Debata sierpień2023 okl

logo flaga polukr

 

 

 

Prosimy Czytelników i Przyjaciół o wpłaty na wydawanie miesięcznika „Debata” i portalu debata.olsztyn.pl. Od Państwa ofiarności zależy dalsze istnienie wolnego słowa na Warmii. Nr konta bankowego Fundacji „Debata”: 26249000050000450013547512. KRS: 0000 337 806. Adres: 11-030 Purda, Patryki 46B

sobota, wrzesień 23, 2023
  • Debata
  • Wiadomości
    • Olsztyn
    • Region
    • Polska
    • Świat
    • Urbi et Orbi
    • Kultura
  • Blogi
    • Łukasz Adamski
    • Bogdan Bachmura
    • Mariusz Korejwo
    • Adam Kowalczyk
    • Ks. Jan Rosłan
    • Adam Jerzy Socha
    • Izabela Stackiewicz
    • Bożena Ulewicz
    • Mariusz Korejwo
    • Zbigniew Lis
    • Marian Zdankowski
    • Marek Lewandowski
  • miesięcznik Debata
  • Baza Autorów
  • Kontakt
  • Jesteś tutaj:  
  • Start
  • Blogi
  • Adam Kowalczyk
  • Nienasycenie

Adam Kowalczyk

Nienasycenie

Szczegóły
Opublikowano: środa, 22 luty 2023 22:20
Adam Kowalczyk

Na początku istnienia Rosji, a właściwie Moskwy, niewiele wskazywało na to, że stanie się ziemią ludzi nienasyconych. Ludzi, których mózgi i trzewia pragnęły połykania ziemi należącej do innych. W końcu nie tylko Rosja budowała swoje imperium brutalną przemocą. Początki były skromne i świadczące o zrozumieniu własnej słabości. Jak pisze mnich Nestor w Powieści lat minionych plemiona słowiańskie z ziem wokół Kijowa poprosiły skandynawskich Waregów (wikingów), aby zorganizowali im władzę: Ziemia nasza wielka jest i obfita, a ładu w niej nie ma. Przychodźcie więc rządzić i władać nami. W czasach Związku Sowieckiego mocno zwalczano ten pogląd. Jakby nie patrzeć władzę nad Rusią przejął Ruryk, który dał początek dynastii Rurykowiczów panujących w Moskwie aż do upadku dynastii w 1598 r. Po nich i krótkim polskim epizodzie władzę objęła dynastia Romanowów.

Po okresie świetności za czasów Jarosława Mądrego (1019–54) Wielkie Księstwo Kijowskie rozpadło się na wiele mniejszych ksiąstewek. Stosunkowo większego znaczenia nabrały księstwa włodzimiersko-suzdalskie i księstwo halicko-wołyńskie oraz republika nowogrodzka. W tym pierwszym zapisano po raz pierwszy w 1147 r. istnienie miasta o nazwie Moskwa. Jeszcze było normalnie. Niestety, w roku 1223, nad rzeką Kałką, orda Czyngis-chana zadała książętom ruskim straszliwą klęskę, która zapoczątkowała setki lat niewoli tatarskiej. Panowanie Tatarów uporządkował Batu-chan, który wprowadził system pisemnych nadań zwanych jarłykami, zatwierdzających władzę książąt ruskich. O objęciu władzy decydowało wykazanie się podłością, przebiegłością, uległością w stosunku do chana i okrucieństwem wobec poddanych. Ludzie żyli w lęku, kłamstwie i upodleniu jako warunkami przetrwania. Wtedy gdy Polska zaczęła się rozwijać, Ruś, stojąca przedtem wyżej niż Polska, tkwiła w zacofaniu myśląc tylko o przetrwaniu.

Z czasem Moskwa zaczęła przyłączać sąsiednie ziemie. Za rządów księcia Iwana Kality chan bowiem zrezygnował z pobierania danin przez swoich urzędników oddając pobór podatków Kalicie. Książę moskiewski, który do tej pory czuł tylko knut na plecach dostał rolę swoistego kapo i oficjalnie mógł „dyscyplinować” inne księstwa ruskie. Tak się zaczęło „zbieranie ziem ruskich” przez Kalitę.

