logodebata

Wspomóż jedyny portal na Warmii i Mazurach, który nie boi się publikować prawdy o politykach i jest za to ciągany po sądach. Nigdy, przez 18 lat istnienia, nie dostaliśmy 1 grosza dotacji publicznej. Redaktorzy i autorzy są wolontariuszami. Nr konta bankowego Fundacji „Debata”: 26249000050000450013547512. KRS: 0000337806. Adres: 11-030 Purda, Patryki 46B

poniedziałek, czerwiec 08, 2026
  • Debata
  • Wiadomości
    • Olsztyn
    • Region
    • Polska
    • Świat
    • Urbi et Orbi
    • Kultura
  • Blogi
    • Łukasz Adamski
    • Bogdan Bachmura
    • Mariusz Korejwo
    • Adam Kowalczyk
    • Ks. Jan Rosłan
    • Adam Jerzy Socha
    • Izabela Stackiewicz
    • Bożena Ulewicz
    • Mariusz Korejwo
    • Zbigniew Lis
    • Marian Zdankowski
    • Marek Lewandowski
  • miesięcznik Debata
  • Baza Autorów
  • Kontakt
  • Jesteś tutaj:  
  • Start
  • Blogi
  • Bogdan Bachmura
  • Wallenrod olsztyńskiej cenzury

Bogdan Bachmura

Wallenrod olsztyńskiej cenzury

Szczegóły
Opublikowano: czwartek, 01 listopad 2018 22:11
Bogdan Bachmura

Czesław Jerzy Małkowski niechętnie mówi o swojej pracy w komunistycznej cenzurze. Zwykle wtedy, gdy uzna, że milczenie się nie opłaca. Tym razem spirytus movens wyznań Małkowskiego jest Piotr Bałtroczyk. Oto fragment odpowiedzi KWW Czesława Jerzego Małkowskiego* na zamieszczony w internecie list Bałtroczyka**: Wypominanie posady cenzora to wylewanie pomyj. Na tamte czasy ludzie starali się pracować, utrzymywać rodzinę. Dokładnie w 1986 roku został dyrektorem Okręgowego Urzędu Kontroli Prasy i Widowisk w Olsztynie, był dyrektorem nie miał stanowiska cenzora. Dzięki niemu ujrzała światło dzienne „Lista Katyńska” przez co spotkały go nieprzyjemności od władz PRL-u. Temat Katynia był w tych czasach tematem tabu. Wypuszczenie takiej informacji świadczyło, iż pan Małkowski nie był człowiekiem systemowym, kierowały nim inne wartości.

Żeby nie polityczna kariera Małkowskiego w III RP, to nie wiedzielibyśmy, że mieliśmy kreta w komunistycznej cenzurze. Co więcej, umknąłby nam ślad początku drogi do nawrócenia człowieka, którym już wtedy „kierowały inne wartości”. Tymczasem za komuny, wiadomo, każdy orał jak mógł, więc inspirowany Wallenrodem Małkowski, najpierw jako pracownik komunistycznej propagandy, wpływał na jej niestrawny, parciany obraz, a później, zanim wziął się za rozkładanie cenzury, wkładał kij w systemowe szprychy jako gminny sekretarz partii.
W tej sytuacji trudno się dziwić mocnym słowom pod adresem Bałtroczyka. To już nie jest szyta grubymi nićmi seksualna prowokacja wobec postkomunistycznego prezydenta miasta. To wylewanie pomyj na bohatera pracującego pod przykryciem i nieustanną groźbą wpadki. Zresztą, co ja się będę bił w piersi Bałtroczyka! Sam powinienem przeprosić, że kiedyś gorliwości Małkowskiego przypisałem próbę cenzurowania w 1989 r. świeżo reaktywowanego pisma Solidarności „Rezonans”.

Bogdan Diaków, pracownik Urzędu Miasta za prezydentury Małkowskiego, tak o nim napisał w „Apokalipsie w Nytszlo”: To typowy zboczeniec - zdobywa władzę, by ją traktować jako przywilej, a nie jako obowiązek. Jest ona dla niego swojego rodzaju opium, którą się odurza. To także patologiczny kłamca - zmyślając swoją przeszłość, nam wymyśla przyszłość. (…) W stosunkach męsko-damskich jest niemoralny do granic absolutnej władzy. Wykorzystuje swoją przewagę nad pracownicami niczym kawiarniany alfons.

