logodebata

Wspomóż jedyny portal na Warmii i Mazurach, który nie boi się publikować prawdy o politykach i jest za to ciągany po sądach. Nigdy, przez 18 lat istnienia, nie dostaliśmy 1 grosza dotacji publicznej. Redaktorzy i autorzy są wolontariuszami. Nr konta bankowego Fundacji „Debata”: 26249000050000450013547512. KRS: 0000337806. Adres: 11-030 Purda, Patryki 46B

niedziela, czerwiec 14, 2026
  • Debata
  • Wiadomości
    • Olsztyn
    • Region
    • Polska
    • Świat
    • Urbi et Orbi
    • Kultura
  • Blogi
    • Łukasz Adamski
    • Bogdan Bachmura
    • Mariusz Korejwo
    • Adam Kowalczyk
    • Ks. Jan Rosłan
    • Adam Jerzy Socha
    • Izabela Stackiewicz
    • Bożena Ulewicz
    • Mariusz Korejwo
    • Zbigniew Lis
    • Marian Zdankowski
    • Marek Lewandowski
  • miesięcznik Debata
  • Baza Autorów
  • Kontakt
  • Jesteś tutaj:  
  • Start
  • Wiadomości
  • Olsztyn
  • Jest konsensus. Komora ocaleje!

Olsztyn

Jest konsensus. Komora ocaleje!

Szczegóły
Opublikowano: niedziela, 21 listopad 2010 07:45

Rafa_44"Podziemną komorę i znajdujące się w niej urządzenia nadal uważamy za godną ochrony całość. Naszym zdaniem położenie obiektu nie koliduje z przebiegiem budowanej obok drogi, zaś zachowanie stacji ma sens i leży w interesie społecznym. Objecie ochroną konserwatorską jedynie niektórych elementów stacji nie musi być wyrokiem przesądzającym o dalszym istnieniu obiektu. Władze miasta, do których należy ostateczny głos w sprawie, uznały nasze argumenty."- pisze Rafał Bętkowski.

fot: Jacek Strużyński

 

W piątek w olsztyńskim Ratuszu odbyło się spotkanie stowarzyszeń zaangażowanych w ratowanie podziemnej komory przy al. Wojska Polskiego z przedstawicielami władz miasta. Na zaproszenie prezydenta Piotra Grzymowicza wzięli w nim udział reprezentanci „Świętej Warmii”, Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich[1]. Społecznicy uzyskali to, o co tak długo i usilnie zabiegali. Ratusz zgodził się zachować w całości stację ejektorową IV. Dla miłośników zabytków oznacza to wielki sukces, dla miasta – uniknięcie niepotrzebnych wydatków i możliwość kontynuacji prac w rejonie komory, dla obu stron – przełamanie impasu i szansę na lepszą współpracę w przyszłości w zakresie ratowania dziedzictwa kulturowego Olsztyna.

DSC06285Spotkanie, którego potrzebę niedawno sygnalizowałem, stało się palącą koniecznością. Decyzją z 2 listopada 2010 r. Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie wpisał do rejestru zabytków jedynie wyposażenie stacji ejektorowej przy al. Wojska Polskiego, samą podziemną budowlę inżynierską traktując tym samym jako obiekt o znikomej wartości. Za godne szczególnej ochrony uznano w decyzji tylko dwa ejektory wraz z rurociągami i zaworami, dwa świetliki luksferowe oraz żeliwną pokrywę włazu komory. W uzasadnieniu konserwator powołał się na opinię historyka i muzealnika prof. Stanisława Januszewskiego z Wrocławia, którego stanowisko od początku poddaliśmy krytyce.

fot: Jacek Strużyński

Prof. Januszewski był zwolennikiem wyjęcia ejektorów z obiektu, w którym zainstalowane one zostały w 1912 r. i umieszczenia ich w projektowanym Muzeum Techniki. Samą komorę uznał za obiekt nieciekawy i bez wartości, nie nadający się ponadto do ochrony i ekspozycji. W swej opinii sugerował „fizyczną likwidację” budowli, postulując zasypanie jej piaskiem. Zupełnie odmienne zdanie wyraził inny ekspert, mgr inż. Janusz Chmura z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, prezes Polskiego Towarzystwa Ochrony Zabytków Podziemnych HADES[2], który 12 listopada badał olsztyńską komorę. Inżynier praktyk z 30-letnią praktyką w dziedzinie ochrony i udostępnienia zabytków podziemnych odwiedził nasze miasto na zaproszenie Forum Rozwoju Olsztyna. Zaliczenie do godnego ochrony jedynie wyposażenia zabytkowej przepompowni uznał on za grube nieporozumienie, zwracając przy okazji uwagę nie tylko na fakt zniszczenia cennego i ciekawego obiektu w przypadku demontażu urządzeń, lecz i wysoki koszt takiej operacji. Według niego stacja powinna zostać zachowana w całości, zaś projekt jej ochrony, ekspozycji i udostępnienia w przyszłości powinien być efektem konkursu. Podobnie jak my specjalista za najważniejszą na obecnym etapie uznał konieczność powstrzymania nieprzemyślanych, pośpiesznych i nieodwracalnych działań.

