- Nie mamy i od początku nie mieliśmy zamiaru odbierać Uniwersytetowi Warmińsko-Mazurskiemu ani Wydziału Lekarskiego, ani kadry tego wydziału – stanowczo zapewnił Tomasz Rzymkowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, który gościł w Olsztynie 6 maja na Konferencji „Metropolia Olsztyn”.
Tak twierdził poseł Wojciech Maksymowicz, współtwórca Wydziału Medycznego w Olsztynie, po tym, jak do Sejmu wpłynął 8 kwietnia projekt ustawy o powołaniu Akademii Kopernikańskiej dla uczczenia 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika (19 lutego 2023r.), która ma być narzędziem promocji nauki polskiej w świecie. Akademia ma przyznawać granty i stypendia oraz tytuł ambasadora akademii i współprowadzić uczelnię (Szkołę Główną im. Mikołaja Kopernika w Warszawie).
W jej ramach w Olsztynie ma powstać Kolegium Nauk Medycznych. Poseł Maksymowicz (Polska2050) najpierw zatakował ten projekt podczas dyskusji sejmowej, a następnie powtórzył swoje obawy na konferencji prasowej w Olsztynie 14 kwietnia, przy pomniku Mikołaja Kopernika, z udziałem posła Janusza Cichonia (PO), posła Michała Wypija (Porozumienie) oraz członkini Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego Sylwii Jaskulskiej (PSL).
- Medycyna na Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie jest zagrożona przez powstanie Akademii Kopernikańskiej. Absurdem jest uparcie rządu w dążeniu do realizacji tej partyjnej szkółki. Razem z przedstawicielami opozycji apelujemy do Andrzej Duda o wycofanie się z tej szkodliwej dla naszego regionu inicjatywy! - grzmiał na tej konferencji poseł Maksymowicz.
Sprzeciw wobec utworzeniu w Olsztynie wydziału medycznego Akademii Kopernikańskiej jest także sam Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Władze uczelni również wysłały protest do prezydenta RP.
W ocenie posłów Maksymowicza, Wypija i Cichonia powołanie w Olsztynie wydziału medycznego Akademii Kopernikańskiej będzie się wiązało z odebraniem Uniwersytetowi Warmińsko-Mazurskiemu bazy naukowej i kadry naukowej, de facto więc będzie to odebranie uczelni bardzo ważnego, prestiżowego wydziału.
Okazuje się, że posłowi kompletnie nie zrozumieli projektu ustawy (albo nie chcieli zrozumieć), bo jak można stworzyć 5 różnych Kolegiów w 5 różnych miastach: Astronomii i Nauk Matematyczno-Przyrodniczych w Toruniu, Nauk Ekonomicznych i Zarządzania w Warszawie, Filozofii i Teologii w Krakowie, Nauk Prawnych w Lublinie, Nauk Medycznych w Olsztynie oraz Kolegium Laureatów Nagrody Kopernikańskiej z budżetem 25 mln zł rocznie? (Dla porównania roczny budżet PAN to 2 miliarady złotych, a tylko kilka procent umiędzynarodowienia kadry).
Czym więc będzie Kolegium Nauk Medycznych w Olsztynie i pozostałe Kolegia – zapytałem wiceministra Rzymkowskiego.
- Kolegia będą wehikułem służącym wymianie doświadczeń pomiędzy naszymi najlepszymi naukowcami a zagranicznymi naukowcami o dorobku na światowym poziomie – wyjaśnił wiceminister Rzymkowski. - Celem Akademii jest umiędzynarodowienie polskiej nauki. Zasada będzie taka, że połowa kadry musi pochodzić z zagranicy, a połowa z Polski. Np. jeśli ze świata zgłosi się 10 profesorów medycyny, to tylko tyle przyjmiemy z Polski. Już tacy profesorowie się zgłaszają, np. prof. medycyny z Jerozolimy, który wyemigrował z Polski 30 lat temu, tam osiągnął sukces, jest swiatowej klasy specjalistą w swojej dziedzinie i teraz chciałby wrócić do Polski, dzielić się swoją wiedzą. Do Kolegium Astrofizyki mamy zgłoszenia naukowców z NASA, z Politechniki Kalifornijskiej. Mamy już wiele zgłoszeń profesorów i z kraju, i z zagranicy, z Niemiec, Francji czy Włoch, często są to naukowcy z polskimi korzeniami. W skład Kapituły przyznającej Nagrodę Kopernikańską wejdzie dwóch noblistów, lecimy właśnie do USA na rozmowy w tej sprawie. Kolegia będą pracować w formie konferencji i sympozjów - powiedział wiceminister Rzymkowski.
Wiceminister dodał, że jest zaskoczony histerią środowiska olsztyńskiego, bo środowiska naukowe pozostałych miast przyjęły wiadomość, że u nich powstanie kolegium Akademii, z zadowoleniem.
Jak widzimy, nikt nie będzie wyrywał UWM Wydziału Lekarskiego z jego kat. C i prof. Maksymowicz może dalej spokojnie rozwijać swój „folwark”.
Dowiedzialem się też, że w ministerstwie są zaniepokojeni tym co się dzieje na UWM. - Najwięcej skarg od pracowników wyższych uczelni dostajemy właśnie z UWM - stwierdził wiceminister Rzymkowski.
Adam Socha
Na zdjęciu: konferencja prasowa z 14 kwietnia, od lewej prof. Wojciech Maksymowicz, Sylwia Jaskulska, Janusz Cichoń i Michał Wypij, fot. Radio Olsztyn/M.Kwiatkowska
Skomentuj
Komentuj jako gość