logodebata

Wspomóż jedyny portal na Warmii i Mazurach, który nie boi się publikować prawdy o politykach i jest za to ciągany po sądach. Nigdy, przez 18 lat istnienia, nie dostaliśmy 1 grosza dotacji publicznej. Redaktorzy i autorzy są wolontariuszami. Nr konta bankowego Fundacji „Debata”: 26249000050000450013547512. KRS: 0000337806. Adres: 11-030 Purda, Patryki 46B

poniedziałek, czerwiec 08, 2026
  • Debata
  • Wiadomości
    • Olsztyn
    • Region
    • Polska
    • Świat
    • Urbi et Orbi
    • Kultura
  • Blogi
    • Łukasz Adamski
    • Bogdan Bachmura
    • Mariusz Korejwo
    • Adam Kowalczyk
    • Ks. Jan Rosłan
    • Adam Jerzy Socha
    • Izabela Stackiewicz
    • Bożena Ulewicz
    • Mariusz Korejwo
    • Zbigniew Lis
    • Marian Zdankowski
    • Marek Lewandowski
  • miesięcznik Debata
  • Baza Autorów
  • Kontakt
  • Jesteś tutaj:  
  • Start
  • Blogi
  • Mariusz Korejwo
  • O co walczymy, dokąd zmierzamy

Mariusz Korejwo

O co walczymy, dokąd zmierzamy

Szczegóły
Opublikowano: niedziela, 24 marzec 2013 18:57

zdjcie_do_blogaW skrajnie zideologizowanej formie, jak ją przedstawia Ryszard Legutko, demokracja staje się systemem uzurpatorskim i totalistycznym. Uzurpatorskim, bo przejawia skłonność do narzucania aproirycznych (więc bezdyskusyjnych) rozwiązań; totalistycznym, bo rozwiązania owe dotyczą sfer daleko pozaustrojowych.

Klucz ‘demokratyczności’ stanowić ma idealny probierz słuszności i celowości, a do ustalania hierachi rzeczy wystarczy samo orzeczenie o zgodności z przyjętym ideałem. Jak zawsze w ideologii, schemat (dogmat) zastępuje myślenie.

Stwierdzenie niepodważalności ‘demokratyczności’, czyni z myśli politycznej wyznanie i związane z tym uznanie świata za skończony i zakończony. Jeśli osiągnęliśmy wzorzec doskonałości, cóż nam pozostało do zrobienia?

Chyba tylko walka z odstępcami i tymi, którzy oświecenia nie zaznali. Dogmat jest bowiem niepodzielny: nie można uznawać go tylko troszeczkę, tak jak nie można kombinować, czy aby na pewno jest trafny. Podobnie, oświeceni nie mogą poprzestawać na konstatacji, że właśnie ich oświeciło. Ich obowiązkiem jest niesienie kaganka edukacyjnego; zaniechanie byłoby grzechem wobec błądzących.

I walka ta musi być krwawa, do krwi ostatniej, wszak chodzi o rzeczy ostateczne. Kto dywaguje, gdy płonie dom ? Kto wiary nie przyjmuje, ten postęp świata blokuje. Jest hamulcowym szczęścia. Stąd nie ma tolerancji dla wrogów tolerancji. A o tym, kto wrogiem, kto przyjacielem, decydować mogą wyłącznie demokraci. Wszak posiedli już wiedzy klucz.

I, w sumie nie wiadomo, kto gorszy: heretycy, którzy prawdę poznali, ale ją odrzucili; czy też poganie, do których z prawdą dotrzeć dopiero należy.

‘Demokratyczność’, od kiedy wyszła ze starych form opisu ustroju i tylko ustroju, nie może poprzestać na modelowaniu mechanizmów politycznych. Skoro jest doskonałością, trzeba z niej uczynić Panaceum – lek na świat. Dytyramby o ‘ustroju najlepszym z możliwych’ zaowocowały w parę pokoleń przekonaniem, że w zasadzie jest on ustrojem jedynym z możliwych. Jeśli nowa karta kredytowa przestała być tylko ścieżką dostępu do kolejnego kredytu, a stała się receptą na szczęście: mądre dzieci, ładną żonę, umyty samochód i białe zęby (popatrzcie na reklamy), to demokracja załatwi nam problem patologicznych rodzin, narkomanii, głodnych dzieci, przemocy w szkole, agresji na stadionach, przekupnych policjantów i czego tylko sobie życzycie. Jeśli tego jeszcze nie załatwiła, to wyłącznie przez niedobór demokracji. Trzeba jej więcej i więcej, bo dobrego nigdy dość.

