Debata czerwiec2022 okl

logo flaga polukr

 

 

 

Prosimy Czytelników i Przyjaciół o wpłaty na wydawanie miesięcznika „Debata” i portalu debata.olsztyn.pl. Od Państwa ofiarności zależy dalsze istnienie wolnego słowa na Warmii. Nr konta bankowego Fundacji „Debata”: 26249000050000450013547512. KRS: 0000 337 806. Adres: 10-686 Olsztyn, ul. Boenigka 10/26.

czwartek, czerwiec 30, 2022
  • Debata
  • Wiadomości
    • Olsztyn
    • Region
    • Polska
    • Świat
    • Urbi et Orbi
    • Kultura
  • Blogi
    • Łukasz Adamski
    • Bogdan Bachmura
    • Mariusz Korejwo
    • Adam Kowalczyk
    • Ks. Jan Rosłan
    • Adam Jerzy Socha
    • Izabela Stackiewicz
    • Bożena Ulewicz
    • Zbigniew Lis
  • miesięcznik Debata
  • Baza Autorów
  • Kontakt
  • Jesteś tutaj:  
  • Start
  • Wiadomości
  • Polska
  • Tobiasz Niemiro: "Też czuję się ofiarą BitMarket. Zainwestowałem ponad 1 mln złotych..."

Polska

Tobiasz Niemiro: "Też czuję się ofiarą BitMarket. Zainwestowałem ponad 1 mln złotych..."

Szczegóły
Opublikowano: środa, 17 lipiec 2019 08:08

"Ubolewam nad tym, że tylu klientów jest poszkodowanych. To jest dla mnie nieprawdopodobna tragedia tych ludzi – powiedział mi Tobiasz Niemiro oskarżany przez klientów BitMarket, giełdy kryptowalut, która nagle 9 lipca zamknęła działalność, tłumacząc to utratą płynności. - Ja też inwestowałem środki w spółki związane z BitMarketem i też czuję się ofiarą całego zamieszania". "Jakąś rolę miały w tym osoby ze świata przestępczego - przypuszcza Niemiro. Jego wspólnik Marcin Aszkiełowicz miał mu mówić w niedzielę 7 lipca, że boi się więzienia,  śmierci...

Prokuratura Okręgowa w Olsztynie wszczęła śledztwo w tej sprawie na podstawie zgłoszenia spółki IQ Partners, która miała wkrótce kupić BitMarket. Śledztwo dotyczy doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem klientów giełdy bitcoinowej przez osoby zarządzające spółką Kvadratco Services Limited z siedzibą w Londynie. Osoby te pełniły funkcję operatora giełdy działającej w internecie pod nazwą BitMarket.pl.

Osoby te miały wprowadzać w błąd klientów czym spowodowały ich szkodę na sumę co najmniej 2300 bitcoinów. Jest to równowartość 100 milionów złotych. Śledztwo zostało powierzone Wydziałowi do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Na Facebooku utworzona została grupa „Bitmarket poszkodowani”. Liczy już kilka tysięcy osób.

Bitmarket to jest jedna z najstarszych polskich giełd, działający na rynku nieprzerwanie od 2014 roku. Zdaniem dziennikarzy Forbesa upadłość giełdy mógł spowodować atak hakerski (BitMarket dwukrotnie padł ofiarą hackerów, w 2016 i w czerwcu 2019 roku), ale prawdopodobnie giełda sama obracała środkami klientów i poniosła na tym straty. Co więcej, część klientów może wręcz znaleźć się w długach. Giełda ta bowiem pozwalała na lewarowanie, co oznacza, że można było inwestować pożyczone pieniądze - napisał forbes.pl.

"Nie jest jednak jasna struktura spółek, które tworzą platformę. - czytamy na forbes.pl. - BitMarket zarządzany był przez spółkę Bitmarket Limited Global zarejestrowaną na Seszelach. Sama domena Bitmarket.pl należy z kolei do spółki Gyptrade OU z Tallinna. Natomiast firmą odpowiedzialną za klientów była z kolei Kvadratco Services Limited z siedzibą w Londynie, na czele której stoi olsztyński biznesmen Marcin Aszkiełowicz".

Aszkiełowicz wydał oświadczenie, w którym pisze m.in.: „żadna z osób, które zarządzały na przestrzeni lat giełdą Bitmarket, nigdy nie defraudowała środków Klientów. Jestem przekonany o swojej uczciwości i dobrej woli i będę jej bronił w trakcie postępowania sądowego.

Ogromna dziura (...) jest wynikiem sytuacji nadzwyczajnych i błędów w zarządzaniu, popełnionych przez osoby faktycznie zarządzające wówczas giełdą, które miały miejsce w pierwszych dwóch latach działalności giełdy, po jej przejęciu z Aftermarket, min. włamaniu hakerskiemu na serwery giełdy, w wyniku którego z kont kilku użytkowników oraz kont technicznych giełdy, zginęło ponad 600 BTC. Sprawę kradzieży prowadziła olsztyńska delegatura PG Policji. W sprawie powyższych okoliczności w najbliższych dniach złożę szczegółowe zeznania w prokuraturze prowadzącej postępowanie przygotowawcze”.

W Polsce tworzenie wirtualnej pseudowaluty oraz obrót bitcoinem (jednostka pseudopieniądza), zdaniem Ministerstwa Finansów, nie narusza prawa, jednak odmawia mu ono statusu waluty lub jakiegokolwiek innego instrumentu finansowego (w tym jednostki pieniężnej, instrumentu rynku pieniężnego, papieru wartościowego, elektronicznego instrumentu płatniczego) w sensie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych.

Narodowy Bank Polski uruchomił stronę https://uwazajnakryptowaluty.pl/ na której ostrzega przed wirtualną walutą. Dochodzenie roszczeń i odzyskanie środków przez użytkowników giełd obracających bitcoinami (pseudopieniędzmi) jest prawie niemożliwe. Niektóre oferowane formy inwestowania w „waluty” wirtualne mogą mieć charakter piramidy finansowej, co może w krótkim czasie doprowadzić do utraty środków finansowych inwestora. Jeżeli tego typu sytuacja będzie miała miejsce w Polsce, jedyną formą ochrony będzie postępowanie karne, bowiem żadne polskie instytucje ochrony inwestorów czy konsumentów (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Komisja Nadzoru Finansowego) nie mają prawnych możliwości pomocy. Znacznym utrudnieniem w dochodzeniu roszczeń jest to, że podmioty obracające „walutami” wirtualnymi działają w różnych krajach, o różnym stopniu ochrony użytkowników - informuje NBP.