Resztę Rusi spotkał o wiele lepszy los. W XIV w. rosnąca w siłę Litwa wyparła Tatarów i wchłonęła błyskawicznie Ruś Czarną, Smoleńszczyznę, księstwa czernichowskie, nowogródzko- siewierskie, Wołyń, Podole i Dzikie Pola – aż do wybrzeży Morza Czarnego. Za to Nowogród Wielki (dziś tereny wokół Petersburga) w latach 1389–1392 oraz 1407–1412, jako Republika Nowogrodzka, pozostawał w stosunku lennym wobec Królestwa Polskiego. Wojska nowogrodzkie brały udział w bitwie pod Grunwaldem po stronie polskiej. W 1478 roku Nowogród Wielki został podbity przez Iwana III Srogiego i wcielony do Wielkiego Księstwa Moskiewskiego.

Gdy Iwan III Srogi w 1462 r. obejmował władzę, księstwo obejmowało 430 tys. km kw. Litwa z Polską była ponad dwukrotnie większa. Po czterdziestu latach panowania Iwana, wraz zesłabnięciem Ordy, Moskwa przejęła księstwo jarosławskie, rostowskie i Nowogród Wielki. Wraz z Nowogrodem przypadły Moskwie olbrzymie tereny od skrawka Bałtyku po wybrzeża Morza Białego i Oceanu Lodowatego.

W 1480 r. – po 240 latach – Moskwa przestała płacić daniny Ordzie. Iwan Srogi przyłączył następnie Twer. Iwan III zawarł małżeństwo z Zofią, bratanicą ostatniego cesarza Bizancjum. Przyjął też od Bizancjum dwugłowego orła. Roszczenia Wielkiego Księstwa Moskiewskiego do wszystkich ziem ruskich znalazło wyraz w tytulaturze Iwana III: z Bożej łaski władca całej Rusi. Politycznie podparte to zostało proroctwem Filoteusza: Dwa Rzymy padły, trzeci stoi, a czwartego już nie będzie. Trzecim Rzymem miała być właśnie Moskwa. Konflikt z Litwą i Polską był nieunikniony.

Syn Iwana Wasyl III podbił księstwo riazańskie, Psków w 1510 r. i Smoleńsk w 1514 r. Wnuk Iwana III Iwan IV Groźny, zamordował syna własnymi rękami i pierwszy przyjął tytuł cara, co Rzeczpospolita uznała dopiero w 1764 r. W 1552 r. zdobył Kazań, kolejny chanat, astrachański, poddał mu się bez walki, podobnie jak zachodnia Baszkiria. Poddali mu się też Czerkiesi i część Kaukazu. Rozpoczął się podbój chanatu sybirskiego. W końcu XVI w. Moskwa objęła dorzecze Obu, Irtysza, Tobołu, a w XVII w. skolonizowała niemal całą Syberię Wschodnią.

W 1558 r. Iwan IV rozpoczął z Polską wojnę o Inflanty. Jednak po początkowych sukcesach Iwana IV król Stefan Batory odzyskał Połock. Inflanty pozostały przy Polsce. Po okresie smuty i polskim panowaniu Moskwa wznowiła wobec Rzeczpospolitej politykę ekspansji, ale została pobita przez Władysława IV. Niedługo potem w Rzeczpospolitej w 1648 r. rozpoczął się bunt Bohdana Chmielnickiego, który w 1654 r. poddał się carowi Aleksemu. W tym samym roku rozpoczął się najazd moskiewski i Aleksy zajął Smoleńsk, Wilno i Białoruś, a Chmielnicki Lublin. Rok później zalał Polskę potop szwedzki. Rzeczpospolita znalazła dość siły, aby się agresorów pozbyć ale na mocy traktatu andruszowskiego 1667 r. i wieczystego pokoju 1686 r. Polska zrzekała się Smoleńska, Ukrainy Zadnieprzańskiej oraz na dwa lata Kijowa, którego Rosja jednak nie wydała.

