logodebata

Wspomóż jedyny portal na Warmii i Mazurach, który nie boi się publikować prawdy o politykach i jest za to ciągany po sądach. Nigdy, przez 18 lat istnienia, nie dostaliśmy 1 grosza dotacji publicznej. Redaktorzy i autorzy są wolontariuszami. Nr konta bankowego Fundacji „Debata”: 26249000050000450013547512. KRS: 0000337806. Adres: 11-030 Purda, Patryki 46B

środa, czerwiec 10, 2026
  • Debata
  • Wiadomości
    • Olsztyn
    • Region
    • Polska
    • Świat
    • Urbi et Orbi
    • Kultura
  • Blogi
    • Łukasz Adamski
    • Bogdan Bachmura
    • Mariusz Korejwo
    • Adam Kowalczyk
    • Ks. Jan Rosłan
    • Adam Jerzy Socha
    • Izabela Stackiewicz
    • Bożena Ulewicz
    • Mariusz Korejwo
    • Zbigniew Lis
    • Marian Zdankowski
    • Marek Lewandowski
  • miesięcznik Debata
  • Baza Autorów
  • Kontakt
  • Jesteś tutaj:  
  • Start
  • Blogi
  • Adam Kowalczyk
  • Osamotnieni

Adam Kowalczyk

Osamotnieni

Szczegóły
Opublikowano: niedziela, 18 luty 2018 18:36
Adam Kowalczyk

Od XVIII w. część Polaków ogarnął jakiś obłęd nakazujący im szukać sojuszników daleko. I pozostało nam to do dzisiaj. Stanisław Cat-Mackiewicz nazywał takie sojusze egzotycznymi. Jak pisze Cat: Jeśli utrata niepodległości przez jakieś państwo pociąga utratę niepodległości innego państwa, to sojusz pomiędzy tymi dwoma państwami jest sojuszem naturalnym, wskazanym. Jeśli jednak utrata niepodległości przez Polskę nie jest groźna dla naszego sojusznika, to jest to sojusz egzotyczny. I, tak naprawdę, niewiele lub nic nam nie dający.

Dla przykładu taka niezbyt interesująca się Polską Wielka Brytania w końcu XVIII w. nagle doceniła Polskę jako sojusznika w tworzonej razem z Prusami koalicji antyrosyjskiej. Polska poszła w to jak w dym, lecz do Londynu pojechał poseł Katarzyny II Siemion Woroncow i wyperswadował Anglikom te pomysły. Z całej tej koalicji pozostała jedynie wojna polsko-rosyjska, w której Polska została pobita i poddana II rozbiorowi przez Rosję i niedoszłego sojusznika Prusy.

Jednak Polacy są niezdolni do uczenia się na błędach, nawet własnych. Już dwa lata później polscy patrioci zaangażowali się z porozumienie z Francją. Tadeusz Kościuszko spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Francji i dowódcą Armii Centralnej generałem Charles François Dumouriez. Zamierzał uzyskać pomoc rewolucyjnej Francji dla planowanego powstania. Francuz oczywiście pomógł. Najlepiej mu jednak wyszło przekazanie planów Insurekcji Prusakom, a ci natychmiast przekazali je Katarzynie. Polskę oczywiście szlag trafił, ale za to wojska pruskie zamiast do Francji wkroczyły do Polski.

