logodebata

Wspomóż jedyny portal na Warmii i Mazurach, który nie boi się publikować prawdy o politykach i jest za to ciągany po sądach. Nigdy, przez 18 lat istnienia, nie dostaliśmy 1 grosza dotacji publicznej. Redaktorzy i autorzy są wolontariuszami. Nr konta bankowego Fundacji „Debata”: 26249000050000450013547512. KRS: 0000337806. Adres: 11-030 Purda, Patryki 46B

czwartek, czerwiec 18, 2026
  • Debata
  • Wiadomości
    • Olsztyn
    • Region
    • Polska
    • Świat
    • Urbi et Orbi
    • Kultura
  • Blogi
    • Łukasz Adamski
    • Bogdan Bachmura
    • Mariusz Korejwo
    • Adam Kowalczyk
    • Ks. Jan Rosłan
    • Adam Jerzy Socha
    • Izabela Stackiewicz
    • Bożena Ulewicz
    • Mariusz Korejwo
    • Zbigniew Lis
    • Marian Zdankowski
    • Marek Lewandowski
  • miesięcznik Debata
  • Baza Autorów
  • Kontakt
  • Jesteś tutaj:  
  • Start
  • Blogi
  • Bogdan Bachmura
  • Bilans konserwatysty

Bogdan Bachmura

Bilans konserwatysty

Szczegóły
Opublikowano: wtorek, 20 kwiecień 2021 21:07
Bogdan Bachmura

Rola tzw. przystawki to bardzo trudny kawałek politycznego chleba. Jak bardzo, świadczy długa lista porażek tych, którzy próbowali przepchać się do pańskiego stołu za kawałkiem głównego dania. Przypadek Jarosława Gowina jest dla mnie na tej liście przypadkiem szczególnym. Nie tylko dlatego że Olsztyn stał się, jeżeli nie głównym, to jednym z najważniejszych przyczółków Porozumienia. Bardziej ze względu na wspólnotę konserwatywnych wartości i ciekawość kolejnej próby konfrontacji tzw. umiarkowanej prawicy z naturalnie wrogim dla niej środowiskiem demokracji.

Z politycznego punktu widzenia Jarosław Gowin wychodzi z tej próby obronną ręką. Zręczność z jaką od lat, ze swoim więcej niż skromnym wianem 1 proc. poparcia, pokonuje kolejne polityczne rafy, musi budzić szacunek. Ale ta ocena dotyczy jedynie metody trwania w obrębie władzy.

To, co się obecnie dzieje w obozie Zjednoczonej Prawicy w niczym nie przypomina dotychczasowych, wybuchających od czasu do czasu buntów „przystawek” o zachowanie swojej względnej autonomii. Pandemia i obawy przed jej gospodarczymi skutkami przyspieszyły indywidualne wyścigi do wyborczej mety, choć jej linię wyznaczono dopiero na jesień 2023 r. Ta zdecydowana zmiana politycznej narracji z wyraźną próbą grania na siebie, u nas widoczna za sprawą posłów Wojciecha Maksymowicza i Michała Wypija, którzy o miejscach na listach wyborczych PiS mogą zapomnieć, stanowi wyraźną cezurę na politycznej drodze Porozumienia. Jak zatem wygląda bilans udziału jego polityków w koalicji Zjednoczonej Prawicy z perspektywy ich sympatyków i wyborców?

Uchwalenie nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, z aplikacją amerykańskich metod zarządzania prywatnymi uczelniami do polskich warunków państwowego szkolnictwa wyższego, przedstawiany przez polityków Porozumienia jako ich okręt flagowy, przemielony legislacyjnymi poprawkami, dawno kogokolwiek przestał zachwycać.

Jednak liczyć na partię Jarosława Gowina można było w tak istotnej dla przedsiębiorców sprawie jak próba zmiany naliczania wysokości składki ZUS. Z podobnym, jednoznacznym sprzeciwem spotkał się pomysł uchwalenia podatku medialnego, a ostatnio próba wzmocnienia władzy policjantów i aparatu państwa nad ukaranymi mandatem kierowcami.

Zdumiewa mnie natomiast dobre samopoczucie działaczy Porozumienia w związku z wiosennymi wyborami prezydenta RP. W wywiadzie dla Rzeczpospolitej Michał Wypij mówi tak: W zeszłym roku, właśnie w kwietniu-maju mogliśmy oddzielić chłopców od mężczyzn i stwierdzić, kto prawdziwie służy krajowi, a kto ma tylko wypisane frazesy na swoich bannerach.