Drogi są przetarte, już tyle pokoleń je przebyło. Kiedy chłopi nie chcieli iść do kołchozów, tłumaczono to brakiem uświadomienia. Im bardziej nie chcieli, tym bardziej ich uświadamiano. Im bardzie ich uświadamiano, tym bardziej nie chcieli. Wiec znowu ich uświadamiano. A w końcu skazywano (na śmierć głodową, na więzienie, na obozy pracy).

Demokratyczna ma być szkoła, kościół, sklep, fryzjer, ubranie i mowa ciała. O tą zwykłą już się nasi parlamentarzyści zatroskali. Reszta już idzie, już nadchodzi. Natomiast gotowych już mamy mędrców, którzy w każdej sytuacji gotowi są orzec, co jest, a co nie jest demokratyczne; co wystarczająco, a co jednak nie w pełni.

Ot, chociażby ‘niewłaściwe relacje w rodzinie’ wystarczają do tejże rodziny rozbicia. Demokratyczne są cmentarne rozmowy elit rządzących, tychże zmawianie się po nocy z biznesmenami od mediów. Demokratyczne jest zamykanie ludzi za transparent o treści niewłaściwej, demokratyczny jest sędzia pozujący w ustawce (‘czy często pan płakał ?’ – autentyczne pytanie dziennikarza do sędziego Tuleyi), demokratyczny jest poseł rzucający się na dziennikarzy i rzucający mięsem, demokratyczny jest minister od szkół wyższych wygrażający nieprawomyślnym naukowcom. Demokracja w działaniu.

A jednak, upatrywanie nadziei w powszechnym załamaniu, w jakiejś totalnej zapaści świata dzisiejszego, to aberracja. Więcej – to błąd. I już nawet nie myślenie magiczne, co można by od biedy wybaczyć (ale nie politykom !), ale myślenie zbrodnicze.

Nie wolno bowiem ślepnąć patrząc na ślepotę innych. Demoliberalizm ma swoje niezaprzeczalne sukcesy: nigdy w historii tak wielu nie zaznało takiego dobrobytu na takim poziomie. Nie można też przeoczyć owego, tak długiego, ‘bezwojnia’ europejskiego. Co więcej, z najbardziej podstawowych wartości, zaproponować można szeregowemu człowiekowi: spokojny dach i pełen talerz. Ja wiem, chciałoby się więcej. Ale czy to mało ? Poczytajcie podręczniki do historii, a okaże się, że całkiem sporo.

Dalej: kuszenie katastrofą to dowód na pozostawanie w okowach tego samego myślenia totalnego, który produkują ‘demokratywiści’ (nie chcę ich na serio nazywać demokratami). Swoisty maksymalizm, odpowiedzialny za wyrzucanie telewizora przez okno, kiedy naszym w kopaną nie idzie. Nie pomoże to ani telewizorowi, ani naszym orłom.

Bo problem jest w przywróceniu miary rzeczom, a nie całopaleniu. Demokracja to po prostu ustrój polityczny: tylko tyle i aż tyle. Ma obsługiwać mechanizmy polityczne, a nie tworzyć dogmaty myślowe i systemy etyczne.

 

Wysadzanie w powietrze gmachu na Wiejskiej przyniesie tylko ruiny, smród i trupy. Nic więcej.

 

Mariusz Korejwo

Tweet
Pin It
  • Poprzedni artykuł
  • Następny artykuł

Skomentuj

Komentuj jako gość

    0

    Biorą udział w konwersacji

    Komentarze (6)

    • Sortuj - najpierw najstarsze
    • Sortuj - najpierw najnowsze
    • Subskrybuj poprzez e-mail
    • Gość - Ł. N.