Czytaj wywiad z Tobiaszem Niemiro, przeprowadzony 16 lipca.

Pyt: Jak się dla Pana zaczęła historia z bitcoinami?

Tobiasz Niemiro: Ja przede wszystkim ubolewam nad tym, że tylu klientów jest poszkodowanych. To jest dla mnie nieprawdopodobna tragedia tych ludzi. Ja też inwestowałem środki w spółki związane z BitMarketem. Historia zaczyna się w 2014 roku, kiedy poznałem pana Mariusza Sperczyńskiego. Został przedstawiony jako wybitny specjalista od technologii blockchain. Szybko złapaliśmy wspólny język, polubiliśmy się i postanowiłem środki, które miałem do dyspozycji zainwestować w spółki FinTech-innowacyjno-finansowe związanego z technologią blockchain. To nie był na początku BitMarket.

- Od początku zakładałem, że będę tylko i wyłącznie inwestorem finansowym, nie będę angażował się w zarządzanie tymi spółkami, bo się po prostu na tym nie znam. Interesowała mnie ta technologia, ale uprzedzałem, że nie będę aktywnie uczestniczył w zarządzaniu. Ustaliliśmy, że podział udziałów będzie następujący, Ja wszystko finansuje i obejmę 45% udziałów, Mariusz Sperczyński jest Dyrektorem Generalnym i zarządza całym holdingiem, obejmie 45% udziałów, Marcin Aszkiełowicz, który był moim przyjacielem od liceum, nic nie wkłada i obejmie 10% udziałów i będzie wspierał Mariusza w zarządzaniu, Marcin był zawsze ode mnie mądrzejszy, skończył ekonomię, mieszkał w Australii, świetnie znał język i bardzo też chciał się zaangażować w to przedsięwzięcie z Mariuszem.

- Sprzedałem w tym czasie Dom Handlowy Jakub w Olsztynie z dosyć dużym zyskiem, miałem sporo wolnych środków. W międzyczasie Mariusz tym wszystkim zarządzał, organizował pracę, a Marcin trochę pomagał. Od czasu do czasu się spotykaliśmy i w pewnym momencie dostałem wraz z Marcinem emaila od Mariusza, że jest do kupienia giełda BitMarket, która mógłby być uzupełnieniem naszych biznesów. Tę transakcję przeprowadzał Mariusz Sperczyński z Michałem Plebanem.
Przed zakupem Mariusz chyba robił jakieś audyty Bitmarketu. To jest skomplikowana historia dla mnie, bo ja w ogóle nie posiadam wiedzy informatycznej. Z dnia na dzień staliśmy się udziałowcami giełdy BitMarket zarejestrowanej, pewnie ze względów podatkowych i licencyjnych, na Seszelach (nigdy tam nie byłem i nie wybieram się w najbliższym czasie).

- Jak kupiliśmy tę giełdę, to Mariusz Sperczyński wszystkim organizacyjnie zarządzał, można to udowodnić, są na to setki emaili, spotkań, świadków.

- Chyba do tego została zakupiona spółka Kvardratco. Rozumiałem, że jest zakupiona tylko po to, żeby ewentualnie zakładać rachunki bankowe. Spółce pewnie trudno byłoby z Seszeli założyć rachunki bankowe w Polsce a spółce brytyjskiej, która działa na terenie UE było łatwiej. Rozliczenia z klientami musiały przechodzić przez rachunki.

- Na samym początku ustaliliśmy się tak, że ja wszystkie kompetencje i obowiązki scedowałem na Marcina Aszkiełowicza a on z kolei na Mariusza Sperczyńskiego. Mieli we dwóch to robić. Marcin mniej się na początku angażował. Mimo że mówił, że to ciekawy biznes i to jest to co chciałby robić.

- Mariusz pisał nam w emailach, że myśmy kupili tę giełdę z jakimś deficytem 600 bitcoinów. Ale ja do dzisiaj nie wiem, czy to było 600. Bazowaliśmy tylko na informacji od Mariusza. Ja nie czułem się odpowiedzialny za zarządzanie i kompetentny, by to sprawdzić, czy pan Pleban sprzedał i wziął sobie z konta pieniądze za te, czy te 600 bitcoinów? Nie wiem, jak to działa, jak to jest technicznie możliwe. Postanowiłem, że ten deficyt spłacimy, że wyłożę pieniądze, żeby pokryć ten deficyt. I tak się stało, dokonywałem przelewów, ale niestety część pieniędzy poszło gotówką. To jest potwierdzone umowami. Nie wnikałem w to, czy Mariusz za te moje grubo ponad 600 tys. złotych zakupił te bitcoiny. Do dzisiaj nie wiem. Mam wyrzuty, że tego nie sprawdziłem, ale pytanie, jak to sprawdzić, jak ja się na tej technologii nie znam. Wszystkie rozliczenia między nami polegały na tym, że Mariusz przysyłał emaile: jest tak i tak. Przyznałem, że w większości ignorowałem te emaile, gdyż oni, Mariusz i Marcin, zarządzali a ja tylko zainwestowałem i wy jesteście odpowiedzialni za te giełdę, za spółki, ja mam kompletnie inne rzeczy na głowie. Na kilka emaili, na te kilkanaście wciągu roku odpowiedziałem.

- Mariusz pisał jakieś zestawienia, że 600 to deficyt zakupowy. Teraz myślę, że on mógł tego deficytu nie spłacić. Te bitcoiny były w granicach 800-1000 złotych. Ja dałem 630 tys. złotych w gotówce i kilkaset tysięcy przelewami.
- W 2016 roku giełda została zaatakowana przez hackerów i doszło do jakiejś kradzieży, to się zdarza. Sugerowałem, że musicie to zgłosić na policję. I z tego co pamiętam, było to zgłoszone.

Pyt: Kiedy i od kogo dowiedział się Pan o upadku BitMarket?

