logodebata

Wspomóż jedyny portal na Warmii i Mazurach, który nie boi się publikować prawdy o politykach i jest za to ciągany po sądach. Nigdy, przez 18 lat istnienia, nie dostaliśmy 1 grosza dotacji publicznej. Redaktorzy i autorzy są wolontariuszami. Nr konta bankowego Fundacji „Debata”: 26249000050000450013547512. KRS: 0000337806. Adres: 11-030 Purda, Patryki 46B

niedziela, czerwiec 14, 2026
  • Debata
  • Wiadomości
    • Olsztyn
    • Region
    • Polska
    • Świat
    • Urbi et Orbi
    • Kultura
  • Blogi
    • Łukasz Adamski
    • Bogdan Bachmura
    • Mariusz Korejwo
    • Adam Kowalczyk
    • Ks. Jan Rosłan
    • Adam Jerzy Socha
    • Izabela Stackiewicz
    • Bożena Ulewicz
    • Mariusz Korejwo
    • Zbigniew Lis
    • Marian Zdankowski
    • Marek Lewandowski
  • miesięcznik Debata
  • Baza Autorów
  • Kontakt
  • Jesteś tutaj:  
  • Start
  • Blogi
  • Mariusz Korejwo
  • Warum, czyli dlaczego?

Mariusz Korejwo

Warum, czyli dlaczego?

Szczegóły
Opublikowano: środa, 09 lipiec 2014 09:20

Patrzę sobie na futbolowy Mannschaft łupiący niemiłosiernie Brazylijczyków i zastanawiam się, dlaczego to jednak nie nasi (łupią, a nie są łupani). Reguł w piłkarskich sukcesach jest niewiele – ot, co jakiś czas w wybranych nacjach zdarza się zdolniejsze pokolenie, które przy pomocy niezliczonej ilości czynników dodatkowych zdobywa szczyty, czyli puchar świata.

