logodebata

Wspomóż jedyny portal na Warmii i Mazurach, który nie boi się publikować prawdy o politykach i jest za to ciągany po sądach. Nigdy, przez 18 lat istnienia, nie dostaliśmy 1 grosza dotacji publicznej. Redaktorzy i autorzy są wolontariuszami. Nr konta bankowego Fundacji „Debata”: 26249000050000450013547512. KRS: 0000337806. Adres: 11-030 Purda, Patryki 46B

poniedziałek, czerwiec 15, 2026
  • Debata
  • Wiadomości
    • Olsztyn
    • Region
    • Polska
    • Świat
    • Urbi et Orbi
    • Kultura
  • Blogi
    • Łukasz Adamski
    • Bogdan Bachmura
    • Mariusz Korejwo
    • Adam Kowalczyk
    • Ks. Jan Rosłan
    • Adam Jerzy Socha
    • Izabela Stackiewicz
    • Bożena Ulewicz
    • Mariusz Korejwo
    • Zbigniew Lis
    • Marian Zdankowski
    • Marek Lewandowski
  • miesięcznik Debata
  • Baza Autorów
  • Kontakt
  • Jesteś tutaj:  
  • Start
  • Blogi
  • Bożena Ulewicz
  • Kto powiedział, że Moskale są to bracia dla Lechitów....

Kto powiedział, że Moskale są to bracia dla Lechitów....

Szczegóły
Opublikowano: środa, 20 sierpień 2014 20:04

Z poczuciem przygnębienia i bezradności, jak większość z Państwa, wsłuchuję się w informacje dochodzące z najbardziej zapalnych punktów świata, a zwłaszcza ze wschodnich rejonów Ukrainy. To zrozumiałe – konflikt rosyjsko-ukraiński z nieprzewidywalną siłą lada moment może dotknąć naszego kraju. W zasadzie już dotknął. I nie mamy na to praktycznie żadnego wpływu.


