Debata maj2022 okl

logo flaga polukr

 

 

 

Prosimy Czytelników i Przyjaciół o wpłaty na wydawanie miesięcznika „Debata” i portalu debata.olsztyn.pl. Od Państwa ofiarności zależy dalsze istnienie wolnego słowa na Warmii. Nr konta bankowego Fundacji „Debata”: 26249000050000450013547512. KRS: 0000 337 806. Adres: 10-686 Olsztyn, ul. Boenigka 10/26.

środa, maj 25, 2022
  • Debata
  • Wiadomości
    • Olsztyn
    • Region
    • Polska
    • Świat
    • Urbi et Orbi
    • Kultura
  • Blogi
    • Łukasz Adamski
    • Bogdan Bachmura
    • Mariusz Korejwo
    • Adam Kowalczyk
    • Ks. Jan Rosłan
    • Adam Jerzy Socha
    • Izabela Stackiewicz
    • Bożena Ulewicz
    • Zbigniew Lis
  • miesięcznik Debata
  • Baza Autorów
  • Kontakt
  • Jesteś tutaj:  
  • Start
  • Wiadomości
  • Region
  • Mieszkańcy Plusk zgłosili uwagi do budowy megahotelu w Rybakach nad jez. Łańskim

Region

Mieszkańcy Plusk zgłosili uwagi do budowy megahotelu w Rybakach nad jez. Łańskim

Szczegóły
Opublikowano: wtorek, 15 marzec 2022 15:02

Planowana budowa w Rybakach nad jeziorem Łańskim, ogromnego kompleksu hotelowego, wchodzi w decydującą fazę. We wtorek 15 marca we wsi Pluski odbyło się zebranie mieszkańców, na którym zebrano uwagi do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu planowanej inwestycji. Plan zezwala na obiekty w sumie na 2 tysiące gości (Stawiguda, stolica gminy, liczy ok 2 tys mieszkańców, a Pluski, wieś najbliższa Rybak - 300 mieszkańców).

Inwestycja powstanie w niezwykłym i unikalnym przyrodniczo i krajobrazowo miejscu, na półwyspie, którego cała powierzchnia wynosi 28 ha, z czego ponad 27 ha stanowią lasy i zieleń. Na usługi turystyczne mpzp przewiduje ok. 3 ha (10.9% powierzchni półwyspu).

Teren objęty planem położony jest w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej, więc obiekty muszą zachować odległość 100 metrów od brzegu jeziora.

Na obszarze opisanym w planie jako UT01 o pow. ok. 1 ha, na którym stoi Dom Wędkarza, mogą powstać obiekty do 3 pięter wysokości. Można zabudować 40% tej powierzchni.

Na głównej działce inwestycyjnej (UT02), położonej przy drodze gminnej, przy plaży, o pow. ok. 2 ha, może powstać obiekt hotelowy o maksymalnej wysokości 154 metry nad poziomem morza (czyli 4-5-piętrowy).

Trzecia działka budowlana o pow. 4,3 ha, na której wydzielono 43 działki o pow. 1000 mkw. Na tych działkach mogą powstać obiekty do 10 metrów wysokości (40% terenu ma pozostać biologicznie czynna).

rybaki zmiana mpzp

Inwestor będzie musiał zbudować sieć kanalizacyjną i wodociągową. Ścieki mogą trafiać tylko do kanalizacji.

Pytania i głosy mieszkańców:

1. Gdzie pójdą ścieki w przypadku awarii kolektora?

2. Nas powinna interesować, jaka będzie korzyść dla mieszkańców Plusk, bo głównie zabierają głos osoby, które reprezentują interesy posiadaczy działek w Rybakach i po drugiej stronie jeziora i nie chcą w bezpośrednim sąsiedztwie hotelu. Czy możemy spodziewać się doprowadzenia gazu do Plusk przy okazji budowy hotelu w Rybakach?

Autor planu Dariusz Łaguna odparł, że to zależy od liczby odbiorców. Np. PGNiG odpowiedział Klewkom, że potrzebuje 2 tys odbiorców, żeby taka inwestycja się opłaciła. No i inwestor musi być zainteresowany tym źródłem energii.

3. Dlaczego plan wyznacza działki budowlane nad jeziorem, kiedy w Rybakach jest już wyznaczony teren pod budownictwo o pow. 10 ha?

Odp. Bo inwestor nie chce tam budować tylko nad jeziorem.

4. Przy 2 tysiącach gości, a trzeba doliczyć 300 pracowników, transport zaopatrzenia, to hotel wygeneruje taki ruch samochodów jak na autostradzie! Spaliny, hałas. Trzeba będzie zbudować ekrany.