Nieco zastanawiające jest, że Mundial wygrywają wciąż ci sami, a wczorajsi mistrzowie jutro dołują straszliwie (obecni mistrzowie świata nawet z grupy nie wyszli). Ale dużo ciekawsze spostrzeżenie dotyczy Niemców, którzy zasadzie sinusoidy się nie poddają – od niepamiętnych czasów są w ścisłej czołówce, u nich regułą jest minimum półfinał. Więc jednak można. Zamiast pluć na telewizor, czas by się poddać refleksji, co oni takiego robią, że im wychodzi, a nam nie. Bo przecież nie o piłkę tu idzie.
Naturalnym punktem wyjścia jest II wojna światowa, która zdewastowała III Rzeszę i RP w stopniu porównywalnym. Porównywalne były również straty ludnościowe, podobnie jak niemal identycznie wygląda rekonstrukcyjna eksplozja demograficzna mająca miejsce w dekadach powojennych. Nie znam precyzyjnych wyliczeń, ale skłonny jestem uznać za podobną skalę pomocy realizowanej w ramach planu Marshalla i kwot absorbowanych przez III RP ze środków unijnych (niezależnie od tego, że ta pierwsza pomyślana była jednak dużo mądrzej). Nie da się, rzecz jasna, abstrahować od chronologii: pół wieku komunistycznej degrengolady to niezły handicap.
Jest jednak coś więcej. Po '45 r. Niemcy wykonali (w dużej mierze: na Niemcach wykonano) gigantyczną pracę w sferze mentalnościowej, w efekcie czego nie da się dzisiaj poważnie twierdzić, że nasi sąsiedzi zza Odry są ludem pałającym nienawiścią, żądnym krwi. Ich demokracja jest niemalże wzorcowa, a życie społeczne dobrze poukładane. Tymczasem Polska pomimo ćwierćwiecza suwerenności, wolności i mnóstwa innych przymiotników, zdaje się mentalnie pozostawać na wpół skomuszała. Bylejakość, tumiwisizm, bezkoncepcyjność, krótkowzroczność oraz jakieś takie zawieszenie międzycywilizacyjne charakteryzują nas tutaj / dziś stanowczo zbyt celnie.
Łatwiej wytłumaczyć rzecz na przykładzie: otóż w Polsce nie wystarczy, że jest po prostu prawo jazdy. W naszym kraju musi być prawo jazdy, bardziej prawo jazdy i najbardziej prawo jazdy. Gdzieś na wiosnę dowiedziałem się ze zdumieniem, że posiadany od nastu lat dokument to zdecydowanie za mało do odbywania podróży służbowych. Jeżdżę autem własnym, nie dokonuję przewozu „osób i mienia", krótko mówiąc – gdzie tu problem ? Otóż jest. Aby go pokonać musiałem (tracąc dwa dni) zdobyć koło pół tuzina podpisów lekarzy specjalistów (w tym psychologa). Tych samych, do których ustawiają się niebotyczne kolejki. O co chodzi ? Obywatel naszego kraju, a zwłaszcza ten już co nieco dorosły, wie, że w grę wchodzą trzy możliwości: a) procedurę wymyśliła nadgorliwa urzędniczyna, która koniecznie chciała się wykazać; b) procedurę wymyśliła urzędniczyna, która wyczytawszy jakieś paneuropejskie dyrdymały, zastrachała się paneuropejsko i postanowiła rzeczywistość poprawić; c) ktoś stwierdził, że „lekarzom specjalistom" przyda się parę groszy za przystawienie stempla.
Jest w tym cała nasza biedna III RP: niby my Zapadnicy (mamy procedury na każdą okazję), ale mocno wbici w rozległy step azjatycki. Bo procedura to fikcja od początku do końca (poza kasą przechodzącą w odpowiednie ręce): żadne ze „specjalistycznych" badań nie trwało dłużej niż kwadrans. Identycznie jest z milionem innych spraw: niby budujemy drogi, ale poszatkowane, straszliwie drogo i tak, że nam firmy krajowe mrą jak muchy. Niby mamy wolność słowa, ale KNF wchodzi na konto medium, które wkurzyło władze. Niby jest demokracja, ale pan prezydent każe nie głosować. Niby mamy bezpłatną oświatę, ale jej koszty demolują rodzinne budżety. Niby mamy państwo prawa, ale zły humor urzędnika skarbowego potrafi zrujnować ludzi i przedsiębiorstwa.
Łatwo też zauważyć, że step azjatycki jest u nas nade wszystko domeną instytucjonalną, a w mniejszej mierze – społeczną. Wbrew tezom o 'słabym państwie', to ostatnie dysponuje siłą gigantyczną w zetknięciu z obywatelem / wyborcą / mieszkańcem / pracownikiem (itd.) Zgodnie z prawem Kopernika, inicjatywy pozytywne (tzw. oddolne) wymagające wielkich nakładów energii i samozaparcia, wypierane są przez ruchy niszczące. Nasze państwo ma odruch ignorowania bądź utrudniania pierwszych, z lubością stosuje drugie (patrz np. los setek tysięcy podpisów pod ustawy obywatelskie). „Państwo" to też ludzie i tu już można zwątpić – gdzie są absolwenci tych wszystkich działań formacyjnych, których przecież nawet w PRL nie brakowało ? „Rodowody niepokornych" Cywińskiego chodziły niemalże na prawach Biblii.
Czy skończyć należy z koszmarnie banalnym wnioskiem, że co najmniej do 200 lat mamy to (rzadko przerywane) pasmo klęski polegającej na tym, że nasze elity nie dorastają do naszego społeczeństwa? Ja innych wniosków wyciągnąć nie potrafię.
Mariusz Korejwo

Tweet
Pin It
  • Poprzedni artykuł
  • Następny artykuł

Skomentuj

Komentuj jako gość

    0

    Biorą udział w konwersacji

    Komentarze (7)

    • Sortuj - najpierw najstarsze
    • Sortuj - najpierw najnowsze
    • Subskrybuj poprzez e-mail
    • Gość - Ada

      Odnośnik bezpośredni

      Pomieszanie z poplątaniem. To lubię, aż kotłuje się w Pana głowie od natłoku myśli. Tylko trzeba to uporządkować. Pamalutku. Po kolei. Po pierwsze. Zacznijmy od tego, jak Niemcy obłowili się w czasie wojny....