Na miejscu posła Wypija akurat w tej sprawie darowałby sobie podziały na mężczyzn i chłopców, bo, jak sami pokazali wiosną 2020 r. w polityce te kategorie bywają dosyć płynne. O ile bowiem sprzeciw mężnych posłów Porozumienia wobec wyborów korespondencyjnych rzeczywiście zapobiegł ponurej farsie o trudnych do przewidzenia skutkach, o tyle ich pomysł na przeprowadzenie samych wyborów zasługuje na porównanie do chłopców, którzy na dodatek tęgo narobili w portki (zresztą w doborowym składzie całej politycznej elyty). Propozycja zmian w Konstytucji w tak istotnej, bo dotyczącej głowy państwa sprawie, to zaprzeczające istocie konserwatyzmu „kłanianie się okolicznościom”. A tułanie się od partii do partii w skazanej na niepowodzenie misji przekonania do tego pomysłu kogokolwiek, to groteska, która na długo pozostanie w zbiorowej pamięci.

Jedynym pomysłem, który mógł za jednym zamachem rzucić koło ratunkowe Jarosławowi Kaczyńskiemu i zjednoczyć Polaków ponad głowami zainteresowanej odłożeniem wyborów opozycji, było przeprowadzenie wyborów 10 maja w lokalach wyborczych, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Czego zabrakło? Bynajmniej nie wyobraźni, bo w kręgach władzy takie rozwiązanie brano pod uwagę. Po prostu chłopcy straszący się nawzajem duchami 300-400 (!) zachorowań dziennie, takich decyzji podjąć nie potrafią.

Piszę o tym tak obszernie, bo dla partii Jarosława Gowina mógł to być rzeczywiście moment zwrotny, na którym można budować polityczny kapitał. Bez względu na to, jak potoczyłby się ostatecznie wyborczy scenariusz. Ta intuicja kierowała zapewne przywódcą Porozumienia, gdy w takim momencie postanowił rozpocząć wojnę z Jarosławem Kaczyńskim. Tylko zabrakło pomysłu jak ją zakończyć.

Pożegnanie z Platformą i akces do Zjednoczonej Prawicy uwolnił Jarosława Gowina od daleko idących kompromisów światopoglądowych. Jednak wpakował go w rolę żyranta systemowej rewolucji nazywanej reformą sądownictwa. O upartyjnianiu wszystkiego co się da nie wspominając. „Powaga państwa” oraz „służba krajowi” na które powołuje się Michał Wypij we wspomnianym wywiadzie, nakazywały już wtedy powiedzieć non possumus. Kiedy organizowaliśmy na ten temat publiczną debatę, lokalni politycy Zjednoczonej Prawicy ją zbojkotowali. Michał Wypij także. Wtedy zamiast męstwa zwyciężyła partyjna mądrość etapu.

Nigdy nie miałem złudzeń co do szczerych intencji Jarosława Gowina cywilizowania brzydoty i pospolitości demokracji. Ale z jeszcze większym przekonaniem twierdzę, że czarna dziura demokracji jest zdolna pochłonąć wszystko co szlachetne.

Jarosław Gowin nie trafił na swój czas i miejsce. Ze swoimi poglądami, sposobem bycia, wielkimi ambicjami oraz zdolnościami politycznego gracza odnalazłby się w liberalnych ustrojach XVII i XIX wieku, gdy poniewieranie ludzi wybitnych w demokratycznym konkursie na przedstawicieli społeczeństwa ograniczały cenzusy wyborcze. W teatrze demokracji skazany jest na takie przedstawienia, jak ostatnio w Olsztynie, z 200 mln dla naszego regionu. Kiedyś pokusa wzmocnienia partyjnych szeregów podsunęła mu pomysł wpuszczenia lisa do własnego kurnika, w nadziei, że Adam Bielan porzucił swoją naturę. Teraz, korzystając z gwałtownego ataku konfliktu sumienia u posłanki Lewicy Moniki Pawłowskiej, postawiono na jej transfer do Porozumienia. Wprawdzie powszechnie wiadomo, że lepiej z mądrym zgubić..., ale pokusa, że w polityce jest odwrotnie, nigdy nie ustępuje.

Janek Kaczmarek śpiewał kiedyś, że bilans musi wyjść na zero. Dla partycypujących we władzy i publicznych pieniądzach działaczy Porozumienia to niewątpliwie znacznie więcej. A dla jego wyborców i sympatyków? Oto jest pytanie!