Diaków napisał te słowa w 2003 roku, gdy Małkowski był u szczytu władzy. Powodem publikacji była chęć ostrzeżenia, że miastem rządzi szaleniec.

Więc jak to jest z tym Małkowskim? Nie z oskarżeniem o gwałt i powtarzanym tysiąc razy: jestem niewinny! Z całym jego na wskroś zakłamanym, albo tragicznie heroicznym życiem?
Aż głupio o to pytać.
Bogdan Bachmura

 

* KWW Czesława Jerzego Małkowskiego

"O apolityczności pana Piotra Bałtroczyka można się przekonać na załączonym filmiku (https://www.youtube.com/watch…). To właśnie z powodu sromotnej przegranej pana Cichonia w wyborach prezydenckich, zrodziła się nienawiść do Prezydenta Czesława Jerzego Małkowskiego. O moralności pan Bałtroczyk nie powinien się raczej wypowiadać (rozwody, nieudane związki i problemy z alkoholem). Niewierność małżeńska Czesława Jerzego Małkowskiego jest wyłącznie rodzinną sprawą państwa Małkowskich, nie miała wpływu na pracę w ratuszu. Wypominanie posady cenzora to wylewanie pomyj. Na tamte czasy ludzie starali się pracować, utrzymać rodzinę. Dokładnie w 1986 roku został dyrektorem Okręgowego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk w Olsztynie, był dyrektorem nie miał stanowiska cenzora. Dzięki niemu ujrzała światło dzienne "Lista Katyńska" przez co spotkały go nieprzyjemności od władz PRL-u. Temat Katynia w tych czasach był tematem tabu. Wypuszczenie takiej informacji świadczyło, iż pan Małkowski nie był człowiekiem systemowym, kierowały nim inne wartości. Piotr Bałtroczyk za czasów prezydentury obracał się w Towarzystwie prezydenta Małkowskiego, razem byli widywani na różnych wydarzeniach co potwierdza wspólne zdjęcie z uściskiem dłoni. Przykre się staje, jak okazuje się, iż znajomość z panem prezydentem już do niczego się nie przyda, wtedy można atakować, szkalować, pluć w twarz. Czy takie zachowanie przystoi panu z wyższych sfer? (dziennikarz, konferansjer, kabareciarz) proszę sobie odpowiedzieć i zastanowić się nad celowością i prawdziwymi powodami szkalowania pana Prezydenta Czesława Jerzego Małkowskiego przez Piotra Bałtroczyka".

 

** Apel Piotra Bałtroczyka

Witam Państwa. Nazywam się Piotr Bałtroczyk. Poświęćcie mi chwilę proszę, bo w ważnej sprawie do Was mówię. Jestem olsztyniakiem z dziada pradziada i baby prababy. Tu, na Zatorzu, się wychowałem, tu też mieszkam. Tu, na Poprzecznej, spoczywają moi Rodzice i Dziadkowie. Jestem stąd, tak było, jest, i będzie. Pewnie nie raz widzieliśmy się na ulicy, bywałem w Waszych domach przez lata, jako dziennikarz Radia Olsztyn, gospodarz bądź uczestnik telewizyjnych programów i festiwali. Dwa razy Akademia Telewizyjna przyznała mi Wiktora, dziennikarze przyznali mi swoją nagrodę na Festiwalu Opolskim. Nie jestem powiązany politycznie w żaden sposób,nikt mnie nie wspiera, płacę za to, co mówię.

A mówię do Was, bo znowu mój Olsztyn jest w potrzebie. Miasto mojego urodzenia i życia, miasto moich przodków, znów jest w potrzebie. To jest fajne miasto do życia; gdyby nie to, że raz na 4 lata dzieli je Czesław Małkowski. Dawny gminny sekretarz partii, wysłany do Olsztyna w nagrodę za wierność i mianowany głównym wojewódzkim kłamcą-cenzorem. To Małkowski przez lata starał się, byśmy nie widzieli, co jest prawdą, i wciąż to robi. To był zły dzień dla Olsztyna, gdy wysłano tu tego gminnego kacyka. Dziś mówi on, że Olsztyn to jego miasto. Nie. To nie jest miasto zawodowych kłamców karierowiczów.