Niczego nas to nie nauczyło i do końca trzymaliśmy z Napoleonem. Zresztą nie tylko z nim. Przez cały wiek XIX liczyliśmy na pomoc Francji i Wielkiej Brytanii, które nic nam dać ani nie chciały, ani nie miały możliwości. Jeden z nielicznych przytomnych polityków polskich margrabia Zygmunt Wielopolski zapytał kiedyś ironicznie gorącogłowych patriotów czy flota brytyjska podpłynęła już pod Częstochowę.
Rozsądek zdawał się zwyciężać kiedy w roku 1921 zawarliśmy sojusz z Francją skierowany przeciwko Niemcom. Potem, gdy Francja zaczęła kombinować jak by tu się wypisać z sojuszu zostaliśmy niejako w zawieszeniu. I nagle, w obliczu nadchodzącej wojny, gdy III Rzesza szykowała się do uderzenia na Zachód, przypomniano sobie o nas. W początkach 1939 r. Anglicy nagle zaoferowali nam sojusz. Był to typowy sojusz egzotyczny. Utrata niepodległości przez Polskę bynajmniej nie pociągała za sobą utraty niepodległości Anglii. Przeciwnie, w XIX w. nie było państwa polskiego, a dla Anglii były to czasy rozwoju i potęgi. Poszliśmy w to jak w dym. Nikt nie zastanawiał się nad tym, że Wielka Brytania miała wprawdzie wielką flotę ale wojska na Wyspach raptem 6 dywizji (Polska ok. 40). Zgodnie z brytyjskimi (nie naszymi) przewidywaniami Niemcy odwrócili kierunek pierwszego uderzenia, Zachód zyskał 8 miesięcy, a zgodnie ze słowami margrabiego Wielopolskiego flota brytyjska nie pomogła nam ani pod Częstochową, ani w bitwie nad Bzurą. Ironią losu było to, że to nasza mała flota wojenna ewakuowana na Zachód wspierała najpotężniejszą flotę świata, wspaniałą Royal Navy. Potem kazali sobie zapłacić za amunicję zużytą w ich obronie.

Po wojnie potwierdziły się słowa Cata. Niepodległość Francji i Wielkiej Brytanii nie była niczym zagrożona, natomiast Polska stała się państwem wasalnym w stosunku do Związku Radzieckiego.

W końcu jednak zmieniła się koniunktura międzynarodowa i Polska odzyskała pełną swobodę ruchów. Zdawałoby się, że czegoś powinniśmy się byli nauczyć. Niestety, jeżeli z historii można
wyciągnąć jakąś naukę to tylko taką, że jeszcze nigdy Polacy z historii niczego się nie nauczyli.

Postawiliśmy na sojusz z USA. Dalej już znaleźć kogoś trudno było chyba, że Australijczyków na kangurach. Sojusz z USA jako taki jeszcze mógł być uzupełnieniem jakiegoś normalnego aliansu, takim zabezpieczeniem żeby nam inny sojusznik nie zhardział za bardzo. Ale taki numer to nie z nami. Jak z USA to z USA. Musimy po swojemu. Wpierw palimy wszelkie mosty na wschodzie. Bez mała ogłaszamy wojnę z Rosją, rwiemy wszelkie stosunki handlowe i drażnimy Moskwę jak tylko potrafimy. No i ogłaszamy, że Rosjanie są nam wrodzy i knują. Nie lubią nas. A niby za co? Jak to mi powiedział mój angielski Polak obserwujący sytuację na odległość – „A co ty byś myślał gdybyś ciągle miał pod nogami chomika, który myśli, że jest lwem i ciągle próbuje ugryźć cię w mały palec u nogi?” Polska zachowuje się jak taki chomik. Tak to wygląda z daleka.

Po takim przygotowaniu swojej pozycji błagamy Amerykanów, żeby nas ratowali przed Rosją. Stany Zjednoczone to sprawdzony, i to boleśnie, sojusznik. Byli naszym sojusznikiem w czasie wojny czego dali wyraz w porozumieniach ze Stalinem w Teheranie i w Jałcie. Nie mieli nic przeciwko oddaniu Polski Stalinowi i zagarnięciu przez ZSRR polskich Kresów, ale w zamian za to protestowali, nieskutecznie na szczęście, przeciwko granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej.

Gdybyśmy jeszcze mieli jakieś wątpliwości co do rzetelności USA przypomnijmy sobie argentyńsko-brytyjską wojnę o Falklandy w 1982 r. Stany Zjednoczone były sojusznikiem obu walczących stron. Dla przyzwoitości powinny chociaż zachować neutralność w tym konflikcie. Może i powinny, ale wsparły Anglików logistycznie i wywiadowczo.