Nie interesuje mnie ilu najbliższych pretorian Gowina uchowa się w parlamencie. Tym bardziej losy patronatu jaki rozciągnęli nad swoimi lokalnymi działaczami.

Bogdan Bachmura

Tweet
Pin It
  • Poprzedni artykuł
  • Następny artykuł

Skomentuj

Komentuj jako gość

    0

    Biorą udział w konwersacji

    Komentarze (26)

    • Sortuj - najpierw najstarsze
    • Sortuj - najpierw najnowsze
    • Subskrybuj poprzez e-mail
    Pokaż poprzednie komentarze
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      Konserwatysty? Lewicowy liberał, czy jak kto woli liberalny lewicowiec przeniósł się do partii narodowo (syjonistyczno)-socjalistycznej i został...konserwatystą?! Brawo! Oto wiemy jak zostać w Polsce konserwatystą.

      około 5 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - x

      W odpowiedzi na: Gość - Gość
      Odnośnik bezpośredni

      Normalnie, najpierw trzeba mocno nagrzeszyć, a potem w telewizji się żarliwie modlić do kamer.

      około 5 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Bogdan Bachmura

      Odnośnik bezpośredni

      Odpowiedź dla "kolegi".
      Przeszłość zawodowa mojego ojca nie jest tajemnicą. Do tej pory myślałem, że nie mam kolegów, którzy by o niej nie wiedzieli. Jeżeli takowy się odnalazł, to chętnie odpowiem. Trzeba tylko wychylić swój tchórzliwy łepek i napisać, kto pyta. Co do działki w Purdzie, to takowej nigdy nie miałem, więc nie wiem o co chodzi.

      około 5 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      Panie BB, jaki patronat? Zawsze znajdą się naiwni, którzy hochsztaplerowi uwierzą. Powinni sobie jednak zdawać sprawę, że korzyści z tego tytułu są ograniczone czasem. Dlatego jak zmieni się układ to powinni już być spakowani i lepiej, żeby następca nie musiał rozwalać zamków we wszystkich skrytkach.
      Jak teraz zmieni się władza, a na pewno zmienią się proporcje decyzyjności, to pierwsza kadencja posłuży wyczyszczeniu pola. Nie da się chyba inaczej, bo nienawiść jest tak wielka, że nie będzie czasu, żeby zastanawiać się, kto tu jest fachowcem. Po prostu, będą dożynki… Życia nie stracą, bo k… k… oka nie wykole, ale TKM zadziała. Mój dziadek (to człowiek Solidarności) mówił mi, że jak nadejdzie demokracja partyjna to muszę mieć własny interes, żeby nie ulegać nikomu. Niestety, nie przewidział, że ta partyjna demokracja każdemu koło dupy potrafi zrobić. Nie będąc członkiem żadnej partii nie miałem okazji, żeby się uwłaszczyć. A pomysł miałem, ale za wcześnie się odkryłem i sprzątnięto mi go sprzed nosa. Kto? Bydły sekretarz.

      około 5 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      Wielkość Gowina okaże się niedzielę na spotkaniu koalicyjnym https://wiadomosci.wp.pl/kryzys-w-pis-nieoficjalnie-w-weekend-spotkanie-kaczynski-ziobro-gowin-6632124226062848a Jeśli Gowin doprowadzi do rozpadu koalicji to okaże się mężem stanu godnym podręczników z zakresu politologii. To znaczy, że potrafi patrzeć dalej niż tylko czubek własnego nosa. Osobiście wątpię, bo to nie ta klasa polityka, szczególnie Ziobro. To są mściwi chłopcy w takiej piaskownicy dla dorosłych. Kaczyński także.
      Przy okazji refleksja szerszej natury. Bez wątpienia byt kształtuje świadomość. Przez wiele lat człowiek tylko żre i wydala, żeby osiągnąć jakąś świadomość. I u zabiegających o to, najczęściej pojawia się. Niektórym hula jako fantazja a innym jako refleksja (krytyczna). A jeszcze innym wystarcza świadomość partyjna – nie muszą mieć religii, kontaktu z inteligencją – sekretarz wystarczy. Ale to już przerabialiśmy i to się marnie skończyło, a skutki będą się ciągnąć jeszcze przez pokolenia. Ci u których pojawia się świadomość refleksyjna mają prawo określać byt, ale tylko oni. Co więc chcą ode mnie ci z rządu, episkopatu, którzy urządzają mi byt nie współgrający z moją świadomością.
      Dziwię się bardzo, że ci trzej panowie nie dość, że zarządzają moim bytem, to jeszcze im mało i sięgają po moją świadomość.