Wydawałoby się, że Mordor przegrał, gdy Małkowskiego, który przyznał się do małżeńskiej zdrady, wyprowadzono z Ratusza w kajdankach. Prokuratura zarzuciła mu m.in. gwałt i molestowanie seksualne. Małkowski został skazany na 5 lat więzienia w I instancji. Części zarzutów nie osądzono, na skutek przedawnienia, co nie znaczy, że został z nich oczyszczony. I teraz zło powraca, co 4 lata zapewniając o swojej niewinności, póki co wartej 5 lat więzienia. Zło ma oczka błękitne, uśmiech niewinny, ślini się do wyborców, spotyka się na umówionych spotkaniach, unika debat publicznych i spotkań, gdzie mogą paść niewygodne pytania, publikuje płatne wywiady, udające dziennikarskie materiały. Zachowuje się jak dziecinna lalka, gdzie nie dotknąć piszczy: jestem niewinny.

Osiem lat temu Małkowski błagał, by nie wierzyć tym, którzy odgrzewają dawno wyjaśnione sprawy. Sąd I instancji nie uwierzył błaganiom i „dawno wyjaśnione sprawy” Małkowskiego wycenił na 5 lat więzienia. Dziś Małkowski obiecując wszystko – nie obiecał nam na razie dostępu do morza i kosmodromu – zabiega znów o nasze głosy. I przysięgając na Pismo Święte – on zdradzający mąż, oskarżony o gwałt i molestowanie, komunistyczny cenzor – znowu zaklina rzeczywistość. To albo choroba, albo sekta.

Małkowski 4 lata temu uciekł ze spotkania z wyborcami, gdy skrzywdzona przez niego kobieta zaczęła zadawać mu pytania. Zło się umacnia i coraz bardziej bezczelne się staje, bo w tym roku już Małkowski nie uciekał, w tym roku pozwał gazetę, żądając, by nie pisano o wyroku sądu, skazującym go na 5 lat bezwzględnego pozbawienia wolności. I przegrał, bo kłamcy przegrywają.

Posłuchajcie w sieci, znajdziecie je bez trudu, plugawe rozmowy Małkowskiego. Posłuchajcie pijanego, pewnego bezkarności Małkowskiego przemawiającego do olsztyniaków z Ratusza. Dziś Małkowski zachwyca się latami swoich rządów. Przypomnę Wam jak się skończyły: naszą olsztyńską hańbą, wyprowadzeniem Małkowskiego w kajdankach z Ratusza, aresztowaniem i skazaniem na 5 lat więzienia za gwałt, wyrokiem sądu I instancji.

Małkowski znowu liczy na naszą niepamięć i ma rację, bo szkoda życia na zajmowanie się jego podłymi czynami, komunistycznego aparatczyka, zawodowego kłamcy – cenzora. Ale żal Olsztyna, naszego miasta, Nas żal. I dlatego trzeba pamiętać.

Historia śmieje się, gdy widzi jak oprawca usilnie stara się być ofiarą. Ale jeszcze raz musimy, zwyczajnie po ludzku musimy, przeciwstawić się złu, bo za dużo już go wokół. I odesłać wreszcie musimy w niebyt upiora dawnego systemu. Dziennikarka Anna Szulc w tygodniku „Newsweek” pisze o spermie, którą ścierała z biurka sekretarka Małkowskiego, o sex telefonach, z których bez żenady korzystał. Małkowski nie może zaprzeczyć, milczy, wie, że chroni go tajemnica niejawnego procesu. Im mniej się o nim mówi, tym większe jego szanse. Nie wierzcie zawodowemu kłamcy.

Myślę, że Małkowski naprawdę wierzy w to, co mówi, myślę, że wyparł wszelkie zło, które czynił i czuje się cały na biało. To jakiś rodzaj choroby moim zdaniem: komunistyczny cenzor z 5-letnim wyrokiem, zdradzający mąż, dziś przysięgający na Pismo Święte. Plakat na jego stronie mówiący, że „ gdy Czesia kamieniowano, Boga przy tym nie było”. To albo choroba, albo sekta, jedno i drugie nie do przyjęcia. Trudna do ogarnięcia jest obłuda wyborczego hasła kamieniowanego Czesia. Człowiek, który podzielił nas jak nikt wcześniej, w fajnym, dobrym mieście do życia, raz na 4 lata chce nas łączyć. Albo choroba, albo sekta.