Odp. Faktycznie hotelom opłaca się 70 proc. obłożenia miejsc noclegowych.

5. Mieszkaniec optujący za budową hotelu odparł, że część tego ruchu będzie można poprowadzić od strony Kurek na Szczytno, obecną drogą leśną.

Zbieranie uwag mieszkańców potrwa do końca marca, następnie przegłosuje je rada gminy i ta uchwała ostatecznie otworzy drogę inwestorowi.

Inwestycję ma zrealizować spółka BBI Development SA. z Warszawy. Archidiecezja Warmińska do spółki celowej Projekt Rybaki-Łańsk wniesie grunty o łącznej powierzchni ok. 15,5 ha ( Archidiecezja w Rybakach posiada teren o powierzchni 80 ha) i obejmie w spółce celowej 51% udziałów – poinformował „Debatę w 2019 roku Rafał Szczepański, Wiceprezes Zarządu spółki BBI Development SA, (ta sama Grupa Kapitałowa we współpracy z Archidiecezją Warszawską stawia Roma Tower – wieżowiec w centrum stolicy, nazywany powszechnie „Nycz Tower”.

Jak wyjaśnił mi w wywiadzie udzielonym „Debacie” abp dr Józef Górzyński, Metropolita Warmiński, dochód z kompleksu hotelowego kuria przeznaczy na ratowanie zabytkowych kościołów, których archidiecezja warmińska posiada najwięcej w Polsce, a finansowanie ich remontów ze strony państwa jest niewielkie.

Tutaj rozmowa


Pomysłodawca inwestycji Rafał Szczepański to też prezes Stowarzyszenia Kocham Pluski (w tej wsi zrealizował „Rezydencje Warmińskie”, kompleks 24 całorocznych, luksusowych willi). Oto jego informacje udzielone wówczas: Inwestycja (zabudowa) rozłożona będzie na powierzchni ok. 13,5 ha. Powierzchnia planowanej zabudowy wyniesie ok. 10 000 m2. Budynek hotelowy wzniesiony zostanie na terenie obecnie już przekształconym i nie zawierającym naturalnych zespołów roślinnych.

Planowany budynek hotelu nigdzie nie zbliży się na mniej niż 100 m do linii jeziora, zachowując wymogi Uchwały nr XXX/669/17 sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego w sprawie Obszaru Chronionego Krajobrazu Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej, zaś jego bryła nie przekroczy wysokości koron drzew i widoczna będzie z niewielkiej części tafli jeziora w prześwitach pomiędzy drzewami.

Plany przewidują realizację obiektu hotelowego o rozczłonkowanej bryle, wkomponowanej w istniejące wzniesienie, który zawierać będzie części: mieszkalną, konferencyjną, gastronomiczną i zespół SPA. Obiekt hotelowy będzie mógł gościć do 500 - 600 osób, zakładając stuprocentowe „obłożenie” (w praktyce średnio powinno przebywać na terenie ok. 300 - 400 gości). Ponadto zaplanowano 35 parterowych willi z użytkowym poddaszem, poszerzających ofertę wypoczynkową hotelu. Wille wkomponowane będą w istniejącą zieleń wokół zaniedbanego obecnie stawu i także oddalone będą od brzegu jeziora o ponad 100 m.

Grupa Kapitałowa BBI Development S.A. ma wnieść do spółki ok. 15 mln PLN poprzez bezpośrednie dofinansowanie, jak również poprzez potrącenia z wierzytelnościami należnymi z tytułu prac i usług wykonanych w ramach inwestycji przez podmioty z Grupy Kapitałowej BBI Development S.A.

Udział w zysku Archidiecezji wynosi 50,99 %, zaś spółki zależnej BBI Development S.A. 48,99 %. Komplementariusz ma udział w zysku wynoszący 0,02%.

Zaznaczam, że takie były przewidywania prezesa Szczepańskiego w 2019 roku. Zobaczymy na wtorkowym zebraniu w Pluskach, co z tego jest aktualne.

W Prognozie Oddziaływania na Środowisko inwestycji czytamy:
„Na podstawie posiadanych materiałów i wizji terenowej można wnioskować, iż teren opracowania jest w bardzo małym stopniu zanieczyszczony, a jakość jego środowiska jest dobra.

Jezior Łańskie o powierzchni 10,4 km2 stanowi element zlewni rzeki Łyny i jest największym jeziorem Pojezierza Olsztyńskiego. Jego średnia głębokość wynosi 16,1 m, a głębokość maksymalna to 53,8 m. Przez j. Łańskie przepływa rzeka Łyna, a prawie w 90 % zbiornik otoczony jest lasem.