      około 5 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      Panie Bogdanie! (Spokojnie, nie jestem pańskim kolegą). Chciałem się Pana, jako człowieka niejednokrotnie chwalonego, poradzić. Co Pan na to, co poniżej?
      Tak sobie myślę, że Punkty Szczepień nie powinny konkurować z Panem Bogiem. Ustalmy więc przy pomocy jakiejś watykańskiej komisji, jakie punkty ciała nie są u duchownych konsekrowane i tam ich szczepmy a nie w konsekrowaną rękę. Później są wątpliwości, co pomogło. Może po dobrym wyborze miejsca szczepień, uda się ograniczyć pedofilię?
      W tej jednak sprawie to trzeba rozmawiać bezpośrednio z Franciszkiem… Kto zna telefon? I to może być głównym problemem, jak kiedyś, kiedy strona społeczna chciała dzwonić na Kreml, ale nie znali telefonu a PZPR nie chciała udostępnić.
      Panie Bogdanie, wchodzi Pan w to?

      około 5 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      Panie Redaktorze! Na drzwiach od stodoły pojawili się nowi konserwatyści. Co Pan na to? Którzy są prawdziwi? Mam dwie konserwy w lodówce, tak na wszelki wypadek, na jakie skrzydło prawicy nadaję się?
      Naród polski to w większości jeden niewierny Tomasz. Tak sceptycznie zadziałała polska prawica razem z Kościołem. W tak wielu sprawach (przede wszystkim deficytem prawdy), że niedowiarstwo jest czymś utrwalonym. Skutek jest taki, że zarówno partie jak i Kościół będą gromadzić ludzi zboczonych w jakiś sposób (w kwestii wiary, przekonań i innych patologii). Strachem zaś napawa prawidłowość, że zboczonych będzie więcej niż normalnych. Sztandary i feretrony już przestały działać - liczy się koncepcja bez ogólników.
      Sceptycznie więc oceniam inicjatywę Komorowskiego (https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-05-02/sniadanie-w-polsat-news-i-interii) jako konserwatywną, bo jeśli nie powstanie w Polsce laicka prawica, typu premier Thatcher, to prawica zepsuta religijnie już niczego nie ma szans zmienić. Im tak dobrze – to tylko nam jest źle. Będzie więc tak jak było – może bez wygłupów, ale istota partyjno-kościelna pozostanie. Ktoś w Polsce musi postawić „tamę” wygłupom i nie zrobi tego prawica. Na razie radykalizm prawicy powinien się spotkać z radykalizmem lewicy (nie „lewactwa” – odróżniajcie to), a tu lewica układa się z PiS-em, czyli sama potwierdza, że nie chce wziąć żadnej odpowiedzialności, tylko się miga i w tym momencie przemigała co nieco. Moim zdaniem inicjatywa last minute Komorowskiego to ratowanie d… Budce i jego formacji, bo Hołownia sprawę prześwietlił i jakoś nie pali się.
      A lewicy w całości, nie tylko w jej części życzę, aby ich PiS wyruchał. Łatwiej będzie sztandar wyprowadzić.

      około 5 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      Proszę się nie dziwić, że do Pana wracam, bo wydaje mi się, że jeszcze Pan (może jeszcze ktoś jeden z Waszego grona) jest w stanie pomyśleć w oparciu o ujawnienie się prawidłowości w nadarzających się faktach. I to mi się najbardziej w Panu podoba, choć oportunizm tu i ówdzie wyziera z Pana.
      Zapewne Państwo czytaliście:
      Jak powiedział chargé d'affaires Bix Aliu z ambasady USA w Polsce, niezależne i wolne media są fundamentem demokracji, a próba ich ograniczania tę podstawę narusza. „W Światowym Dniu Wolności Prasy pamiętajmy, że dziennikarze odgrywają kluczową rolę w zwalczaniu korupcji, ujawnianiu przypadków łamania praw człowieka i zapewniają dostęp do wiarygodnych informacji. Groźby i próby ich uciszania są zagrożeniem dla fundamentów silnej demokracji”. I to jest pierwszy dotkliwy nasz problem. Drugi to taki, że prawdziwie wolnych i niezależnych dziennikarzy to już nie ma. Są tylko tacy, co wolnych i niezależnych udają.
      PS. Polakami jako bytem materialnym rządzi triumwirat ze skłonnością do przejścia w jednowładztwo: Król manipulacji (JK), król mistyfikacji (AM) i król hipokryzji (AD). W sensie świadomości społecznej rządzą dziennikarze, ci co wolnych i niezależnych udają, a w sensie duchowym biskupi bajarze.
      To jak sobie Państwo przyszłość wyobrażacie, bo ja nie mam pojęcia. Co musi nastąpić (jaka pandemia), żeby to wyżej sięgało? Spróbujmy odpowiedzialnej postawy przy urnie wyborczej, bo na rewolucję mamy jeszcze czas.
      Postawmy towarzystwo do eksmisji, jeśli nie odróżniają dymisji od eksmisji...