Małkowski w tej kampanii obiecał nam wszystko – oprócz dostępu do morza, broni atomowej i kosmodromu, bo ekonomia jest jego mocną stroną, tylko wtedy, gdy liczy wpływy z diety radnego. Za ponad 160 tysięcy złotych, 8 lat milczał jako radny, radując się pieniędzmi za nic. Tylko raz, raz na 4 lata, w kamieniowanego niewinnie, leniwego Czesia wstępuje kosmiczna moc i duch święty z kosmosu, i wtedy obiecuje wszystko wszystkim. A tak naprawdę z budowli zostanie po nim Czesia wieża, ulubione miejsce obleśnego sapania. Choroba albo sekta to jest. Jedno i drugie może.

Zwracam się do wszystkich olsztynianek i olsztynian dobrej woli, tych, którzy nie chcą się poddać kolejnym wyborczym bajaniom Małkowskiego, zawodowego kłamcy, tłumiącego za pieniądze wolność słowa, komunistycznego aparatczyka, wyprowadzonego w kajdankach z Ratusza, wiarołomnego męża, skazanego na 5 lat więzienia w sądzie I instancji, radnego darmozjada, przejadającego publiczne pieniądze. Nic nie zrobił dla Was przez 8 lat. Nie oddajcie mu swojego głosu. To chora żądza władzy wygląda zza jego obietnic. To jest wciąż to samo kłamstwo sprzed lat. Nic się nie zmieniło. Nie podżyrujcie swoim głosem nikczemnego, kłamliwego życia Małkowskiego. Odeślijmy go razem w kosmiczny niebyt, tam, gdzie od lat lewituje jego umysł, cały na biało. Zachęćcie do głosowania wujka i ciotkę, brata, siostrę, kogokolwiek, niech dzięki Waszym głosom kamieniowany Czesio odfrunie na zielone łąki, gdzie spotka pozbawione płci anioły, które będą bezpieczne w jego towarzystwie. Miejmy go wreszcie z głowy olsztynianie, a zwłaszcza olsztynianki.

To ja, Piotr Bałtroczyk, mówiłem i liczę na Państwa wsparcie.

Tweet
Pin It
  • Poprzedni artykuł
  • Następny artykuł

Skomentuj

Komentuj jako gość

    0

    Biorą udział w konwersacji

    Komentarze (18)

    • Sortuj - najpierw najstarsze
    • Sortuj - najpierw najnowsze
    • Subskrybuj poprzez e-mail
    Pokaż poprzednie komentarze
    • Gość - SZARY

      Odnośnik bezpośredni

      Udaje pan czy nie rozumie, źe nie chodzi o to jaki jest CJM, bo to każdy myślący wie. Chodzi o to, że p.Bałtroczyk nijak nie nadaje się na moralizatora szczegòlnie po swoich chamskich tekstach o posłankach. Pan sądzi że apel odniesie skutek bo Bałtroczyk jest celebrytą. A może właśnie chodzi o to żeby ludzie zagłosowali wbrew apelom niewiarygodnych autorytetów? Nie będzie spalarni, nie będzie betonowicza, którego cały czas atakujecie, a wy będziecie mieli czyste ręce.

      około 7 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - SZARY

      Odnośnik bezpośredni

      Ciekawe, że jak CJM powiedział o przeniesieniu pomnika, to żaden z pistoletów atakujących Adamasa i heppeningowców będących też za przeniesieniem, nie zaatakowali CJM za ten pomysł. Ciekawe tym bardziej, że CJM może jako prezydent mieć na to realny wpływ, w przeciwieństwie do postbolszewików, prawda hen? Milczy nawet AK, atakujący za podobne pomysły kolegów, a CJM odpuszcza. Milczy lewica. ..Wspólnota interesów?

      około 7 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - jot-ka

      Odnośnik bezpośredni

      To wasza wina,że Małkowski startuje, to wasza wina że ma poparcie. Od 10 lat wydajecie Debatę, mienicie się środowiskiem opiniotwórczym przynajmniej w Olsztynie. Są wśród was ludzie mądrzy i odpowiedzialni (kilku na pewno) i przez te 10 lat nie mieliście tyle siły a może odwagi , aby przekonać, że czarne jest czarne a białe białe. Nie mieliście siły wystawić własnego kandydata na Prezydenta a dobrego kandydata na radnego oddaliście Kukizowi??? Przedrukowujecie apele Bałtroczyka i do skrzynek ludziom wrzucacie listy , wtedy kiedy strach przy dupie, kiedy już zaorane? Nawet jeśli przegra, to Małkowski wygrywa w Olsztynie od lat. Wynika to z waszego lenistwa, z waszego oderwania od rzeczywistego życia w tym mieście. Nawet tekst dzisiejszy pana Bachmury jak słusznie ktoś zauważył to jakby przedruk tekstu o Piotrowiczu. Szkoda.