      Odnośnik bezpośredni

      Poczułem się wywołany do tablicy, ale tekst jest na tyle niespójny, chaotyczny i wielowątkowy, że właściwie nie wiadomo do czego się odnieść. Może poza tym, że rzeczywiście są różne definicje demokracji i powodują zamęt.

      około 13 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Bogdan Bachmura

      Odnośnik bezpośredni

      Nie rozumiem kogo i czego dotyczą uwagi o \"upatrywaniu nadziei w powszechnym załamaniu\", \"kuszeniu katastrofą\", \"aberracji\" itd. Na pewno nie wynikają one z lektury książki R. Legutki, który wielokrotnie podkreśla istotową trwałość systemu. Moim zdaniem system ideowo i gospodarczo dezintegruje się w tempie, które nakazuje gotowość do podjęcia nadciągających wyzwań. Spokojna i rzeczowa na ten temat dyskusja nie jest równoznaczna z życzeniem apokalipsy. Nikt też nie odbiera liberalnej demokracji zasług w upowszechnieniu dobrobytu. Problem w tym, że źródła tego sukcesu, tkwiące m.in. w chrześcijaństwie, zostały przez ten kanibalistyczny system w dużym stopniu skonsumowane, pozostawiając jako jedyne żródło inspiracji ludzką chciwość i jej rezultat jakim jest katastrofalne zadłużenie całego demokratycznego świata. Jednak najmniej dla mnie zrozumiałe jest przypisywanie liberalnej demokracji zasługi europejskiego \"bezwojnia\". Aż głupio przypominać, że za narodziny liberalnej demokracji oraz jej dwóch bliskich krewniaków: socjalizmu i nacjonalitaryzmu, Europa zapłaciła rewolucją francuską oraz hekatambą dwóch wojen światowych. Przerażenie tym historycznym rekordem samodestrukcji trwa do dzisiaj. Jego rezultatem jest wprawdzie pokój, ale także mocno wątpliwa gotowość do jego obrony.

      około 13 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Ł. N.

      Odnośnik bezpośredni

      Polemicznie - jeśli miałbym wymienić jakiś grzech współczesności, to wcale nie chciwość, a pychę. Hubris jest tym, co nast trawi, a jest to hubris ludzkiej woli, człowieka panującego nad światem. Tak jak pisałem, Nietzsche przewidział to ponad 100 lat temu. Nawet kryzys - jeśli mówimy o zadłużeniu - nie o chciwość tu chodzi, a o lenistwo i pychę. Myślenie, że można przerzucać sobie miliardami bez żadnej konsekwencji, myślenie, że i tak koniec końców nad wszystkim da się zapanować, że wszystko da się zaplanować i w końcu - do socjalizmu - \"zgubna pycha rozumu\" (to już Hayek). Jesteśmy społeczeństwem pysznym. Czy chciwym? Je się tyle, ile się ma możliwość, ale chciwość, czy też egoizm nie są strasznym grzechem. Kapitalistycznie rzecz biorąc nawet są pożądane. A tu nie o chciwość chodzi, tylko o pychę bogacza, który już cały majątek przerżnął w karty, ale myśli, że bal nie będzie miał końca.

      około 13 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - palikotowiec

      Odnośnik bezpośredni

      Beztrosko - zwykle w takich sytuacjach mówię: może tak, może nie. Przyznać jednak muszę, że tekst jest do strawienia, bo usiłuje chociaż coś powiedzieć nie tyle o faktach, ile o rysujących się (nie)prawidłowościach. Dlatego nie tyle jest do przyjęcia jako wiedza, ile do przemyślenia na nieco ogólniejszym poziomie. Właśnie to lubię, kiedy ktoś zmusza do myślenia, a nie kiedy wciska swoją ideologię, czyli coś w rodzaju μετα-fiction. Chcę jednak powiedzieć, że i to widzenie ( ze względu na nieprecyzyjność, o czym Ł.N.) też jakąś ideologię przypomina, ale na taką ideologiczną zmianę jestem gotów. Pzrynajmniej na czas czytania tekstu i pisania komentarza.
      Jeśli przełknąłem istnienie religijnej lewicy (PiS), prawicy laickiej (Ruch Palikota), jeśli toleruję nieudolne trzymanie się centrum (PO), mocne trzymanie się stołków (PSL) i przebieranie truchtem do koryta (SLD), czyli wszystkie ludzkie wady, jakie odnajdują się w polityce, to na ideologię autorstwa Autora jestem gotów. Sądzę, że jeszcze warto spróbować przynajmniej pomyśleć, przed myślowym rozwiązaniem M.P.:
      „gdyby była wojna, byłabym spokojna,
      …
      nie oddałabym ci Polsko, ani jednej kropli krwi. Sorry Polsko”.
      Cóż, jak powiedział bodajże François Villon „moje życie nie jest koniecznością”. Nie jest składową częścią żadnej ideologii. Nie muszę więc zakładać, że w tej próbie to już polegnę jako człowiek... może nawet ideologicznie pospolity.
      A teraz panu B.B. do sztambucha (album amicorum). Przeczytałem (dziś w nocy właśnie skończyłem) wywiad-rzekę pt. \"Anatomia słabości\", w której Ludwig Dorn dzieli się z Robertem Krasowskim swoimi politycznymi spostrzeżeniami. Po tej lekturze jakbym miał wszystko do mego obrazu. Wcześniej przeanalizowałem „dzieło” Kwaśniewskiego i przypomniałem sobie wszystkie perełki Michnika, Geremka i innych. Mam wrażenie, że ponad naszymi głowami ktoś dokonuje ostatnich fastryg tego foliowego namiotu, który będzie miał na nas taki sam wpływ jak folia na głowie Kosińskiego. Gdzie są władze? Gdzie są służby? Gdzie patrioci? A może mnie trzeba wziąć w pasy i przeleczyć przez kilka lat, zanim to osiągnie założoną „normalność”? Dla utrwalenia wrażenia dorzućcie sobie Państwo do lektur również „Anatomię przypadku”, Jana Rokity, choć szczerze powiem – w żaden przypadek nie wierzę. To a propos „kuszenia katastrofą”.