Teraz są naszym jedynym liczącym się sojusznikiem. Skoro tak to my jak w dym. Wojna z tradycyjnie przyjaznym Polsce Irakiem? Idziemy się bić za amerykańskie interesy. Nasi żołnierze giną, a w nagrodę Amerykanie wyganiają w diabły polskie firmy z Iraku. Jakie wnioski wyciągnięto w Warszawie? Ano takie, że chyba za mało się dla nich staramy. Ścichło więc skomlenie o zniesienie wiz i wysłaliśmy wojsko na kolejną wojnę. Tym razem w Afganistanie. Dzięki tej sojuszniczej wojnie w pewnym momencie zdołaliśmy wysłać z Polski wszystkie zmodernizowane śmigłowce bojowe. U nas nie zostało nic. Przy okazji okazało się, że utknęła modernizacja armii bo pieniądze wydaliśmy na Afganistan. Tyle było szumu i pyskowania, że wojsko jest uzbrojone w poradziecki szmelc, a teraz okazuje się, że ten „ruski szmelc” jest na wyposażeniu naszej armii do dnia dzisiejszego, czyli po 29 latach wspierania nas przez sojusznika. Więc albo nie był to wcale taki szmelc albo... jesteśmy zwyczajnie bezbronni.

Sojusznik ciągle jakby nie do końca z nas zadowolony więc posłaliśmy samoloty – w tym wszystkie cztery F16 w pełni wyposażone elektronicznie – na kolejną wojnę do Syrii. Tam pomagamy obalić legalny rząd prezydenta Baszszara al-Asada bo nie spełnia oczekiwań amerykańskich. Tu trafiła kosa na kamień, bo Asad poprosił o pomoc Rosję i sprawa się rypła. Asad wygrywa pomimo jawnej już pomocy udzielanej przez USA terrorystom z ISIS.

Po tych wszystkich doświadczeniach wyszło na to, że my ciągle musimy dla Amerykanów wojować, a oni nawet wiz nam nie zniosą. Ale za to będą umierać w obronie Polski. W tej jednak sprawie jestem niedowiarkiem.

Przyszedł nagle czas na sprawdzenie sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi. Takie sprawdzenie na sucho, w małej sprawie. Ot, zwykła klasówka. Pierwsze symptomy złego mieliśmy w samym szczycie histerii antyrosyjskiej, kiedy to Rosjanie mieli w czasie wspólnych manewrów zająć Białoruś i zaraz potem uderzyć na Polskę w celu zajęcia przesmyku suwalskiego. Tak przynajmniej gadał Antoni Macierewicz i kilku innych nawiedzonych.

Wtedy w amerykańskiej TV było o tym sporo i CNN zaprosiła do studio generała Colina Powella byłego przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów (1989–1993), doradcę prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego (1987–1989) i sekretarza stanu Stanów Zjednoczonych (2001–2005). To człowiek naprawdę zorientowany w sprawie polityki i zamiarów USA. Otóż ten pan oświadczył wprost, że cała ta sprawa nie ma większego znaczenia. Powiedział, że w razie czego Rosjanie w ciągu trzech dni dojdą do Odry i tam zostaną zatrzymani. Wiedzą o tym dobrze i dalej pchać się nie będą. Faktycznie, w Waszyngtonie można odetchnąć. Tylko nam się może zrobić duszno. Ale to powiedział emeryt więc najwygodniej było zlekceważyć go zupełnie.

Ale jak zlekceważyć sytuację z ostatnich dni?

Zostaliśmy z zaskoczenia i bezceremonialnie zaatakowani politycznie przez Izrael. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że polski rząd treść uchwalanego prawa uzgadniał z Izraelem i ze Stanami Zjednoczonymi, co w połączeniu z pobytem wojsk amerykańskich w Polsce stawia pod znakiem zapytania naszą suwerenność. Wyjątkowo aroganckie zachowanie Izraela zostawmy na boku.