Tobiasz Niemiro: - Dowiedziałem się z komunikatu z facebooka rano. Miałem kontakt z Marcinem, chociaż z nim kontakt był utrudniony. Marcin dziwnie się zachowywał w ostatnich miesiącach. Na spotkaniach próbowałem go wypytać, o co tak naprawdę chodzi, co się dzieje i co robi. Z takich różnych informacji, które zbieram teraz i przekażę organom ścigania, on się związał z jakimiś ludźmi o szemranej reputacji. I to jest chyba jeden z wielu powodów, dla których doszło do upadku tej giełdy. Ostatnie dni przed upadkiem sugerował, że do takiej sytuacji może dojść i że on się boi o swoje życie. Ja mu 100 tysięcy razy zadawałem to pytanie: z jakiego powodu rozważa zamknięcie giełdy i boi się o swoje życie? Czemu nie rozmawia o tym z IQ Partners, bo chyba oni kupili system i domenę, giełdę, bo nigdy nie widziałem umów, które podpisali, tak więc to moim zdaniem oni mogą podjąć tylko decyzję o zamknięciu lub dokapitalizowaniu Giełdy. Moim zdaniem nie wykorzystał wszystkich możliwości, z jakiegoś dla mnie niezrozumiałego powodu. Cofnąć się trzeba do listopada 2018 roku, doszło wtedy do dziwnej dla mnie transakcji z firmą IQP, spółka giełdowa notowana na głównym parkiecie, GPW. Znałem z tej spółki Wojtka Przyłęckiego, bo kiedyś wspólnie inwestowaliśmy. Dla mnie historia z IQP jest niezrozumiała i tajemnicza. Dodam, że Spółka InQube była dłużnikiem chyba Kvadratco. To bardzo dziwna transakcja. Wiem to stąd, bo Marcin próbował ten dług sprzedać.

- W 2017 roku, moim zdaniem, giełda miała wielką wartość, notowała nieprawdopodobne zyski, na arbitrażach, prowizjach, gigantyczne, jak dostawałem zestawienia, bo nie było księgowości. Te spółki nie mogą sobie poradzić z księgowością. Biuro księgowe wynajęte do prowadzenia po pewnym okresie się poddało. Tak skomplikowana jest materia giełdy. Pod koniec lipca 2017 roku zrezygnowałem z funkcji dyrektora jednej ze spółek brytyjskich A pod koniec listopada sprzedałem udziały. Marcin miał prawo pierwokupu. Kupił, chciał sam prowadzić, z zespołem. Były również prowadzone rozmowy na temat sprzedaży całej giełdy. Oferta była na poziomie 40 mln euro. To byli poważni partnerzy, ale w końcu do tego nie doszło. Marcin był zadowolony, spółka ciągle zarabiała ogromne pieniądze, ale ja podałem powody, dla których odchodzę. Nie mam wpływu na spółkę, nie zarządzam, nie dogaduję się z Mariuszem, mamy inne pomysły na to, jakby to można było ewentualnie prowadzić. Nikt tego nie słuchał.

Pyt: Czyli pan w porę się wycofał?

Tobiasz Niemiro:- Nie tyle się wycofałem, co od początku było to na mnie zarejestrowane, trochę wbrew mojej woli. Mariusz to tak zorganizował, bo jak tłumaczył, nie może na siebie zarejestrować, bo ma problemy prawne z byłymi partnerami, z którymi prowadził biznesy i mogą mu te udziały zająć. Myśmy w to uwierzyli. I on powiedział, „weźcie to na siebie”. Zgodziłem się, skoro obowiązki cedowałem na nich, bez odpowiedzialności. Dzisiaj widzę, że to była forma uwikłania. Mariusz wspominał, że moje nazwisko uwiarygadnia to przedsięwzięcie. Byłem spokojny, bo Mariusz był osobą wyjątkowo kompetentną, i biznesowo, i technologicznie. Ale w pewnym momencie miałem dość, mówię swoim prawnikom: „Słuchajcie, nie mam wpływu na to co się dzieje. Chcę sprzedać komuś udziały”. Marcin bardzo chciał je kupić. „Mam zespół ludzi, ja to poprowadzę” - mówił wtedy. Nie wykazywał zagrożeń, wiedział jaka jest sytuacja bo zarządzał tym. Wiedział co bierze. Jaka była realna sytuacja, tego nie wiem, Mariusz pisał o tym deficycie początkowym, o udzielanych pożyczkach podmiotom zewnętrznym, Marcin też udzielał pożyczek podmiotom, w których był prezesem. To dziwnie wygląda na pierwszy rzut oka, ale pożyczki były udzielane z zysku, bo tak byłem zapewniany, bo te zyski były potężne. Chociaż ja się upierałem, że one w pierwszej kolejności powinny być przeznaczane na pokrycie tej potencjalnej dziury początkowej. Ale nikt mi nie był w stanie udowodnić, na jakim poziomie jest ta dziura, 100, 1200 5000 bitcoinów? Mam pretensję do siebie, że tego wątku nie pociągnąłem. Ale jak to udowodnić, jak księgowości nie ma? Dlatego to sprzedałem i się wycofałem. Moja rola była marginalna w tym biznesie. No i po sprzedaży liczyłem na odzyskanie pożyczki.

- Na początku zaangażowałem się w proces rozmów z Wojtkiem Przyłęckim. Kilka razy się z nimi spotkałem, nawet dostawałem emaile od nich. Tworzyli dziwne konstrukcje biznesowe, że oni chcą BitMarket a nie chcą tych spółek. Rozumiałem to, bo nie ma księgowości, a to są zawodowcy sprzedają i kupują spółki od lat i robią to totalnie profesjonalnie, nie można im zarzucić, że czegoś nie widzieli, nie sprawdzili, nie zachowali należytej staranności. Wojtek Przyłęcki roztaczał piękne wizje rozwoju Bitmarketu i nowy wspólnych produktów, podobno również przed zespołem Bitmarketu nad Marcinem i nade mną, jako byłym udziałowcem i osobą, która chce odzyskać swoje pieniądze. Bo ja nie mogłem ich zabrać przed terminem spłaty pożyczek. Marcin mówił, że firma się rozrasta, jest coraz więcej pracy, trzeba ludzi do zarządzania i Wojtek Przyłęcki miał to przejąć. Profesjonalista, nowe produkty, dokapitalizowanie, wszystko wyglądało super, że on ma na to jakiś pomysł, żeby z dużej firmy zrobić giganta. A ja tylko myślałem o odzyskaniu pożyczki. pożyczek.

- W jakimś momencie Wojtek zaczął mi proponować jakieś Warranty za BitMarket. „Ale przecież ty doskonale wiesz, że nie jestem udziałowcem i nie mam nic wspólnego z giełdą, ustalaj z Marcinem” - mówiłem mu.