Na początku XVIII w. wojska cara Piotra I zajmowały Inflanty, Estonię, czasowo Finlandię, dotarły do Pomorza szczecińskiego, maszerując bezkarnie po Rzeczpospolitej. Nad Morzem Kaspijskim zajęły Baku. Na mocy pokoju nysztadzkiego kończącego w 1721 r. III wojnę północną Rosja zyskała Ingrię, Karelię z Wyborgiem i porty w Rydze i Rewlu. W 1725 r. już byli na Kamczatce. Jednak jeśli ktoś myśli, że apetyt ograniczył się do Europy i Azji to jest w błędzie. Szybko Rosja połapał się, że za cieśniną Beringa leży Alaska. W 1768 r. imperatorowa Katarzyna II wysłała na Alaskę wojska, a Alasce i Wyspom Aleuckim (tak, tak, to nie pomyłka) nadano status terenów przejętych w dzierżawę na okres dziewięćdziesięciu dziewięciu lat. Skoro tak to w 1784 r. założyli pierwszą kolonię na wyspie Kodiak, w 1799 r. założyli Kompanię Rosyjsko-Amerykańską, która objęła rządy na Alasce. Szczęście jednak opuściło Rosję wraz z wojną krymską, podczas której flota brytyjska wspierana przez francuską prowadziła oblężenie Pietropawłowska na Kamczatce. Uświadomiło to Rosjanom, że utrata posiadłości na Alasce to kwestia czasu. Wobec powyższego 30 marca 1867 r. car Aleksander II sprzedał Alaskę Stanom Zjednoczonym.

Kiedy Katarzyna II po uśmierceniu swojego małżonka cara Piotra III w 1762 r. wstąpiła na tron, Rosja byłą ogromna, ale chyba zbyt mała. Pewnie dlatego Rosja wzięła udział w trzech rozbiorach Polski, a w międzyczasie to jest w 1783 r. wojska carycy zajęły Krym kosztem Turcji. W 1792 r. Rosja odebrała Turcji całe północne wybrzeże Morza Czarnego.

Następca Katarzyny Paweł I (jak sam uważał, syn króla Stanisława Augusta) zamienił Gruzję w gubernię rosyjską, zdążył też wystąpić zbrojnie przeciwko rewolucyjnej Francji. Zdążył też wydać w 1801 r. rozkaz marszu na Indie, ale nic z tego nie wyszło, bo synkowie udusili tatusia i tron objął Aleksander I. Aleksander przyłączył resztę Gruzji chanaty kaukaskie. Potem była zwycięska wojna z Persją i Turcją. W 1812 r. Rosja otrzymała Besarabię oraz Abchazję, Mingrelię i Gurię. Persja musiała oddać Rosji północny Azerbejdżan i Dagestan. Za to Europie na mocy traktatu w Tylży 1807 r. Aleksander uderzył na Szwecję odbierając jej Finlandię. Aha, Napoleon oddał mu też Białystok wyłączając go z ziem tworzonego właśnie Księstwa Warszawskiego. Wojska Aleksandra I doszły też do Paryża, a w latach 1815-1817 miały nawet swoja strefę okupacyjną.

Potężne pragnienie trawiło jednak Rosję dalej. Ruszyli na Hawaje. W latach 1816–1817 próbowali uzyskać kontrolę nad wyspą Kaua’i i przystąpili do budowy fortu, lecz ich handlowa obecność na Hawajach została zakończona w roku 1818 przez Amerykanów, którzy po prostu zniszczyli rosyjską faktorię. Ale Fort Elisabeth stoi do dzisiaj. Pierwszy wielkorządca rosyjskiej Ameryki Aleksandr Baranow zameldował w 1814 r., że Rosja zyskała nową twierdzę, Fort Ross w pobliżu San Francisco. Rosjanie chwalili się, że kontrolują całe wybrzeże Ameryki od Alaski po Kalifornię. To niezupełnie była prawda, ale świadczy o ich ambicjach. Na szczęście dla Ameryki w poprzek interesom rosyjskim stanęły interesy Hiszpanii, potem Meksyku, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Ciągle było mało więc w wojnie z Persją generał Iwan Paskiewicz zajął latach 1826–28 Armenię, a następnie ruszył przez Bałkany i zajął Adrianopol. Uczciwie trzeba jednak przyznać, że dla Słowian bałkańskich było to wyzwolenie. Potem znowu ruszyli na południowy wschód, co im przyniosło Kraj Nadamurski i Ussuryjski od Chin oraz półwysep Sachalin. Nie ostały się też chanaty w Azji Środkowej, które Rosja zajęła w II połowie XIX w.