      około 11 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Andrzej

      W odpowiedzi na: Gość - Ada
      Odnośnik bezpośredni

      Po pierwsze zacznijmy od tego, że Niemcy też ruszały z punktu 0, okrojone o 1/3 terytorium, ze straconymi milionami obywateli, wybombardowane i z rozkradzionym zapleczem technicznym. Źródło bogactwa jest w czymś zupełnie innym - w pracy i produkcji (tudzież umiejętnym, własnym handlu - np. Holandia). To zresztą dostrzegł już Adam Smith w Polsce, jako w kraju, w którym niczego się nie produkuje, ale na potęgę sprowadza. Jeżeli (prawie) niczego na światowym poziomie, czyli na takim który jest atrakcyjny dla Francuza, Argentyńczyka i Chińczyka się nie produkuje, to skąd ma być bogactwo? Kolejna kwestia to myśl techniczna. Oczywiście słyszy się czasami o jakichś przełomowych wynalazkach, ale co się później z nimi dzieje? Brak poczucia dobra wspólnego i pracy zespołowej, dlatego Polska będzie pewnie jeszcze miała kilku noblistów w dziedzinie literatury, działań na rzecz pokoju, tańca i muzyki, ale żadnego naukowca. To zespoły zyskują nagrodę noblowską a laureatem jest ich kierownik. Ale jak tutaj pracować na kogoś (jeżeli to nie jest przymusowo urzędnik), żeby on dostał nagrodę? Przecież ja też mogę! Jestem taki sam a nawet lepszy! (To pokazuje też pięknie jak gwiazdy piłkarskie grają zagranicą - bo mają z kim - a jak w reprezentacji polskiej - bo nie mają z kim oraz jak Polacy wypadają w grach zespołowych a jak w indywidualnych sportach). Nazad trzeba do właściwie najlepszego w historii Polski XIX w. i 200-300 lat znowu pracę organiczną uprawiać. Póki co są tylko pojedyńcze głosy na puszczy

      około 11 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - atrapa

      Odnośnik bezpośredni

      Błędna teza- Polska nie miała, żadnego ćwierćwiecza suwerenności.
      TO ATRAPA SUWERENNOŚCI ! Ot, taka zasłona dymna dla postkomuszych wykształciuszków.

      Polskę jak starą ścierę rozrywają mafie, do tego stopnia, że ostatnio nawet okazało się, że Hitler był Polakiem i teraz musimy płacić żydom za holokaust.
      "W takiej sytuacji tylko patrzeć, jak świat dojdzie do wniosku, że skoro Polska wypłaca Żydom z tego tytułu odszkodowania, to znaczy, że poczuwa się do odpowiedzialności za zbrodnie II wojny światowej.
      Nie wiem, czy taki efekt został przez rząd pana premiera Tuska przewidziany, ale tak czy owak, mamy dwie możliwości: albo ten rząd składa się z durniów - jeśli nie przewidział, albo z łajdaków i zdrajców - jeśli przewidział.
      Tertium non datur. Nawiasem mówiąc, za nowelizacją tej ustawy głosowały wszystkie kluby i koła parlamentarne, więc odpowiedzialność z tego tytułu spada również i na nie: albo durnie, albo zdrajcy i łajdacy. Tertium non datur. ....."

      http://www.michalkiewicz.pl/tekst.php?tekst=3135

      około 11 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - cogito

      Odnośnik bezpośredni

      Adusiu, Niemcy się obłowili. A moze przyczyna jest inna? A moze Niemcy byłi zawsze doskonale zorganizowani? A może sa narodem o silnym instynkcie społecznym, rozumiejącym zasady współdziałania, życia społecznego, a nie narodem sfrustrowanych sobków i indywidualistów, jak Polacy?

      około 11 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Adam Kowalczyk

      Odnośnik bezpośredni

      Jak mamy wygrać? Piłka to gra zespołowa dla tych co potrafią współpracować i słuchać tego, który rządzi. Czy my to lubimy? W ciągu naszej historii dwa razy osiągnęliśmy poziom życia taki jak na Zachodzie. W XVI i w XIX wieku. Za pierwszym razem tradycja i władza monarchy była jeszcze silna a za drugim obcy wzięli nas za pysk. Przypomnę, że to właśnie rządzone przez carów Królestwo Kongresowe rozwijało się w tempie błyskawicy. Po odzyskaniu niepodległości nagle wszystko zaczęło karleć. No, może poza wzajemną nienawiścią polityków bo sięgnęła zenitu. A po 1989 co? Wpierw rozwój a potem, w miarę jak posmakowaliśmy demokracji, ch..., d... i kamieni kupa. Przepraszam za użycie języka ministerialnego.
      I kto jest temu winien? No przecież nie my. Winna jest komuna choć żyje już całe pokolenie urodzone po niej. Dochodzi też okupacja i Żydzi. No bo przecież nie my.

