

      Odnośnik bezpośredni

      do pfff. Tylko jedno mnie zastanawia, czy wy tak z bezinteresownej zawiści, jako niewolnicy, wobec człowieka wolnego słowa, redaktora Sochy, czy służbowo plujecie, za pieniądze. Jesli za pieniądze, to rozumiem.

      około 11 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - SZARY

      W odpowiedzi na: Gość - do pfff
      Odnośnik bezpośredni

      To jest taka ekspertyza stanu dziennikarskiego w Debacie, za pieniądze oczywiście od służb i CJM, PG, Obarka. Podobnie do ekspertyz o mediach robionych dla rektra/senatora również za pieniądze przez nadredaktora.Różnica jest taka,że nasze są dostępne, a nadredaktora nikt nie czytał.

      około 11 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - pfff

      W odpowiedzi na: Gość - do pfff
      Odnośnik bezpośredni

      Zawiści ? Ha ha ha No wyobraź sobie skowronku, że nie trzeba mieć pieniędzy za ekspertyzy od senatorów i kasy od fundacji Debata za "paliwo i telefony" żeby mieć swoje zdanie na temat Pawła Wolskiego vel Nataszy Kwietniewskiej i je wyrażać. Znasz choć jednego człowieka który pracował z tym "człowiekiem wolnego słowa" i ma o nim w miarę dobre zdanie?

      około 11 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - cruel

      Odnośnik bezpośredni

      Tak, to prawda. Będzie gorzej, między innymi dzięki Debacie, Bałtroczykom, itp. inteligentom.

      Ja tam się na psychologii nie znam. Wyzyskiwany! U dziedzica krowy pasałem
      . Polska składa się z wielu małych ojczyzn. Olsztyn jest jedną z najgorszych. Debata najpierw promuje Betonowicza, a potem plwa nań. Menopauzyczna zmienność nastrojów. I wy kreujecie się na duchowych przewodników narodu? Wy chcecie nami rządzić?

      około 11 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - woj

      Odnośnik bezpośredni

      Ha ha ha dobre muszę przeczytać ten kryminał.

      około 11 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Maciej

      Odnośnik bezpośredni

      zaj....a książka, fajna wartka prosta, olsztyn rozny lepszy gorszy raczej prawdziwy... nie ma co się spinać :) pozdrawiam
      (ingerencja Admina w związku z uzyciem wulgarnego słowa, które zostało wykropkowane)

      Komentarz ostatnio edytowany około 11 lat(a) temu przez Gość Gość
      około 11 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      Gniew. Pan Socha na kogo ma gniew? Powstało larum wielkie o "zakneblowanie" dziennikarza obywatelskiego Sochy. Pan Socha ma etat w Radio Olsztyn, ma opłacany ZUS, etc. Wielka chryja o rzekome zakneblowanie dotyczy kasy inaczej forsy, której dziennikarz "obywatelski", pracujący "społecznie" za frico (tylko zwrot za benzynę i telefony)
      już nie zarabia. Tak działa Socha , podstęp , prowokacja , podkładanie świni wszystkim po kolei .

      około 11 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz

    Wyróżnione

    Lubiane

    System komentarzy oparty o Komento

    Komentarze

    Aktywa Kremla i PIS bronią Kraskowskiego z obawy, że wygada się kto mu każe pluć na RG. Sądy orzekły, że nie ma żadnej afery. Uciekinier ziobro mścił ...
    Aresztowano dziennikarza Krask...
    2 godzin(y) temu
    https://www.facebook.com/photo/?fbid=1684882981591513&set=ecnf.100002094823336
    LIST OTWARTY związkowców do po...
    12 godzin(y) temu
    Dobre jest to, że ta kobieta (Marta) od lat startuje w wyborach samorządowych i klapa. Pomimo występowania ramię w ramię z Urszulą. Lansu, polubień na...
    LIST OTWARTY związkowców do po...
    12 godzin(y) temu
    Marta Pasławska- Hurło zasiada w Radzie Społecznej przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. prof. dr. Stanisława Popowskiego w Olszty...
    LIST OTWARTY związkowców do po...
    13 godzin(y) temu
    Pasławska to niech lepiej porozmawia ze swoim ulubionym prawnikiem, na temat pożyczki,którą zaciągnął w spółce, gdzie zasiada w radzie nadzorczej. To ...
    LIST OTWARTY związkowców do po...
    14 godzin(y) temu
    Przecież to bzdura. Brońcie Kraskowskiego bo w areszcie wygada na czyje zlecenie materiały sfabrykował i co wie o pewnych braciach
    Aresztowano dziennikarza Krask...
    19 godzin(y) temu