Ponadto, jak podaje studium według klasyfikacji troficznej jezioro zaliczono do rzędu zbiorników niezanieczyszczonych, słabo zeutrofizowanych. Niepokojącym wydawał się jednak dość wysoki poziom fosforu ogólnego w epilimnionie. W związku z tym ochrona przed nadmierną eutrofizacją wymaga szczególnego zwrócenia uwagi na dostawę fosforu.

(Dodam, że jezioro Łańskie jest objęte strefą ciszy – przypis. A.Socha).

Obszar opracowania, o powierzchni około 27,3 ha, obejmuje teren półwyspu zlokalizowanego nad jeziorem Łańskim w obrębie Rybaki, w południowej części gminy Stawiguda.

Granice obszaru od strony północnej wyznaczają tereny zabudowy usług turystycznych (Archidiecezjalny Ośrodek Charytatywny CARITAS Archidiecezji Warmińskiej w Rybakach), a od strony wschodniej, południowej i w większości zachodniej – jezioro Łańskie. Od strony północno-zachodniej przedmiotowy teren graniczy z obszarem lasu, drogą gruntową i pastwiskiem. Analizowany teren jest w większości niezagospodarowany, z atrakcyjną pod względem przyrodniczym i krajobrazowym lokalizacją nad jeziorem Łańskim, w otoczeniu lasu i zadrzewień.

Zdecydowaną większość obszaru opracowania tworzą tereny zieleni, obszary lasu, zadrzewień, roślinność niska łąkowo-pastwiskowa, roślinność higrofilna, w niewielkim stopniu zieleń urządzona.

2. Zasady ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu:
1) teren planu położony jest w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej, w którym obowiązują przepisy w sprawie w/w obszaru chronionego krajobrazu, w tym w szczególności nakazy, zakazy i odstępstwa od zakazów;
2) teren planu położony jest w granicach obszaru specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 o nazwie „Puszcza Napiwodzko-Ramucka” (kod obszaru PLB280007), w którym obowiązują przepisy dotyczące ochrony przyrody i ochrony środowiska;
3) część terenu planu zgodnie z oznaczeniem na rysunku planu położona jest w granicach obszaru mającego znaczenie dla Wspólnoty Natura 2000 o nazwie „Ostoja Napiwodzko-Ramucka” (kod obszaru PLH280052), w którym obowiązują przepisy dotyczące ochrony przyrody i ochrony środowiska;
4) na rysunku planu wyznaczono pas szerokości 100 m od linii brzegowej jeziora Łańskiego, w którym obowiązuje zakaz lokalizacji obiektów budowlanych oraz odstępstwa od zakazu wynikające z przepisów o Obszarze Chronionego Krajobrazu Doliny Pasłęki;
5) ustala się zakaz lokalizacji przedsięwzięć zaliczanych do mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu przepisów o ochronie środowiska, z wyjątkiem inwestycji celu publicznego;
6) w zakresie przedsięwzięć zaliczanych do mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko obowiązują przepisy odrębne w szczególności dotyczące udostępniania informacji o środowisku i jego ochronie oraz przepisy dotyczące obszaru chronionego krajobrazu;
7) działania inwestycyjne realizowane w granicach planu nie mogą prowadzić do łamania nakazów i zakazów, w tym w szczególności zakazu zabijania dziko występujących zwierząt, niszczenia ich nor, legowisk, innych schronień i miejsc rozrodu oraz tarlisk, złożonej ikry wynikających z przepisów dotyczących Obszaru Chronionego Krajobrazu Puszczy
Napiwodzko-Ramuckiej
7) w zakresie odprowadzania ścieków sanitarnych ustala się – odprowadzanie ścieków sanitarnych do sieci kanalizacji sanitarnej na zasadach określonych w przepisach odrębnych;
Projekt planu zagospodarowania: minimalna powierzchnia nowo wydzielanej działki budowlanej – 2500 m2;
5) nieprzekraczalne linie zabudowy – zgodnie z oznaczeniem na rysunku planu;
6) odległości obiektów budowlanych od lasu należy przyjmować zgodnie z przepisami
odrębnymi dotyczącymi w szczególności ochrony przeciwpożarowej;
7) poziom posadowienia parteru budynków nie wyżej niż 0,5 m w odniesieniu do najwyższego
punktu istniejącego terenu mierzonego po obrysie budynku;
8) maksymalna wysokość zabudowy:
a) budynku hotelowego: mierzona od poziomu parteru – trzy kondygnacje nadziemne
jednak nie wyżej niż 12,0 m,
b) budynku związanego z funkcjonowaniem przystani wodnej: mierzona od poziomu parteru – nie wyżej niż 10,0 m,
c) pozostałych budynków: mierzona od poziomu parteru – dwie kondygnacje nadziemne
jednak nie wyżej niż 9,0 m,
d) pozostałych obiektów budowlanych: 6,0 m mierząc od poziomu terenu do najwyżej
położonego punktu obiektu;
9) geometria dachów: dachy dwuspadowe lub wielospadowe o symetrycznym nachyleniu
połaci głównych zawartym w przedziale od 25 do 45 stopni;
10) rodzaj pokrycia i kolorystyka dachów: dachówka w odcieniach czerwieni;
11) maksymalna wielkość powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni terenu
elementarnego: 0,40;
12) minimalna i maksymalna intensywność zabudowy: od 0,01 do 1,20;
13) obowiązuje zachowanie nie mniej niż 50% powierzchni działki budowlanej jako
biologicznie czynnej;

