logodebata

Wspomóż jedyny portal na Warmii i Mazurach, który nie boi się publikować prawdy o politykach i jest za to ciągany po sądach. Nigdy, przez 18 lat istnienia, nie dostaliśmy 1 grosza dotacji publicznej. Redaktorzy i autorzy są wolontariuszami. Nr konta bankowego Fundacji „Debata”: 26249000050000450013547512. KRS: 0000337806. Adres: 11-030 Purda, Patryki 46B

poniedziałek, czerwiec 15, 2026
  • Debata
  • Wiadomości
    • Olsztyn
    • Region
    • Polska
    • Świat
    • Urbi et Orbi
    • Kultura
  • Blogi
    • Łukasz Adamski
    • Bogdan Bachmura
    • Mariusz Korejwo
    • Adam Kowalczyk
    • Ks. Jan Rosłan
    • Adam Jerzy Socha
    • Izabela Stackiewicz
    • Bożena Ulewicz
    • Mariusz Korejwo
    • Zbigniew Lis
    • Marian Zdankowski
    • Marek Lewandowski
  • miesięcznik Debata
  • Baza Autorów
  • Kontakt
  • Jesteś tutaj:  
  • Start
  • Wiadomości
  • Olsztyn

Olsztyn

Radna pyta: Dlaczego prezydent Olsztyna promuje „kulturę śmierci”?

Szczegóły
Opublikowano: piątek, 06 marzec 2026 11:20

Prezydent Olsztyna Roberta Szewczyk i dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Mariusz Sieniewicz ogłosili 2 marca, że zaprosili do Olsztyna festiwal muzyki black death "Sun Dies Festival" (Słońce umiera), po tym, jak przeciwko temu festiwalowi zaprotestowali radni Dobrego Miasta. Teraz w tej sprawie zapytanie do prezydenta Olsztyna wystosowała radna PiS Edyta Markowicz:

„Instytucja kultury za publiczne pieniądze nie powinna, a wręcz nie może promować kultury śmierci. W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:

1. Proszę o podanie argumentów świadczących o silnej marce tego festiwalu w Europie.

2. Jaki jest całkowity koszt realizacji tego festiwalu?

3. W jaki sposób będzie finansowany ten festiwal? Jaka kwota zostanie przeznaczona bezpośrednio z budżetu Miasta Olsztyna, a jakie środki zabezpieczył MOK?

4. Proszę o wskazanie źródeł finansowania każdej z kwot.

5. Czy organizacja tego festiwalu nie przyczyni się do zmniejszenia środków na inne imprezy kulturalne, wpisujące się od lat w przestrzeń kulturalną Olsztyna? Jakich i o jakie kwoty?

6. Jakie działania zostaną podjęte, aby uniknąć podczas trwania festiwalu profanacji symboli religijnych i treści promujących satanizm?

7. Dlaczego tak szybko rozpoczęto sprzedaż biletów na tę imprezę? Czy powodem jest strach przed możliwym jej zablokowaniem?

8. Proszę o przekazanie kopii umowy, na podstawie której rozpoczęło współpracę z twórcami tego festiwalu i jego organizację.

Dr Małgorzata Nieszczerzewska w artykule Muzyczna otchłań. Satanistyczne inspiracje w muzyce metalowej i ambientowej" stwierdza, że doświadczenia psychologów, psychiatrów, kapłanów oraz księży egzorcystów świadczą o tym, że dla wielu osób fascynacja satanizmem w muzyce może oznaczać problemy natury psychicznej i duchowej.

Panie Prezydencie, czy to właściwy kierunek?

Z poważaniem

Radna Edyta Markowicz

Ja również 3 marca wysłałem zapytanie o finansowanie tego festiwalu. Rzecznik prasowy ratusza Patryk Pulikowski odpisał, że przekazał moje pytanie dyrektorowi MOK. Czekam na odpowiedź.

Wcześniej na temat tego festiwalu napisałem:

 Prezydent Olsztyna zaprosił festiwal muzyki metalowej, którego nie chcieli radni Dobrego Miasta

Adam Socha

Poniżej pełny tekst zapytania radnej do prezydenta Olsztyna:

EM zapytanie sun dies bez tel

EM zapytanie sun dies 2

Czytaj więcej: Radna pyta: Dlaczego prezydent Olsztyna promuje „kulturę śmierci”?

Komentarz (12)

86 lat temu Sowieci zadekretowali i zaplanowali Zbrodnię Katyńską

Szczegóły
Opublikowano: czwartek, 05 marzec 2026 21:34

W dniu 5 marca 1940 r. na wniosek szefa NKWD Ławrientija Berii Biuro Polityczne KC WKP(b) zdecydowało o rozstrzelaniu polskich jeńców wojennych przebywających po 17 września 1939 roku w sowieckich obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz polskich więźniów przetrzymywanych przez NKWD na obszarze zajętych wschodnich województw Rzeczypospolitej.