Jeśli ktoś by pomyślał, że to wystarczy, to nie jest zbyt mądry. Wojna z Turcją w latach 1877-1878 mogła zakończyć się zajęciem Konstantynopola, ale interwencja brytyjska odebrała Rosji szanse na triumf. Potem nastała chwila spokoju. Jednak rusyfikacja Polaków nie pozwalała na zaspokojenie pragnienia. Potrzebna była jakaś zwycięska wojenka, taka mniejsza. Padło na Japonię. Taki tam azjatycki kraj stosunkowo niedawno, bo w 1857 r., siłą zmuszony przez Amerykanów do rozpoczęcia industrializacji. W 1904 r. Rosja przystąpiła do działania. Stoczono 16 bitew w tym 3 nierozstrzygnięte, a 13 zwycięskich dla Japończyków. Największym koszmarem okazała się bitwa morska pod Cuszimą, gdzie została zniszczona cała flota rosyjska. Okręty zatopiono lub wzięto do niewoli. Jej efektem był upadek Port Artura i koniec wojny. Wojna ta była bezpośrednią przyczyną rewolucji 1905 r.

Pierwsza wojna światowa przyniosła upadek Imperium Rosyjskiego i niepodległość Polsce, Litwie, Łotwie, Estonii, Finlandii, Armenii, Gruzji i innym narodom. Niektórym na krótko. Rosja Radziecka zdławiła niepodległość Ukrainy, Armenii, Gruzji i narodom kaukaskim. Próbowała zgnieść Polskę. Dwadzieścia lat później porozumiawszy się z III Rzeszą zajęła pół Polski, Litwę, Łotwę, Estonię, napadła na Finlandię odbierając jej Karelię, Odebrała Rumunii Mołdawię. Roiło im się też zajęcie Bałkanów, ale z tego wyszła tylko wojna domowa w Grecji po zakończeniu II wojny światowej. No i podporządkowanie Polski, Niemieckiej Republiki Demokratycznej i reszty Europy środkowo-wschodniej i zajęcie Kuryli.

Przyszedł wreszcie rok 1991. Związek Radziecki został rozwiązany, Wydawało się, że koszmar się skończył. Niestety, tylko wydawało się. Po okresie smuty jelcynowskiej wzmocniona handlem z Zachodem Rosja znowu poczuła się nienasycona. Pomału podporządkowali sobie Białoruś, Armenię, w 2008 r. napadli na wymykającą im się z rąk Gruzję a w 2014 r. siłą zajęli ukraiński Krym i Donbas. Jeszcze było za mało. W 2022 r. rozpoczęli pełnoskalową wojnę z Ukrainą. Na szczęście tu się trochę skichali. Kiepsko im idzie.

Zdawałoby się, że takie rzeczy robiły i inne państwa. To prawda. Jednak jest pewna różnica. Wojny toczone przez mocarstwa Zachodu wywoływały protesty obywateli. Tu jest inaczej. Grozę budzą nie tyle zbrodnie popełniane przez wojska rosyjskie, choć są straszne. Gorsze jest powszechne poparcie tego narodu niewolników dla agresji i tych zbrodni. Ten triumf kłamstwa i podłości jest przerażający, bo odbiera nadzieję na zwykły koniec wojny i pokój. Rosjanie są przekonani, że Rosja przetrwa wszystko. Wielowiekowe brutalne podbijanie innych narodów zaszczepiło w nich przekonanie, że wielkość buduje się tylko siłą. Że można żyć w biedzie i upodleniu, ale być wielkim bo się napadło na innych.

Obawiam się, że nie będzie pokoju w Europie jeżeli Rosja nie zostanie złamana siłą, upokorzona i wypchnięta z Europy. Rosję trzeba przebić osikowym kołkiem, przestrzelić srebrną kulą i zdekapitować.

Inaczej nie zaznamy spokoju.

Adam Kowalczyk
Publicysta, felietonista, w latach dziewięćdziesiątych wydawca tygodnika „Gazeta Warmińska”, członek Stowarzyszenia „Święta Warmia”

Tweet
Pin It
  • Poprzedni artykuł
  • Następny artykuł

Skomentuj

Komentuj jako gość

    0

    Biorą udział w konwersacji

    Komentarze (16)

    • Sortuj - najpierw najstarsze
    • Sortuj - najpierw najnowsze
    • Subskrybuj poprzez e-mail
    Pokaż poprzednie komentarze
    • Gość - Gość