Puszcza Napiwodzko-Ramucka jest jedną z ważniejszych ostoi ptaków w Polsce. Dotychczas
stwierdzono tu 234 gatunków ptaków, w tym ok. 150 lęgowych.
Charakterystycznymi oddziaływaniami środowiskowymi, które potencjalnie pojawią się wraz z
pojawianiem się nowej zabudowy usług turystycznych i rekreacji indywidualnej są:
– wytwarzanie ścieków i odpadów; wzrost zapotrzebowania na wodę, energię elektryczną i
cieplną
– zmiany w szacie roślinnej (m.in. pojawienie się nowej roślinności) i w krajobrazie (nowe
obiekty)
– nowe źródło hałasu (zmiany niewielkie);
– ograniczenie powierzchni biologicznie czynnej, większy udział nawierzchni szczelnej
Na etapie eksploatacji zabudowy, wraz ze zwiększeniem liczby użytkowników tego terenu,
zwiększeniem intensywności zabudowy, pojawią się oddziaływania długoterminowe, m.in.:
– nieznaczne pogorszenie klimatu akustycznego,
– zwiększenie ilości wytwarzanych odpadów na tym terenie,
– zwiększenie ilości odprowadzanych ścieków,
– wzrost zapotrzebowania na wodę, energię elektryczną i cieplną,
– lokalnie zmniejszenie terenów biologicznie czynnych.
Hałas związany z funkcjonowaniem nowych obiektów budowlanych czy wzrost natężenia
ruchu samochodowego, związany z obsługą komunikacyjną ww. obiektów będzie prawie
niezauważalny i sezonowy.

W 2019 roku inwestor obiecywał mieszkańcom, w zamian za zgodę na inwestycję, iż skorzystają z doprowadzenia gazu oraz z miejsc pracy. Przeciwko inwestycji protestują organizacje ekologiczne.

KOMENTARZ

GDYBY TO ODE MNIE ZALEŻAŁO, TO CAŁE JEZIORO ŁAŃSKIE ZOSTAŁO BY OBJĘTE OCHRONĄ JAKO CO NAJMNIEJ PARK PRAJOBRAZOWY. Chyba nie muszę tłumaczyć, jak unikalne są walory przyrodnicze i krajobrazowe tego obszaru. Docenili to wcześniej właściciele PRL tworząc tzw. Imperium Łańskie. Żle się stało, że nie przekształcono po 1989 roku "Imperium" w Park. Teraz jeden inwestor po drugim będzie niszczył w sposób nieodwracalny ten dar natury.

Papież Jan Paweł II na zakończenie homilii wygłoszonej podczas Mszy św. w Olsztynie, 6 czerwca 1991 roku, zaapelował:

„Niech Bóg zachowa ten wielki skarbiec pięknej przyrody warmińskiej, pojezierza, lasów. Niech Bóg zachowa ten wielki skarbiec. Nie dajcie go nigdy w żaden sposób zniszczyć czy nawet uszkodzić, bo to jest wielkie dobrodziejstwo. I niech Bóg zachowa ludzi żyjących wśród tej przyrody. Niech zachowa ludzi, ich ciała i dusze, ich serca i sumienia, niech im pozwoli żyć w prawdzie, bo takie jest powołanie człowieka: żyć w prawdzie!”