- Później sami już rozmawiali, ja może z 2-3 razy z nimi w tych rozmowach uczestniczyłem, bo Marcin prosił o poradę. Mówił: „Jako doradca bierzesz 3,5 tys. złotych miesięcznie za doradztwo, to musisz mi pomóc”. Mówiłem Wojtkowi: „sprawdzaj, idź tam, gdzie są serwery, ty jesteś biegły w informatyce, w biznesie, to sobie obejrzysz i zdecydujesz, kupić czy nie kupić?” Zaczęli wymyślać spółki estońskie, maltańskie, to chodziło chyba o licencje, bo w Polsce nie ma prawa, które reguluje działalność takiej giełdy. Były problemy z rachunkami bankowymi i Wojtek pomógł, był chyba jako Spółka udziałowcem w banku powiązanym Igoria, który obsługuje giganta BitBaya i obsługiwał też BitMarket. Wojtek roztaczał piękne wizje rozwoju BitMarketu.

- W listopadzie 2018 roku podpisali jakieś umowy, nie widziałem ich. Marcin powiedział mi tylko: „sprzedałem BitMarket:. „No to zarobiłeś?” „Nie, bo to jest obietnica, że jak będą zyski w ciągu roku to oni mi zapłacą warranty.”

- Dzisiaj czytam i słucham, jak Wojtek mówi, że jest poszkodowany i robi z siebie ofiarę a z tego co wiem, to Wojtek InQube - pożyczył czy pożyczał pieniądze ze spółek powiązanych z BitMarketem, emitował jakieś obligacje. Marcin mówił, że ma ogromne problemy z Wojtkiem bo on tych obligacji nie chce spłacić, nie chce oddać pieniędzy. Był problem ze spłatą pożyczek. Przed upadkiem giełdy w czwartek czy piątek, pytam Marcina, czy Wojtek oddał ci te pieniądze?” „Nie oddał”. Pewnie teraz już oddał, bo spółka giełdowa jest tym obciążona. Nie wiem, czy oni kupili BitMarket, Coś kupili, podobno domenę, jakiś system operacyjny. Nie wiem. Rola Wojtka jest dla mnie niezrozumiała. Teraz agencje prawnicze i pijarowe wydają komunikaty dla mnie trochę nieprawdziwe, bo ja nigdy nie byłem akcjonariuszem. Marcin kupił 19-20% akcji IQP przez jedną z naszych spółek, został na to namówiony, tak mi się wydaje, ale to Marcina Spółka był akcjonariuszem tej spółki IQ Partners, jako spółka a nie osoba fizyczna, a nie ja*.

- Dziwny wątek w tych komunikatach, że nabyłem akcje, pożyczyłem pieniądze od spółki zależnej emitując obligacje IQP a teraz tych pieniędzy nie chcę oddać do spółek związanych z BitMarketem. Tak naprawdę to nie wiadomo, jaka jest struktura tego BitMarketu. Chyba tylko Mariusz wiedział i Pleban i powinien wiedzieć IQP, bo robili audyty. Ja zawsze miałem problem z ustaleniem, jaka spółka odpowiada za BitMarket. czy to BitMarket Seszele czy Kvadratco, czy to tylko procesor płatności, czyli spółka, która tylko przyjmowała rachunki? Czeski film.

- Ktoś taką konstrukcję wymyślił, teraz myślę, że nie bez powodu. Muszą dojść do tego organa ścigania. Ja się czuje ofiarą tej całej układanki. Nie wiem, czy to było nieudolne zarządzanie, czy przerósł ich ten biznes? Nie jestem w stanie sobie odpowiedzieć.

Pyt: - Dla mnie giełdy bitcoinowe są stworzone dla hazardzistów, którzy mają jakieś pieniądze i chcą mieć jeszcze większe. Przecież nikt rozsądny nie będzie grał na giełdzie, która nie podlega kontroli KNF?

Tobiasz Niemiro: - Mam pan rację, dzisiaj jak na to patrzę, to trochę wygląda jak hazard, ale to nie jest powód, dla którego giełda się zamyka i traci środki, i klientów, bo to jest dramat setek tysięcy ludzi, Jestem z tym powiązany, bo straciłem swoje pieniądze, nie jestem od lat żadnym udziałowcem Giełdy Bitmarket. Jestem wierzycielem tej Giełdy. Ustalam, do kogo teraz należy, bo nie jest dla mnie oczywiste, że to Kvadratco jest operatorem tej Giełdy.

Pyt: Właśnie, ile pan ostatecznie stracił?

Tobiasz Niemiro: Mam udokumentowane ponad 1.172 tys. złotych. To są dla mnie ogromne środki, niestety, to nie są wszystkie środki, tylko że Marcinowi poginęły dokumenty. Nie wiem o co chodzi. Ja miałem dostęp do jego biura, on do mojego, i teraz jest problem.

Pyt: Czy w tej chwili ma pan kontakt z Marcinem?

Tobiasz Niemiro: - Nie, urwał mi się kontakt. się. Marcin obwinia mnie, że mu nie pomogłem, jest rozgoryczony i ma prawo być, jest w fatalnym stanie. Ja czuję się oszukany, obiecywał że pieniądze mi odda, były przekładane terminy. Jakąś rolę miały w tym osoby ze świata przestępczego, takie informacje domnie dochodzą. Wiem to ze szczątkowych informacji od Marcina, bo on się bał i nie chciał mówić. Błagałem go, żeby nie zadawał się z ludźmi podejrzanymi. Ale jest w tym też dziwna, niezrozumiała sprawa, to znaczy, nie wiem co kupiła Spółka IQ Partners ostatecznie, jaka jest rola Wojtka Przyłęckiego w tej całej historii, ale nie chcę ich pomawiać. Marcin mówił, że Wojtek kontaktował go z jakimiś ludźmi. Mógł chyba tworzyć jakiś rynek pozagiełdowy obrotu bitcoinem, ale to jest moja interpretacja, na podstawie tego co się tam działo i informacji, które zbieram, składam w całość. Marcin mówił zdawkowo, zacinał się, bał się czegoś bardzo, mówił że ma kupców na giełdę, że oferta na poziomie 15 mln euro. Nie wiem czy to była prawda, czy zasłona dymna?

- W niedzielę (7 lipca – przypis A.Socha) wyciągnąłem do niego rękę. Nie wiedziałem, że zamknie giełdę, wyrażał taką intencję, ale robił to wielokrotnie, narzekał że jest mu ciężko, że jest mu trudno, ale za każdym razem sądziłem, że to chwilowe załamanie. Był drugi atak hackerów na giełdę chyba w czerwcu 2019 roku, musieli zrestartować system. Dopiero po kilku dniach się o tym dowiedziałem. Musiał ukrywać przede mną wiele rzeczy.