W wyniku tej zbrodniczej decyzji zgładzono około 22 000 obywateli polskich. Na wniosku Berii znajdują się podpisy Stalina, Woroszyłowa, Mołotowa i Mikojana, a także ręczna notatka: „Kalinin-za, Kaganowicz-za”.

Beria pisał w notatce:

„… w obozach dla jeńców wojennych i w więzieniach zachodnich obwodów Ukrainy i Białorusi w chwili obecnej znajduje się duża liczba byłych oficerów armii polskiej, byłych pracowników policji polskiej i organów wywiadu, członków nacjonalistycznych, kontrrewolucyjnych partii, członków ujawnionych kontrrewolucyjnych organizacji powstańczych, uciekinierów i in. Wszyscy są zatwardziałymi wrogami władzy sowieckiej, pełnymi nienawiści do ustroju sowieckiego… Wszyscy czekają tylko na wyjście na wolność, aby móc aktywnie włączyć się do walki przeciw władzy sowieckiej. Organy NKWD w zachodnich obwodach Ukrainy i Białorusi wykryły szereg kontrrewolucyjnych organizacji powstańczych. We wszystkich tych kontrrewolucyjnych organizacjach przywódczą rolę odgrywali byli oficerowie armii polskiej, byli policjanci i żandarmi.”

Beria wnioskował o rozpatrzenie ich spraw w trybie specjalnym, co w sowieckiej nomenklaturze oznaczało jedno – rozstrzelanie. Szef NKWD podawał, że wśród więzionych znajduje się:

295 generałów, pułkowników i podpułkowników

2080 majorów i kapitanów

6049 poruczników, podporuczników i chorążych

1030 oficerów i podoficerów policji, straży granicznej i żandarmerii

5138 szeregowców policji, żandarmerii, służby więziennej i agentów wywiadu

144 urzędników, obszarników, księży i osadników.

Na zdjęciu artefakty znalezione w dołach śmierci przy zamordowanych żołnierzach.

W Olsztynie, w urzędzie wojewódzkim, odbyła się 5 marca konferencja z udziałem rodzin ofiar, historyków i służb mundurowych.

Naczelnik delegatury IPN w Olsztynie Karol Sacewicz podkreślił, że to, co się stało, jest lekcją dla współczesnych pokoleń.

Lekcją o tym, że rosyjski imperializm – niezależnie od barw – jest imperializmem, który morduje polskich patriotów. Trzeba pamiętać, że wrogie państwa istniały i nadal istnieją. Dlatego konieczna jest odporność historyczna, aby nie dać się zwieść wrogiej propagandzie, próbom relatywizowania historii, a przede wszystkim działać na rzecz bezpieczeństwa Polski

– powiedział.

Grażyna Wróblewska, bratanica rotmistrza Gracjana Wróblewskiego, który został zamordowany w Katyniu, dodała, że pamięć o tych wydarzeniach jest najważniejsza.

W Katyniu byłam dwa razy – na otwarciu cmentarzy wojennych oraz w dniu katastrofy w 2010 roku. Nie tylko ja, lecz wszyscy, którzy pamiętamy o naszych bliskich, musimy zachować tę pamięć na zawsze

– mówiła.

Teresa Brańka, córka polskiego oficera zamordowanego w Charkowie, nigdy nie poznała swojego ojca.

Urodziłam się 2 kwietnia, a ojciec znalazł się na liście 10 kwietnia. Z opowieści moich sióstr i braci wiem, że był cudownym człowiekiem. Mama chciała go zatrzymać – prosiła, żeby nie szedł, żeby się ukrył. Ojciec odpowiedział: mam rodzinę, za którą muszę walczyć. Bo kto będzie walczył, jeśli nie ja?

– wspominała.

Pamięć o ofiarach Zbrodni Katyńskiej, nie tylko przy okazji rocznic, kultywuje Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Olsztynie. Organizacja realizuje m.in. program „Katyń – ocalić od zapomnienia”, sadzi dęby pamięci i edukuje młode pokolenia.

Akcja sadzenia dębów trwa od 2009 roku. Posadziliśmy niecałe sześć tysięcy dębów pamięci. Jest coraz mniej miejsc, gdzie takich dębów jeszcze nie ma

– powiedziała przewodnicząca organizacji Barbara Gawlicka.