Z uwagą śledzę wypowiedzi ekspertów i polityków ( niedawno na Polsacie Waszczykowski, Szczerba i Czarzasty) i utwierdzam się w przekonaniu, że nie istnieje żadna polska strategia na zbójecką politykę rozzuchwalonych Moskali. Rozrzut wylewających się w mediach opinii - od Sasa do Lasa. Od rusofilskich umizgów po nadmierną wiarę w moc UE, od wyważonego sceptycyzmu po stricte dyrdymalizm. Politycy, bez względu na umaszczenie partyjne, wyraźnie spanikowani są faktem, że berlińskie rozmowy tzw. trójkąta weimarskiego odbyły się bez udziału Polski. Podobno na stanowcze życzenie towarzysza Ławrowa. Taki despekt! Nawet premier nie pokazał się dziennikarzom po dzisiejszym posiedzeniu rządu, a na gadki szmatki do TVP 1 wysłał Bufetową. Czego zresztą można się spodziewać po facecie, który resztki szacunku do siebie i do naszego kraju zatracił w okolicach Smoleńska 10 kwietnia 2010 roku.
Kto może rozgryza dzisiaj dylemat z kategorii problemu kwadratury koła. Mamy wspierać Ukraińców, czy nie mamy? Jeśli tak, to w jaki sposób? Doradztwem i pomocą humanitarną, czy dostawami broni? Zapytam zatem – jakiej broni? Czy autorzy tego pomysłu mają na uwadze tych kilkaset czołgów ( na ok. 900 aż 500 to postradziecki złom, który już dawno trzeba by wycofać ) i liczone na placach obu rąk nadające się do czegoś samoloty pokazane w czasie defilady z okazji Święta Wojska Polskiego? Równie dobrze nasze zuchy mogłyby przemaszerować w zbrojach z czasów bitwy pod Grunwaldem, lub sformować rotę kosynierów. Owszem, są państwa, które nowoczesnej broni mają w nadmiarze. Nasze do tego klubu nie należy. Jeden Rosomak wiosny nie czyni.
Wszystko dzieje się tak szybko i z tak specyficzną logiką zimnowojenną, przy jednoczesnym braku odzewu ze strony najważniejszych polskich polityków. Premier, prezydent, minister spraw zagranicznych nie powiedzieli ostatnio nic godnego uwagi. Może i lepiej. Nie wiem tylko, czy to Angela kazała się im profilaktycznie zamknąć, czy może są już w Zaleszczykach. Nasi zachodni sojusznicy, to osobne zagadnienie. Werbalnie są z nami, a także z Litwą, Łotwą i Estonią. Co do Ukrainy, gdyby mogli już dawno oddaliby Donieck Putinowi i to z dodatkowym gratisem. Stany Zjednoczone zostały sprytnie skanalizowane przez sztucznie wywołane ruchawki na Bliskim Wschodzie. Inwazja islamistów na Irak i pozbawione jakiejkolwiek logiki wznowienie konfliktu w strefie Gazy w dziwny sposób zbiegły się z zaostrzeniem działań wojennych na wschodzie Ukrainy. Zapowiedziany na początek września przyjazd Obamy do Estonii może budzić li tylko wesołość podobnie jak widok jednostek bratniej armii amerykańskiej w warszawskiej defiladzie.
Niestety, oprócz rozumu światu brakuje wielkoformatowych polityków, jakimi byli Ronald Reagan, czy św. Jan Paweł II. Zestawienie tych osobowości z operetkowymi politykami znad Wisły, czy dajmy na to znad Loary, przerażonymi możliwością zamknięcia ruskich rynków, pokazuje w jakiej znaleźliśmy się pustce. Unijni mężowie stanu budzą politowanie. W całej UE nie ma przywódcy, który mógłby przeciwstawić Rosji jednolitą, spójną i jasno określoną strategię. Merkel, z jej cechami skrzętnej niemieckiej gospodyni, jest dobra do przykręcenia śruby rozpuszczonym Grekom, ale nieskuteczna w rozgrywce z pilnym uczniem KGB.
Nie mam wątpliwości, że w decydującym starciu Ukraińcy zdani są na samych siebie. Jeśli Poroszenko jest na tyle zdeterminowany, żeby dać odpór Rosjanom i ma na to poparcie swojego narodu, to jedyną opcją dla obserwatorów z Zachodu jest jedynie dozbrojenie Ukraińców, aby mogli po męsku rozwiązać nie tylko swój problem, ale problem przyszłości demokracji w tej części Europy. Istnieje tylko ryzyko, że całkiem niedaleko granicy z Polską może się rozegrać scenariusz znany nam z Afganistanu i Czeczenii. Nie wiem, czy jesteśmy na to gotowi.
Cała nadzieja, że rozwiązanie dla tej awantury przyjdzie jak zawsze z Góry. Jakoś nie mogę zapomnieć tego piątego kółka olimpijskiego, co to nie odpaliło w Soczi, jak na złość Władimirowi Władimirowiczowi. Rzymianie, oczywiście ci starożytni, widzieliby w tym prodigium, czyli złowróżbny znak dla gospodarza miejsca. Pan Putin, jak wiadomo, Rzymianinem nie jest, ale to kółko pewnie śni mu się po nocy.
Bożena Ulewicz

Tweet
Pin It
  • Poprzedni artykuł
  • Następny artykuł

Skomentuj

Komentuj jako gość

    0

    Biorą udział w konwersacji

    Komentarze (50)

    • Sortuj - najpierw najstarsze
    • Sortuj - najpierw najnowsze
    • Subskrybuj poprzez e-mail
    Pokaż poprzednie komentarze
    • Gość - W DEBACIE DZIAŁA 1 TROLL!

      Odnośnik bezpośredni

      A w Debacie działa TYLKO 1 TROLL!

      około 11 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Jacek

      Odnośnik bezpośredni

      Od siedziby Debaty do granicy rosyjskiej jest 88 km (1 godz. 24 min w.g. automapy). Polska nie jest pierwsza na liście potencjalnych celów agresji stricto wojaskowej. Zupełnie inaczej ma się sprawa pod względem agresji propagandowej, informacyjnej i politycznej. Tu jestesmy ex aequo z "banderowcami" i innymi "faszystami". Polecam lektury Osrodka Badań Wschodnich i podręcznikowe "Archiwum Mitrochina". Strategia rosyjska bazuje na doktrynie: "Nim zwilżyliśmy krwią ostrza naszych mieczy, przeciwnik ustąpił". Niebezieczeństwo sprowadza sie do pełnej integracji społeczeństwa rosyjskiego i obozu rządzacego w realizacji misji "Partnerstwa euro-azjatyckiego". Granice tej misji wyznaczaja góry Afganistanu, mongolskie stepy i 2 oceany.