- W niedzielę, na kilka dni przed upadkiem giełdy, Marcin był w bardzo dziwnym stanie. Część biznesów prowadziliśmy razem, część oddzielnie, ale to wszystko wyglądało tak, że żeśmy to razem zaplanowali. Dla mnie jest to podwójnie trudna sytuacja. I o tym podczas tego niedzielnego dziwnego spaceru od biura do jego domu z nim rozmawiałem, chciałem mu jakoś pomóc. Cały czas go pytałem, dlaczego już nie chce tej giełdy prowadzić? Mówił, że się boi, że go zabiją, że nawet w więzieniu go zabiją, chciał iść do wiezienia! To były szokujące dla mnie historie, które mówił. Próbowałem z niego wyciągnąć, o co chodzi, ale tylko zdawkowo odpowiadał.

Pyt: Może ktoś od początku zaplanował, że w jakimś momencie ogłosi upadłość BitMarketu?

Tobiasz Niemiro: - Czy to ktoś zaplanował już w chwili zakupu tej giełdy czy to wynikło w trakcie, nie wiem? Czekam na wezwanie organów ścigania, żeby wszystko opowiedzieć, co wiem. Dowiedziałem się, że Marcin jedną ze spółek sprzedał miesiąc czy 2 miesiące wcześniej Zastanawiamy się, do kogo ja mam pójść po moje pieniądze, czy do Kvadratco czy BitMarket Seszele, czy do Marcina, czy pana, który pojawił się w brytyjskich KRS-ach? Marcin mówił mi to, co chciałem usłyszeć, że walczy, rozwija giełdę razem z Wojtkiem. To było jeszcze 4-5 dni przed upadkiem giełdy. Wojtek mówił, że będą kantory otwierać, więc była perspektywa, a jest dramat tysięcy ludzi, ja się biznesowo i wizerunkowo z tego nie podniosę. Bo narracja IQP jest taka, że to razem z Marcinem robiliśmy że oni są poszkodowani. Każdy sobie linię obrony przygotował. Mam do czynienia z potężnym przeciwnikiem procesowym. Dla mnie ich rola jest niejasna, nie wiem jakie finalnie umowy podpisali w listopadzie 2018 roku, czy te umowy nie zginęły? Marcin z IQP współpracuje, tworzą wspólny front. Liczę, że prawda wyjdzie na jaw. Ale czuję się ofiarą całego zamieszania, to głupio mówić „ofiarą”, ale bardzo przeżywa to moja rodzina. Nie wiem dokładnie, co zaszło? Chcę pomóc organom ścigania.
Rozmawiał Adam Socha

*pulsbiznesu pl napisał: "Właściciele BitMarketu już zaangażowali się kapitałowo w IQ Partners. Pod koniec lutego należąca do nich spółka Global1 odkupiła 19,8-procentowy pakiet od Atlantisu, kontrolowanego przez rodzinę Patrowiczów. Zapłaciła niespełna 1,7 mln zł.

— Za Global1 stoją Tobiasz Niemiro, którego znam jako przedsiębiorcę z Olsztyna, i Marcin Aszkiełowicz. W BitMarkecie są typowymi inwestorami finansowymi. Zgłosili się do nas z tym projektem. Po przeprowadzeniu analiz uznaliśmy, że inwestycja w giełdę kryptowalut ma spory potencjał, a zrealizowanie jej w formule płatności za pomocą warrantów subskrypcyjnych zminimalizuje ryzyko dla spółki — mówi Wojciech Przyłęcki, wiceprezes IQ Partners. Przedstawiciele IQ Partners nie podają szczegółowych wyników finansowych BitMarketu za ubiegły rok, ale podkreślają, że obroty na estońskiej giełdzie, z której korzysta wielu polskich posiadaczy kryptowalut, wyniosły około 1,5-2 mld zł" - podał pulsbiznesu.pl 13.03.2018 roku.

Oświadczenie Wojciecha Przyłęckiego (IQP) opublikowane w Internecie:

IQ Partners S.A. nie jest i nigdy nie była właścicielem platformy Bitmarket (depozytów, baz klientów itd.), a tym samym nie mieliśmy ani mamy dostępu do rachunków ani portfeli. Proces przejęcia platformy i odpowiedzialności za nią był zaplanowany na najbliższe tygodnie, ale fizycznie, technicznie ani formalnie – nigdy do tego nie doszło. Dlatego nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za środki zdeponowane na rachunkach tej platformy.
1. Stan formalny
IQ Partners SA kupił w listopadzie 2018 roku estońską spółkę Gyptrade OU z siedzibą w Talinie. W dniu jej zakupu spółka była wyłącznie właścicielem domen pod którymi działała giełda Bitmarket, tj. m.in. bitmarket.pl. Wcześniejszym właścicielem i operatorem giełdy była firma Kvadratco Services Limited z siedzibą w Londynie (Wielka Brytania) oraz osoby z tą spółką powiązane. Gyptrade OU miała docelowo przejąć odpowiedzialność za depozyty, salda, rozliczenia z klientami. Przygotowywany był cały nowy system informatyczny, do którego miały zostać przeniesione informacje o użytkownikach i ich saldach – oczywiście po ich ostatecznym uzgodnieniu zarówno z dotychczasowym operatorem serwisu jak i każdym użytkownikiem z osobna. Za uzgodnionymi saldami Gyptrade OU przejąłby również stosowne środki – czy to na rachunkach bankowych czy portfelach blockchainowych. Konstruując transakcję przejęcia Bitmarketu od poprzedniego właściciela zakładaliśmy, że ostateczne przejęcie będzie dość długim procesem z uwagi na konieczność przygotowania nowego systemu, migracji danych, poukładania wszystkich spraw formalnych. Dlatego umowa z poprzednimi właścicielem gwarantowała nam jego zaangażowanie i zarządzanie Bitmarketem co najmniej do czasu kiedy przejmiemy pełną odpowiedzialność za ten projekt. Jednak do finalizacji tego etapu transakcji nigdy nie doszło, a platforma Bitmarket nigdy nie stała się własnością IQ Partners S.A. ani żadnej spółki do nas należącej. Pozostajemy natomiast poprzez Gyptrade OU właścicielami domen.