      W odpowiedzi na: Gość - Arnie
      Odnośnik bezpośredni

      Kolejnemu forumowiczowi proponujesz popełnienie samobójstwa...
      Zgłoś się po pomoc, gdyż działa u Ciebie mechanizm projekcji.
      Cóż, osoby z niską samooceną, tak już mają...
      "Projekcją nazywamy przypisywanie cech, zachowań, uczuć oraz poglądów innym osobom,
      podczas gdy w rzeczywistości te cechy i zachowania dotyczą nas samych".

      około 7 miesiące(ęcy) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      Nawet gdybyśmy spełnili wszystkie oczekiwania Rosji (czyli sprzedali Ukrainę, na co się zanosi mimo wszystko) to i tak nie zapobiegniemy III wojnie światowej. Sytuacja jak z III Rzeszą – „uratowałem pokój” - brytyjski premier Neville Chamberlain po powrocie z konferencji w Monachium...

      około 6 miesiące(ęcy) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      Prorok Łukaszenka powiedział, że jeśli w Polsce będą wybory wolne i demokratyczne to naród zmiecie ten rzad. https://wydarzenia.interia.pl/zagranica/news-lukaszenka-o-decyzji-polskich-wladz-idiotyczna-zapewnia-ze-p,nId,6619895 Chciałbym poznać opinie proroka, co będzie, jeśli wybory w Polsce nie będą ani wolne i demokratyczne, jak w Białorusi?

      około 6 miesiące(ęcy) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - NAZIZM

      Odnośnik bezpośredni

      Pierwsza rocznica zakończenia Covidka przez Putina



      Dokładnie rok temu Władimir Putin zdecydował o zakończeniu pandemii COVID-19. Po dwóch latach robienia ludziom piekła z życia okazało się, że sposobem na pozbycie się tego nieszczęścia jest inne nieszczęście i czołgi na Ukrainie. Niektórzy szydzą, że Putin zasłużył w ten sposób na nagrode Nobla z medycyny.




      W styczniu 2020 roku jeszcze nikt nie wiedział, że nasze życie w dotychczasowej formie się skończyło, bo politycy zdali sobię sprawę, że zostało tylko 10 lat do realizacji Agendy 2030.
      Już w lutym tego samego roku zaczęły się działania zmierzające do wywrócenia stolika przy którym wszyscy siedzieliśmy, z tym, że większość ludzi nie zdawała sobie jeszcze sprawy co nadciąga. Covidowe tsunami, które nadeszło zaraz potem zniszczyło bezpowrotnie nasz świat.

      Zamknięcie gospodarki i służby zdrowia pod pretekstem walki z wirusem grypopodobnym doprowadziło do gigantycznych strat, które mogą być porównywane tylko z wojną. Podczas tzw. pandemii władza, zamykając szpitale i przychodnie, zabiła ponad 200 tys. Polaków.!!!!!!!!!!!!!!!!
      Rzesze ludzi zostały zmuszone do przyjęcia dziwnych preparatów co być może wywołuje liczne ostatnio problemy kardiologiczne prowadzące do nagłych zgonów.
      Z tego powodu ustalenie prawdziwej liczby ofiar covidowych przestępców jest trudny do ustalenia.

      Przypomnijmy, że od marca 2020 roku do do lutego 2022 roku robiono nam z życia koszmar.
      Terroryzowano nas nielegalnymi rozporządzeniami i rozhisteryzowanym tłumem zamaskowanych paranoików, którzy podjudzani w mediach przez pracowników Ministerstwa Zdrowia atakowali ludzi, któzy żyli normalnie odmawiając uczestnictwa w ich balu maskowym.

      Zniszczono edukację dzieci wprowadzając groteskową "naukę zdalną" przez komputer. Nieuchronnie doprowadzi to do powstania pokolenia dysfunkcyjnych ludzi o ograniczonej percepcji rzeczywistości. Przy nich dzisiejsze pokolenie Z będzie wyjątkowo inteligentne. Na dodatek edukację dzieci psuto dalej tworząc dziwaczne mieszane klasy polsko ukraińskie, co powodowało, że ani przyjezny Ukrainiec, ani Polak niczego sensownego się nie uczyli.

      Dwa lata bezsensownie oddzielano starszych ludzi od ich dzieci co skutkowało tym, że wielu wigilli czy świąt wielkanocnych po prostu nie było i nikt nam już nie zwróci straconego czasu. Do tego nie posunęli się nawet komuniści, a PiS zamknął kościoły, cmentarze, lasy, a potem brnął w ten nonsens piętrząc pogróżki i wprowadzając masowe wstrzykiwanie dziwnych preparatów, bez których nagle nie dało się żyć.