      około 13 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Ale mamy posła

      Odnośnik bezpośredni

      Czy ktoś zrobi porządek z idiotami za kierownicą? Czy mamy czekać aż kogos zabije?



      Olsztyński parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości znów został zatrzymany za niebezpieczną jazdę. Zgadnijcie, czy przyjął mandat?




      Do zdarzenia doszło w piątek o godz. 16.30 na drodze krajowej nr 7. Niedaleko Wiśniewa oznakowany radiowóz mławskiej drogówki zatrzymał volkswagena passata. Nie była to przypadkowa kontrola drogowa. Kierowca samochodu został złapany, bo wyprzedzał w niedozwolonym miejscu.

      Ten odcinek jest dobrze znany jeżdżącym między Olsztynem a Warszawą. Przez 2-3 kilometry droga wiedzie przez wzniesienia, które ograniczają widoczność, w dodatku są tu skrzyżowania z podporządkowanymi drogami, dlatego na długim odcinku na jezdni są namalowane linie ciągłe, jest też ograniczenie prędkości do 70 km na godz.

      O zdarzeniu wiedzieliśmy już 15 minut później. Wszystko dzięki kierowcom, którzy w podróży korzystają z CB-radia.



      Cały tekst: http://olsztyn.gazeta.pl/olsztyn/1,35189,13626261,Pirat_drogowy_posel_Jerzy_Szmit__On_chyba_ma_to_we.html#BoxSlotII3img#ixzz2OZ4xGRJ1

      około 13 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość

      Odnośnik bezpośredni

      ... hehe, jaka demokracja???
      Dzisiaj mamy ustrój p.t. \"MAFIOKRACJA ŚWIATOWA\"

      Ja wiem i Pan wie że politycy w Polsce mają ograniczone pole działania i decyzji.

      \"MFW żądał od państw ubiegających się o szybką pomoc podpisania tajnej umowy składającej się ze 111 artykułów.

      Wśród nich znajdowały się zowiązania do sprzedaży kluczowych aktywów, takich jak instalacje wody pitnej, elektrownie, gaz, linie kolejowe, firmy telekomunikacyjne, ropa naftowa, banki, itd. Kraje otrzymujące pomoc musiały zobowiązać się do przeprowadzenia serii radykalnych i niszczycielskich działań gospodarczych. Równocześnie w Banku Szwajcarii otwierano konta dla polityków ze wspomaganych krajów, na które transferuje się setki milionów dolarów tytułem odwazajemnienia się. Gdyby politycy krajów rozwijających się odrzucili tę umowę , oznaczałoby to całkowite zamknięcie dla ich krajów kredytów na międzynarodowym rynku finansowym. Oto wytłumaczenie dlaczego międzynarodowi bankierzy są tak oburzeni pozbawionymi dodatkowych waruków pożyczkami , jakich państwom Trzeciego Świata udzielają ostatnio Chiny, oferując tym pozbawionym dotąd innej drogi krajom nowy wybór. W przypadku Cypru aktualnie pojawił się trzeci gracz - Rosja.

      Stiglitz ujawnił , że wszystkie kraje oczekujące pomocy otrzymuja te samą receptę:

      Prywatyzacja. Bardziej właściwe byłoby tu \" powszechne korumpowanie\". Przywódcy państw-odbiorców pomocy muszą jedynie wyrazić zgodę na wyprzedaż po niskich cenach aktywów państwowych, by w ten sposób otrzymać 10% procentową prowizję, która w caości przelewana jest na ich szwajcarskie konto.