2. Stan faktyczny
Zgodnie z umową do czasu uruchomienia nowego serwisu i przejęcia odpowiedzialności za depozyty Klientów Bitmarket przez Gyptrade OU giełdę prowadził dotychczasowy jej operator – Kvadratco Services Limited z siedzibą w Londynie (Wielka Brytania). Wszystkie operacje związane z wpłatami czy wypłatami środków, zarówno w walutach tradycyjnych jak i kryptowalutach, dokonywane były na rzecz i poprzez rachunki/portfele należące do dotychczasowego operatora. Ani IQ Partners SA, ani spółka Gyptrade OU (właściciel domeny) nigdy nie miały dostępu do tych rachunków czy portfeli. Do czasu przeniesienia na nowy system i audytu sald kont – fizycznie było to niemożliwe. Wszystkie przelewy dokonywane przez użytkowników były wysyłane na rzecz Kvadratco Services Limited z siedzibą w Londynie (Wielka Brytania) – bezpośrednio na rachunek bankowy, poprzez dostawców płatności (np. BlueMedia) itd. Nigdy na rzecz Gyptrade OU ani IQ Partners SA. Dla Klientów Bitmarket oznacza to, że za wszelkie kwestie związane z dotychczasowymi rozliczeniami odpowiada Kvadratco Services Limited. Ani IQ Partners SA, ani Gyptrade OU nie jest stroną – nie dysponujemy ani informacjami o saldach użytkowników, ani o saldach rachunków bankowych czy portfeli blockchainowych. Nie mieliśmy nigdy i nie mamy do dzisiaj do nich dostępu. Dlatego nie potrafimy odpowiedzieć na pytanie, kiedy Klienci Bitmarket dostaną zdeponowane środki oraz jaka ilość środków znajduje się na kontach i portfelach Kvadratco Services Limited. Dążymy, do uzyskania wyjaśnień i deklaracji od operatora platformy a po ich otrzymaniu niezwłocznie je Państwu przekażemy.
O dramatycznej sytuacji Bitmarketu dowiedzieliśmy się w niedzielę (7 lipca 2019) wieczorem. Byliśmy całkowicie zaskoczeni otrzymanymi informacjami – brak możliwości realizacji wypłat dla użytkowników wydawał się nam na tyle nieprawdopodobny, dziwny i zaskakujący, że w poniedziałek zdecydowaliśmy się zawiadomić Prokuraturę Rejonową w Olsztynie o możliwości popełnienia przestępstwa. Nie jest bowiem w naszym odczuciu możliwe, żeby z giełdy środki po prostu zniknęły. Nie mając dostępu do informacji i kont – nie chcemy oceniać i spekulować co było przyczyną braku płynności. Uważamy, że powinny to wyjaśnić stosowne organy.
8 lipca 2019 roku IQ Partners SA (jako spółka publiczna) opublikowała raport bieżący, w którym poinformowała rynek o zaistniałej sytuacji.
3. Dalsze kroki
Intensywnie analizujemy jakie jeszcze kroki powinniśmy podjąć, aby pomóc Klientom Bitmarket w tej trudnej sytuacji. Będziemy dążyć do kontaktu z zarządem Kvadratco Services Limited i uzyskać informacje jakie ta spółka ma plany rozwiązania problemu. Przygotujemy również komplet informacji i umieścimy na stronie internetowej.
W naszej opinii kluczowe jest ustalenie dokładnej sytuacji płatniczej Kvadratco Services Limited i powodu potencjalnego zniknięcia zdeponowanych środków. IQ Partners SA ani Gyptrade OU nie są w stanie tego ustalić i muszą się tym zająć odpowiednie organy lub samo Kvadratco Services Limited.
Dlatego nie potrafimy dzisiaj odpowiedzieć na zadawane przez Państwa pytania o termin, sposób zwrotu zdeponowanych środków czy ewentualne potwierdzenie salda. Nie dysponujemy takimi danymi i nie jest w naszej gestii składanie tego typu deklaracji czy oświadczeń.
Będąc nie tylko zaskoczonymi, ale również czując się oszukanymi co do stanu Bitmarketu, pozostaje nam przeprosić za zaistniała sytuację i zapewnić, że ze swojej strony zrobimy wszystko co możliwe, aby ją do końca wyjaśnić.
Z poważaniem,
Wojciech Przyłęcki
Wiceprezes Zarządu
IQ Partners SA

1) W jaki sposób IQ Partners dowiedziało się o złej kondycji spółki Kvadratco Services Limited i od kogo?
Wojciech Przyłęcki: Podczas dwóch spotkań osobistych z Panem Marcinem Aszkiełowiczem w ubiegłą niedzielę 7 lipca 2019 . Pan Marcin Aszkiełowicz jest Prezesem Zarządu naszej spółki Gyptrade OU i był dyrektorem i prowadzącym spółkę Kvadratco Services Limited. O tym, że ją sprzedał i wyszedł z jej zarządu dowiedzieliśmy się wczoraj sprawdzając elektroniczny rejestr spółek w UK – Pan Marcin Aszkiełowicz nas o tym nie informował.

 

Tweet
Pin It
  • Poprzedni artykuł
  • Następny artykuł

Skomentuj

Komentuj jako gość

    0

    Biorą udział w konwersacji

    Komentarze (15)

    • Sortuj - najpierw najstarsze
    • Sortuj - najpierw najnowsze
    • Subskrybuj poprzez e-mail
    Pokaż poprzednie komentarze
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      Ale przykrość! Za rządów PiSu codziennie mówiliśmy „witamy milionera”, bo ktoś ze swoich otrzymywał rentowną posadę. To zrozumiałe, że w gospodarce rynkowej taki trend nie trwa w nieskończoność. I zaczęło się. Teraz codziennie „żegnamy milionera”. Na razie jeszcze to nie dotyczy swoich, ale i na nich przyjdzie czas.

      około 2 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      Ja nic nie wiem, ja tylko wyłożyłem bańkę i się nie interesowałem. Były przelewy i dużo gotówki ale ja nic nie wiem. Wszyscy byli fachowcami i ja im wierzyłem. Coś tam mówili ale je tego nie kontrolowałem. Księgowości nie było a dokumety poginęły. Ja jestem uczciwy, oni także. Nie chcę nikogo pomawiać. Bardzo współczuję tym którzy stracili pieniądze, bardzo. Ale ja nic nie wiem. Z tego biznesu, w który wszedłem, to nic nie rozumiałem Otr tak mam i już. Ponieważ nic nie wiem, to chętnie pomogę organom ścigania. Jestem poszkodowany, moja reputacja została nadszarpnięta. Wzruszyłem się, naprawdę. Jak przystało na biznesmena wyłożył pieniądze i nic go nie interesowało. A świstak siedzi i zawija w srebarka.

