logodebata

Wspomóż jedyny portal na Warmii i Mazurach, który nie boi się publikować prawdy o politykach i jest za to ciągany po sądach. Nigdy, przez 18 lat istnienia, nie dostaliśmy 1 grosza dotacji publicznej. Redaktorzy i autorzy są wolontariuszami. Nr konta bankowego Fundacji „Debata”: 26249000050000450013547512. KRS: 0000337806. Adres: 11-030 Purda, Patryki 46B

niedziela, czerwiec 14, 2026
  • Debata
  • Wiadomości
    • Olsztyn
    • Region
    • Polska
    • Świat
    • Urbi et Orbi
    • Kultura
  • Blogi
    • Łukasz Adamski
    • Bogdan Bachmura
    • Mariusz Korejwo
    • Adam Kowalczyk
    • Ks. Jan Rosłan
    • Adam Jerzy Socha
    • Izabela Stackiewicz
    • Bożena Ulewicz
    • Mariusz Korejwo
    • Zbigniew Lis
    • Marian Zdankowski
    • Marek Lewandowski
  • miesięcznik Debata
  • Baza Autorów
  • Kontakt
  • Jesteś tutaj:  
  • Start
  • Teksty
  • Święta Warmia
  • Czy będą wolne miejsca w miejskich przedszkolach?

Teksty

Czy będą wolne miejsca w miejskich przedszkolach?

Szczegóły
Opublikowano: wtorek, 12 maj 2026 21:24

Jak co rok na wiosnę rodzice zapisują do placówek przedszkolnych swoje dzieci. Nic w tym nadzwyczajnego, gdyby nie pewien fakt, który zakłócił dotychczasowe status quo i zburzył dobrze prosperujący biznes w Olsztynie!

Opis przypadku

Wszystko zaczęło się w lutym br. od anonimowego apelu (pismo) jakie otrzymali wszyscy Radni RM Olsztyna w którym autor(zy) podnieśli kwestię irracjonalnego finansowania tzw. przedszkoli konkursowych (100% dotacji). W podpisie apelu umieszczono pseudonim „Mały Przedszkolak” (dalej Przedszkolak).

Już we wstępie pisma „Przedszkolak” wyłożył meritum i cel jaki mu przyświecał cyt.: „Szanowny Panie Przewodniczący Rady Miasta Olsztyna, Szanowni Radni Miasta Olsztyna, Szanowni Przedstawiciele Placówek Niepublicznych. Bardzo prosimy o ustosunkowanie się do naszego apelu. W naszym mieście, likwidowane są placówki miejskie - przedszkola miejskie, ponieważ jest niż demograficzny, rozumiemy, że miasto szuka oszczędności, ponieważ niż demograficzny atakuje.

Natomiast nie potrafimy zrozumieć, dlaczego nadal utrzymywane są przedszkola konkursowe, a miejskie likwidowane, dlatego zwracamy się z apelem.

Aby przyjrzeć się w sprawie zasadności dalszego finansowania przedszkoli konkursowych (100% dotacji), wycofanie konkursów, zatrzyma likwidacje kolejnych placówek miejskich oraz zapewni rywalizacje w ofercie edukacyjnej przedszkoli niepublicznych…”.

Co ciekawe wśród adresatów apelu zabrakło (pominięto) Prezydenta Olsztyna i cały aparat administracyjny odpowiedzialny za edukację przedszkolną w mieście!

Najwidoczniej „Przedszkolak” pomny dotychczasowych działań władzy dobrze wie, że nadzieja na zmianę tej kontrowersyjnej (zakwestionowanej) sytuacji tkwi wyłącznie w próbie upublicznienia tematu!

Może Rada Miasta (organ uchwałodawczy) w przekonaniu „Przedszkolaka” pochyli się nad co najmniej dyskusyjnym, obciążającym budżet miasta procederem.

Tu jeszcze raz odwołam się do treści pisma na które postanowiłem zareagować cyt.: „(…) Dlatego teraz w WAS nadzieja, że skończycie z rozdawnictwem, przywróćcie uczciwe zasady finansowania przedszkoli w Olsztynie i znajdziecie blisko 10 MLN złotych oszczędności dla budżetu miasta! A tak naprawdę więcej, ponieważ jeśli nie wypełnimy wszystkich miejsc w placówkach miejskich, dotacja w Olsztynie wzrośnie jeszcze bardziej co przysporzy wielki problem dla budżetu miasta (…)”.