Podczas spotkania zasłużonym wręczono medale Pro Patria, Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej oraz Orzełki Katyńskie.

rDZINA kATYNSKA

Czytaj więcej: 86 lat temu Sowieci zadekretowali i zaplanowali Zbrodnię Katyńską

Komentarz (0)

Przeprosiny

Szczegóły
Opublikowano: czwartek, 05 marzec 2026 21:12
Jarosław Babalski

Szanowni Państwo, Czytelnicy portalu „Debata”. Przepraszam za nierzetelne oraz sprzeczne z faktami informacje (szczegóły załącznik) zawarte w art. pt. „Olsztyn powołał spółkę do budowy biurowca-wieżowca za 200 mln zł” (materiał opublikowany 27 lutego 2026 roku na portalu „Debata”).

„Gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą”

Nawiązując do znanego przysłowia… informuję, że w dniu dzisiejszym 5 marca, po przeprowadzonej analizie materiału dot. przebiegu dyskusji jaka miała miejsce 19 marca br. podczas Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, skierowałem do Prezydenta Olsztyna pismo (szczegóły załącznik).

Publikacja przedmiotowego artykułu doprowadziła do rozpowszechnienia błędnych kwot planowanych inwestycji. Oczywiście, że są obiektywne okoliczności tego niezamierzonego zdarzenia. Nie miejsce jednak, aby to wyjaśniać. Na zwróconą mi uwagę zareagowałem.

W mojej służbie na rzecz lokalnej społeczności spotykam się z dużą ilością sygnałów (informacji), dokumentów, które muszę weryfikować. Moim obowiązkiem jest praca na rzecz lokalnej społeczności m.in. poprzez wypełnianie zapisów art. 23.1 i art. 24 Ustawy o Samorządzie Gminnym. Mając ograniczone możliwości („aparat urzędniczy”, partia polityczna, podmiot prawny itp.) jestem świadom, że przy mojej aktywności publicznej (publikuję, komentuję, prowadzę polemikę itp.) mogą zdarzyć się błędy.

Tak niestety stało się tym razem, nad czym ubolewam. Zapewniam, że dołożę wszelkich starań, aby podobna sytuacja nie miała miejsca w przyszłości.

Jarosław Babalski

Radny niezrzeszony

Przeproszam prezydenta

 

Czytaj więcej: Przeprosiny

Komentarz (3)

Sprostowanie prezydenta Olsztyna do tekstu radnego Jarosława Babalskiego

Szczegóły
Opublikowano: niedziela, 01 marzec 2026 11:18

Nieprawdą są informacje zawarte w artykule autorstwa radnego Rady Miasta Olsztyna Jarosława Babalskiego pt. „Olsztyn powołał spółkę do budowy biurowca-wieżowca za 200 mln zł”, opublikowanym 27 lutego 2026 roku, dostęp 28 lutego godz. 12:08, że:

• miasto zamierza zbudować nowy biurowiec za ok. 200 mln złotych,
• budowa nowego przebiegu ul. Bałtyckiej ma kosztować ok. 280 mln złotych,
• ustawowy obowiązek przestrzegania relacji długu do dochodów budżetowych miasta wynosi 60 proc.,
• radni zagłosowali za utworzeniem spółki,
• część radnych nie byłą zainteresowana skonkretyzowaniem struktury organizacyjnej, katalogu zadań jakie będzie realizowała spółka oraz wskazaniem źródeł zasilania finansowego na tym etapie legislacji.

Informujemy, że:
• szacowany koszt budowy planowanego, nowego, dostępnego osobom z niepełnosprawnościami, budynku to 93 mln złotych, z czego ok. 20 mln złotych ewentualnie powołana spółka może odzyskać w postaci podatku VAT,
• zgodnie z trwającym przetargiem i wybraną ofertą budowa nowego przebiegu ul. Bałtyckiej będzie kosztować niemal 189 mln złotych,
• nie istnieje 60-procentowy, dopuszczalny poziomu zadłużenia. W tym momencie poziom zadłużenia do dochodu Olsztyna to ok. 25 proc.
• radni podjęli uchwałę dotyczącą wyrażenia zgody na utworzenie spółki Olsztyńskie Mienie Miejski, co nie jest równoznaczne z jej powołaniem. Każde zadanie realizowane przez ewentualnie powołaną spółkę będzie wymagać zgody Rady Miasta Olsztyna,
• struktura organizacyjna, katalog zadań jakie będzie realizować spółka oraz wskazanie źródeł zasilania finansowego będzie możliwe po powołaniu spółki oraz wyłonieniu jej zarządu.

Z poważaniem
Robert Szewczyk
Prezydent Olsztyna

Od redakcji:

Odpowiedź radnego Jarosława Babalskiego ukaże się wkrótce i zgodnie z Prawem prasoweym w odrębnym pliku.