      około 2 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      Już dawno było wiadomo, że opozycja to nie tylko opozycja w kraju, ale „światowe” zaplecze naszej opozycji. Co do tego nie ma wątpliwości. Rzecz w tym, że to zaplecze korzysta ze słabości naszego rządzenia, dlatego jest tak mało rozpoznawalna. Sądzę, że tylko kryzys w oświacie spowodował PiS. Pozostałe kryzysy są wykorzystaniem niechlujstwa naszych rządów lub ich jawnej złośliwości wobec opozycji. I mogą nas wykończyć, przy czym, jak zwykle, nie całkiem dotknie to rządzących a spadnie na barki już pokrzywdzonych w postaci braków i cen. I przyjdzie taki moment, że żaden „+” tego nie zniweluje. Szkody jednak pozostaną, bo łatanie dziur nie zastąpi długofalowych planów, których w tej sytuacji być nie może. I pomyśleć, że do walki o Polskę jako Polin stanęły dwa plemiona żydowskie. Stąd taki włazidupski i kosztowny stosunek z „Szatanami Zjednoczonymi” (jak to powiedział polski Arab), żeby tylko utrzymać przy decyzji plemię Chazarów (Żydów Wschodnich). Wiadomo zaś, że USA potrzebują i lubią pieniądze a obecna władza przekupuje ich ceną „+” za sprzęt wojskowy. Tak Arabia Saudyjska kupiła sobie spokój dla arabskich despotów. USA to „ślepy” przyjaciel w zakresie moralności – przyjaciel pieniądza i nie ma to znaczenia czy jest moralny.
      PS. A co ja na to? Rosjanie odmawiają oddania wraku, Amerykanie nie znoszą wiz. Merkel trzęsie się, ale odmawia odszkodowań (reparacji). Jeśli jeszcze zaczną padać „uczciwi biznesmeni” (sprzeczność nazwowa) to będzie klęska. I kto w takiej sytuacji wjedzie do Polski na białym koniu? Drugie plemię, choć ono już tu jest… Po zmianie Amerykanie udadzą, że Polacy potrzebują tylko Boga i pod tym względem nic się nie stało...
      Przepraszam za tych kilka myśli na kanwie „ucierania” się koalicji pod sztandarem PO, przy czym najbardziej śmieszy mnie pozycja PSL-u. Kosiniak-Kamysz nie miał dobrego wyboru. Samodzielny start w wyborach i brak poczucia winy, że razem z PO spieprzyli sprawy polskie i swoją opinię z niczego ich nie oczyści. A PiS dokłada i podbiera elektorat poprzez wrażenie porządnej religijności… To już lepiej było iść z koalicją (PO) przy jasnym sprecyzowaniu tego, co było złe i co powtórzyć się nie może. Ale jak to publicznie „utracić dziewictwo”, które na wsi już nie jest w cenie. Tej hipokryzji PSL-u to nawet na wsi nie trawią.

      około 2 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - bitburger

      Odnośnik bezpośredni

      Nie wiem w jaki sposób Tobiasz Niemiro doszedł do takich pieniędzy ale w świetle powyższej historii jest to co najmniej nieprawdopodobne. Z takim poziomem naiwności i zainteresowania własnym kapitałem wręcz kuriozalne. Zainwestować ponad milion w interes, na temat którego nie ma się zielonego pojęcia, powierzyć pełną kontrolę innym i ograniczyć się do czytania maili i robienia przelewów? Mam niezłą wyobraźnię ale to przekracza moje możliwości.

      około 2 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - kir

      W odpowiedzi na: Gość - bitburger
      Odnośnik bezpośredni

      Pan Niemiro wcale nie jest naiwny. Doskonale wie, co robi. Wystarczy popatrzeć na sieć powiązań jego firm. To wszystko wzajemnie się przenika, wiąże, gdzieś ucieka, a jednocześnie trudno w tym wszystkim - normalnemu człowiekowi - się połapać. To co opowiada pan Tobiasz w wywiadzie, przy całym szacunku dla jego zdolności kreowania kolejnych biznesów, jest mało wiarygodne. Ale nie mnie - kiedy mleko się wylało - rozstrzygać, kto na tym zyskał, a kto stracił. Cz prokuratura da radę? Nie sądzę...

      około 2 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - ups

      Odnośnik bezpośredni

      W czwartek Komenda Miejska Policji w Olsztynie poinformowała, że w lesie nieopodal jeziora Tyrsko odkryto ciało mężczyzny z raną głowy. Z naszych ustaleń wynika, że to Tobiasz N. znany olsztyński biznesmen, który był także powiązany z najstarszą giełdą kryptowalut w Polsce – Bitmarketem.

      Funkcjonariusze policji w czwartek ok. godz. 14 ujawnili ciało mężczyzny z raną głowy, który leżał kilkaset metrów od swojego domu.

      – Na chwilę obecną trwają czynności mające ustalić tożsamość zmarłego i okoliczności jego śmierci. Funkcjonariusze pod nadzorem prokuratora wykonują oględziny miejsca i zabezpieczają ślady – poinformowała nas Izabela Kołpakowska, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

      Sprawą zajmuję się Prokuratura Rejonowa Olsztyn-Północ.

      Dowiedzieliśmy się, że zmarły to Tobiasz N., lokalny biznesmen i osoba powiązana z upadłą giełdą kryptowalut Bitmarket. Z nieoficjalnych informacji wynika, że mężczyzna prawdopodobnie popełnił samobójstwo.

      około 2 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Igor

      Odnośnik bezpośredni

      no i Pan Tobiasz popełnił "samobójstwo"...

      około 2 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - PAS

      Odnośnik bezpośredni

      krew mnie zalewa jak ktoś , który razem z ojczymem robił /robi?/ interesy z szemranym wspólnikiem a teraz z zaświatów informuję nas ,ze to nie on tylko kolega...Stawiam pytania:
      - czy to prawda ,że śp.TN utykał na nogę ,którą mu uszkodzono gdyż odmówił zwrotu kasy?
      - czy to prawda,że Jacek Kicerman, który doszedł do dużych pieniędzy w niewiadomy sposób dostał miesiąc na rozliczenie się z przestępcami?
      -czy to prawda,że śp TN był objęty nadzorem policyjnym a skoro tak to zabezpieczono jego broń osobistą? Te i inne pytania czekają na odpowiedź,której raczej się nie spodziewam...Popełnił samobójstwo?