Interpelacja Radnego

Pismo wpłynęło (poprzez komunikator dedykowany radnym) w pierwszej dekadzie lutego. Zawierało analizę (opis sytuacji), która podważała (utrzymanie) system tzw. przedszkoli konkursowych, tj. przedszkoli prowadzonych przez podmioty inne niż gmina, finansowanych na poziomie 100% dotacji, identycznie jak przedszkola publiczne. Co istotne poruszono w nim konsekwencje finansowe utrzymywania takiego stanu.

Pismo kończy się apelem o podjęcie uchwały (załączono taki projekt uchwały w sprawie zakończenia finansowania przedszkoli konkursowych na zasadach 100% dotacji wraz uzasadnieniem).

Wobec takich stwierdzeń i przedstawionego przez „Przedszkolaka” opisu rzeczy nie mogłem nie zareagować. Podjąłem więc działania weryfikujące te informacje. W pierwszej kolejności odpowiedziałem na korespondencję „Przedszkolaka” (jak się okazało byłem jedynym, który podjął działania weryfikujące zawarte w piśmie treści).

Następnie wziąłem udział (20 lutego) w posiedzeniu (nie jestem stałym członkiem) Komisji Edukacji, gdzie poprosiłem o odniesienie się do zawartych w piśmie „Przedszkolaka” hipotez.

Jakie odniosłem wrażenie słuchając wyjaśnień Pani W-ce Prezydent oraz dyr. Wydziału Edukacji? Miasto broniło (w tamtym momencie) dotychczasowego stanu i negowało tezy postawione przez „Przedszkolaka”.

Te wyjaśnienia nie przekonały mnie wobec czego zapowiedziałem złożenie Interpelacji. Poprosiłem również o zaproszenie mnie w roli obserwatora na ewentualne posiedzenie przyszłej komisji konkursowej. Opisałem powyższe w felietonie (portal Debata 26 luty 2026r) pt. „Przedszkola konkursowe w Olsztynie – potrzeba czy maszynka do robienia pieniędzy?”.

Odpowiedź miasta pełna wątpliwości (sprzeczności)

Odpowiedź na złożoną Interpelację otrzymałem 23 marca. Opasłe „tomisko” (osiem stron odpowiedzi na zadane pytania i dwadzieścia załączników - 160 kartek) nie rozwiało moich wątpliwości, a wręcz potwierdziło, że „Przedszkolak” wie co w trawie piszczy. Od końca marca przyglądam się „manewrom” w kwestii naboru. Pierwszy etap naboru wykazał, że miasto dysponuje 470 miejscami.

Drugi etap naboru (rekrutacja uzupełniająca) trwa do 27 maja. Co z tego wyniknie? Czy będą dalej wolne miejsca w przedszkolach miejskich?

Bareja, by tego nie wymyślił

Przyznam, że rozbawiło mnie ostatnio pismo skierowane (5.05.2026r) do Radnych podpisane przez dwadzieścia dwie Panie Dyrektor Przedszkoli Miejskich i jednego Pana Dyrektora w sprawie cyt: „(…) zakończenia finansowania niepublicznych przedszkoli konkursowych, składamy na ręce Pana Przewodniczącego wyrazy podziękowania i uznania za zaangażowanie i podjęte działania na rzecz przedszkoli miejskich wszystkim Radnym Rady Miasta Olsztyna. Działając w trosce. o dobro przedszkoli miejskich, podjęliście Państwo działania zmierzające w kierunku utrzymania przedszkoli miejskich w obecnym stanie, nie powodującym likwidacji placówek i etatów.

Dziękujemy Państwu za podjęcie uchwały, która z pewnością ustabilizuje sytuację przedszkoli publicznych i zwiększy ich konkurencyjność w stosunku do niepublicznych podmiotów wychowania przedszkolnego funkcjonujących na terenie Miasta Olsztyna”.

Zapytam - W którym momencie Oni (Radni) pochylili się nad Wami? Czy po piśmie (apelu) „Przedszkolaka”? Czy po tym jak zacząłem zadawać niewygodne pytania w imieniu niezorientowanych w sprawie rodziców?

Proszę wybaczyć, że posługuję się aż nadto cytatem ale właśnie cytaty najlepiej oddają farsę całej tej sytuacji, którą broniły Panie W-ce Prezydent i Dyr. Wydziału Edukacji. Cyt.: „ (…) Jednakże Państwa działania wskazują na wysoki poziom zrozumienia potrzeb mieszkańców i ich dzieci, ale też wpływają na komfort pracy nauczycieli i pracowników niepedagogicznych miejskich placówek.