      około 11 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Ada

      Odnośnik bezpośredni

      @Andrzej
      Chaos wypowiedzi sprowokował mnie do rozpoczęcia od punktu wyjścia - ograbieniu Europy przez Hitlera. To prawda, że złoto wielu państw zostalo zrabowane i nie tylko złoto. Dotąd odkrywane są
      skarby ukryte przez nazistów. Zgadzam się, że żródłem bogactwa jest praca i mądre gospodarowanie. Lecz nieporównywalny jest start Polski i Niemiec po wojnie. Poza tym tylko część Niemiec była pod okupacją ZSRR, otrzymali pomoc z zachodu.... To fakty. Zrabowane złoto też swoje zrobiło. Oczywiście, że jestem pod wrażeniem sukcesów Niemców, tych w sporcie również. Są pragmatyczni. Zawsze byli. Nie opowiadają głupot po restauracjach, jak coś robią, to na serio. Nie dają sobą manipulować, przestrzegają porządku prawnego. A u nas ciągłe podziały, stronnictwa, kochających inaczej, wierzących inaczej, niewierzących inaczej, brak wytyczonego planu działania zespołowego. A przecież takich mamy zdolnych młodych ludzi.... Grają u Niemców.

      około 11 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Ada

      Odnośnik bezpośredni

      @Andrzej
      Elity tkwią w genach. Prawdziwe elity nie miały okazji się pojawić. Nadal koszone są co ciekawsze osobniki. Miejsca eksponowane zajęte, bynajmniej nie przez elity. Ale tak się nazywają. Jedyna nadzieja w takich elitach jak dzieci tej pani od pierogów w serialu "Ranczo". Tylko, oni wybierają pracę za granicą. Dotyczy to wszystkich dziedzin i piłki też.

      około 11 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz

    Wyróżnione

    Lubiane

    System komentarzy oparty o Komento

    Komentarze

    Aktywa Kremla i PIS bronią Kraskowskiego z obawy, że wygada się kto mu każe pluć na RG. Sądy orzekły, że nie ma żadnej afery. Uciekinier ziobro mścił ...
    Aresztowano dziennikarza Krask...
    3 godzin(y) temu
    https://www.facebook.com/photo/?fbid=1684882981591513&set=ecnf.100002094823336
    LIST OTWARTY związkowców do po...
    12 godzin(y) temu
    Dobre jest to, że ta kobieta (Marta) od lat startuje w wyborach samorządowych i klapa. Pomimo występowania ramię w ramię z Urszulą. Lansu, polubień na...
    LIST OTWARTY związkowców do po...
    12 godzin(y) temu
    Marta Pasławska- Hurło zasiada w Radzie Społecznej przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. prof. dr. Stanisława Popowskiego w Olszty...
    LIST OTWARTY związkowców do po...
    14 godzin(y) temu
    Pasławska to niech lepiej porozmawia ze swoim ulubionym prawnikiem, na temat pożyczki,którą zaciągnął w spółce, gdzie zasiada w radzie nadzorczej. To ...
    LIST OTWARTY związkowców do po...
    15 godzin(y) temu
    Przecież to bzdura. Brońcie Kraskowskiego bo w areszcie wygada na czyje zlecenie materiały sfabrykował i co wie o pewnych braciach
    Aresztowano dziennikarza Krask...
    20 godzin(y) temu

    Ostatnie blogi

    • Apel o optymizm na wypadek wojny Dwadzieścia rosyjskich dronów, które ostatnio wleciały do Polski wzbudziły u wielu moich rodaczek i rodaków głęboki niepokój, a często przerażenie… Zobacz
    • Barbarzyński atak "silnych ludzi" Tuska na praworządność Zbigniew Lis Motto Tuska: Będziemy stosować prawo, tak jak my je rozumiemy, czyli uchwałami Sejmu i rozporządzeniami zmieniać ustawy, wg zasady –… Zobacz
    • Co trzeba zrobić, żeby PiS wygrało kolejne wybory? Zbigniew Lis Wielu Polaków głosujących nie za opozycją, tylko przeciw PiS, nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji ich decyzji oraz z powagi… Zobacz
    • Michał Wypij, Paweł Warot – komentarz osobisty Bogdana Bachmury Bogdan Bachmura Dużo łatwiej o krytykę osób, których nie darzymy sympatią, z którymi jesteśmy w sporze lub konflikcie. Ale tym razem jest… Zobacz
    • 1