      około 2 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      Tak tak a tutaj wszystko staje się oczywiste obaj byli w zarządzie Kvadratco, resztę sobie sami dopiszcie…

      https://find-and-update.company-information.service.gov.uk/company/09388251/officers

      około 1 rok temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      https://find-and-update.company-information.service.gov.uk/company/09388251/officers

      około 1 rok temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz

    Wyróżnione

    Lubiane

    System komentarzy oparty o Komento

    Komentarze

    Trzeba by prześwietlić spółkę Srebrna, która miał budować dwie wieże o fajnych "imionach".
    Ciekawe kto miał być matką chrzestną wież? W zasadzie to c...
    GP: Sprzedaż ośrodka „Guzianka...
    1 godzinę temu
    jesli dla kogos jest to smieszne , to znaczy ze wyznaje zasadę PO; a konkretnie ministra Sienkiewicza, który powiedział ze "Polska istnieje tylko teor...
    GP: Sprzedaż ośrodka „Guzianka...
    2 godzin(y) temu
    youtube.com
    Komando "haki". Służby PiS polują na wpadki opozycji i krytycznych...
    Mój nowy kanał "Ludzie i Pieniądze": https://www.youtube.com/playl...
    GP: Sprzedaż ośrodka „Guzianka...
    2 godzin(y) temu
    Śmieszne to jest, że temat guzianki powraca, co sugeruje, że kampania wyborcza tuż tuż i policja polityczna pod szyldem cba stara się "mieszać w tyglu...
    GP: Sprzedaż ośrodka „Guzianka...
    2 godzin(y) temu
    Guzianka plus Termy równa się PRAWORZĄDNOŚĆ -
    Praworządny jest też nowy film na Netflix "Królowa" z Sewerynem w roli głownej; proszę zobaczyć jaki t...
    GP: Sprzedaż ośrodka „Guzianka...
    3 godzin(y) temu
    Jeśli Zachód nie chce pomagać Ukrainie to powinien sam wypowiedzieć wojnę Rosji. https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosc...
    O Ukraińcach raz jeszcze
    4 godzin(y) temu

    Ostatnie blogi

    • Znak Bożego skąpstwa Bogdan Bachmura Malejącej od kilku lat liczbie powołań kapłańskich w naszej archidiecezji towarzyszyła zapewne nadzieja na zmianę. Pewnie dlatego dopiero teraz, gdy… Zobacz
    • O Ukraińcach raz jeszcze Adam Kowalczyk Wracam do tematu uchodźców z Ukrainy pełen niepokoju o przyszłość naszych wzajemnych relacji. Niepokój mój nie wynika z przekonania o… Zobacz
    • Tysiąc (ankietowanych) w Imieniu Wszystkich Bogdan Bachmura Jeden z forumowiczów Debaty napisał o panach Grzymowiczu i Szmicie, że „Jeden bez drugiego żyć nie może”. To bardzo trafne… Zobacz
    • Nie ma wolności bez samorządności i demokracji Zbigniew Lis Minęła 32 rocznica (27 maja 1990 r.) od pierwszych wolnych wyborów samorządowych w Polsce. Przywrócenie samorządności wspólnot lokalnych (utworzenie gmin)… Zobacz
    • 1

    Najczęściej czytane

    • Wicepremier Błaszczak opiekunem woj. warmińsko-mazurskiego, Arent - pełnomocnikiem na okręg olsztyński
    • Ocalić od zapomnienia (czyny prezydenta Grzymowicza i radnej Kamińskiej)
    • Kręgi na wodzie
    • Anna Niszczak: Stanie na chodniku okazało się przestępstwem
    • Zaczęła się walka o treść tablic pod „szubienicami”. Ktoś nakleił swoją wersję informacji
    • Władze Olsztyna wezwały oddział policji i usunęły z „szubienic” flagi Polski i Ukrainy
    • Operatora Term Warmińskich licytuje komornik
    • Pod „szubienicami” prezydent Olsztyna zamontował tablicę informacyjną
    • Przywrócony do pracy sędzia Juszczyszyn złoży skargę do ETPC w Strasburgu
    • Szmit: PiS wygra wybory. Nie wie, że Annuszka już rozlała olej
    • Cz. J. Małkowski otrzymał 2.294.717 zł za niesłuszne zatrzymanie i aresztowanie. Przebił Z.Procyka
    • Co ukrywa posłanka PSL Urszula Pasławska?

    Wiadomości Olsztyn

    • Olsztyn

      • Związkowcy: „Dlaczego najważniejszą inwestycją w tym mieście nie jest człowiek?”

        2022-06-29 16:22:23

        Na sesji Rady Miasta Olsztyna, w środę 29 czerwca, dopuszczono do głosu związkowców...

      • Wicepremier Błaszczak opiekunem woj. warmińsko-mazurskiego, Arent - pełnomocnikiem na okręg olsztyński

        2022-06-28 13:20:51

        Komitet Polityczny PiS we wtorek 28 czerwca powołał 16 opiekunów województw, którzy mają...

      • Prezydent Olsztyna: Przedszkole „Szesnastka” może funkcjonować

        2022-06-23 16:30:03

        Prezydent Olsztyna zaakceptował treść umowy między gminą Olsztyn a placówką. Teraz dokument czeka...

    Wiadomości region

    • Region

      • Michał Lasota nowym prezesem Sądu Okręgowego w Olsztynie. Wiceprezes zrzekł się funkcji

        2022-06-20 10:22:06

        Nowym prezesem Sądu Okręgowego w Olsztynie został Michał Lasota, zastępca rzecznika...

      • Ekolodzy protestują przeciwko przebiegowi ekspresówki S16. PiS, PO i PSL są za budową

        2022-06-19 12:42:50

        Zamieszczamy w całości kolejną petycję organizacji ekologicznych w sprawie przebiegu ekspresówka...

      • Jakie nastroje i opinie panują w Kaliningradzie?

        2022-05-31 09:39:21

        Na stronie „Kultura Liberalna” ukazał się wywiad z Pauliną Siegień, autorką reportażu „Miasto...

    Wiadomości Polska

    • Polska

      • GP: Sprzedaż ośrodka „Guzianka” pod lupą CBA i prokuratury

        2022-06-30 10:44:53

        „Gazeta Polska”informuje, iż okoliczności sprzedaży ośrodka NBP „Guzianka” na Mazurach bada...

      • Prof. Dudek: Rząd po wyborach 2023 będzie słaby. Wybory prezydenckie wygra kandydat antypisowski

        2022-06-28 06:13:56

        W Kulturze Liberalnej ukazał się interesujący wywiad z prof. Antonim Dudkiem, historykiem i...

      • Szmit: PiS wygra wybory. Nie wie, że Annuszka już rozlała olej

        2022-06-19 17:11:43

        Prezes Zarządu Okręgowego Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Szmit odpowiedział w ankiecie „Gazety...

    O debacie

    • O Nas
    • Autorzy
    • Święta Warmia

    Archiwum

    • Archiwum miesięcznika
    • Archiwum IPN

    Polecamy

    • Nasz Lidzbark
    • Wolne Jeziorany

    Informacje o plikach cookie

    Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.