Jak co roku, tysiące pielgrzymów uczestniczyły we Mszy świętej na gietrzwałdzkich błoniach. Odbyły się tam uroczystości 147. rocznicy objawień Najświętszej Maryi Panny w Gietrzwałdzie, które połączone były z 58. Dożynkami Archidiecezjalnymi.
Uroczystej mszy świętej przewodniczył ordynariusz płocki bp Szymon Stułkowski. Bp Stułkowski na gietrzwałdzkich błoniach wygłosił także kazanie. Mówił w nim, że do Gietrzwałdu przyjechał, by „nakarmić się wiarą”. Sporą część homilii ordynariusz płocki poświęcił także m.in. obecności lekcji religii w szkołach oraz aborcji.
Zachowanie kodu kulturowego jest też misją państwa.
Żeby przekazać wiarę, trzeba ją znać, trzeba mieć żywą relację z Panem Bogiem, ale trzeba wiedzieć w co wierzymy, jaki jest Kościół i tego uczymy się we wspólnotach parafialnych, w grupach duszpasterskich, ale także w szkole. Pozwólcie, że dotknę tego gorącego tematu dzisiaj, obecności lekcji religii w szkole. Wróciła w 1990 roku. Bardzo mnie to ucieszyło, że zdecydowano się na to, że tak jak chcą rodzice wychowywać swoje dzieci, tak temu podporządkowana jest szkoła, ale w tej całej debacie, która się odbywa w tym lekceważeniu głosu wspólnot kościelnych, bo to nie tylko kościół katolicki, ale i inne kościoły chrześcijańskie o to się upominają, nie ma dialogu, jest wysłuchanie zdania, ale to my decydujemy, jest wręcz aroganckie zachowanie. I w całej tej debacie brakuje mi jednej rzeczy, świadomości, że obecność religii w szkole jest misją Kościoła, ale jest też zadaniem państwa. Państwo oczywiście nie ma ewangelizować, ale ma obowiązek zatroszczyć się o kod kulturowy, którym żyjemy, w którym wyrastamy i który powinniśmy zachować.
Pisarka Anna Kamieńska w dziennikach, w 1973 roku opisała swój pobyt w Bułgarii i wizytę w galerii sztuki. Przydzielono jej studentkę jako tłumaczkę. Kamieńska była poruszona, że ta młoda kobieta w ogóle nie znała Biblii, nie znała mitów greckich. Widząc obraz Golgoty pytała pisarki, dlaczego są trzy krzyże, przecież Jezus został ukrzyżowany na jednym?
Zachowanie kodu kulturowego jest też misją państwa. I my nie żądamy tego, że mamy ewangelizować w szkole, my mamy na nowo odbudowywać katechezę we wspólnotach parafialnych, zwłaszcza katechezę sakramentalną…
(Brawa)
- Pamiętam, jak w 1993 roku wyjechałem na studia do Austrii i mówiłem, że w Polsce młodzież się buntowała przeciwko lekcji religii. Tam młodzież była tym zdziwiona. „To gdzie oni chcą się uczyć religii jak nie w szkole?” W Austrii od początku do końca edukacji w szkołach jest religia. Jest pierwsza na świadectwie i z religii można zdawać maturę. Nie uciekajcie z lekcji religii , bo nie przekażecie tego, czego nie będziecie wiedzieli. Ale nie wystarczy wiedza. Potrzebna jest też relacja z Jezusem, którą pomaga nam zbudować Maryja
– dodał bp Stułkowski.
W homilii odniósł się także do kwestii aborcji.
I znowu widzimy, że jest zamach na życie człowieka. Padły obietnice polityków, które trudno jest teraz zrealizować, , to szukają innych ścieżek. Nawet jeśli by prawo zliberalizowano tak, by można było dokonywać aborcji do 9 miesiąca ciąży, to nikt nas do tego nie zmusi, to od każdego z nas będzie zależało, czy stanie w obronie życia
(Brawa)
- W mojej diecezji poprosiłem, by wzmocnić modlitwę w obronie życia duchowego, o duchową adopcję życia nienarodzonego, żeby przygotować się, gdy przyjdzie godzina próby…
- Te dzieci nie urodzą się w kurii, w domu biskupa, tylko w konkretnych rodzinach i trzeba tym ludziom pomóc. Poprosiłem księży, żeby zastanowili się, kto może przyjąć do siebie na plebanii czy w domu parafialnym matkę, która nie będzie się miała gdzie podziać oczekując narodzin dziecka. I takie miejsca znaleźliśmy.