      Powstały kody QR, które dzieliły ludzi na lepszych i gorszych, dokładnie jak za nazistowskiej okupacji.
      Wszystko wskazywało na to, że mamy przerąbane i oni nie odpuszczą, bo boją się odpowiedzialności karnej za to co nam zrobili, więc wolą tkwić w kłamstwie. Jeszcze w styczniu 2022 roku z Ministerstwa Zdrowia słyszeliśmy groźne pomruki, a już na początku marca okazało się, że Covid to zwykła grypa i starego pierdolca zastąpił zupełnie nowy, wywołany atakiem Rosji na Ukrainę. .."

      https://zmianynaziemi.pl/bezcenzury/pierwsza-rocznica-zakonczenia-covidka-przez-putina



      Po kilku dniach okazało się, że nie tylko możemy spotykać się bez masek z innymi ludżmi i odwiedzać rodzinę, ale wręcz powinniśmy przyjąć do naszych domów nieszczepionych na wiele chorób, w tym COVID Ukraińców. Jak za dotknięciem magicznej różdżki nikt nie chce już kodów QR, została tylko infrastruktura. Ludziom będącym pod przemożnym wpływem propagandy państwowej , a zarazem tak zwanym "Dziennikarzom" natychmiast odinstalowano program "pandemia", a wgrano program "wojna". I tak żyjemy sobie już od roku.



      Czy bez Putina nadal tkwilibyśmy w covidowej paranoi? Wiele wskazuje na to, że tak. Pandemia wirusa grypopodobnego spowodowała nieodwracalne zmiany społeczne i wywołała masowe choroby psychiczne u ludzi.
      To smutne, że potrzebowaliśmy wojny u sąsiada, aby w naszym kraju znowu żyć normalnie, a winni tego stanu rzeczy nie zostali rozliczeni i nic się na to nie zanosi.

      około 6 miesiące(ęcy) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      W odpowiedzi na: Gość - NAZIZM
      Odnośnik bezpośredni

      "Wirus przestraszył się wojny i uciekł" ;)
      https://twitter.com/baspiela/status/1629559192703959040/photo/1

      około 6 miesiące(ęcy) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - EWA

      Odnośnik bezpośredni

      https://www.wprost.pl/wojna-na-ukrainie/11114530/nie-nasza-wojna-manifestacja-w-berlinie-przyciagnela-tysiace-osob.html

      czy ktoś wyobraża sobie taką wolność słowa w "demokratycznej" Polsce?

      około 6 miesiące(ęcy) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      Kult Bidena jest przesadzony. To nie Biden jest tam najmądrzejszy, ale sztab doradców, których warto słuchać. Sztab trwa i nabiera obserwacji niezależnie od zmieniającej się władzy. Rezerwy tego sztabu są ogromne i niezależnie od tego czy rządzą republikanie czy demokraci jest się kogo spytać. W żadnej bowiem władzy nie rządzi rozum, ale interesy. Chyba, że to przypadek Trumpa lub innych kaczorów to widocznie bardziej. To nie to, co w Polsce, że na każdego stępuje Duch św. a mądrych ludzi wykańcza każda ze stron sięgających po władzę. W USA ceni się dwie rzeczy - pieniądze i mądrość… U nas mądrość wypadła z obiegu. Czasem tylko prezydent stara się być mądrzejszym od samego siebie.
      Pan Redaktorze nie rozumie istoty naszej propagandy. Napisz Pan artykuł w stylu: Generał nie ma wątpliwości. Przerywam milczenie i podaję datę zakończenia wojny. Będzie i po linii i na bazie. I tylko to się liczy.