      około 11 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - pinki

      Odnośnik bezpośredni

      Pani Krystyno - pozdrawiam. Kolegę redaktora, autora ochydnych wpisów do mnie, również pozdrawiam - po chrześcijańsku, tak jak i WY to czynicie względem swoich bliźnich...
      "Zaczęłam używać różnych nicków po wpisach @ Krystyna, zarzucającej mi m.in. zbytnią aktywność na różnych forach.
      Wpisy pochodzą z forum "Nie będzie ukarany za krasnoarmiejca - gwałciciela"
      01 marzec 2014
      SZARY stanął w mojej obronie ( jak zawsze! ):
      @ administrator - takie wpisy jak H2O mieszczą się oczywiście w poetyce Debaty.Zagrożone wykasowaniem są oczywiście tylko te nie na temat... wpisywane przez określone osoby."
      @ Krystyna do SZAREGO:
      "Pod zamieszczonym artykułem są wpisy w których to Pinki po raz kolejny atakuje
      różne osoby. Przecież najpierw dowaliła ku Twojej uciesze? Fifi a następnie dwa razy
      zaczepiła H2O.

      Ja nie polemizuję z Pinki bo to nie mój poziom dyskusji ale bądźmy rzetelni w ocenie,
      wszak kto sieje wiatr ten zbiera burze i nie dziwią mnie odzywki negatywne skierowane
      do Pinki.

      To tyle w temacie i jeżeli admin ma usunąć wpis H2O to również powinien w podobny
      sposób z wpisami jątrzącymi i zaczepnymi Pinki."

      @SZARY:
      "@ Krystyna - nie śledzę wszystkich wpisów pinki, ale z tego co kojarzę to raczej nie używa inwektyw w stylu H2O. Może się mylę, jeżeli tak to proszę o cytaty >>dowalenia<<
      fifi w stylu H2O."

      Pani Krystyna jakoś nie odpowiedziała... ?

      Wpis @ H2O vel Matadfor - redaktor Deb@ty - do mnie tj.@ pinki:
      "Pinki
      Wiedziałem że jesteś tępa łycha i głupia a do tego zdziczała.
      Taki komuszy wydmuch udający kogoś innego buduje się na nieszczęściu i tragedii
      innych.
      Za Stalina byłabyś pewnie taka jak pani Wolińska.
      Swoją drogą zachowujesz się jak stara niedowartościowana panna
      lub porzucony pustostan
      i odp..... się ode mnie
      bo z takimi jak ty to żal tracić czasu na tłumaczenie.
      Jak nie masz chłopa to kup sobie przyjaciela."

      Fifi - i co TY na to ???
      Moje wpisy do Ciebie i H2O były tzw. retorsją za Wasze wpisy do mnie... Zaraz przeniosę ten wpis do "Moskali..." BU - żebyś miał bliżej...
      Nie boję się - MAM CZYSTE RĘCE ! ! !
      Napisałeś, że mam nicków tyle co facetów...? Skąd masz takie informacje? No i czy jesteś zazdrosny o mnie?"

      około 11 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - pinki

      Odnośnik bezpośredni

      @ Admina
      Ku moje rozpaczy, popełniłam bład ortograficzny. Napisałam: "ochyda" przez "cecha". Poprawiam się OHYDA! OHYDA! OHYDA!

      około 11 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - pinki

      Odnośnik bezpośredni

      @ Admina
      Dołączam kolejny wpis do mnie od pana redaktora "Deb@ty". Pani Krystno, to gdzie mam te świeczki kupić? Poetyka Debbaty:
      "Gość - Matadfor ODNOŚNIK BEZPOŚREDNI
      Znowu pinki ujada? Czy chłopa znaleźć nie może czy co? Weź się kobito za cos do roboty albo do koleżanki idź na ploty. Poszukaj se chłopa lub kup świeczkę to będziesz bardziej życiowa bo teraz to jesteś nierozwojowa.
      około 5 miesiące(ęcy) temu "

      około 11 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - pinki

      Odnośnik bezpośredni

      @ Admin / Adminka
      Kim jest państwa redakcyjny kolega? Może to on ukrył się za tonami papierzysk, i czuje się bezkarny będąc de facto komuszym wydmuchem??? Na mnie nie ma nic - nawet formatu znaczka pocztowego! Wpis pana Matafdora vel H2O vel red. Deb@ty - wiadomo kto !
      "Taki komuszy wydmuch udający kogoś innego buduje się na nieszczęściu i tragedii
      innych.
      Za Stalina byłabyś pewnie taka jak pani Wolińska."