      Liberalizacja rynku kapitałowego. Napompowanie bańki spekulacyjnej w celu wyssania majątku nagromadzonego przez wiele lat, zniszczenia zdolności produkcyjnych i zniszczenie cen nieruchomości.

      Lekarstwo numer trzy: rynek dyktuje ceny. Na wpół żywy kraj, ofiara katastrofy gospodarczej, zostaje wepchnięty do kolejnego dołka. MFW wymusza ponownie podwyższkę cen na podstawowe artkuły konsumpcyjne, takie jak żywność, woda pitna,gaz, itp. Ostateczny rezultat- wielkie manifestacje społeczne+ odpływ kapitału za granice. Pozostaje reszta środków trwałych o bardzo niskiej cenie, czekające na połknięcie przez oczekujących z rosnącym apetytem bankierów.

      Lekarstwo cztery: strategia redukcji biedy- wolny handel. Tu pojawiają się zapisy o ochronie praw własności intelektualnej i zniesienie taryf celnych ( dochodu państwa) zmuszają do płacenia zachodnim firmom farmaceutycznym za wszystkie dostarczane lekarstwa, co zadaniem Stiglitza było równoznaczne z wydawaniem wyroku śmierci na całe populacje i całkowite lekceważenie ludzkiego życia . Stiglitz sądzi przy tym, że MFW, Bank Światowy i WTO są jedynie różnymi tablicami zawieszonymi na tej samej instytucji.

      Na podstawie \"Wojna o pieniądz\" Song Hongbinga

      około 13 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz

    Wyróżnione

    Lubiane

    System komentarzy oparty o Komento

    Komentarze

    Bardzo ciekawy artykuł. Nienawistne zachowania przyniesione z zacharskiej Ukrainy. Rozlała się swołocz
    Radny: „Czy szkoła w Bartoszyc...
    40 minut(y) temu
    Idealny czas na rozrachunki historyczne!!! Skłoćcie sie ze wszystkimi, to na pewno pomoże w dojściu do prawdy. Mieliśmy duze szanse na pomoc w odbudow...
    Radny: „Czy szkoła w Bartoszyc...
    3 godzin(y) temu
    Jak Wy wszystko łykacie z tej republiki
    Sama prawda objawiona normalnie... Ale gdyby żyrafa jakas padła w zoo z powodu niewłaściwej paszy, to pierws...
    Polską rządzi oligarchia party...
    4 godzin(y) temu
    https://wydarzenia.interia.pl/lodzkie/news-mecenas-paulina-k-zatrzymana-to-zona-adwokata-od-trumny-na-k,nId,23491564
    Prokuratura w Olsztynie chce k...
    23 godzin(y) temu
    Trzeba zweryfikować ten wyrok. Dojdą nowe zarzuty za posiadanie, może udzielanie i handel narkotykami wszak małżonkę tego drania już zatrzymali i wiel...
    Prokuratura w Olsztynie chce k...
    1 dzień temu
    Patologia sprowadza z Niemiec siano do ZOO. für Deutschland
    https://www.youtube.com/watch?v=AYAGL2y9YsY
    Polską rządzi oligarchia party...
    około 2 dni temu

    Ostatnie blogi

    • Apel o optymizm na wypadek wojny Dwadzieścia rosyjskich dronów, które ostatnio wleciały do Polski wzbudziły u wielu moich rodaczek i rodaków głęboki niepokój, a często przerażenie… Zobacz
    • Barbarzyński atak "silnych ludzi" Tuska na praworządność Zbigniew Lis Motto Tuska: Będziemy stosować prawo, tak jak my je rozumiemy, czyli uchwałami Sejmu i rozporządzeniami zmieniać ustawy, wg zasady –… Zobacz
    • Co trzeba zrobić, żeby PiS wygrało kolejne wybory? Zbigniew Lis Wielu Polaków głosujących nie za opozycją, tylko przeciw PiS, nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji ich decyzji oraz z powagi… Zobacz
    • Michał Wypij, Paweł Warot – komentarz osobisty Bogdana Bachmury Bogdan Bachmura Dużo łatwiej o krytykę osób, których nie darzymy sympatią, z którymi jesteśmy w sporze lub konflikcie. Ale tym razem jest… Zobacz
    • 1