      około 5 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      I coś dla zabawy:
      To marksizm już nie będzie budził zdziwienia https://wydarzenia.interia.pl/swiat/news-ruszaja-studia-janopawlowe-zyciowa-przygoda-dla-studentow,nId,5237209 jeśli wojtylizm zdobywa sobie rację bytu. Niestety, wszystkie mają nutkę funeralną, czyli próba wskrzeszenia tego, co umarło. Szamanom współczuję. Podejrzewam, że z tych powodów będzie to zależne od Plenów i Zjazdów, czyli sprawę uaktualnimy i przygotowujemy się do walki klasowej. Ani Marks, ani JPII nie są w tym ważni – ważne jest tylko zwycięstwo.
      Trochę postraszyłem, bo na razie "JP2 Studies" to tylko w Rzymie, ale wspominam o tym, bo strzyżonego Pan Bóg strzyże. Działa tu kapitalistyczna zasada: stwórzmy popyt a podażą zajmiemy się potem. Skutek nie jest ważny. Ważne jest tu i teraz.
      Liczę na to, że WSNS będzie reaktywowany, bo któraż z uczelni pomieści taką olbrzymią problematykę (wraz z nowomową), a poza tym o. Dyrektor dostał już obrzydliwie dużo.

      około 5 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      Sądzę, że Gowina łatwiej scharakteryzować pod tytułem „Balans konserwatysty”.

      około 5 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz

    Wyróżnione

    Lubiane

    System komentarzy oparty o Komento

    Komentarze

    Ile to już roczników opuściło mury tych szkół w Bartoszycach i Górowie? Miejmy tylko nadzieję, że nie wszyscy absolwenci nasiąknęli toksyną i nie wpis...
    Dyrektorka SP nr 8 w Bartoszyc...
    1 godzinę temu
    Czy będzie salonik VIP?
    "Uzdrowisko Górowo Iławeckie" ...
    6 godzin(y) temu
    Prawda jest taka że w tej szkole od zawsze gloryfikowano banderę, do tej pory tak jest. Przedszkolaki już mają wpajane że bandera był taki wspaniały, ...
    Dyrektorka SP nr 8 w Bartoszyc...
    18 godzin(y) temu
    Sprawdźcie kto w ostatnim okresie dokonał zakupu okolicznych działek i dlaczego czekał do ostatniej chwili.
    "Uzdrowisko Górowo Iławeckie" ...
    19 godzin(y) temu
    A do kogo należały te grunty, na których wybudowano to bezużyteczne sanatorium?
    "Uzdrowisko Górowo Iławeckie" ...
    20 godzin(y) temu
    Obecnie w TV są popularne programy pod hasłem obalamy mity. Przyjrzyjmy się kilku takim widącym mitom, na jakich kanwie "banderowcy" budują nienawiść ...
    Radni wojewódzcy PiS domagają ...
    23 godzin(y) temu

    Ostatnie blogi

    • Apel o optymizm na wypadek wojny Dwadzieścia rosyjskich dronów, które ostatnio wleciały do Polski wzbudziły u wielu moich rodaczek i rodaków głęboki niepokój, a często przerażenie… Zobacz
    • Barbarzyński atak "silnych ludzi" Tuska na praworządność Zbigniew Lis Motto Tuska: Będziemy stosować prawo, tak jak my je rozumiemy, czyli uchwałami Sejmu i rozporządzeniami zmieniać ustawy, wg zasady –… Zobacz
    • Co trzeba zrobić, żeby PiS wygrało kolejne wybory? Zbigniew Lis Wielu Polaków głosujących nie za opozycją, tylko przeciw PiS, nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji ich decyzji oraz z powagi… Zobacz
    • Michał Wypij, Paweł Warot – komentarz osobisty Bogdana Bachmury Bogdan Bachmura Dużo łatwiej o krytykę osób, których nie darzymy sympatią, z którymi jesteśmy w sporze lub konflikcie. Ale tym razem jest… Zobacz
    • 1