    Najczęściej czytane

    • Wyborcza sporządziła listę osób do zwolnienia z pracy, związanych z PiS
    • Wójt i radni Gietrzwałdu odpowiedzieli agresją na apel Kamińskiego
    • Aresztowano dziennikarza Kraskowskiego. Ujawnił związki Giertycha z aferą Polnord
    • Radny: „Czy szkoła w Bartoszycach (...) uczy, że Bandera jest bohaterem...”
    • Od 3 lat wywołuje fałszywe alarmy, sąd go wypuścił i Wiktor P. nasłał policję na dziennikarzy TV Republika
    • Rekonstrukcja pałacu w Klewkach za 9 mln zł przez dekonstrukcję?
    • Ks. Alfred Borski: "Pani Urszula Pasławska jest żoną Marka Michniewicza"
    • Spalarnia śmieci w Olsztynie nie powstrzymała kolejnej podwyżki za odpady
    • Radni wojewódzcy PiS domagają się kontroli w ukraińskich szkołach
    • Dlaczego samorządowcy zostali oskarżeni w procesie Helpera?
    • LIST OTWARTY związkowców do poseł Urszuli Pasławskiej w sprawie konsolidacji szpitali
    • Prokuratura w Olsztynie chce kasacji wyroku w sprawie adwokata od "trumny na kółkach"

    Wiadomości Olsztyn

    • Olsztyn

      • LIST OTWARTY związkowców do poseł Urszuli Pasławskiej w sprawie konsolidacji szpitali

        2026-06-12 06:30:15

        LIST OTWARTY organizacji związkowych działających w Regionie Warmińsko-Mazurskim i Wojewódzkim Szpitalu...

      • Władze Olsztyna wybrały firmę, która zaprojektuje rozbiórkę "szubienic"

        Adam Jerzy Socha 2026-06-09 09:50:36

        Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej, znany mieszkańcom Olsztyna jako „szubienice”,...

      • Prokuratura w Olsztynie chce kasacji wyroku w sprawie adwokata od "trumny na kółkach"

        2026-06-01 08:29:41

        Prokurator okręgowy w Olsztynie złożył wniosek do Prokuratury Krajowej o rozważenie złożenia kasacji...

    Wiadomości region

    • Region

      • Dlaczego samorządowcy zostali oskarżeni w procesie Helpera?

        Adam Jerzy Socha 2026-06-09 09:53:42

        „Zawiedliśmy się na osobach, które z pozoru, wyglądu, usposobienia, wydawały się, że są uczciwe (...)...

      • Radni wojewódzcy PiS domagają się kontroli w ukraińskich szkołach

        Adam Jerzy Socha 2026-06-08 17:07:39

        Radni wojewódzcy PiS Paweł Warot i Piotr Soćko domagają się od wojewody warmińsko-mazurskiego, kurator...

      • Radny: „Czy szkoła w Bartoszycach (...) uczy, że Bandera jest bohaterem...”

        Adam Jerzy Socha 2026-06-07 18:11:29

        Radni Sejmiku Warmińsko-Mazurskiego z klubu PiS zwołali na poniedziałek 8 czerwca konferencję prasową...

    Wiadomości Polska

    • Polska

      • Aresztowano dziennikarza Kraskowskiego. Ujawnił związki Giertycha z aferą Polnord

        2026-06-10 07:18:56

        Sąd Rejonowy w Piasecznie zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla znanego dziennikarza śledczego...

      • Polską rządzi oligarchia partyjna. Czy nowa Konstytucja to zmieni?

        Bogdan Bachmura 2026-06-01 09:03:33

        To dobrze, że prezydent Karol Nawrocki powołał Radę Nowej Konstytucji. To znacznie poważniejsza...

      • Wójt i radni Gietrzwałdu odpowiedzieli agresją na apel Kamińskiego

        Adam Jerzy Socha 2026-05-30 20:02:15

        Agresją i kpinami zareagowali radni i wójt Jan Kasprowicz, na wystąpienie na sesji Rady Gminy w...

    O debacie

    • O Nas
    • Autorzy
    • Święta Warmia

    Archiwum

    • Archiwum miesięcznika
    • Archiwum IPN

    Polecamy

    • Klub Jagielloński
    • Teologia Polityczna

    Informacje o plikach cookie

    Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.