      około 7 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      W odpowiedzi na: Gość - jot-ka
      Odnośnik bezpośredni

      Myślę, że ten list jest swego rodzaju asekuracją. Gdy naród wybierze CJM i zacznie się wstyd i kłopoty, jego sygnatariusze będą mogli powiedzieć: a nie ostrzegaliśmy?

      około 7 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      Szanowni Państwo! Autorze! Mam trzy uwagi, które dręczą mnie w takiej sytuacji, jaką stworzyliście „wokół”…
      Po pierwsze, ktoś już tu podniósł ten problem, że to „elitkom” zawdzięczamy taki a nie inny „wybór”. Wybór zasadniczy dokonuje się wcześniej, załóżmy że w partiach – nie mamy na to wpływu i nawet Pan Bóg prawdopodobnie nie wie, kto tym faktycznie rządzi. Zapytałem znawcę o pewien niezależny komitet wyborczy. „To struktura stworzona przez partię… podobnie jak kiedyś PPPP przez SLD”. No i tyle w temacie. Przy czym każecie nam wybierać, nie pozostawiając wyboru. W tej sytuacji korzystniejszy jest wybór nie tyle moralny, czym chcecie nas uwznioślić (wręcz zmuszacie nas do orgazmu), ale polityczny (pragmatyczny), a takim kandydatem jest (powtarzam, w tej sytuacji) JCM. Ja pomijam fakt, że dla wielu jest to wygodny wybór – potitycznie ma dobre i złe strony, a tylko układy zdecydują, co dla nich jet dobrze. Nie oszukujcie więc wyborców. Powiadacie, że złapaliście go na d…? Iluż to księży zostało tak schwytanych i musieli być TW a teraz pełnią różne zaszczytne funkcje. Podobnie z pedofilią – jeśli parafia, rodzina skrzywdzonego/skrzywdzonej godzą się z tą świadomością i nie donoszą do prokuratury to ich sprawa – ich moralności, ich poczucia prawa. Jeśli więc wyborcy zechcą wybrać JCM to dajcie im taką możliwość – nie szantażujcie ich moralnie, bo oni szukają zmiany a nie gwałciciela… Oni już są zgwałceni...
      Po drugie, czepiacie się państwo człowieka w ramach misternie „utkanej” siatki podejrzeń, domysłów i „nieprawdziwych (przepraszam, prawdziwych ja nie znam) faktów” - w sensie spreparowanych, bo wycieka z nich niekonsekwencja myślenia. Dlaczego nikt nie ruszy spraw pewnych? Jeden tylko przykład: JCM potrącił na przejściu dziewczynkę (potem zachował się przyzwoicie), ale problem prawny pozostał. Proszę pokazać (a to ja wiem), jak zachował się wobec niego system sprawiedliwości. No tak, ale w takiej sytuacji trzeba by ruszyć „układ” a na to nie macie odwagi. Nieprawdaż? Tam sprawa powinna być tak załatwiona, że nie mielibyśmy dziś problemów. Kto więc jest zainteresowany kryciem jednego problemu a roztrząsaniem innego? Po prostu, zachowujecie się jak partia, która lepiej wie, czego chce klasa robotnicza.
      Po trzecie, widzę, że chętnie cytujecie Bogdana Diakowa, coś w stylu „Jeden dzień z życia JCM” (nie kojarzyć z Sołżenicynem!). Z tego co się dowiedziałem BD poniósł olbrzymie konsekwencje. Nawet podobno służby wyssały go jak cytrynę i wyrzuciły. Proszę mi powiedzieć, czy ktoś mu pomógł? Np. Pan PB, Pan BB, a może jeszcze inni? Przestańcie wykorzystywać następną „ofiarę” dla własnych celów, które są ewidentnie naganne, choć politycznie uzasadnione. Dlaczego mamy o Was myśleć obrzydliwie?