      około 11 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - pinki

      Odnośnik bezpośredni

      @ Admin/ Admina
      Pan redaktor "Deb@ty" napisał do mnie: "Jak nie masz chłopa to kup sobie przyjaciela."Szanowni Państwo, proszę uprzejmie o podanie adresu pod którym będę mogła kupić świeczki i chłopa! Mam przyjaciół, ale to nie to samo, co chłop. Chłop nie może mieć mniej niż 116 cm w klacie (na wdechu!) i musi być robotny - moje mieszkanie żąda remontu :)

      około 11 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - joz

      Odnośnik bezpośredni

      @ pinki
      Cyt.....Napisałeś, że mam nicków tyle co facetów...? Skąd masz takie informacje? No i czy jesteś zazdrosny o mnie?"......JA ? Tak działa Socha , podstęp , prowokacja , podkładanie świni wszystkim po kolei . Osobiście żal mi kolegi Adama K bo nie bywam ostatnio w Olsztynie , więc nie ma kto przeprowadzić zabiegu prostowania kręgosłupa. Szkoda , że wpadł w złe , wyraźnie patologiczne towarzystwo. Wszak z kim przestajesz takim się stajesz. A był to porządny facet. Gierki, polityka ....i jest w dołku . Nie martw się - pod moim nickiem pisały inne osoby. Dziwne , że na wielokrotnie ponawiane propozycje podawania adresu email NIKT nie odpowiedział. Dlaczego ?. Bo komuś zależy na bezkarnym obrzucaniu błotem ?. Czy to jest cel działania Debaty ?.

      około 11 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - pinki

      Odnośnik bezpośredni

      @ joz
      Acha! Dziękuję za wyjaśnienie - spóźnione o pół roku... ale dobre i to. Rozmawialiśmy już na temat tych perfidnych wpisów z Twojego nicku pod moim adresem - zarzekałeś się, że nie to Ty. Ok! To nie Ty - niemniej jednak przypłaciłam zdrowiem. Hmm, szkoda, że nie jesteś o mnie zazdrosny...Mam wrażenie, że jesteś dobrym towarzystwem :) W takim razie, to kto jest o mnie zazdrosny? Ten mityczny chłop, którego mam sobie kupić? Jozie, może wiesz gdzie mogę zakupić chłopa? No dobrze, może być karp z hodowli ekologicznej :)

      około 11 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - pinki

      Odnośnik bezpośredni

      @ joz
      Jestem dziś aktywna niczym kłobuk warmijski :) Pani Krystyna będzie miała mi co zarzucać, choć stwierdziła, że mój poziom odbiega znacznie od jej standardów... i kolegi H2O vel Matafdora... Jozie, nie wiem czy zajrzę do debbaty przed świętami, także już teraz z życzeniami serdecznymi - wspaniałych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia
      przesyłam "Dziadka do orzechów" P.Czajkowskiego w wykonaniu Michaiła Barysznikowa, który pomimo tego, iż był ulubieńcem władzy radzieckiej, poprosił o azyl polityczny w USA:
      https://www.youtube.com/watch?v=Rqu7SgzqQz0

      około 11 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz

    Wyróżnione

    Lubiane

    System komentarzy oparty o Komento

    Komentarze

    Krzysiu Sąd czeka aż się pogodzisz z ojcem i bratem.
    Od 9 lat czekam na decyzję sąd...
    1 godzinę temu
    Że sporządzona analiza zawiera błędne wnioski? No i co z tego, ważne że są one "słuszne". Ponadto, posłanka nie jest osobą decyzyjną, tylko "taśmociąg...
    LIST OTWARTY związkowców do po...
    1 godzinę temu
    Racji nie masz Grzegorzu i przekłamujesz realia. Po 1947 roku, czyli zakończeniu operacji wojskowej "Wisła", ta część przesiedlonych Rusinów, która uw...
    Radni wojewódzcy PiS domagają ...
    9 godzin(y) temu
    "W wystąpieniach radnych zabrakło mi najważniejszej rzeczy, o której mówił mi były kurator oświaty Marek Nowacki, mianowicie domagania się otoczenia s...
    Radni wojewódzcy PiS domagają ...
    10 godzin(y) temu
    To dopiero byłoby super gdyby apelacja była w Olsztynie
    Teraz jest jeszcze minimum gwarancji praworządności gdy sprawa idzie do Białegostoku (oczywiś...
    Od 9 lat czekam na decyzję sąd...
    11 godzin(y) temu
    Absolutnie bezczelna, Król ze swoim syneczkiem i wałami w Wydminach to miernota.
    LIST OTWARTY związkowców do po...
    12 godzin(y) temu