Wyrażamy wdzięczność, że bierzecie Państwo pod uwagę w swoich działaniach dobro przedszkoli miejskich prowadzonych przez miasto, które realizują zadanie własne gminy i macie Państwo świadomość, że ograniczanie miejskich przedszkoli na rzecz placówek niepublicznych nie powinno być tendencją realizowaną przez gminę wyłącznie z uwagi na niższe koszty i oczekiwane oszczędności, co pokazały ostatnio sytuacje zamknięcia przez właścicieli przedszkoli prywatnych ,,Dorotka" i Beścik …" itd.

Piękna laudacja. To się nazywa miękkie lądowanie – nieprawdaż? Można więc zadać pytanie, jeżeli w ostatnich latach były wolne miejsca w przedszkolach miejski, po co dofinansowywano przedszkola prywatne w 100%?

Mając świadomość, że dofinansowujemy w 100% ponad 1000 dzieci w prywatnych przedszkolach, nie lepiej zwiększyć ilość oddziałów, a nie niespełna 10 miesięcy temu, zamykać przedszkola, likwidować oddziały przedszkolne, czyli de facto ograniczać miejskie możliwości przyjmowania dzieci? Czy to nie wygląda jak działanie na korzyść prywatnych podmiotów?

Dzisiaj Dyrektorzy przedszkoli dzielnie dziękują Wiceprezydent Olsztyna i Pani Dyrektor (doprawdy to wzruszająca postawa), to dobrze bo dobre czyny trzeba wspierać. Ale gdzie byli dyrektorzy gdy zamykano miejskie przedszkola, likwidowano oddziały przeszło 10 miesięcy temu?

Czy Dyrektorzy mając wiedzę o funkcjonowaniu systemu dotacyjnego oraz ilości dzieci nie mieli świadomości gdzie można zaoszczędzić i jak uratować koleżanki i kolegów z likwidowanych placówek miejskich?

Gdzie była Państwa solidarność? Być może – nie mieli wiedzy? Być może nie mieli odwagi dzielić się nią? Być może uznali, że i tak nikt ich nie posłucha? A może ocenili, że łatwiej było „schować głowę w piasek” i poczekać na kogoś kto pod pseudonimem „Małym Przedszkolak” obnaży tę niegospodarność i załatwi problem za nich? Może …

Dzisiaj na te pytania nie musimy znać odpowiedzi, było minęło. Ważne jednak aby na przyszłość Dyrektorzy skorzystali z tego wspólnego frontu i jako fachowcy od oświaty powiedzieli czy da się przywrócić zlikwidowane miejsca w miejskich przedszkolach?

Czy może środki, które można było oszczędzić lub które się zaoszczędzi będą na tyle duże że nie zginą w „budżetowym worku”, ale znajda się jak w worku Świętego Mikołaja i zostaną spożytkowane na remont np. „6”?

Finał sprawy?

Na finał musimy poczekać do początku czerwca. Nie obserwuję lokalnych portali społecznościowych, ale wiem, że toczy się tam dyskusja i szukanie odpowiedzi na pytanie – co robić? Jaką decyzję podjąć (przepisać czy zostawić).

Jako dziadek przyglądam się (mam wnuka w wieku przedszkolnym) tej całej sprawie. Dyrektorzy (placówki niepubliczne), rodzice piszą petycje i wyrażają swoje niepokoje. Dużo jest dezinformacji wprowadzających rodziców w błąd. Skąd ta nerwowa sytuacja?

Niestety miasto zaniedbało sprawy porządkujące ten obszar edukacji. O ile w 2015 roku i kolejnych latach miało to swoje uzasadnienie (tj. przedszkola prowadzone przez podmioty inne niż gmina, finansowanych na poziomie 100% dotacji) o tyle niż demograficzny na który często powołują się urzędnicy (zamykając przedszkola bądź ograniczając ilość oddziałów przedszkolnych) już obecnie nie uzasadnia takiego finansowania.

Szkoda, że takiego podejścia nie było np. w 2023 roku, kiedy miasto posiadało już(!) wolne miejsca w swoich zasobach miejskich.

Jako dziadek trzymam kciuki za rozwiązania przyjazne dla dzieci i ich rodziców, a do sprawy wrócę, kiedy wszystko będzie już rozstrzygnięte.