Zajmijmy się zachowaniem naszego głównego sojusznika, którego sami poprosiliśmy o wprowadzenie wojsk do Polski. Otóż ten nasz „sojusznik” ni mniej ni więcej tylko zażądał zawetowania ustawy o IPN. Oczywiście wypowiadali się bardzo dyplomatycznie.

Jesteśmy także zaniepokojeni, że reperkusje, które wprowadza projekt ustawy, mogą mieć wpływ na strategiczne interesy Polski a także jej relacje - również ze Stanami Zjednoczonymi i Izraelem. Tłumacząc to na język mniej dyplomatyczny jest to zwyczajna groźba.

To oczywiście nie wszystko. Nie zamierzam tu pisać o różnych listach podpisywanych przez kongresmenów pod ogólnym hasłem dajcie Żydom szmal. Są grubsze sprawy.

W rozmowie na falach RMF FM ambasador Stanów Zjednoczonych w Warszawie, Paul Jones mówi: W sprawie nowelizacji ustawy o IPN jesteśmy gotowi do dialogu [...] To nie jest dla nas nowa sprawa, nie trzeba nam tłumaczyć samego prawa ani jego uzasadnienia. Rozmawialiśmy o tym kanałami dyplomatycznymi od wielu miesięcy. [...] Nasze stanowisko było jasne. Mówiąc wprost, oczekiwaliśmy że to prawo zostanie zmodyfikowane i pewne uwagi, nasze i innych, zostaną wzięte pod uwagę.

Ponadpartyjny Zespół ds. Zwalczania Antysemityzmu Kongresu USA (Congressional Antiemitism Task Force) wysłał list do Andrzeja Dudy, w którym kongresmeni apelują, by głowa państwa polskiego zawetowała nowelizację ustawy o IPN. Jesteśmy zaniepokojeni uchwaloną niedawno przez Sejm i oczekującej na rozpatrzenie przez Senat ustawą, która przewiduje karanie za doniesienia o polskim współudziale w nazistowskich zbrodniach przeciw Żydom podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej.
Jesteśmy głęboko zaniepokojeni, ponieważ może mieć to wpływ na dialog, stypendia i odpowiedzialność w Polsce za Holokaust. […] Mamy nadzieję, że prezydent opowie się przeciwko tej ustawie i zawetuje ją. Oczekujemy na zaangażowanie i odpowiedź.

Swoją drogą czemu w USA nie ma zespołu ds. zwalczania antypolonizmu?

W lutym 2017 r. odbyła się Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy i senatora Johna McCaina. W piątek 17 lutego podczas panelu dyskusyjnego McCain niespodziewanie zwrócił się do prezydenta Dudy mówiąc: Myślę, że jednym z krajów, który zostanie poddany pewnej presji, jest pański.

Ani Prezydent Duda, ani jego współpracownicy nie wyjaśnili o co tak naprawdę chodziło, zasłaniając się ogólnikami i wskazując na napiętą sytuację na świecie. Nie pomogły także formalne wnioski opozycji o wyjaśnienie sprawy.

Niespodziewanie Polskę poparły Niemcy. Federalny Minister Spraw Zagranicznych Sigmar Gabriel powiedział odnośnie polskiej ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (03.02.2018):
„Pełne rozliczenie z własną historią i z własną odpowiedzialnością jest dla nas Niemców stałym moralnym zobowiązaniem w obliczu zbrodni popełnionych przez Niemców i przez Niemcy także w Polsce.
Nie ma najmniejszej wątpliwości co do tego, kto jest odpowiedzialny za obozy zagłady, kto je prowadził i kto zamordował w nich miliony Żydów europejskich – a mianowicie Niemcy. To nasz kraj i nikt inny popełnił to zorganizowane masowe morderstwo. Pojedynczy kolaboranci nic tu nie zmieniają.”

Kolejną niespodzianką była odsiecz ze Wschodu. Polskę poparł szef Czeczenii Ramzan Kadyrow oraz Siergiej Żelezniak, zastępca sekretarza Rady Generalnej partii Jedna Rosja, z której wywodzi się prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin. Naród polski cierpiał przez wszystkie okropności nazizmu i zapłacił za to tysiącami niewinnych żyć. Decyzja legislacyjna polskiego Senatu odzwierciedla opinię obywateli polskich, którzy nie chcą powtórki z tragedii II wojny światowej i którzy protestują przeciwko zmartwychwstaniu nazizmu na sąsiedniej Ukrainie – stwierdził rosyjski parlamentarzysta.