Adam Socha

Na stronie NASZADEMOKRACJA ukazał się SPRZECIW dla projektowanego miejscowego planu zagospodarowania Rybaki nad jeziorem Łańskimmiejscowego planu zagospodarowania Rybaki nad jeziorem Łańskim. Zbierane są podpisy pod sprzeciwem.

Dlaczego ta sprawa jest ważna?

Jezioro Łańskie to miejsce unikatowe w skali kraju. Takie miejsca trzeba chronić i traktować ich rozwój ze szczególną troską. Nie chcemy tu kolejnego "Gołębiewskiego" na wydmach w Pobierowie, czy oszpeconego wielkimi hotelami wybrzeża hiszpańskiego... Plany zmiany tego pięknego
 miejsca w wielki kompleks hotelowy i osiedle domów trzeba powstrzymać - dopóki nie jest za późno!

-> Rybaki i jezioro Łańskie jest chronione przyrodniczo m.in. to obszar natury 2000 Puszcza Napiwodzko-Ramucka PLB280007
;

-> projektowany plan zagospodarowania terenu jest zły i szkodliwy (dopuszcza m.in. gęstą zabudowę na działkach 1000m2 i tylko 40% (!) powierzchni biologicznie czynnej)
;

-> prognoza oddziaływania na środowisko projektowanego planu zagospodarowania jest absurdalna - próbuje dowodzić, że środowisko będzie lepiej chronione jak zabudujemy obecnie dziewicze tereny..
.

-> tereny pod inwestycję planowanego hotelu zostały uzyskane w sposób co najmniej moralnie wątpliwy (najpierw okoliczne parafie na podstawie art. 70a ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego uzyskały je ZA DARMO na gospodarstwa rolne (działki leśne specjalnie zostały przemianowane na rolne, aby to umożliwić), następnie przeniosły darowizną do Caritas Archidiecezji Warmińskiej, a ten utworzył spółkę celową Projekt Rybaki – Łańsk Sp. z o.o. razem ze spółką córką znanego dewelopera BBI Development. Teraz próbuje przekształcić te działki w działki budowlane, by czerpać z tego MILIONOWE zyski... 
a wszystko na terenie chronionej przyrody.

  • Click to enlarge image Lanskie jezioro kajaki.jpg
  • Click to enlarge image Niech_Bg_zachowa.jpg
  • Click to enlarge image Pluski aguna wojt Rybaki.jpg
  • Click to enlarge image Pluski debata Rybaki 1.jpg
  • Click to enlarge image Pluski opiniowanie Rybak.jpg
  • Click to enlarge image Rybaki_mapa.JPG
  • Click to enlarge image rybaki_obszar opracowania.png
  •  
View the embedded image gallery online at:
http://www.debata.olsztyn.pl/wiadomoci/region/8147-mieszkancy-plusk-zglosili-uwagi-do-budowy-megahotelu-w-rybakach-nad-jez-lanskim-najnowsze-slajd-kafelek.html#sigProId2f222ef972

Tweet
Pin It
  • Poprzedni artykuł
  • Następny artykuł

Skomentuj

Komentuj jako gość

    0

    Biorą udział w konwersacji

    Komentarze (14)

    • Sortuj - najpierw najstarsze
    • Sortuj - najpierw najnowsze
    • Subskrybuj poprzez e-mail
    Pokaż poprzednie komentarze
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      "Inwestycja powstanie w niezwykłym i unikalnym przyrodniczo i krajobrazowo miejscu, na półwyspie, którego cała powierzchnia wynosi 28 ha, z czego ponad 27 ha stanowią lasy (35%) i zieleń (36%). " 27 ha z 28 ha, to 71%?

      około 2 miesiące(ęcy) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      Oj, Panie Redaktorze Adamie S. , "rydzykujesz"... rydzykujesz..!!! Z nimi się nie zadziera (chyba, że kieckę do góry...) takie tematy są objęte "strefą ciszy"!!!

      około 2 miesiące(ęcy) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Czarek

      Odnośnik bezpośredni

      Przypomnijcie sobie jak poprzedni dyrektor z Rybak podrobił podpisy mieszkańców Plusek z poparciem dla tej inwestycji i jak się wszystko wydało to szybko zmienili dyrektora. Ówczesny proboszcz z Plusek też był przeciwny tej inwestycji to szybko go "awansowali" i już w Pluskach nie jest. To świadczy o tym, ze jednak ten projekt do końca nie jest mieszkańcom przychylny i coś jest na rzeczy. Dlaczego na terenie rezerwatu NATURA 2000 ma być budowany taki obiekt? Warto też wspomnieć, ze technicznie nie ma możliwości odprowadzenia ścieków z tak potężnego obiektu. Proszę sobie sprawdzić dokumentacje techniczną i wszystko będzie wiadome. teraz pewnie posypie się różnego rodzaju gratyfikacja z kieszeni do kieszeni oraz masa obietnic, która i tak nigdy nie zostanie spełniona. Mam nadzieje że mieszkańcy Plusek pokierują się jednak rozumem, a nie obietnicami i chwilowym zyskiem.