      około 7 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Rachela

      Odnośnik bezpośredni

      Prawda jest brutalna, – kto był młody i nigdy nie zgrzeszył..? Tylko Wy - pedofile, pedały lub impotencji. Młodość ma swoje prawa, natura ludzka również… a za dawnych czasów były komuchy, których dzisiaj bym wykastrował i tacy, których wspominam z wdzięcznością jak świętych… nawet w Milicji i KW PZPR i... Kościele.

      około 7 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      PiS i Wypij popierają Malkowskiego. Co widać i tu w dyskusji. Głupio Wam?

      około 7 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - bolec

      Odnośnik bezpośredni

      Pana Bałtroczyka można poczytać raz na 4 lata, kiedy są wybory prezydenta w mieście. To symptomatyczne.

      około 7 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - hahaha

      Odnośnik bezpośredni

      Śmiech na sali, środowisko komuchów popierających pozostawienie pomnika czerwonoarmiejców jest przeciw Małkowskiemu, popiera beton grzybowicza z PZPR, a wytykają przeciwnikowi epizod w partii.
      Czemu nie napiszecie o roli sprawdzonego towarzysza Grzymowicza na froncie walki o socjalizm oraz obecnie być może o spalarnię śmieci??? O pozostawienie pomnika gwałcicieli i morderców, którzy przy okazji ''wyzwolili''? Który Małkowski usunie.

      około 7 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - cass

      Odnośnik bezpośredni

      Im więcej "celebrytów" najeżdża na CJM, tym bardziej chce mi się na niego głosować...

      około 7 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz

    Wyróżnione

    Lubiane

    System komentarzy oparty o Komento

    Komentarze

    Bardzo ciekawy artykuł. Nienawistne zachowania przyniesione z zacharskiej Ukrainy. Rozlała się swołocz
    Radny: „Czy szkoła w Bartoszyc...
    1 godzinę temu
    Idealny czas na rozrachunki historyczne!!! Skłoćcie sie ze wszystkimi, to na pewno pomoże w dojściu do prawdy. Mieliśmy duze szanse na pomoc w odbudow...
    Radny: „Czy szkoła w Bartoszyc...
    4 godzin(y) temu
    Jak Wy wszystko łykacie z tej republiki
    Sama prawda objawiona normalnie... Ale gdyby żyrafa jakas padła w zoo z powodu niewłaściwej paszy, to pierws...
    Polską rządzi oligarchia party...
    5 godzin(y) temu
    https://wydarzenia.interia.pl/lodzkie/news-mecenas-paulina-k-zatrzymana-to-zona-adwokata-od-trumny-na-k,nId,23491564
    Prokuratura w Olsztynie chce k...
    1 dzień temu
    Trzeba zweryfikować ten wyrok. Dojdą nowe zarzuty za posiadanie, może udzielanie i handel narkotykami wszak małżonkę tego drania już zatrzymali i wiel...
    Prokuratura w Olsztynie chce k...
    1 dzień temu
    Patologia sprowadza z Niemiec siano do ZOO. für Deutschland
    https://www.youtube.com/watch?v=AYAGL2y9YsY
    Polską rządzi oligarchia party...
    około 2 dni temu

    Ostatnie blogi

    • Apel o optymizm na wypadek wojny Dwadzieścia rosyjskich dronów, które ostatnio wleciały do Polski wzbudziły u wielu moich rodaczek i rodaków głęboki niepokój, a często przerażenie… Zobacz
    • Barbarzyński atak "silnych ludzi" Tuska na praworządność Zbigniew Lis Motto Tuska: Będziemy stosować prawo, tak jak my je rozumiemy, czyli uchwałami Sejmu i rozporządzeniami zmieniać ustawy, wg zasady –… Zobacz
    • Co trzeba zrobić, żeby PiS wygrało kolejne wybory? Zbigniew Lis Wielu Polaków głosujących nie za opozycją, tylko przeciw PiS, nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji ich decyzji oraz z powagi… Zobacz
    • Michał Wypij, Paweł Warot – komentarz osobisty Bogdana Bachmury Bogdan Bachmura Dużo łatwiej o krytykę osób, których nie darzymy sympatią, z którymi jesteśmy w sporze lub konflikcie. Ale tym razem jest… Zobacz
    • 1