      około 6 miesiące(ęcy) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      Przy rosyjskiej koncepcji wojny z Ukrainą warto sobie przemyśleć łacińskie powiedzenie „Nec Hercules contra plures”. No chyba, że my wszyscy z Herkulesem… ale i w takim wypadku konsekwencje należy przewidzieć.
      Obecnie mówi się o rewolucji na Kremlu, że przykładowo ubiją Putina. To byłby pusty gest, bo Rosja pozostanie taka, jaka jest, a to mogą zmienić tylko lata systematycznego wprowadzania zmian z wyprzedzeniem edukacyjnym. Co zmienił Gorbaczow? Wszystkie straty po nim są odrabiane...
      Podobno Putina stać jeszcze na rok wojny. Ukraińcy, przy pomocy z Zachodu, wytrzymają, ale inni? Berlin i sprzedajni Niemcy już „pękają”. Żadne społeczeństwo Zachodu nie jest tak wytrzymałe na niedogodności jak społeczeństwo rosyjskie. Żadnemu Francuzowi ani Niemcowi, czy innemu ze wspomnień dobrobytu nie wystarczą cebula i ziemniaki...
      Żadna wojna nie wzbogaciła armii rosyjskiej, ani afgańska, ani czeczeńska – rodziny już nawet o grobach z tych wojen zapominają. Na cmentarz chodzi się, by przerwać myślenie o tym, co ową śmierć spowodowało. Ważne są także okoliczności o których nikt nie chce pamiętać, bo tak definiuje się patriotyzm i on dominuje nad rodziną. Nie sądzę więc, żeby ukraińska wojna czegoś ich nauczyła. Oni dalej będą pouczać świat, zagarniać i napadać.
      Dużo zmieniło się przez ten rok wojny. Już Zachód nie „szczeka” u bram Rosji – niedługo znajdzie się tam na klęczkach. Na klęcząco u bram nowej Kanossy.

      około 6 miesiące(ęcy) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - inny gość

      Odnośnik bezpośredni

      Gdy prezydent Duda zarzucał opozycji, że modli się ona o "zwrot ojczyzny dojnej", nie przypuszczał chyba, co potrafią "rządzący prawie "przez ostatnich osiem lat":
      https://www.youtube.com/watch?v=M5L_hxOda8A

      około 6 miesiące(ęcy) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - jotefo

      Odnośnik bezpośredni

      Rozumiem, że autor w wielkim skrócie przedstawia historię Rosji, ale nie można mylić Tatarów z Mongołami. Czyngis han był Mongołem, a nie Tatarem.

      około 3 miesiące(ęcy) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz

    Wyróżnione

    Lubiane

    System komentarzy oparty o Komento

    Komentarze

    "Dzieło " AH - próba gniota - hołd dla putina - sierpa imłota ?
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Sierp_i_m%C5%82ot
    Min. Błaszczak: Rząd Tuska w r...
    18 minut(y) temu
    Nie kupuję w Lidlu, ty też nie kupuj.
    Wojewoda zbada prawidłowość wy...
    1 godzinę temu
    To rzeczywiście jest niepokojące: https://kobieta.wp.pl/nie-pojda-do-urn-trend-niepokoi-ekspertow-6944283916778304a Na potwierdzenie tego mam „zeznani...
    Debatka czyli polityczne przty...
    10 godzin(y) temu
    Córka stalinowca / AH /
    Nie bywa sobą
    zmienia oblicze
    nie ... na twarzowe
    na... POtylicę
    Debatka czyli polityczne przty...
    12 godzin(y) temu
    SZARY, czy Witold Mierzejewski (cenię go) to Twój kumpel ze studiów na WSP? Pytam, bo AS jakoś zawahał się i nie dopowiedział. Przecież WM nie ma się ...
    Zmarł olsztyński fotografik Wi...
    13 godzin(y) temu
    Nasza sytuacja geopolityczna pogarsza się. Dotąd byliśmy otoczeni przez dwóch odwiecznych wrogów. Teraz dochodzi trzeci, też niezwykle niebezpieczny i...
    Debatka czyli polityczne przty...
    15 godzin(y) temu

    Ostatnie blogi

    • Michał Wypij, Paweł Warot – komentarz osobisty Bogdana Bachmury Bogdan Bachmura Dużo łatwiej o krytykę osób, których nie darzymy sympatią, z którymi jesteśmy w sporze lub konflikcie. Ale tym razem jest… Zobacz
    • Polska racja stanu - refleksje po obejrzeniu "Resetu" Zbigniew Lis Do napisania tego artykułu skłoniły mnie bulwersujące fakty i ujawnione dokumenty, przedstawione podczas emisji serialu dokumentalnego "Reset" w TVP1, który… Zobacz
    • Modlitwa kardynała de Richelieu (komentarz do sprawy Jana Pawła II) Bogdan Bachmura Tyle znanych osób i organizacji zatroskanych o dobre imię Jana Pawła II wzywa i apeluje o natychmiastowe działanie, że z… Zobacz
    • Dwie wojny... Adam Kowalczyk 192 lata temu, 5 lutego 1831 r., Moskale nie mogąc pogodzić się niewdzięcznością Polaków nie potrafiących docenić i pokochać ruskiego… Zobacz
    • 1