Czytaj więcej: Sprostowanie prezydenta Olsztyna do tekstu radnego Jarosława Babalskiego

Komentarz (5)

Więcej artykułów…

  1. Zasłona dymna nad rondem OKS w Olsztynie za 49 tys. zł
  2. Zmarł Zdzisław Płotek, drukarz podziemnego pisma "Solidarności"

Strona 11 z 527

  • start
  • Poprzedni artykuł
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • Następny artykuł
  • koniec

Komentarze

Krzysiu Sąd czeka aż się pogodzisz z ojcem i bratem.
Od 9 lat czekam na decyzję sąd...
1 godzinę temu
Że sporządzona analiza zawiera błędne wnioski? No i co z tego, ważne że są one "słuszne". Ponadto, posłanka nie jest osobą decyzyjną, tylko "taśmociąg...
LIST OTWARTY związkowców do po...
1 godzinę temu
Racji nie masz Grzegorzu i przekłamujesz realia. Po 1947 roku, czyli zakończeniu operacji wojskowej "Wisła", ta część przesiedlonych Rusinów, która uw...
Radni wojewódzcy PiS domagają ...
9 godzin(y) temu
"W wystąpieniach radnych zabrakło mi najważniejszej rzeczy, o której mówił mi były kurator oświaty Marek Nowacki, mianowicie domagania się otoczenia s...
Radni wojewódzcy PiS domagają ...
10 godzin(y) temu
To dopiero byłoby super gdyby apelacja była w Olsztynie
Teraz jest jeszcze minimum gwarancji praworządności gdy sprawa idzie do Białegostoku (oczywiś...
Od 9 lat czekam na decyzję sąd...
11 godzin(y) temu
Absolutnie bezczelna, Król ze swoim syneczkiem i wałami w Wydminach to miernota.
LIST OTWARTY związkowców do po...
12 godzin(y) temu

Ostatnie blogi

  • Apel o optymizm na wypadek wojny Dwadzieścia rosyjskich dronów, które ostatnio wleciały do Polski wzbudziły u wielu moich rodaczek i rodaków głęboki niepokój, a często przerażenie… Zobacz
  • Barbarzyński atak "silnych ludzi" Tuska na praworządność Zbigniew Lis Motto Tuska: Będziemy stosować prawo, tak jak my je rozumiemy, czyli uchwałami Sejmu i rozporządzeniami zmieniać ustawy, wg zasady –… Zobacz
  • Co trzeba zrobić, żeby PiS wygrało kolejne wybory? Zbigniew Lis Wielu Polaków głosujących nie za opozycją, tylko przeciw PiS, nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji ich decyzji oraz z powagi… Zobacz
  • Michał Wypij, Paweł Warot – komentarz osobisty Bogdana Bachmury Bogdan Bachmura Dużo łatwiej o krytykę osób, których nie darzymy sympatią, z którymi jesteśmy w sporze lub konflikcie. Ale tym razem jest… Zobacz
  • 1

Najczęściej czytane

  • Wyborcza sporządziła listę osób do zwolnienia z pracy, związanych z PiS
  • Aresztowano dziennikarza Kraskowskiego. Ujawnił związki Giertycha z aferą Polnord
  • Wójt i radni Gietrzwałdu odpowiedzieli agresją na apel Kamińskiego
  • Radny: „Czy szkoła w Bartoszycach (...) uczy, że Bandera jest bohaterem...”
  • Od 3 lat wywołuje fałszywe alarmy, sąd go wypuścił i Wiktor P. nasłał policję na dziennikarzy TV Republika
  • Rekonstrukcja pałacu w Klewkach za 9 mln zł przez dekonstrukcję?
  • LIST OTWARTY związkowców do poseł Urszuli Pasławskiej w sprawie konsolidacji szpitali
  • Ks. Alfred Borski: "Pani Urszula Pasławska jest żoną Marka Michniewicza"
  • Radni wojewódzcy PiS domagają się kontroli w ukraińskich szkołach
  • Spalarnia śmieci w Olsztynie nie powstrzymała kolejnej podwyżki za odpady
  • Dlaczego samorządowcy zostali oskarżeni w procesie Helpera?
  • Prokuratura w Olsztynie chce kasacji wyroku w sprawie adwokata od "trumny na kółkach"

Wiadomości Olsztyn

  • Olsztyn

Wiadomości region

  • Region

Wiadomości Polska

  • Polska

O debacie

  • O Nas
  • Autorzy
  • Święta Warmia

Archiwum

  • Archiwum miesięcznika
  • Archiwum IPN

Polecamy

  • Klub Jagielloński
  • Teologia Polityczna

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.