    Najczęściej czytane

    • Wyborcza sporządziła listę osób do zwolnienia z pracy, związanych z PiS
    • Wójt i radni Gietrzwałdu odpowiedzieli agresją na apel Kamińskiego
    • Od 3 lat wywołuje fałszywe alarmy, sąd go wypuścił i Wiktor P. nasłał policję na dziennikarzy TV Republika
    • Poseł PSL Urszula Pasławska chce zniesienia obowiązkowej matury z matematyki
    • Ks. Alfred Borski: "Pani Urszula Pasławska jest żoną Marka Michniewicza"
    • Rekonstrukcja pałacu w Klewkach za 9 mln zł przez dekonstrukcję?
    • Spalarnia śmieci w Olsztynie nie powstrzymała kolejnej podwyżki za odpady
    • Prokuratura w Olsztynie chce kasacji wyroku w sprawie adwokata od "trumny na kółkach"
    • CBŚP zatrzymało 16 osób. Toksyczne popioły wywozili do Olsztyna i Olsztynka
    • Metropolita Warmiński poświęcił Muzeum Objawień w Gietrzwałdzie
    • Marsz w Olsztynie w obronie Radia Maryja i Telewizji TRWAM
    • Ile zarabiają "neoTłuste Koty" z Centrum i KO w WM WFOŚiGW w Olsztynie

    Wiadomości Olsztyn

    • Olsztyn

      • Prokuratura w Olsztynie chce kasacji wyroku w sprawie adwokata od "trumny na kółkach"

        2026-06-01 08:29:41

        Prokurator okręgowy w Olsztynie złożył wniosek do Prokuratury Krajowej o rozważenie złożenia kasacji...

      • Spalarnia śmieci w Olsztynie nie powstrzymała kolejnej podwyżki za odpady

        Jarosław Babalski 2026-05-28 08:07:21

        Były prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz (wspierany przez radnych PO), odpowiadał na protesty...

      • "Dość hamowania olsztyńskich inwestycji!" Polemika radnego Andrasza z radnym Głażewskim

        Adam Andrasz 2026-05-18 12:50:25

        Dość hamowania olsztyńskich inwestycji! Trasa NDP łącząca ul. Warszawską i Szymborskiej to przyszły...

    Wiadomości region

    • Region

      • Radny: „Czy szkoła w Bartoszycach (...) uczy, że Bandera jest bohaterem...”

        Adam Jerzy Socha 2026-06-07 18:11:29

        Radni Sejmiku Warmińsko-Mazurskiego z klubu PiS zwołali na poniedziałek 8 czerwca konferencję prasową...

      • Rekonstrukcja pałacu w Klewkach za 9 mln zł przez dekonstrukcję?

        Bożena Ulewicz 2026-05-28 10:19:27

        Na XXIII Sesji Sejmiku, 28 kwietnia br., zapytałam marszałka Marcina Kuchcińskiego o inwestycję...

      • Czy budowa ołtarza polowego w Gietrzwałdzie jest zagrożona?

        Adam Jerzy Socha 2026-05-07 14:39:09

        Dokładnie po 4 latach od rozpoczęcia budowy nowego ołtarza polowego na gietrzwałdzkich błoniach,...

    Wiadomości Polska

    • Polska

      • Polską rządzi oligarchia partyjna. Czy nowa Konstytucja to zmieni?

        Bogdan Bachmura 2026-06-01 09:03:33

        To dobrze, że prezydent Karol Nawrocki powołał Radę Nowej Konstytucji. To znacznie poważniejsza...

      • Wójt i radni Gietrzwałdu odpowiedzieli agresją na apel Kamińskiego

        Adam Jerzy Socha 2026-05-30 20:02:15

        Agresją i kpinami zareagowali radni i wójt Jan Kasprowicz, na wystąpienie na sesji Rady Gminy w...

      • Od 3 lat wywołuje fałszywe alarmy, sąd go wypuścił i Wiktor P. nasłał policję na dziennikarzy TV Republika

        2026-05-27 16:59:00

        Jak ustalił dziennikarz WP.pl Szymon Jadczak. 20-letni Wiktor P., posługujący sie pseudonimem...

    O debacie

    • O Nas
    • Autorzy
    • Święta Warmia

    Archiwum

    • Archiwum miesięcznika
    • Archiwum IPN

    Polecamy

    • Klub Jagielloński
    • Teologia Polityczna

    Informacje o plikach cookie

    Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.