Jak ostatnio wspominałem Stowarzyszenie „Święta Warmia” wystąpiło z wnioskiem o uznanie za stronę w toczącym się postępowaniu o wpis podziemnego obiektu do rejestru zabytków. Pozytywną decyzję, którą WKZ wydał w tym zakresie 9 listopada 2010 r., otrzymaliśmy dopiero prawie dziesięć dni później. Choć w zaistniałej sytuacji pozostawiono nam niewiele czasu na zapoznanie się z dokumentami i podjęcie działań, rozważamy wciąż taką  ewentualność, mamy bowiem wiele zastrzeżeń do materiałów, na których urząd oparł wpis do rejestru zabytków.

Podziemną komorę i znajdujące się w niej urządzenia nadal uważamy za godną ochrony całość. Naszym zdaniem położenie obiektu nie koliduje z przebiegiem budowanej obok drogi, zaś zachowanie stacji ma sens i leży w interesie społecznym. Objecie ochroną konserwatorską jedynie niektórych elementów stacji nie musi być wyrokiem przesądzającym o dalszym istnieniu obiektu. Władze miasta, do których należy ostateczny głos w sprawie, uznały nasze argumenty. Ustaliliśmy wspólnie, że stacja ejektorowa przy al. Wojska Polskiego ocaleje i będzie w przyszłości pełnić funkcję obiektu zarządzanego przez Muzeum Techniki. Biegnące obok instalacje zostaną przeprojektowane, ponad zabytkową konstrukcją wykonany zostanie nowy strop, a wejście do wnętrza zabezpieczone. O sposobie ochrony i ekspozycji powinien zadecydować konkurs. Urządzenia nie zostaną wyjęte z komory. Miejskie fundusze, które w ten sposób mamy nadzieję zaoszczędzić, wykorzystać będzie można na bardziej pilne zadania – m.in. na ratowanie przeznaczonej do likwidacji, pochodzącej z 1899 komory stacji ejektorowej przy ul. Bohaterów Monte Cassino (dawna Bezimienna). Według pomysłu społeczników to tamta właśnie komora, ze względu na unikalną konstrukcję ścian, złożoną z żeliwnych tubingów, zostanie zdemontowana i zrekonstruowana na terenie Muzeum Techniki. Rozpoznane powinny zostać także pozostałe, istniejące jeszcze na terenie miasta relikty pneumatycznego systemu kanalizacji Shone’a. Umożliwi to objęcie ich odpowiednią ochroną i pozwoli zapobiec w przyszłości sytuacjom, jakich świadkami byliśmy przy al. Wojska Polskiego.

W działaniach podjętych na rzecz ratowania komory naszym priorytetem było zawsze osiągnięcie kompromisu, który satysfakcjonowałby obie strony. Porozumienie takie udało się podczas piątkowego spotkania wypracować. Bardzo się cieszę, że przełom ów osiągnęliśmy wspólnym wysiłkiem. Szczególne podziękowania za inicjatywę zorganizowania spotkania i zajęte podczas niego stanowisko należą się panu prezydentowi Grzymowiczowi. Uczestnicy debaty nie ograniczyli się tylko do ustaleń odnośnie dalszych losów zabytkowego systemu kanalizacyjnego Olsztyna[3]. Spotkanie dało coś więcej. Zarysował się oto jednolity front działań społecznych, mający na celu ochronę dziedzictwa kulturowego Olsztyna. Mam nadzieję, że potencjał ten nie zostanie zmarnowany. Ratusz i społecznicy zapowiadają już kolejne spotkania.

Rafał Bętkowski

 


 

Informujemy, że w środę 24 listopada 2010 r. o godz. 18.00 w Kamienicy Naujacka MOK odbędzie się prelekcja Rafała Bętkowskiego „Walijski system”, na którą w imieniu autora serdecznie zapraszamy.