      około 2 miesiące(ęcy) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Admin

      W odpowiedzi na: Gość - Czarek
      Odnośnik bezpośredni

      Zgodnie z prawem głos mieszkańców Plusk jest tylko głosem opiniującym. Ich opinie Rada Gminy może przyjąć, może odrzucić, więc odrzuci. Widać, że inwestor już ma wszystkie pozwolenia załatwione.

      około 2 miesiące(ęcy) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - SZARY

      W odpowiedzi na: Gość - Czarek
      Odnośnik bezpośredni

      Olsztyn, duża dzielnica to jednak awans, a nie "awans".

      około 2 miesiące(ęcy) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Januszek

      Odnośnik bezpośredni

      Panie Redaktorze czy może Pan wyjaśnić dlaczego ten projekt nazywa się ŁAŃSK-Rybaki? Co ma z tym wspólnego Łańsk? Czy obecny rząd też te obiekty chce przekazać kościołowi?

      około 2 miesiące(ęcy) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - adela

      Odnośnik bezpośredni

      A czy będą płacone podatki czy sprytnie to nazwane miejscem kultu i będzie to działalność nieopodatkowana?

      około 2 miesiące(ęcy) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Piotr

      Odnośnik bezpośredni

      Od Debaty oczekiwałbym bardziej pogłębionej analizy planowanej inwestycji w Rybakach, a nie tylko populistycznych sloganów wzmacniających i tak wiele negatywnych emocji wyrosłych na kłamliwych artykułach Oko Press dotyczących kościelnej własności tych terenów.
      Chyba, ze artykuł powstał na zamówienie przeciwników inwestycji skupionych wokół Pani Agaty Oskroby, która ma swoje osobiste interesy, aby tę inwestycję powstrzymać.
      Jako mieszkaniec gminy Stawiguda, który czuje się odpowiedzialny za całą gminę, a nie tylko wycinkowe fragmenty, takie jak Rybaki lub Pluski, chciałbym się zapytać jaki charakter najlepiej powinny mieć inwestycje w naszej gminie?
      W gminie, która prawie w 70 % objęta jest obszarami Naturą 2000 lub innymi formami ochrony przyrody.
      Czy nie naturalnym i jedynym rozsądnym kierunkiem inwestycji wydaje się być właśnie turystyka, z całą bardzo zróżnicowaną infrastrukturą, w tym także bazą hotelową?
      O ile słuszne wydawały się protesty przeciwko budowie tartaku w Gryźlinach, tak nie bardzo rozumiem sprzeciw wobec inwestycji o charakterze turystycznym, najmniej inwazyjnych dla środowiska.
      Pytanie, w jakim kierunku ma zatem inwestować gmina Stawiguda? Z jakiej działalności ma pozyskiwać podatki na realizacje swoich zadań?
      Czy mamy się zabudować magazynami jak to się dzieje przy trasie Olsztyn-Olsztynek?
      Czy centra logistyczne nie psują naszego krajobrazu bardziej niż hotele?
      Czy nie są bardziej szkodliwe dla środowiska?

      No właśnie. Często podnoszony argument: hotel zniszczy środowisko.
      Co zniszczy konkretnie?
      Czy podobne inwestycje w Pluskach lub w Sile zniszczyły Warmię i gminę Stawiguda?
      Uniwersytecka teza ze skryptu dla studentów mówi, ze turystyka zorganizowana mniej niszczy środowisko niż indywidualna.
      Rybaki to nie jest teren dziewiczej przyrody. Jest to od wieków miejsce zamieszkania ludzi, wysiedlonych po wojnie, których wioska została przekształcona w rządowy PGR dla Ośrodka w Łańsku i KC w Warszawie.
      Przez lata prowadzono tam intensywną produkcję rolną, zdecydowanie bardziej szkodliwą dla środowiska niż planowana inwestycja hotelowa.
      Do dziś straszą budynki 11 chlewni, kurników i owczarni.
      A byli pracownicy wspominają smród jaki się w Rybakach unosił przez lata.
      Jest to teren wyjątkowa sprzyjający inwestycji. Rzadko się zdarza, że pod budowę hotelu tej wielkości nie będzie potrzeby wyciąć ani jednego drzewa, bo ma być zlokalizowany na łące, która jest zaadaptowana od wielu lat na boiska piłkarskie, dla odpoczywających tam gości.
      To nie jest teren nieużywany.
      W przeciwieństwie do innych prywatnych właścicieli gruntów nad jeziorem Łańskim (choćby Pan Oskroba na półwyspie Lalka - 16 ha), kościelny właściciel nie zamknął terenu dla zwykłych turystów i każdy swobodnie może korzystać z uroków tej części gminy i z plaży nad jeziorem.
      I tak się dzieje. W sezonie letnim w Rybakach wypoczywa 300-400 osób każdego dnia. Czy niszczą przyrodę? Czy zwierzęta i ptaki wyemigrowały? Czy okoliczny las został zdewastowany i zadeptany?
      Przyroda jest o wiele mądrzejsza od człowieka.
      Inwestor hotelowy, który nie będzie dbał o przyrodę, która ma być głównym magnesem przyciągającym turystów, szybko zakończy swój biznes.