Jarosław Babalski

Niezrzeszony Radny Rady Miasta Olsztyna

Tweet
Pin It
  • Następny artykuł

Skomentuj

Komentuj jako gość

    0

    Biorą udział w konwersacji

    Komentarze (3)

    • Sortuj - najpierw najstarsze
    • Sortuj - najpierw najnowsze
    • Subskrybuj poprzez e-mail
    • Gość - Leszek

      Odnośnik bezpośredni

      Ciekawy temat – dziękuję Panie Radny.
      Olsztyn po raz kolejny pokazuje, że potrafi myśleć strategicznie z wyprzedzeniem.
      Ma wolne miejsca w swoich przedszkolach, a jednocześnie z troską finansuje miejsca prywatne niemal 1:1.
      To się nazywa bezpieczeństwo systemowe — na wypadek, gdyby nagle przybyło dzieci… albo logiki.
      A gdy pojawią się pytania o gospodarność? Spokojnie — jest przecież obowiązek ustawowy.
      I ten piękny moment, kiedy można powiedzieć: „zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy”.
      Naprawdę imponująca mądrość konsekwencja

      około 1 miesiąc temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      Temat jest ciekawy. Trzeba go powiązać z tym co wyprawia, dyrektor CUW Kuchta, świeża nominantka peowska Szewczyka. Mierna ale wierna, Pod szyldem ,oszczędności, - wywalania ludzi z pracy, i rozwala oświatę. Nawet olsztyńska zajęła się tematem. Niestety odważnie uciekła przed dziennikarzami. Podobno to radna w Jonkowie, z opcji eseldowskiego wójta. Leniwa jak klasyczny leming.

      około 1 miesiąc temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - kasia

      Odnośnik bezpośredni

      Świetnie napisany artykuł, który bardzo dobrze przedstawia opisywany temat, to rzadkie!!

      około 4 tygodnie temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz

    Wyróżnione

    Lubiane

    System komentarzy oparty o Komento

    Galeria

    • Orszak Trzech Króli w Olsztynie

      Zobacz
    • Cenzorzy z "Wyborczej"

      Zobacz
    • 1 WRZEŚNIA 2015 W OLSZTYNIE

      Zobacz
    • "Za chwilę dalszy ciąg transmisji"

      Zobacz
    • 1
    • 2
    • 3
    • 4
    • 5
    • 6
    • 7
    • 8
    • 9
    • 10
    • 11
    • 12
    • 13
    • 14
    • 15
    • 16
    • 17
    • 18
    › ‹

    Komentarze

    Aktywa Kremla i PIS bronią Kraskowskiego z obawy, że wygada się kto mu każe pluć na RG. Sądy orzekły, że nie ma żadnej afery. Uciekinier ziobro mścił ...
    Aresztowano dziennikarza Krask...
    3 godzin(y) temu
    https://www.facebook.com/photo/?fbid=1684882981591513&set=ecnf.100002094823336
    LIST OTWARTY związkowców do po...
    13 godzin(y) temu
    Dobre jest to, że ta kobieta (Marta) od lat startuje w wyborach samorządowych i klapa. Pomimo występowania ramię w ramię z Urszulą. Lansu, polubień na...
    LIST OTWARTY związkowców do po...
    13 godzin(y) temu
    Marta Pasławska- Hurło zasiada w Radzie Społecznej przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. prof. dr. Stanisława Popowskiego w Olszty...
    LIST OTWARTY związkowców do po...
    14 godzin(y) temu
    Pasławska to niech lepiej porozmawia ze swoim ulubionym prawnikiem, na temat pożyczki,którą zaciągnął w spółce, gdzie zasiada w radzie nadzorczej. To ...
    LIST OTWARTY związkowców do po...
    15 godzin(y) temu
    Przecież to bzdura. Brońcie Kraskowskiego bo w areszcie wygada na czyje zlecenie materiały sfabrykował i co wie o pewnych braciach
    Aresztowano dziennikarza Krask...
    20 godzin(y) temu

    Ostatnie blogi

    • Apel o optymizm na wypadek wojny Dwadzieścia rosyjskich dronów, które ostatnio wleciały do Polski wzbudziły u wielu moich rodaczek i rodaków głęboki niepokój, a często przerażenie… Zobacz
    • Barbarzyński atak "silnych ludzi" Tuska na praworządność Zbigniew Lis Motto Tuska: Będziemy stosować prawo, tak jak my je rozumiemy, czyli uchwałami Sejmu i rozporządzeniami zmieniać ustawy, wg zasady –… Zobacz
    • Co trzeba zrobić, żeby PiS wygrało kolejne wybory? Zbigniew Lis Wielu Polaków głosujących nie za opozycją, tylko przeciw PiS, nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji ich decyzji oraz z powagi… Zobacz
    • Michał Wypij, Paweł Warot – komentarz osobisty Bogdana Bachmury Bogdan Bachmura Dużo łatwiej o krytykę osób, których nie darzymy sympatią, z którymi jesteśmy w sporze lub konflikcie. Ale tym razem jest… Zobacz
    • 1