[1] Także Forum Rozwoju Olsztyna żywo zainteresowane było uczestnictwem w spotkaniu, żadnemu z jego członków nie udało się jednak znaleźć czasu w terminie zaproponowanym przez władze miasta.

[2] Organizacja jest naukowym, międzynarodowym stowarzyszeniem zajmującym się badaniem i ochroną zabytków podziemnych. Mając status Komitetu Naukowego przy Międzynarodowej Radzie d/s Zabytków ICOMOS (International Council on Monuments and Sites), Hades ma też pełne poparcie Wydziału Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.Twórcą tej organizacji był Polak mieszkający we Francji - dr Jacek Rewerski, który jeszcze przed oficjalną rejestracją HADES-u, podczas  wizyty w naszym kraju w 1993 r. zaproponował utworzenie podobnego towarzystwa także w Polsce. Więcej: http://hades-polska.w.interia.pl/glowna.htm

[3] Prezes SARP, Sławomir Hryniewicz zwrócił uwagę na konieczność objęcia inwentaryzacją i ochroną także pozostałych reliktów dziedzictwa inżynierii miejskiej oraz „poziomej elewacji miasta”. Godnym uwagi jest jego projekt stworzenia programu ochrony, ekspozycji i promocji dziedzictwa kulturowego miasta, w którym zwrócono by uwagę na pomijane dotąd składniki krajobrazu miejskiego.

Tweet
Pin It
  • Poprzedni artykuł
  • Następny artykuł

Skomentuj

Komentuj jako gość

    0

    Biorą udział w konwersacji

    Komentarze (15)

    • Sortuj - najpierw najstarsze
    • Sortuj - najpierw najnowsze
    • Subskrybuj poprzez e-mail
    Pokaż poprzednie komentarze
    • Gość - U-33

      Odnośnik bezpośredni

      Komora ocaleje, przedwojenny chodnik wokół kośc. Najśw. Serca Jezusowego ocalał, współpraca z miastem kwitnie - i o to chyba wsztstkim chodzi. Najważniejsze, żeby coś robić, a nie tylko krytykować i narzekać. Jak się chce można coś zrobić nawet w naszym mieście!

      około 15 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - J.S.

      Odnośnik bezpośredni

      Ale jak na razie wbrew zapewnieniom na dzisiejszym spotkaniu na stronie UM ogłoszenia lub rozstrzygnięcia przetargu na prace projektowe zabezpieczenia komory stacji ejektorowej IV nie widać.
      Może nie ma się czym przejmować, może to tylko inercja machiny urzędniczej.

      Trzeba jednak przyznać, że ze strony władz miasta zainteresowane stowarzyszenia w sprawie ochrony stacji ejektorowej i innych reliktów systemu pneumatycznego historycznej kanalizacji sanitarnej spotykają się ostatnio z dużym zrozumieniem i przychylnością.

      około 15 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - ;)

      Odnośnik bezpośredni

      Tak to już jest w hydraulice. Rury się widać przepchały.
      Czekamy jeszcze na nawiązanie współpracy z Walią. Z Bretanią już mamy i Walia bardzo by do tego towarzystwa pasowała.

      około 15 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - pompka

      Odnośnik bezpośredni

      Panie Rafale cóż za portret, ten błysk w oku, wrrrr... Następnym razem poproszę o większe zdjęcie, bo za słabo Pana widać.

      około 15 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Indiana Jones

      Odnośnik bezpośredni

      Któż zrozumie radość badacza, który trafił na tubingi i ołów... To trzeba być tak zakręconym jak nie przymierzając Bętkowski ;)

      około 15 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - olsztyniak

      Odnośnik bezpośredni

      Czy to nie te same tubingi, o których pisał już 1 października:
      \"Wydobyciu i prezentacji (np. w naszym \"Muzeum Techniki i Rozwoju Regionu\") mogą podlegać natomiast inne części systemu - jeśli się gdzieś zachowały. Zarówno mniejsze, żeliwne ejektory, jak i ich ściany zbudowane z żeliwnych tubingów nadają się do wyjęcia, rekonstrukcji i prezentacji w muzeum. \"
      Jeśli tak, to trzeba przyznać - było się z czego cieszyć!

      około 15 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - J.S.