      Jako mieszkaniec gminy Stawiguda jak najbardziej popieram ten kierunek rozwoju gminy.
      Turystyka, turystyka i jeszcze raz turystyka.
      Oczywiście mądra i zrównoważona.
      I bez demagogii. W Rybakach nie powstanie drugi „Gołębiewski” bo nie zgodzą się na to odpowiedzialne za ochronę środowiska instytucje.
      Ktoś kto krytykuje gminę, z tego typu inwestycje, nie rozumie jak działa samorząd.
      I z czego się utrzymuje, szczególnie w czasie popandemicznym i z prawodawstwem krajowym, które obcięło tyle środków własnych samorządów.
      Wójt, który zignorowałby inwestycję turystyczna, mogąca przynieść gminie miliony złotych podatku działałby na jej szkodę. Szkodę, której nie zrekompensują rozmaici krytykanci w stylu; „moim zdaniem”.

      około 2 miesiące(ęcy) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - inny gość

      W odpowiedzi na: Gość - Piotr
      Odnośnik bezpośredni

      Jomo Kenyatta – kenijski działacz niepodległościowy i polityk – tak oceniał "zaradność" Kościoła: " Kiedy przybyli do nas misjonarze, Afrykanie mieli ziemię, a przybysze Biblię. Uczyli nas, że podczas modlitwy powinniśmy mieć oczy zamknięte. Kiedy je otworzyliśmy, misjonarze mieli ziemię, a my Biblię".

      około 2 miesiące(ęcy) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gajowy

      Odnośnik bezpośredni

      „Kultura odcinająca się od dzikiego życia w otaczającej nas przyrodzie, a także odcinająca się od dzikiego życia, które jest w nas samych, skazana jest na różne niszczące zjawiska, prowadzące prawdopodobnie, aż do jej zniszczenia”

      Gary Snyder

      około 1 miesiąc temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz

    Wyróżnione

    Lubiane

    System komentarzy oparty o Komento

    Komentarze

    Jeden bez drugiego żyć nie może. Tworzą spektakl od czasów gdy razem rządzili Olsztynem
    Kto manipuluje wynikami sondaż...
    3 godzin(y) temu
    A ja mam ochotę pogodzić obu tych Panów. Obaj panowie są politykami i z tego powodu obaj mają i skłonności i przyswojony aparat kłamstwa. A jak się co...
    Kto manipuluje wynikami sondaż...
    4 godzin(y) temu
    pytanie, czyjej???
    Kto manipuluje wynikami sondaż...
    4 godzin(y) temu
    Jak rządziło PO był epilog- Krym- pamiętasz? Siłą argumentacji dorównujesz rosyjskiej TV.
    Orędzie prezydenta RP w Kijowi...
    4 godzin(y) temu
    Jörgen zawsze mówi prawdę. Zwłaszcza żonie
    Kto manipuluje wynikami sondaż...
    5 godzin(y) temu
    Byłam dziś "w mieście". Na szubienicach na jednej kolumnie napis "Katyń" na tle kolorów polskiej flagi, na drugiej "Solidarni z Ukrainą". Czyli jak - ...
    Orędzie prezydenta RP w Kijowi...
    6 godzin(y) temu