    Ostatnie blogi

    • Apel o optymizm na wypadek wojny Dwadzieścia rosyjskich dronów, które ostatnio wleciały do Polski wzbudziły u wielu moich rodaczek i rodaków głęboki niepokój, a często przerażenie… Zobacz
    • Barbarzyński atak "silnych ludzi" Tuska na praworządność Zbigniew Lis Motto Tuska: Będziemy stosować prawo, tak jak my je rozumiemy, czyli uchwałami Sejmu i rozporządzeniami zmieniać ustawy, wg zasady –… Zobacz
    • Co trzeba zrobić, żeby PiS wygrało kolejne wybory? Zbigniew Lis Wielu Polaków głosujących nie za opozycją, tylko przeciw PiS, nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji ich decyzji oraz z powagi… Zobacz
    • Michał Wypij, Paweł Warot – komentarz osobisty Bogdana Bachmury Bogdan Bachmura Dużo łatwiej o krytykę osób, których nie darzymy sympatią, z którymi jesteśmy w sporze lub konflikcie. Ale tym razem jest… Zobacz
    • 1

    Najczęściej czytane

    • Wyborcza sporządziła listę osób do zwolnienia z pracy, związanych z PiS
    • Wójt i radni Gietrzwałdu odpowiedzieli agresją na apel Kamińskiego
    • Aresztowano dziennikarza Kraskowskiego. Ujawnił związki Giertycha z aferą Polnord
    • Radny: „Czy szkoła w Bartoszycach (...) uczy, że Bandera jest bohaterem...”
    • Od 3 lat wywołuje fałszywe alarmy, sąd go wypuścił i Wiktor P. nasłał policję na dziennikarzy TV Republika
    • Rekonstrukcja pałacu w Klewkach za 9 mln zł przez dekonstrukcję?
    • Ks. Alfred Borski: "Pani Urszula Pasławska jest żoną Marka Michniewicza"
    • Spalarnia śmieci w Olsztynie nie powstrzymała kolejnej podwyżki za odpady
    • Radni wojewódzcy PiS domagają się kontroli w ukraińskich szkołach
    • Dlaczego samorządowcy zostali oskarżeni w procesie Helpera?
    • LIST OTWARTY związkowców do poseł Urszuli Pasławskiej w sprawie konsolidacji szpitali
    • Prokuratura w Olsztynie chce kasacji wyroku w sprawie adwokata od "trumny na kółkach"

    Wiadomości Olsztyn

    • Olsztyn

      • LIST OTWARTY związkowców do poseł Urszuli Pasławskiej w sprawie konsolidacji szpitali

        2026-06-12 06:30:15

        LIST OTWARTY organizacji związkowych działających w Regionie Warmińsko-Mazurskim i Wojewódzkim Szpitalu...

      • Władze Olsztyna wybrały firmę, która zaprojektuje rozbiórkę "szubienic"

        Adam Jerzy Socha 2026-06-09 09:50:36

        Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej, znany mieszkańcom Olsztyna jako „szubienice”,...

      • Prokuratura w Olsztynie chce kasacji wyroku w sprawie adwokata od "trumny na kółkach"

        2026-06-01 08:29:41

        Prokurator okręgowy w Olsztynie złożył wniosek do Prokuratury Krajowej o rozważenie złożenia kasacji...

    Wiadomości region

    • Region

      • Dlaczego samorządowcy zostali oskarżeni w procesie Helpera?

        Adam Jerzy Socha 2026-06-09 09:53:42

        „Zawiedliśmy się na osobach, które z pozoru, wyglądu, usposobienia, wydawały się, że są uczciwe (...)...

      • Radni wojewódzcy PiS domagają się kontroli w ukraińskich szkołach

        Adam Jerzy Socha 2026-06-08 17:07:39

        Radni wojewódzcy PiS Paweł Warot i Piotr Soćko domagają się od wojewody warmińsko-mazurskiego, kurator...

      • Radny: „Czy szkoła w Bartoszycach (...) uczy, że Bandera jest bohaterem...”

        Adam Jerzy Socha 2026-06-07 18:11:29

        Radni Sejmiku Warmińsko-Mazurskiego z klubu PiS zwołali na poniedziałek 8 czerwca konferencję prasową...

    Wiadomości Polska

    • Polska

      • Aresztowano dziennikarza Kraskowskiego. Ujawnił związki Giertycha z aferą Polnord

        2026-06-10 07:18:56

        Sąd Rejonowy w Piasecznie zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla znanego dziennikarza śledczego...

      • Polską rządzi oligarchia partyjna. Czy nowa Konstytucja to zmieni?

        Bogdan Bachmura 2026-06-01 09:03:33

        To dobrze, że prezydent Karol Nawrocki powołał Radę Nowej Konstytucji. To znacznie poważniejsza...

      • Wójt i radni Gietrzwałdu odpowiedzieli agresją na apel Kamińskiego

        Adam Jerzy Socha 2026-05-30 20:02:15

        Agresją i kpinami zareagowali radni i wójt Jan Kasprowicz, na wystąpienie na sesji Rady Gminy w...

    O debacie

    • O Nas
    • Autorzy
    • Święta Warmia

    Archiwum

    • Archiwum miesięcznika
    • Archiwum IPN

    Polecamy

    • Klub Jagielloński
    • Teologia Polityczna

    Informacje o plikach cookie

    Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.