      Odnośnik bezpośredni

      Zazdrośnikom penetracji \"Bezimiennej\" chciałbym wyjaśnić, że ów odkrywca - co oczywiste za którego sprawą tam się znalazłem - na zamieszczonym zdjęciu posłużył jako obiekt odniesienia by zobrazować wielość zastosowanych rozwiązań technicznych. Jeżeli ktoś z poruszonych użyciem postaci Bętkowskiego chciałby zapozorować w podobnych okolicznościach to proszę znaleźć się w odpowiednim miejscu i o stosownej porze.

      około 15 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - J.S.

      Odnośnik bezpośredni

      Errata: oczywiście \"wielkość\" nie \"wielość\" rozwiązań technicznych ;)

      około 15 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Debaciarz

      Odnośnik bezpośredni

      Droga \"pompko\": napisz dla portalu \"Debaty\" jakiś zajmujący i aktualny tekst, a na pewno redakcja wynagrodzi Cię umieszczeniem nawet jeszcze większej Twojej fotografii. Tylko pamiętaj - portal nie płaci honorariów autorskich ;(

      około 15 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - pompka

      Odnośnik bezpośredni

      fiuuu, ale Wy czujni jesteście :) Przyznam szczerze, że faktycznie chciałbym \"zapozorować\" w podobnych okolicznościach w odpowiednim miejscu i o stosownej porze, żeby obejrzeć te cacka, tylko u mnie i z tą odpowiednią porą ciężko, i nie wiem, czy byście mnie tam wpuścili, bo po waszych różnych komentarzach mniemam, że dzieli nas spory dystans - rzekłbym \"obozowy\". Ale obiekt fajny, fotka też oczywiście niczego sobie, a szczyptę ironii wybaczcie. Co do tekstów, to mam ich nawet parę, ale nie wiem czy dość zajmujących (bo o bardzo starych starociach), a tradycji umieszczania w nich zdjęcia autora osobiście nie uznaję :) Pozdrawiam i życzę nowych \"Bezimiennych\"

      około 15 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz

    Wyróżnione

    Lubiane

    System komentarzy oparty o Komento

    Komentarze

    Aktywa Kremla i PIS bronią Kraskowskiego z obawy, że wygada się kto mu każe pluć na RG. Sądy orzekły, że nie ma żadnej afery. Uciekinier ziobro mścił ...
    Aresztowano dziennikarza Krask...
    2 godzin(y) temu
    https://www.facebook.com/photo/?fbid=1684882981591513&set=ecnf.100002094823336
    LIST OTWARTY związkowców do po...
    12 godzin(y) temu
    Dobre jest to, że ta kobieta (Marta) od lat startuje w wyborach samorządowych i klapa. Pomimo występowania ramię w ramię z Urszulą. Lansu, polubień na...
    LIST OTWARTY związkowców do po...
    12 godzin(y) temu
    Marta Pasławska- Hurło zasiada w Radzie Społecznej przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. prof. dr. Stanisława Popowskiego w Olszty...
    LIST OTWARTY związkowców do po...
    14 godzin(y) temu
    Pasławska to niech lepiej porozmawia ze swoim ulubionym prawnikiem, na temat pożyczki,którą zaciągnął w spółce, gdzie zasiada w radzie nadzorczej. To ...
    LIST OTWARTY związkowców do po...
    15 godzin(y) temu
    Przecież to bzdura. Brońcie Kraskowskiego bo w areszcie wygada na czyje zlecenie materiały sfabrykował i co wie o pewnych braciach
    Aresztowano dziennikarza Krask...
    19 godzin(y) temu

    Ostatnie blogi

    • Apel o optymizm na wypadek wojny Dwadzieścia rosyjskich dronów, które ostatnio wleciały do Polski wzbudziły u wielu moich rodaczek i rodaków głęboki niepokój, a często przerażenie… Zobacz
    • Barbarzyński atak "silnych ludzi" Tuska na praworządność Zbigniew Lis Motto Tuska: Będziemy stosować prawo, tak jak my je rozumiemy, czyli uchwałami Sejmu i rozporządzeniami zmieniać ustawy, wg zasady –… Zobacz
    • Co trzeba zrobić, żeby PiS wygrało kolejne wybory? Zbigniew Lis Wielu Polaków głosujących nie za opozycją, tylko przeciw PiS, nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji ich decyzji oraz z powagi… Zobacz
    • Michał Wypij, Paweł Warot – komentarz osobisty Bogdana Bachmury Bogdan Bachmura Dużo łatwiej o krytykę osób, których nie darzymy sympatią, z którymi jesteśmy w sporze lub konflikcie. Ale tym razem jest… Zobacz
    • 1