Podsumowując musimy stwierdzić, że w sprawie w sumie naprawdę drobnej, która nie powinna być przedmiotem zainteresowania USA, Stany Zjednoczone otwarcie wystąpiły przeciwko Polsce tylko dlatego, że Izrael tego sobie życzy. Nawet Niemcy, którzy mają interes w zamazaniu swojej odpowiedzialności, uznali, że trzeba poprzeć Polskę.

W takiej sprawie nasz „sojusznik” wystąpił przeciwko nam, stał się naszym przeciwnikiem. Wystarczył głos jakichś krzykaczy z Izraela w sprawach niedotyczących USA.

Czy ktoś przytomny na umyśle sądzi, że w sytuacji prawdziwego zagrożenia naszych interesów, gdy trzeba będzie położyć życie Amerykanów na szali, pomogą nam?
Spójrzmy prawdzie w oczy. Ten sojusz to wydmuszka potrzebna do wykorzystania nas. W rzeczywistości jesteśmy osamotnieni. Jeśli w porę nie zmienimy polityki, to przyjdzie drogo nam za to zapłacić.
Adam Kowalczyk
Publicysta, felietonista, w latach dziewięćdziesiątych wydawca tygodnika „Gazeta Warmińska”, członek Stowarzyszenia „Święta Warmia”

Tweet
Pin It
  • Poprzedni artykuł
  • Następny artykuł

Skomentuj

Komentuj jako gość

    0

    Biorą udział w konwersacji

    Komentarze (81)

    • Sortuj - najpierw najstarsze
    • Sortuj - najpierw najnowsze
    • Subskrybuj poprzez e-mail
    Pokaż poprzednie komentarze
    • Gość - inny gość

      W odpowiedzi na: Gość - SZARY
      Odnośnik bezpośredni

      Lubię czytać, słuchać i oglądać ludzi, których szanuję.

      około 8 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - grab

      Odnośnik bezpośredni

      Przeczytałem i włos się jeży na głowie. Niektóre elementy tego textu znane mi były od dawna jako prawda. Nawet gdyby połowa tego była efektem urojeń autora to i tak sprawa jest niewyobrażalnie poważna i wymaga zastanowienia.

      około 8 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - grab

      Odnośnik bezpośredni

      Chodzi o text Grzegorza Brauna.

      około 8 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - grab

      Odnośnik bezpośredni

      Warto też posłuchać jakie zdanie na ten temat ma Jerzy Targalski, jeśli ktoś jest zainteresowany.

      około 8 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - inny gość

      W odpowiedzi na: Gość - grab
      Odnośnik bezpośredni

      Kilka razy widziałem i słuchałem Jerzego Targalskiego, i nigdy nie zrobię tego więcej. Podobnie jak w przypadku Grzegorza Brauna, szkoda mi nerwów.

      około 8 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - grab

      Odnośnik bezpośredni

      To nie są rzeczy dla nerwowych, jeno dla ludzi poważnie zainteresowanych naszą przyszłością.

      około 8 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - inny gość

      W odpowiedzi na: Gość - grab
      Odnośnik bezpośredni

      @grab, proszę interesować się swoją przyszłością, a moją zostawić w spokoju.

      około 8 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - EWA

      Odnośnik bezpośredni

      Przedstawiłam pogląd P. Brauna. Czy słuszny - to się okaże. Oby nie.
      Dla mnie probierzem intencji władz w W-wie jest podjęcie decyzji dot. ekshumacji w Jedwabnem, żeby wyjaśnić, czy mamy się kajać, czy wręcz przeciwnie.
      Tak samo, jak drugim probierzem będzie zastosowanie lub nie zapisów nowelizacji ustawy o IPN wobec tego pana:
      https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/polska-regiony/ukrainski-historyk-warszawy-czlonkowie-upa-byli-sa-beda-bohaterami-dla-ukraincow-polsce/