    Ostatnie blogi

    • Order od Putina (nie tylko dla prezydenta Grzymowicza) Bogdan Bachmura Rosyjska Agencja Informacyjna TASS, centralna agencja prasowa ZSRR i Federacji Rosyjskiej, pochwaliła prezydenta Olsztyna za niedopuszczenie do zniszczenia lub przeniesienia… Zobacz
    • Polski bałagan i ruski bardak Bogdan Bachmura Określenie „kacap” towarzyszyło pokoleniom Polaków od dzieciństwa. W tym jednym słowie- pigułce skondensowaliśmy cały negatywny ładunek emocji w stosunku do… Zobacz
    • Tak się nie robi! Bogdan Bachmura Kiedy wybieramy się w drogę, nie wiemy kogo i jakie przeszkody na niej napotkamy. Podobnie było gdy papież Franciszek zaproponował… Zobacz
    • Komunizm zmutował Zbigniew Lis W portalu „Debata” z dnia 19.04.2022 r. ukazał się felieton pt. „Prokuratura odmówiła ścigania W. Kozioła za baner…”. Wynika z… Zobacz
    • 1

    Najczęściej czytane

    • Czy w miejsce "Imperium Łańskiego" powstanie "Imperium Deweloperów"?
    • Magazyn Śledczy: Zmanipulowano wyniki sondażu w Olsztynie nt. "szubienic"
    • Czy Marcin Kowalczyk będzie nowym szefem PiS-u na Warmię i Mazury?
    • 9 maja: policja wezwana przez ZDZiT wstrzymała instalację antyrosyjską na "szubienicach"
    • Na błoniach gietrzwałdzkich powstaje nowy ołtarz polowy
    • Panie prof. Maksymowicz, panie rektorze UWM, nie bójcie się...
    • „Szubienicom” grozi zawalenie, zagrażają ludziom! Tak wynika z ekspertyzy
    • Awantura o ołtarz polowy w Gietrzwałdzie
    • Sprostowanie: „Nieprawdą jest, że UWM to raj dla plagiatorów…”
    • Naczelna Rada Lekarska potępiła biznes komórkowy w Polsce
    • Czy to koniec „raju dla plagiatorów na UWM”?
    • Operatora Term Warmińskich licytuje komornik

    Wiadomości Olsztyn

    • Olsztyn

      • Sąd nie ukarze W. Kozioła za banery na „szubienicach”

        2022-05-17 10:42:47

        Sąd Rejonowy w Olsztynie odstąpił od wymierzenia kary Wojciechowi Koziołowi za powieszenie banerów na...

      • „Szubienicom” grozi zawalenie, zagrażają ludziom! Tak wynika z ekspertyzy

        Adam Socha 2022-05-12 19:58:09

        Na zlecenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie Dariusza Bartona została...

      • Co znajdzie się na tablicy informacyjnej pod „szubienicami”?

        2022-05-12 19:21:27

        Jak wiemy, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zadecydował, iż Pomnik Wdzięczności Armii...

    Wiadomości region

    • Region

      • Awantura o ołtarz polowy w Gietrzwałdzie

        2022-05-21 09:27:58

        „Na gietrzwałdzkich błoniach budują hotel i restaurację!” - taki alarmistyczny telefon odebrałem 26...

      • Po raz pierwszy od 72 lat nie będzie święceń kapłańskich w Hosianum

        2022-05-09 11:49:20

        Po raz pierwszy od 72 lat nie odbędą się święcenia kapłańskie w olsztyńskiem seminarium Hosianum. -...

      • W Ełku wyszli na ulicę z powodu podwyżek czynszu i dopłat do CO

        2022-05-06 21:08:44

        Spółdzielcy SM „Świt” w Ełku wyszli w piątek 6 maja na ulice, by protestować z powodu podwyżek czynszu...

    Wiadomości Polska

    • Polska

      • Interpelacja posła K. Płażyńskiego do ministra zdrowia w sprawie tzw "terapii komórkowych"

        2022-05-25 18:07:22

        Poseł PiS Kacper Płażyński zgłosił interpelację do ministra zdrowia w sprawie zabiegów z...

      • Kto manipuluje wynikami sondażu w sprawie "szubienic": Grzymowicz czy Szmit?

        2022-05-25 13:51:27

        Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz w swoim ostatnim wpisie zarzuca prezesowi PiS na Warmię i Mazury...

      • Sędzia Juszczyszyn odwieszony. Co zrobi prezes sądu Nawacki?

        2022-05-25 13:16:19

        Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła decyzję o zawieszeniu sędziego z Olsztyna Pawła...

    O debacie

    • O Nas
    • Autorzy
    • Święta Warmia

    Archiwum

    • Archiwum miesięcznika
    • Archiwum IPN

    Polecamy

    • Nasz Lidzbark
    • Wolne Jeziorany

    Informacje o plikach cookie

    Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.