    Najczęściej czytane

    • Wyborcza sporządziła listę osób do zwolnienia z pracy, związanych z PiS
    • Wójt i radni Gietrzwałdu odpowiedzieli agresją na apel Kamińskiego
    • Aresztowano dziennikarza Kraskowskiego. Ujawnił związki Giertycha z aferą Polnord
    • Radny: „Czy szkoła w Bartoszycach (...) uczy, że Bandera jest bohaterem...”
    • Od 3 lat wywołuje fałszywe alarmy, sąd go wypuścił i Wiktor P. nasłał policję na dziennikarzy TV Republika
    • Rekonstrukcja pałacu w Klewkach za 9 mln zł przez dekonstrukcję?
    • Ks. Alfred Borski: "Pani Urszula Pasławska jest żoną Marka Michniewicza"
    • Spalarnia śmieci w Olsztynie nie powstrzymała kolejnej podwyżki za odpady
    • Radni wojewódzcy PiS domagają się kontroli w ukraińskich szkołach
    • Dlaczego samorządowcy zostali oskarżeni w procesie Helpera?
    • LIST OTWARTY związkowców do poseł Urszuli Pasławskiej w sprawie konsolidacji szpitali
    • Prokuratura w Olsztynie chce kasacji wyroku w sprawie adwokata od "trumny na kółkach"

    Wiadomości Olsztyn

    • Olsztyn

      • LIST OTWARTY związkowców do poseł Urszuli Pasławskiej w sprawie konsolidacji szpitali

        2026-06-12 06:30:15

        LIST OTWARTY organizacji związkowych działających w Regionie Warmińsko-Mazurskim i Wojewódzkim Szpitalu...

      • Władze Olsztyna wybrały firmę, która zaprojektuje rozbiórkę "szubienic"

        Adam Jerzy Socha 2026-06-09 09:50:36

        Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej, znany mieszkańcom Olsztyna jako „szubienice”,...

      • Prokuratura w Olsztynie chce kasacji wyroku w sprawie adwokata od "trumny na kółkach"

        2026-06-01 08:29:41

        Prokurator okręgowy w Olsztynie złożył wniosek do Prokuratury Krajowej o rozważenie złożenia kasacji...

    Wiadomości region

    • Region

      • Dlaczego samorządowcy zostali oskarżeni w procesie Helpera?

        Adam Jerzy Socha 2026-06-09 09:53:42

        „Zawiedliśmy się na osobach, które z pozoru, wyglądu, usposobienia, wydawały się, że są uczciwe (...)...

      • Radni wojewódzcy PiS domagają się kontroli w ukraińskich szkołach

        Adam Jerzy Socha 2026-06-08 17:07:39

        Radni wojewódzcy PiS Paweł Warot i Piotr Soćko domagają się od wojewody warmińsko-mazurskiego, kurator...

      • Radny: „Czy szkoła w Bartoszycach (...) uczy, że Bandera jest bohaterem...”

        Adam Jerzy Socha 2026-06-07 18:11:29

        Radni Sejmiku Warmińsko-Mazurskiego z klubu PiS zwołali na poniedziałek 8 czerwca konferencję prasową...

    Wiadomości Polska

    • Polska

      • Aresztowano dziennikarza Kraskowskiego. Ujawnił związki Giertycha z aferą Polnord

        2026-06-10 07:18:56

        Sąd Rejonowy w Piasecznie zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla znanego dziennikarza śledczego...

      • Polską rządzi oligarchia partyjna. Czy nowa Konstytucja to zmieni?

        Bogdan Bachmura 2026-06-01 09:03:33

        To dobrze, że prezydent Karol Nawrocki powołał Radę Nowej Konstytucji. To znacznie poważniejsza...

      • Wójt i radni Gietrzwałdu odpowiedzieli agresją na apel Kamińskiego

        Adam Jerzy Socha 2026-05-30 20:02:15

        Agresją i kpinami zareagowali radni i wójt Jan Kasprowicz, na wystąpienie na sesji Rady Gminy w...

    O debacie

    • O Nas
    • Autorzy
    • Święta Warmia

    Archiwum

    • Archiwum miesięcznika
    • Archiwum IPN

    Polecamy

    • Klub Jagielloński
    • Teologia Polityczna

    Informacje o plikach cookie

    Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.