      Bo nie wyobrażam sobie, żeby w Polsce mieszkał np. Niemiec, który by twierdził, że członkowie SS byli, są i będą bohaterami dla Niemców, a Polska wydatkowałaby z wdzięczności za te słowa pieniądze podatników na rzecz Niemców.
      Chociaż... ostatnio wyobraźnia wydatnie mi się poszerzyła.

      około 8 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - grab

      Odnośnik bezpośredni

      @ inny gość - tak się składa, że dopóki jesteś polskim obywatelem, Twoja i moja przyszłość w pewnych obszarach są ze sobą nierozerwalnie związanie, niezależnie od czyjegokolwiek chcenia, czy nie chcenia.

      około 8 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - inny gość

      W odpowiedzi na: Gość - grab
      Odnośnik bezpośredni

      Poddaję się. Uff... co za ulga.

      około 8 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz

    Wyróżnione

    Lubiane

    System komentarzy oparty o Komento

    Komentarze

    Sosak and Sosak Będzie wyglądał jak Inka, Tytanik czy hale na Pułaskiego czy Zatorzu
    Kolejne zapewnienie władz Olsz...
    13 godzin(y) temu
    Szok .Prokop i Arent głośno, wyrzucali wtedy niewygodnych,dociekliwych członków PiS .Kiedy odpowiedzą za przekrety za mobbing.
    Dlaczego samorządowcy zostali ...
    14 godzin(y) temu
    Taka sytuacja. Oskarżony PG-dyrektor w Energii (związany z PSL), oskarżony PP-dyrektor w KRUS (PSL), oskarżony JS-wiceprezes w gminnej spółce(KO). Ci...
    Dlaczego samorządowcy zostali ...
    14 godzin(y) temu
    Na całą Europę..., to Zełeńskiemu udało się rozpowszechnić prawdę o Rzezi Wołyńskiej,
    np. w Szwecji: https://samnytt.se/fran-nazikollaboratorens-beg...
    Radni wojewódzcy PiS domagają ...
    14 godzin(y) temu
    Powołujesz się na JK, no to proszę:

    Kaczyński o Ukrainie: z Banderą do Europy nie wejdziecie.
    "Lider PiS był też w tym kontekście pytany o wzrost ...
    Radny: „Czy szkoła w Bartoszyc...
    14 godzin(y) temu
    Bo Kremla nic tak nie cieszy, jak konflikt między Polską i Ukrainą. Konflikt publiczny, na całą Europę...
    Radni wojewódzcy PiS domagają ...
    16 godzin(y) temu

    Ostatnie blogi

    • Apel o optymizm na wypadek wojny Dwadzieścia rosyjskich dronów, które ostatnio wleciały do Polski wzbudziły u wielu moich rodaczek i rodaków głęboki niepokój, a często przerażenie… Zobacz
    • Barbarzyński atak "silnych ludzi" Tuska na praworządność Zbigniew Lis Motto Tuska: Będziemy stosować prawo, tak jak my je rozumiemy, czyli uchwałami Sejmu i rozporządzeniami zmieniać ustawy, wg zasady –… Zobacz
    • Co trzeba zrobić, żeby PiS wygrało kolejne wybory? Zbigniew Lis Wielu Polaków głosujących nie za opozycją, tylko przeciw PiS, nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji ich decyzji oraz z powagi… Zobacz
    • Michał Wypij, Paweł Warot – komentarz osobisty Bogdana Bachmury Bogdan Bachmura Dużo łatwiej o krytykę osób, których nie darzymy sympatią, z którymi jesteśmy w sporze lub konflikcie. Ale tym razem jest… Zobacz
    • 1