    Najczęściej czytane

    • Wyborcza sporządziła listę osób do zwolnienia z pracy, związanych z PiS
    • Wójt i radni Gietrzwałdu odpowiedzieli agresją na apel Kamińskiego
    • Od 3 lat wywołuje fałszywe alarmy, sąd go wypuścił i Wiktor P. nasłał policję na dziennikarzy TV Republika
    • Poseł PSL Urszula Pasławska chce zniesienia obowiązkowej matury z matematyki
    • Ks. Alfred Borski: "Pani Urszula Pasławska jest żoną Marka Michniewicza"
    • Rekonstrukcja pałacu w Klewkach za 9 mln zł przez dekonstrukcję?
    • Spalarnia śmieci w Olsztynie nie powstrzymała kolejnej podwyżki za odpady
    • Prokuratura w Olsztynie chce kasacji wyroku w sprawie adwokata od "trumny na kółkach"
    • CBŚP zatrzymało 16 osób. Toksyczne popioły wywozili do Olsztyna i Olsztynka
    • Metropolita Warmiński poświęcił Muzeum Objawień w Gietrzwałdzie
    • Marsz w Olsztynie w obronie Radia Maryja i Telewizji TRWAM
    • Ile zarabiają "neoTłuste Koty" z Centrum i KO w WM WFOŚiGW w Olsztynie

    Wiadomości Olsztyn

    • Olsztyn

      • Prokuratura w Olsztynie chce kasacji wyroku w sprawie adwokata od "trumny na kółkach"

        2026-06-01 08:29:41

        Prokurator okręgowy w Olsztynie złożył wniosek do Prokuratury Krajowej o rozważenie złożenia kasacji...

      • Spalarnia śmieci w Olsztynie nie powstrzymała kolejnej podwyżki za odpady

        Jarosław Babalski 2026-05-28 08:07:21

        Były prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz (wspierany przez radnych PO), odpowiadał na protesty...

      • "Dość hamowania olsztyńskich inwestycji!" Polemika radnego Andrasza z radnym Głażewskim

        Adam Andrasz 2026-05-18 12:50:25

        Dość hamowania olsztyńskich inwestycji! Trasa NDP łącząca ul. Warszawską i Szymborskiej to przyszły...

    Wiadomości region

    • Region

      • Radny: „Czy szkoła w Bartoszycach (...) uczy, że Bandera jest bohaterem...”

        Adam Jerzy Socha 2026-06-07 18:11:29

        Radni Sejmiku Warmińsko-Mazurskiego z klubu PiS zwołali na poniedziałek 8 czerwca konferencję prasową...

      • Rekonstrukcja pałacu w Klewkach za 9 mln zł przez dekonstrukcję?

        Bożena Ulewicz 2026-05-28 10:19:27

        Na XXIII Sesji Sejmiku, 28 kwietnia br., zapytałam marszałka Marcina Kuchcińskiego o inwestycję...

      • Czy budowa ołtarza polowego w Gietrzwałdzie jest zagrożona?

        Adam Jerzy Socha 2026-05-07 14:39:09

        Dokładnie po 4 latach od rozpoczęcia budowy nowego ołtarza polowego na gietrzwałdzkich błoniach,...

    Wiadomości Polska

    • Polska

      • Polską rządzi oligarchia partyjna. Czy nowa Konstytucja to zmieni?

        Bogdan Bachmura 2026-06-01 09:03:33

        To dobrze, że prezydent Karol Nawrocki powołał Radę Nowej Konstytucji. To znacznie poważniejsza...

      • Wójt i radni Gietrzwałdu odpowiedzieli agresją na apel Kamińskiego

        Adam Jerzy Socha 2026-05-30 20:02:15

        Agresją i kpinami zareagowali radni i wójt Jan Kasprowicz, na wystąpienie na sesji Rady Gminy w...

      • Od 3 lat wywołuje fałszywe alarmy, sąd go wypuścił i Wiktor P. nasłał policję na dziennikarzy TV Republika

        2026-05-27 16:59:00

        Jak ustalił dziennikarz WP.pl Szymon Jadczak. 20-letni Wiktor P., posługujący sie pseudonimem...

    O debacie

    • O Nas
    • Autorzy
    • Święta Warmia

    Archiwum

    • Archiwum miesięcznika
    • Archiwum IPN

    Polecamy

    • Klub Jagielloński
    • Teologia Polityczna

    Informacje o plikach cookie

    Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.