    Najczęściej czytane

    • Dziennikarza Kraskowskiego aresztowano na podstawie naciąganych poszlak, ustaliła "Rz"
    • Wyborcza sporządziła listę osób do zwolnienia z pracy, związanych z PiS
    • Dyrektorka SP nr 8 w Bartoszycach złożyła zawiadomienie o znieważeniu jej jako Ukrainki
    • Wójt i radni Gietrzwałdu odpowiedzieli agresją na apel Kamińskiego
    • Radny: „Czy szkoła w Bartoszycach (...) uczy, że Bandera jest bohaterem...”
    • Od 3 lat wywołuje fałszywe alarmy, sąd go wypuścił i Wiktor P. nasłał policję na dziennikarzy TV Republika
    • LIST OTWARTY związkowców do poseł Urszuli Pasławskiej w sprawie konsolidacji szpitali
    • Rekonstrukcja pałacu w Klewkach za 9 mln zł przez dekonstrukcję?
    • Radni wojewódzcy PiS domagają się kontroli w ukraińskich szkołach
    • Dlaczego samorządowcy zostali oskarżeni w procesie Helpera?
    • Ks. Alfred Borski: "Pani Urszula Pasławska jest żoną Marka Michniewicza"
    • Spalarnia śmieci w Olsztynie nie powstrzymała kolejnej podwyżki za odpady

    Wiadomości Olsztyn

    • Olsztyn

      • Śledztwo w sprawie śmierci aktywistki w Ekwadorze, pochodzącej z Reszla

        2026-06-18 13:14:34

        Prokuratura Okręgowa w Olsztynie wszczęła śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci...

      • Od 9 lat czekam na decyzję sądu, a wartość roszczeń rośnie

        Krzysztof Kamiński 2026-06-14 19:23:10

        Publikujemy głos klienta olsztyńskiej Temidy, Krzysztofa Kamińskiego, przedsiębiorcy ze Stawigudy,...

      • LIST OTWARTY związkowców do poseł Urszuli Pasławskiej w sprawie konsolidacji szpitali

        2026-06-12 06:30:15

        LIST OTWARTY organizacji związkowych działających w Regionie Warmińsko-Mazurskim i Wojewódzkim Szpitalu...

    Wiadomości region

    • Region

      • "Uzdrowisko Górowo Iławeckie" otwarte. Koszty pokryje budżet gminy

        Adam Jerzy Socha 2026-06-17 12:37:02

        Praktycznie bez fanfar i mediów odbyło się 8 czerwca otwarcie Zakładu Przyrodolecznicznego w Nowej Wsi...

      • Dyrektorka SP nr 8 w Bartoszycach złożyła zawiadomienie o znieważeniu jej jako Ukrainki

        Adam Jerzy Socha 2026-06-15 14:06:55

        Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Daniel Brodowski potwierdził, iż Prokuratura Rejonowa...

      • WIOŚ wymierzył 140 tys. zł kary za nielegalne składowanie odpadów w Mrągowie

        2026-06-15 02:25:29

        Karę w wysokości 140 tys. zł nałożył Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska (WIOŚ)...

    Wiadomości Polska

    • Polska

      • „Czy polski sąd czeka na moją śmierć?” – pyta 100-letni b. więzień Auschwitz

        Aneta Markowska, Lech Obara 2026-06-17 19:27:54

        „Czy polski sąd czeka na moją śmierć?” – pyta 100-letni Stanisław Zalewski. – Mój poprzednik, 98-letni...

      • Dziennikarza Kraskowskiego aresztowano na podstawie naciąganych poszlak, ustaliła "Rz"

        2026-06-17 07:18:56

        Zarzuty, które posłużyły do aresztowania dziennikarza Leszka Kraskowskiego oparto na poszlakach, a...

      • Polską rządzi oligarchia partyjna. Czy nowa Konstytucja to zmieni?

        Bogdan Bachmura 2026-06-01 09:03:33

        To dobrze, że prezydent Karol Nawrocki powołał Radę Nowej Konstytucji. To znacznie poważniejsza...

    O debacie

    • O Nas
    • Autorzy
    • Święta Warmia

    Archiwum

    • Archiwum miesięcznika
    • Archiwum IPN

    Polecamy

    • Klub Jagielloński
    • Teologia Polityczna

    Informacje o plikach cookie

    Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.