    Ostatnie blogi

    • Apel o optymizm na wypadek wojny Dwadzieścia rosyjskich dronów, które ostatnio wleciały do Polski wzbudziły u wielu moich rodaczek i rodaków głęboki niepokój, a często przerażenie… Zobacz
    • Barbarzyński atak "silnych ludzi" Tuska na praworządność Zbigniew Lis Motto Tuska: Będziemy stosować prawo, tak jak my je rozumiemy, czyli uchwałami Sejmu i rozporządzeniami zmieniać ustawy, wg zasady –… Zobacz
    • Co trzeba zrobić, żeby PiS wygrało kolejne wybory? Zbigniew Lis Wielu Polaków głosujących nie za opozycją, tylko przeciw PiS, nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji ich decyzji oraz z powagi… Zobacz
    • Michał Wypij, Paweł Warot – komentarz osobisty Bogdana Bachmury Bogdan Bachmura Dużo łatwiej o krytykę osób, których nie darzymy sympatią, z którymi jesteśmy w sporze lub konflikcie. Ale tym razem jest… Zobacz
    • 1

    Wiadomości Olsztyn

    • Olsztyn

      • Od 9 lat czekam na decyzję sądu, a wartość roszczeń rośnie

        Krzysztof Kamiński 2026-06-14 19:23:10

        Publikujemy głos klienta olsztyńskiej Temidy, Krzysztofa Kamińskiego, przedsiębiorcy ze Stawigudy,...

      • LIST OTWARTY związkowców do poseł Urszuli Pasławskiej w sprawie konsolidacji szpitali

        2026-06-12 06:30:15

        LIST OTWARTY organizacji związkowych działających w Regionie Warmińsko-Mazurskim i Wojewódzkim Szpitalu...

      • Władze Olsztyna wybrały firmę, która zaprojektuje rozbiórkę "szubienic"

        Adam Jerzy Socha 2026-06-09 09:50:36

        Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej, znany mieszkańcom Olsztyna jako „szubienice”,...

    Wiadomości region

    • Region

      • Pytania bez odpowiedzi w sprawie wyroku uniewinniającego burmistrza Biskupca i prezesa wodociągów

        2026-06-10 07:48:31

        Jak poinformował Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie Sędzia Adam Barczak w komunikacie: W...

      • Dlaczego samorządowcy zostali oskarżeni w procesie Helpera?

        Adam Jerzy Socha 2026-06-09 09:53:42

        „Zawiedliśmy się na osobach, które z pozoru, wyglądu, usposobienia, wydawały się, że są uczciwe (...)...

      • Radni wojewódzcy PiS domagają się kontroli w ukraińskich szkołach

        Adam Jerzy Socha 2026-06-08 17:07:39

        Radni wojewódzcy PiS Paweł Warot i Piotr Soćko domagają się od wojewody warmińsko-mazurskiego, kurator...

    Wiadomości Polska

    • Polska

      • Aresztowano dziennikarza Kraskowskiego. Ujawnił związki Giertycha z aferą Polnord

        2026-06-10 07:18:56

        Sąd Rejonowy w Piasecznie zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla znanego dziennikarza śledczego...

      • Polską rządzi oligarchia partyjna. Czy nowa Konstytucja to zmieni?

        Bogdan Bachmura 2026-06-01 09:03:33

        To dobrze, że prezydent Karol Nawrocki powołał Radę Nowej Konstytucji. To znacznie poważniejsza...

      • Wójt i radni Gietrzwałdu odpowiedzieli agresją na apel Kamińskiego

        Adam Jerzy Socha 2026-05-30 20:02:15

        Agresją i kpinami zareagowali radni i wójt Jan Kasprowicz, na wystąpienie na sesji Rady Gminy w...

    O debacie

    • O Nas
    • Autorzy
    • Święta Warmia

    Archiwum

    • Archiwum miesięcznika
    • Archiwum IPN

    Polecamy

    • Klub Jagielloński
    • Teologia Polityczna

    Informacje o plikach cookie

    Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.