Poprosiłem też księży i biskupów, żeby wsparli niepełnosprawnych, którzy mieszkają w Mocarzewie. W wielkim poście zebraliśmy około 100 tys. zł. Modlitwa jest potrzebna, ale nie wystarczy. Potrzebny jest konkret, żeby stanąć przy tych, którzy ratują życie, żeby budzić nadzieję, żeby wyciągać pomocną dłoń.
Mszę koncelebrował m.in. metropolita warmiński abp Józef Górzyński.
Przed Mszą powitano gości, na czele z wojewodą Radosławem Królem (PSL) i wicemarszałek województwa Marią Bąkowską (PSL), przewodniczącym Sejmiku Bogdanem Bartnickim, wiceprezydent Olsztyna Sylwię Rembiszewską-Piątek, wicestarostę olsztyńskiego, prezesa WM Izby Rolniczej Romualda Tańskiego, dyrektora WM ODR Mateusza Cygana, dyrektorkę Terenowego Oddz. KOWR Iwonę Żendarską, Grzegorza Bukowskiego - Woj. Insp. Transp. Drog, Piotr Turowski - dyr. WM ARiMR, Wiesław Domian - przewodn. WZKiOR, przewodniczące ZR WM „S” Józefa Dzikiego, przewodniczącego WM NSZZ Policjantów Sławomira Koniuszego, kurator oświaty Jolantę Skrzypczyńską, komendanta wojewódzkiego policji insp. Mirosława Elszkowskiego i komendanta miejskiego policji w Olsztynie mł. Insp. Stanisława Moroza, komendanta WM PSP nadbryg. Michała Kamienieckiego i komendy miejskiej PSP w Olsztynie bryg. Łukasza Jasienia, nadleśniczego nadleśnictwa w Kudypach Tomasza Pampucha, dyrektora RDLP Adama Czajkowskiego, rektora UWM Jerzego Przyborowskiego, płk. Leszka Grabowskiego z Wojskowego Centrum Rekrutacji Olsztynie, zastępcę komendanta Straży Miejskiej w Olsztynie Jarosława Lipińskiego.
Z polityków powitano: senatora PSL Gustawa Marka Brzezina, senator KO Jolantę Piotrowską z Giżycka, posłów PiS: Iwonę Arent, Olgę Semeniuk, Artura Chojeckiego, Andrzeja Śliwkę i Roberta Gontarza, Teresę Wilk i posła, wiceministra Zbigniewa Ziejewskiego (PSL). Z miejscowych władz powitano wójta gminy Gietrzwałd Jana Kasprowicza i przewodn. Rady Gminy Janusza Tkaczyka.
Z wymienionych polityków na miejscach na VIPów jednak nie było senator Jolanty Piotrowskiej, posłów Iwony Arent, Olgi Semeniuk i Roberta Gontarza. Jak mi powiedzieli dziennikarze z innych redakcji, pojawią się w roku wyborczym. Przybyła za to nie wymieniona poseł PiS z Podkarpacia Maria Kurowska.
Adam Socha
Objawienia w Gietrzwałdzie
Gietrzwałd stał się sławny dzięki objawieniom Matki Bożej, które miały miejsce 19 lat po objawieniach w Lourdes i trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były: 13-letnia Justyna Szafryńska i 12-letnia Barbara Samulowska. Obie pochodziły z niezamożnych polskich rodzin. Matka Boża przemówiła do nich po polsku, co podkreślił ks. Franciszek Hipler, „w języku takim, jakim mówią w Polsce”.
Matka Boża objawiła się pierwszy raz Justynie, kiedy powracała z matką z egzaminu przed przystąpieniem do I Komunii Świętej. Następnego dnia „Jasną Panią” zobaczyła też Barbara Samulowska. Maryja siedziała na tronie z Dzieciątkiem Jezus pośród aniołów. Wizję tę zobaczyły nad przykościelnym klonem w czasie odmawiania różańca.
Z pobłogosławionego przez Matkę Bożą, 8 września 1877 roku, źródełka pielgrzymi od lat czerpią wodę, która przynosiła ulgę cierpiącym i liczne uzdrowienia. Sam akt błogosławieństwa został uwieczniony figurą Niepokalanej Dziewicy w altance. Wodę przeprowadzono następnie do kamiennej studzienki. Nad źródełkiem znajdują się trzy marmurowe płaskorzeźby, ukazujące Mojżesza, dotykającego laską skały, z której wytrysnęła woda i Izraelitów, pijących wodę na pustyni.
Uroczystości w Gietrzwałdzie potrwają do wieczora.
Skomentuj
Komentuj jako gość