    Najczęściej czytane

    • Wyborcza sporządziła listę osób do zwolnienia z pracy, związanych z PiS
    • Wójt i radni Gietrzwałdu odpowiedzieli agresją na apel Kamińskiego
    • Aresztowano dziennikarza Kraskowskiego. Ujawnił związki Giertycha z aferą Polnord
    • Radny: „Czy szkoła w Bartoszycach (...) uczy, że Bandera jest bohaterem...”
    • Od 3 lat wywołuje fałszywe alarmy, sąd go wypuścił i Wiktor P. nasłał policję na dziennikarzy TV Republika
    • Rekonstrukcja pałacu w Klewkach za 9 mln zł przez dekonstrukcję?
    • Ks. Alfred Borski: "Pani Urszula Pasławska jest żoną Marka Michniewicza"
    • Spalarnia śmieci w Olsztynie nie powstrzymała kolejnej podwyżki za odpady
    • Radni wojewódzcy PiS domagają się kontroli w ukraińskich szkołach
    • Dlaczego samorządowcy zostali oskarżeni w procesie Helpera?
    • LIST OTWARTY związkowców do poseł Urszuli Pasławskiej w sprawie konsolidacji szpitali
    • Prokuratura w Olsztynie chce kasacji wyroku w sprawie adwokata od "trumny na kółkach"

    Wiadomości Olsztyn

    • Olsztyn

      • LIST OTWARTY związkowców do poseł Urszuli Pasławskiej w sprawie konsolidacji szpitali

        2026-06-12 06:30:15

        LIST OTWARTY organizacji związkowych działających w Regionie Warmińsko-Mazurskim i Wojewódzkim Szpitalu...

      • Władze Olsztyna wybrały firmę, która zaprojektuje rozbiórkę "szubienic"

        Adam Jerzy Socha 2026-06-09 09:50:36

        Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej, znany mieszkańcom Olsztyna jako „szubienice”,...

      • Prokuratura w Olsztynie chce kasacji wyroku w sprawie adwokata od "trumny na kółkach"

        2026-06-01 08:29:41

        Prokurator okręgowy w Olsztynie złożył wniosek do Prokuratury Krajowej o rozważenie złożenia kasacji...

    Wiadomości region

    • Region

      • Dlaczego samorządowcy zostali oskarżeni w procesie Helpera?

        Adam Jerzy Socha 2026-06-09 09:53:42

        „Zawiedliśmy się na osobach, które z pozoru, wyglądu, usposobienia, wydawały się, że są uczciwe (...)...

      • Radni wojewódzcy PiS domagają się kontroli w ukraińskich szkołach

        Adam Jerzy Socha 2026-06-08 17:07:39

        Radni wojewódzcy PiS Paweł Warot i Piotr Soćko domagają się od wojewody warmińsko-mazurskiego, kurator...

      • Radny: „Czy szkoła w Bartoszycach (...) uczy, że Bandera jest bohaterem...”

        Adam Jerzy Socha 2026-06-07 18:11:29

        Radni Sejmiku Warmińsko-Mazurskiego z klubu PiS zwołali na poniedziałek 8 czerwca konferencję prasową...

    Wiadomości Polska

    • Polska

      • Aresztowano dziennikarza Kraskowskiego. Ujawnił związki Giertycha z aferą Polnord

        2026-06-10 07:18:56

        Sąd Rejonowy w Piasecznie zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla znanego dziennikarza śledczego...

      • Polską rządzi oligarchia partyjna. Czy nowa Konstytucja to zmieni?

        Bogdan Bachmura 2026-06-01 09:03:33

        To dobrze, że prezydent Karol Nawrocki powołał Radę Nowej Konstytucji. To znacznie poważniejsza...

      • Wójt i radni Gietrzwałdu odpowiedzieli agresją na apel Kamińskiego

        Adam Jerzy Socha 2026-05-30 20:02:15

        Agresją i kpinami zareagowali radni i wójt Jan Kasprowicz, na wystąpienie na sesji Rady Gminy w...

    O debacie

    • O Nas
    • Autorzy
    • Święta Warmia

    Archiwum

    • Archiwum miesięcznika
    • Archiwum IPN

    Polecamy

    • Klub Jagielloński
    • Teologia Polityczna

    Informacje o plikach cookie

    Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.