    Najczęściej czytane

    • Wyborcza sporządziła listę osób do zwolnienia z pracy, związanych z PiS
    • Wójt i radni Gietrzwałdu odpowiedzieli agresją na apel Kamińskiego
    • Od 3 lat wywołuje fałszywe alarmy, sąd go wypuścił i Wiktor P. nasłał policję na dziennikarzy TV Republika
    • Radny: „Czy szkoła w Bartoszycach (...) uczy, że Bandera jest bohaterem...”
    • Ks. Alfred Borski: "Pani Urszula Pasławska jest żoną Marka Michniewicza"
    • Rekonstrukcja pałacu w Klewkach za 9 mln zł przez dekonstrukcję?
    • Spalarnia śmieci w Olsztynie nie powstrzymała kolejnej podwyżki za odpady
    • Prokuratura w Olsztynie chce kasacji wyroku w sprawie adwokata od "trumny na kółkach"
    • Metropolita Warmiński poświęcił Muzeum Objawień w Gietrzwałdzie
    • "Dość hamowania olsztyńskich inwestycji!" Polemika radnego Andrasza z radnym Głażewskim
    • Marsz w Olsztynie w obronie Radia Maryja i Telewizji TRWAM
    • Poseł PSL Urszula Pasławska chce zniesienia obowiązkowej matury z matematyki

    Wiadomości Olsztyn

    • Olsztyn

      • Kolejne zapewnienie władz Olsztyna: "szubienice" zostaną rozebrane

        Adam Jerzy Socha 2026-06-13 13:50:36

        Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej, znany mieszkańcom Olsztyna jako „szubienice”,...

      • Prokuratura w Olsztynie chce kasacji wyroku w sprawie adwokata od "trumny na kółkach"

        2026-06-01 08:29:41

        Prokurator okręgowy w Olsztynie złożył wniosek do Prokuratury Krajowej o rozważenie złożenia kasacji...

      • Spalarnia śmieci w Olsztynie nie powstrzymała kolejnej podwyżki za odpady

        Jarosław Babalski 2026-05-28 08:07:21

        Były prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz (wspierany przez radnych PO), odpowiadał na protesty...

    Wiadomości region

    • Region

      • Dlaczego samorządowcy zostali oskarżeni w procesie Helpera?

        Adam Jerzy Socha 2026-06-09 09:53:42

        „Zawiedliśmy się na osobach, które z pozoru, wyglądu, usposobienia, wydawały się, że są uczciwe (...)...

      • Radni wojewódzcy PiS domagają się kontroli w ukraińskich szkołach

        Adam Jerzy Socha 2026-06-08 17:07:39

        Radni wojewódzcy PiS Paweł Warot i Piotr Soćko domagają się od wojewody warmińsko-mazurskiego, kurator...

      • Radny: „Czy szkoła w Bartoszycach (...) uczy, że Bandera jest bohaterem...”

        Adam Jerzy Socha 2026-06-07 18:11:29

        Radni Sejmiku Warmińsko-Mazurskiego z klubu PiS zwołali na poniedziałek 8 czerwca konferencję prasową...

    Wiadomości Polska

    • Polska

      • Aresztowano dziennikarza Kraskowskiego. Ujawnił związki Giertycha z aferą Polnord

        2026-06-10 07:18:56

        Sąd Rejonowy w Piasecznie zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla znanego dziennikarza śledczego...

      • Polską rządzi oligarchia partyjna. Czy nowa Konstytucja to zmieni?

        Bogdan Bachmura 2026-06-01 09:03:33

        To dobrze, że prezydent Karol Nawrocki powołał Radę Nowej Konstytucji. To znacznie poważniejsza...

      • Wójt i radni Gietrzwałdu odpowiedzieli agresją na apel Kamińskiego

        Adam Jerzy Socha 2026-05-30 20:02:15

        Agresją i kpinami zareagowali radni i wójt Jan Kasprowicz, na wystąpienie na sesji Rady Gminy w...

    O debacie

    • O Nas
    • Autorzy
    • Święta Warmia

    Archiwum

    • Archiwum miesięcznika
    • Archiwum IPN

    Polecamy

    • Klub Jagielloński
    • Teologia Polityczna

    Informacje o plikach cookie

    Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.