    Najczęściej czytane

    • Janusz Cieszyński - jedynką PiS w Olsztynie. Na 20. miejscu Szmit
    • Relacja z pikiety i akcji ulotkowej przeciwników inwestycji Lidla w Gietrzwałdzie 10.09.
    • Relacja z pikiety i akcji ulotkowej przeciwników inwestycji Lidla w Gietrzwałdzie 10.09.
    • Sąd uchylił decyzję wojewody uchylającą pozwolenie na budowę Centrum Lidla w Gietrzwałdzie
    • Czy ks. Tomasz Szałanda stał się nieformalnym rzecznikiem Lidla?
    • Poseł Zbigniew Babalski odchodzi z polityki. Powodem jest 6. miejsce na liście
    • Znamy nowego dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego UWM
    • PILNE! Szubienice do likwidacji! Prezydent Olsztyna przegrał w WSA z ministrem kultury
    • Partie ogłosiły pełne listy kandydatów z Olsztyna i Elbląga. Wg sondażu Kantar PiS wygrywa wybory
    • Smutni ludzie na wiecu Trzaskowskiego w Olsztynie, radośni w Gietrzwałdzie. Dlaczego?
    • Wojewoda zbada prawidłowość wydania pozwolenia na budowę Lidla w Gietrzwałdzie
    • Spór o Ukrainę w sierpniowej "Debacie"

    Wiadomości Olsztyn

    • Olsztyn

      • Zmarł olsztyński fotografik Witold Mierzejewski

        2023-09-21 22:39:22

        Zmarł olsztyński fotografik i wydawca Witold Mierzejewski 18 września w wieku 66 lat (1957-2023),...

      • Kim jest Marek Żejmo, autor książki "Liderzy podziemia Solidarności"? (cz. 6)

        Adam Jerzy Socha 2023-09-13 07:00:27

        Na swój proces lustracyjny Marek Żejmo powołał licznych świadków, głównie byłych funkcjonariuszy SB i...

      • Protest w SM "Jaroty" w Olsztynie: "tańsza woda, tańszy zarząd"

        2023-09-12 09:59:19

        Kolejny protest członków SM ‘Jaroty” w Olsztynie. Tym razem został wywołany dużymi kwotami, które...

    Wiadomości region

    • Region

      • Wojewoda zbada prawidłowość wydania pozwolenia na budowę Lidla w Gietrzwałdzie

        2023-09-20 09:29:34

      • Sąd uchylił decyzję wojewody uchylającą pozwolenie na budowę Centrum Lidla w Gietrzwałdzie

        2023-09-17 19:03:27

        Protestujący przeciwko budowie Centrum Dystrybucyjnego Lidl w Gietrzwałdzie wiązali nadzieje z...

      • Oskarżony o porzucenie w lesie chorego kota

        2023-09-12 12:22:14

        Sąd zajął się sprawą mężczyzny oskarżonego o porzucenie w lesie chorego kota Sąd Rejonowy w...

    Wiadomości Polska

    • Polska

      • Min. Błaszczak: Rząd Tuska w razie wojny był gotowy oddać połowę Polski.

        2023-09-17 21:12:17

        PiS pokazało w niedzielę nowy spot dot. bezpieczeństwa Polski, w którym szef MON stwierdził, że w...

      • Dlaczego wojsko rosyjskie opuściło Polskę dopiero w 1993, a nie w 1989 roku?

        prof. Marek Konrat 2023-09-17 15:25:53

        Dopóki w polskich granicach stacjonowały rosyjskie wojska, Polska była państwem zmierzającym do...

      • 17.IX.1939. Pod czerwonym butem

        Sławomir Kalbarczyk 2023-09-17 15:14:19

        To nie była „zwykła” napaść, bo nawet zakładając, że każda agresja jest wyjątkowa, musimy w tej...

    O debacie

    • O Nas
    • Autorzy
    • Święta Warmia

    Archiwum

    • Archiwum miesięcznika
    • Archiwum IPN

    Polecamy

    • Klub Jagielloński
    • Teologia Polityczna

    Informacje o plikach cookie

    Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.